De Regeringspolitiek bij de Bood der Gepeosiooaeerdeo Door de Periscoop GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE MARMERS Acht eri twintigste jaargang. Prijs per nummer 1,50 fr. Ninove, 12 December 1954 Puste heek rekening 1862.54Drukker-Uitgever R LUYSTEiiMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat. 10, Ninove Handelsregister Aalst 1083 Is de Minister van de Middenstand onmondig De middenstanders die van het nieuwe mi nisterie voor middenstand veel goeds hadden verhoopt zijn van bij het begin door Minister Bossaert ontgoocheld geweest. Deze heer ver staat het wel afvaardigingen bij zich te ont vangen en hun alles te beloven wat ze maar willen horen. Als het echter op de daad aan komt dan wacht met te vergeefs op de heer Bossaert. Dat is bij voorbeeld het geval met de ves tigingswet. waarvoor een ontwerp bestaat, dat door de Kamer werd behandeld en thans door de Senaat dringend moest worden be sproken er was inderdaad een formele be lofte. Toch heeft de regering geweigerd deze zaak reeds te bespreken de heer Bossaert was inderdaad niet klaar met zijn ontwerp waar een amendement nochtans volstaan had. Over deze kwestie in de Senaat onder vraagd. vond de heer Bossaert geen ant woord. En dan woonde men het hartverster kende toneeltje bij, dat de heer Vermeylen hem collegiaal bij sprong. Was het om "hem uit de brand te redden Of was het orn de socialistische opvatting terzake door te zet ten In ieder geval gaf het de indruk van een voogd die zijn beschermeling de hand boven het hoofd moet houden... De afgodendienst in Kongo Zoals men weet is de kogolese politiek van onze regering, uitgevoerd door de heer Buisseret. gericht tegen de godsdienst in Kongo. Eigenaardig is dan toch dat men er tezelfder tiid een soort afgodenverering schijnt aan te moedigen. Neen. het gaat niet om de houten beeldjes van de tovenaars of om de door de inlanders vereerde palmbo men of krokodillen. Het is veel subtieler. Een schoon voorbeeld van deze afgodendienst krijgt men in het lied dat door anticlericale inboorlingen voor de heer Buisseret werd gezongen, en waarin het heet O geniale idee van de verwezenlijkingen - Buisseret, zinnebeeld van de dageraad van een nieuwe dag in Kongo en in de volgende strophe Door U. ons Idool, door U ademen wij in Kongo een atmospheer van verdraagzaam heid en van vrijheid... Als dat het surrogaat van de linksen voor de godsdienst is. wel proficiat en veel geluk aan de negertjes. De onderwijs-vrede volgens Collard De heer Collard is ncgal scherp van wal gestoken.Dat heeft niet alleen een hevige reactie bij de Christenen verwekt maar ook. naar het schijnt bij de gematigde linksen. En men zal de heer Collard in het oor heb ben gefluisterd, althans zijn toon wat te matigen en met meer handigheid te werk tv gaan. De heer Collard verklaarde dan ook Een buitengewoon geslaagd Sint Nikiaasfeest te Ninove in "Ons Huis,, op 6 December l.l. Groeiend vertrouwen van oudjes e i weduwen in de Bond Het was meer dan bemoedigend te zien hoe de zaal tot in alle hoekjes was gevuld door ruim 130 aanwezigen die aan de tafels hadden plaats genomen. En wat een stem ming... Van in het begin was de atmosfeer geladen met gemoedelijkheid en leute. Inleiding en Weikomwoord door de VOORZITTER, POL BEVERNAGIE Voorzitter Pol is de populaire vriend van alle leden van de Bond. Het was dan ook niet te verwonderen dat zijn korte toespraak met enthousiasme en aandacht werd gevolgd. Hierna geven wij een uittreksel uit deze toespraak Eerwaarde Heer Proost. Beste Vrienden. Opnieuw zijn wij in de gelegenheid allen samen te zijn op dit St Nikiaasfeest. De samenkomsten die wij houden zijn allemaal op zichzelf kleine feesten Maar dit Sint Ni kiaasfeest spant werkelijk