FAMILIETRIBULATIEN Onze Stad viert haar Eenwelioge 11 November 1918... Door de Periscoop GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE faeriitt I Acht en twhiflgsie jaargang. Prijs per nummer 1,50 fr. Zondag 7 November 1054 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 Parochiaal Vacantiepatronaat Op Zondag 28, Feestzaal Roxy en Maandag 29 November 1954 TWEE OPVOERINGEN VAN Blijspel in 3 bedrijven van Marcel DE PAEPE Treden op De Dames Branckaert, Alice Muylaert, Marthe Van Cauwenberghe, Lucienne Van Rossen-Wijnant, Anna De Heren Baro, André De Schrijver, Marcel Van Aelbrouck, Roger Van Alfaerie, Herman Verhumst, Gaston. Wiezeken Herregodts werd op Allerzielen honderd jaar GROOTSE FEESTELIJKHEDEN Zaterdag 6 November 18 uur HADIOMUZIEK in 19.30 uur OPTOCHT met diging van geschenken. BAL door de Fanfare gans de wijk. muziek, overhan- nadien YOLKS- «De Voorwacht», leiding dhr Leon De Backer. Zondag 7 November 10.30 uur PLECHTIGE DANKMIS met deel neming der eeuwelinge. Na de mis ontvangst ten stadhuize. 14 u. FOLKLORISTISCHE OPTOCHT door heen de stad. 20 uur VOLKSBAL door de Koninklijke Fanfare «Voorwaarts», leiding de heer Al- bert De Henau. Maandag 8 November 20 uur VOLKSBAL door de Harmonie «Door Eendracht Sterk», leiding de heer Jose Collin. Prachtige versiering en verlichting in oe wijk. De inwoners van de stad worden veizoc i hun huizen te bevlaggen. Deelnemers aan de Folkloristische Stoet Rijkswacht en Politie Harmonie «Door Eendracht Steik» Rijksmiddelbare Jongensschool Rijksmiddelbare Meisjesschool Aangenomen Meisjesschool St Jorisstraat Aangenomen Jongensschool Koepoortstraat Aangenomen Meisjesschool Burch.dam Gemeenteschool Jongens Oude Kaai Gemeenteschool Meisjes Oude Kaai Klooster der H.H. Harten Fanfare «Voorwaarts» Katholieke Boy-Scouts Boy-Scouts «De Meeuwen» Belgische Girl-Scouts Scouts St Jan Berchmans Turngroep «Sparta» Handboogmaatschappij «St Sebastiaan» Schuttersgilde Groer.-Zwart Fanfare «De Voorwacht» Alle oud-strijders, opgeëisten en N.V. dei- Belg. Oorlogsinvaliden Versierde Velo's Praalwagen «De Boeren» wijk Pamelstraat «Geboorte», wijk Preulegem Doopsei Plechtige H. Communie Praalwagen «Industrie der stad van die tijd», wijk Savooistraat. Huwelijk Arbeidsleven Oorlog 1914-1918 Praalwagen «Historisch Monument», wijk Nederwijkstraat Oorlog 1940-194") Eeuwelinge - Burgerlijke en kerkelijke Overheid - Inrichtend bestuur. Feestwagen, wijk Geraardsbergse- en La vendelstraat. Wegwijzer Nederwijk Keldermeers- straat Pamelstraat Dreefstraat Weg gevoerdenstraat Fernand Tavernestraat Vinkenstraat Stweg op Aalst Albert- laan Ooststraat Dwarsstraat Mid denstraat Albertlaan den Os Preu legem Geraardsbergsestraat Lavendel- straat Beverstraat Burchtstraat Burchtdam Pollarestraat Leopoldlaan Brusselstraat Burchtdam Désiré De Bodtkaai Oude Kaai Graanmarkt Koepoortstraat Nederwijk Em. De Mol straat (ontbinding langs Pamelstraat en As- tridlaan). Reeds 36 maal was het ons gegeven 11 November 1918 te herdenken. En voelen we. na zoveel jaren, niet meer met dezelfde in tensiteit die overrompelende geestdrift van de 22-jarige jonge man die na 4 jaren (de zogezegde schoonste van zijn leven) naar de ouderlijke woning terugkeert, toch kunnen w ons niet ontdoen van een zekere emotie tel kens we de herinnering oprakelen van deze tCD^'ontploffing van een duitse handgranaat had er voor geporgd dat wij. heei vroeg in de morgen va.V 28 September 1918. een schonekwetsuur opliepen. Zo noemden onze soldaten de kwetsuur die het leven niet in gevaar bracht, maar toch erg genoeg was öm geëvakueerd te worden En zo geraak ten we langs Hoogstade, Bourbourg en Le Hftvre in Angerville l'Orcher op enkele ki- De verkiezingen in de Verenigde Staten zijn achter do rug en onze nieuwsgierigheid is voldaan. De democraten hebben het ge wonnen. Voor twee jaar vielen de verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden en Senaat sa men met de Presidentsverkiezingen. De