de kroon. Wij heb- men meer dan redenen genoeg om tevreden te zijn. Wij mochten ons de laatste maanden voor al verheugen over de groei van onze Bond. Enkele tijd geleden telden wij een zeventig tal leden. W'ij stegen naar 10G. Wij hadden het geluk op onze laatste vergadering ons 100e lid te vieren nl, onze goeie vriend Petrus D'Hondt en het doet ons plezier te vernemen dat hij van zijn geschenk, dat hij te dier gelegenheid ontving, met zijn kameraden in het hospitaal heeft medegedeeld. Ik heb. als Voorzitter, thans het groot genoegen IJ mede te delen dat wij terug een flinke sprong vooruit hebben gemaakt en ditmaal van 106 naar 132 leden, dit wil zeggen een aanwinst van 26 nieuwe leden op 1 maand tijd. Wij hadden ons tot doel gesteld van 1Ü0 naar 150 en slechts enkele weken nadien hebben wij ons doel reeds bijna bereikt. Het doet mij waarlijk plezier de nieuwe leden hier te mogen verwelkomen. Nog een kleine stap en wij overtreffen de 150 leden. Wie zal het zijn?? Met tevreden heid kunnen wij ook mededelen dat een ploeg van bestuursleden zich vrijwillig heeft aangeboden om voor de eerste maal onze leden ten huize te gaan bezoeken en de ge ringe bijdrage te gaan ophalen. Om hen onze erkentelijkheid te betonen willen wij niet nalaten deze helpers en helpsters speciaal te vermelden het zijn Egerickx Oscar, Geerts Albert, Stevens Prosper, Vijverman Margue rite. Walraevens EHsa en Walraevens Jules. Ik dank van harte namens de Bond deze vrienden. Zij hebben niet alleen dat gedaan wat van hen gevraagd werd. maar zij heb ben zelfs een reeks nieuwe leden aan de Bond toegevoegd. Omwille van de ongewone u.tbreidmg van de bond zien wij ons ver plicht ons kader van bestuursleden nog met een zestal uit te breiden. Nog eens van harte proficiat aan onze trouwe bestuursleden. Ik ben bijzonder gelukkig om de grote op komst deze namiddag. Nog nooit zijn wij met zovelen geweest. Als het zo voortgaat zijn wij verplicht deze zaal vaarwel te zeggen en te verhuizen beneden naar de grote zaal. Beste Vrienden, wij verwelkomen hier spe ciaal St Niklaas die van ons allen een goede bekende is die ons zijn vriendschap zal be wijzen door een klein St Niklaasgeschenk. Tenslotte heet ik U allemaal zonder uit zondering van harte welgekomen en ik hoop dat vrij samen een aangename namiddag zul len doorbrengen. Ziehier het programma wij krijgen eerst een woordje te horen van St Niklaas en ont vangen daarna een geschenkje. Dan knab belen wij onze koeken en spoelen door met koffie de pick-up zal ons helpen binnen spelen; wij krijgen ook nog een heleboel zaken te horen van onze vriend Fons Me- ganck en onze Proost zal ook nog 't een en 't ander willen zeggen. Nadien is het woord aan de aanwezigen zelf. Wij hebben reeds bewezen dat wij me kaar goed kunnen amuseren. Ik wens U allemaal van harte een zeer aan genaam Sint Nikiaasfeest. SINT NIKLAAS OP BEZOEK Gezien de nog drukke bezigheden van Sint Niklaas had deze er aan gehouden dat zijn bezoek als eerste punt op het programma kwam. Na enig wachten (hoge personalitei ten laten steeds op zich wachten) deed hij zijn plechtige intrede onder het gejuich van de vergadering. Vergezeld van E.H. Van Moer. Proost, nam hij plaats aan de bestuurs tafel en schouwde met grote tevredenheid die grote lachende bende. Hij nam daarop het woord en wenste de Bond geluk met zijn groei en bloei. Hij betoogde dat de oudjes en weduwen hem even na aan het hart liggen dan de kinderen. Hij is de vriend van al wie zwak is en hulp behoeft. De geschenken worden vervolgens rondgedeeld en na nog een hartelijk afscheid verlaat de Sint de feestverg^dei ing waar hij louter vreugde achterlaat. akkoord te zijn om besprekingen te voeren met het oog op de schoolvrede. En er werd