populariteit van Eisenhower verzekerde het succes der Republikeinen op gans de lijn. Nu, na twee jaar komen de democraten terug aan de beurt. In de Verenigde Staten zijn er maar twee partijen. Nu en dan heeft een of ander be langrijk personnage, die het in zijn partij naar zijn goesting niet kreeg, geprobeerd een derde partij te stichten. Het heeft nog nooit gepakt. De partijen zijn daar niet wat ze hier zijn. Ze gelijken zelfs op de Engelse niet. In Engeland zijn er eeuwenlang ook maar twee partijen geweest conservatieven en liberalen. Die waren ook niet wat diezelfde naam hier betekent. De liberalen waren voor standers van de vrijhandel met hel buiten land en de conservatieven voorstanders van tolrechten om de inlandse productie te be- thermen. Later is Labour gekomen en de Liberalen zijn omtrent verdwenen. De partij bestaat nog .met haar organisatie, ze beschikt over veel geld. maar de partijgangers ontbreken en ze zijn in feite van geen tel meer in het publiek leven. Op de congressen van liberale partijen uit alle landen, zitten ze nog nevens oniC liberalen en nevens de liberalen van Frankrijk, Duitsland, enz. In Engeland even als in de States hebben de partijen geen wi sgerige ondergrond. Onze liberalen zijn do- geestesverwanten van de Franse radica len en niet van de Franse liberalen, noch Duitse, noch Italiaanse, noch Hollandse. Hun programma dat samengevat is in de harte- i.reet «A bas la calctte». wordt door geen enkele andere liberale partij gedeeld. Even min als Labour socialist is gelijk de socia listen van het continent: t is te zeggen Mar xist. en dat is te zeggen volledig goddeloos, niet gelovend r:och in God, noch in ziel, noch in hemel, noch in hel. In Amerika zijn de partijen weer wat anders. Een rasechte Amerikaan kan moeilijk zeg gen wat ze van malkaar scheidt; dat wil Ijeggen dat wij moeilijk kunnen snappen ■welk verschil er is tussen de twee. Het zijn veeleer groeperingen die tegenover malkaar staan, dan bepaalde overtuigingen. De re publikeinen vindt gij het meest onder de groot industriëlen en groot-financiers met hun aanhang. De democraten vindt gij het meest onder de «geleerden», doctors aller hande, professoren in alle graden, rechtsge leerden, enz. Toch kunt ge niet zeggen dat er geen intellectuelen zijn bij de republi- keinen, evenmin als dat er geen zakenlui zijn bij de democraten. De twee partijen verwijten regelmatig mal kaar dat ze in de kaas zitten als ze aan het bewind zijn en regelmatig komen er schan dalen en schandaaltjes aan het licht, zowel in de ene partij als in de andere omdat er daar. gelijk overal, oneerlijke mensen zijn en mannen die uit alles trachten munt te slaan. Eisenhower zijn partij heeft het verloren. De democraten zullen daarom niet in de straat komen defileren om het ontslag van Eisenhower te eissen. Er zal ook geen epide mie van broodroof te bespeuren zijn. Elsen hower zelf is een tekenend bewijs van de brede Amerikaanse geest. Hij heeft zijn loop baan gemaakt onder democratisch bestuur en zo de gelegenheid gehad om de populariteit te verwerven die hem tot het Presidentschap leidde. De volkeren leren altijd de slechte ge woonten van de andere. De Congolezen heb ben de blanken hun slechte manieren geleerd De Europeanen hebben de Amerikanen hun slechte manieren over genomen met Ameri kaanse sjiek, de jassmuziek en de echtschei ding. Wat er goed is nemen ze niet over. Minister Collard en heei zijn bende zullen de Amerikaanse verdraagzaamheid niet na doen. Ze houden meer van de Roodhuiden van voor honderd jaar, met hun «scalperen» e scalpen dans. en ze vinden het prachtig te kunnen doen gelijk Herodes die zijn ver jaardag vierde en als «clou» van het feest het hcoid van Joannes de Doper op een seho- tel liet opdienen. niet genezer., d'* permissie om op eigen risico naar huis terug te keren. Geladen me, een zware valies gevuld met sardienen en c.-!'.coii.de 'men had ons verzeKeid dat er m België weinig eten te vinden was) gerande ik var. uit Le Havre, langs omwegen en eindeloze siatbonnemcnten. dezelfde avond nog. rond 10 uur, in Brugge. De inwoners geraakten niet uitverteld over de geesidrh' met dewelke, enkele dagen te voren, de Ko ning en de Koningin bij hun blijde intrede waren ontvangen geweesi. Een eenvoudige werkman nodigde mij voor de nacht en ik denk wel dal de brave man mij zijn eigen bed afstond. 's Anderendaags om 3 uur stond ik op de baan naar Gent. Verder dan Brugge reden nog geen treinen. Maar "t was wel 3 uur in de namiddag ais ik met mijn valies in een kanuonnet van signaleurs een plaatsje kon bemachtigen. Ze brachten me tot in Aalst, waar ik drie of vier Ninovieters vond die stonden te wachten naar een vervoermiddel. Maar de infanterist kwam bi i mij boven, ik zwierde de valies in mijn hals en «en avant» de weg naar Ninove op In Denderleeuw voelde ik dat mijn verband was losgeraakt en dat bloed zijpelde langs mi in been. och van pijn was er geen sprake, noch van lust om eens uit te blazen. V ooruit naar Ninove. En toen ik in de reeds gevallen avond het profiel van de kerk tussen de bomen ont waarde kreeg ik om zo te zeggen vleugels Aan de Doornboom stond een vrouwtje eenzaam te wachten. Ze zei me de naam van een soldaat maar ik kende Mm niet en ze vroeg en babbelde en trachte mij te volgen. Maar dat ging niet en zo kwam ik gans al leen aan de barreel. De straten waren ver- :rd ter eie van onze terugkt rende solda te Mijn. hart klopte tot barstens toe. Hier was in op mijn terrein, ieder huis kende ik geen bel aan dewelke ik als rakker niet had getrokken of geen vensterluik welke ik niet had losgehaakt bij windweer, cm te zien h®e hard ze tegen de gevel weerboisie Fn dan. de macadam ons speelplein Hijgend kwam ik voor ons deur en stiet ze open. Het belletje, dat belletje wiens klank- ik uit duizenden herkennen zou. rinkelde en ik stond zwetend in een grote, ledige winkel. L naer verder, in de keaken, was er lawaai e plezier. Ik. vernam nadien dal mijn broer één uur ie voren was aangekomen. Iemand tieii. mijn schoonzuster, had de bei gehoord en ze kwam tot in de winkel waar ik stond, met de valies nog altijd in. de hals, gelijk iemand die niet meer vooruit kan. Ze maak te lk-ht en toen ze mij herkende klonk een luide schreeuw J is hier In de keuken werd het een herrie van belang stoelen viogeti omver, broer en zusters kwamen me tcegevloegen, de valies donderde eindelijk de vloer op om de geestdriftigste omhelzin gen toe te laten welke ik ooit in ontvangst mocht nemen. Vader, die een oud man ge worden was, kwam ook aangestrompeld en ons moedertje was. bij het horen van mijn naam. op de knieën gevallen, om God te danken voor het groot geluk dat haar op deze dag te beurt viel haar beide zonen lever.d terug te zien. Lachend tussen haar tranen omhelsde zij mij. lijk alleen iemand dat kan die de Hemel geweld heeft aange daan Heilig moedertje: DAT was de gelukkigste dag van mijn leven lometers van deze laatste stad. 't Was daar in dat hulp-veldhospitaal dat we de laatste weken van de oorlog doorbrachten ten prooi aan een ongelooflijke zenuwslopende op winding. Alle dagen werd er ruzie gemaakt om nieuwsgladen te pemachtigen. Alle dagen zegebulletijns en vooruitgang op ons bel- gisch front. Alle dagen werden soldaten door de dokters op 't visiet geweigerd omdat ze met open wonden hun terugkeer naar de eerste lijnen aanvroegen. Voor de mees ten was het ook wel ontmoedigend na zoveel maanden en jaren tranchée nu te moe ten toezien, van zó ver, hoe hun dorp of siad werd bevrijd. En dan kwam 11 November Welk een geestdrift Er was geen huis meer te hou den met die opgezweepte soldaten. Persoon lijk kreeg ik na enkele dagen, alhoewel nog VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromoiith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige MARMERS MERK LAMBRIZERINGEN zo mooi als eiken. De Denderklok

Denderklok | 1954 | | pagina 1