in een neutrale krant een berichtje gelan ceerd volgens hetwelk contacten tussen de regering en de verdedigers van het vrij on derwijs zouden zijn gelegd. (Indien sommigen gemeend hebben dat zulks op een wijziging in de regeringspoli tiek wees, dan hebben zij zich vergist De heer Collard gaf inderdaad voor de bevoegde commissie van de Kamer een uit eenzetting in een zeer verdraagzame toon. maar waarin hij voet bij stek hield wat zijn politiek betreft. De linksen denken er niet aan. hun sectarisme te laten varen. De Chris tenen wezen gewaarschuwd. Rey nog steeds niet in de gratie De heer Rev die het middel gevonden had om de levens-duurte te keer te gaan, werd door de algemene syndicale actie verplicht de prijsbesluiten die een onregelmatige in vloed op het index-cijfer uitoefenen, in te trekken. Hij dacht waarschijnlijk dat zijn lijden nu zou ten einde zijn. Helaas, vond zijn nieuwe index-cijfer al evenmin genade als de vorige. Het ACV wei gerde het cijfer 421,9 te aanvaarden. De toe lagen die in gevolge de ingetrokken besluiten waren toegekend, zouden inderdaad nog tot in Januari na werken. Hei reële cijfer zou 424.1 zijn. En zoals de vorige keer. werd hei socia listische ABVV verplicht te volgen. Dit maal was de vertraging nogal aanzienlijk. Het is voor het ABVV blijkbaar niet zo gemakke lijk. zijn syndicale eisen te stellen tegen de regering Van Acker, als tegen de homogene regering. Voor de linkse parlementairen geen begrotingsmoeilijkheden De socialisten poseren zo giaag als de verdedigers van de min begoede man. Het geen hun parlementairen niet verhindert sinds geruime tijd een verhoging van de parlementaire vergoeding te vragen. Zo kwam deze kwestie onder meer ter sprake in de commissie voor de grondwets herziening. De linksen stellen een verhoging van 180.000 op 240.000 frank voor. Zoals men weet wordt ook dit geld door de belasting betalers geleverd en heeft het zijn weerslag op de begroting. Niets is dan ook natuurlijker dan dat de heer De Schrijver aankondigde dat de Chris tenen hun houding niet konden bepalen, aan gezien de regering de wedden van de on derwijzers in net vrij onderwijs vermindert omdat er begrotings-moeilijkheden zijn. Wanneer deze moeilijkheden worden inge roepen tegen het vrij onderwijs dan ziet men inderdaad niet in, waarom men er geen re kening mee zou houden, wanneer het de parlementaire vergoeding betreft. De linksen keken maar op hun neus. Sinterklaas heeft geweest en veel schoons en veel lekkers meegebracht. Sinterklaas is stokoud en zijn baard is niet grijs, hij is wit van ouderdom. Er zijn veel mensen die ver zuren al oud worden, gelijk bier en wijn in azijn veranderen als ze te oud worden. Sinterklaas is niet verzuurd; integendeel, hij wordt zachter en zoeter en vriendelijker met de dag Hij is een man van zijn tijd Vroeger eeuwen deed hij zijn ronde te paard of per ezel. De laatste ezel is nu uit de he- mei gesmeten. Sinterklaas is een van do eerste autovoerders. In de hemel is er geen fiscus en moeten de auto's geen nummer plaat hebben. Sinterklaas zou anders mei zijn klein nummer kunnen stoeffen. Sedert enkele jaren gebruikt hij de vliegmachine en als hij, toekomend jaar. per vliegende schotel aankomt, moet gij niet verschieten. Zijn geschenken zijn ook modern. De paar den. koeien, schapen en honden op wielen hebben afgedaan, 't Zijn auto's allerhande camions en luxewagens, pompierswagens. Rode Kruis-wagen.s en zelfs tanks. Er zijn zelfs vliegmachienen en schroefvliegtuigen bij. Als wij de boeken moeten geloven is hij alkcmstig uit Klein-Azie en werd hij ge boren te Patara. Hij werd op wondere wijze bisschop van Myra en zijn lichaam werd te Bari ir. Italië begraven. In boeken en gazetten staan er veel leu gens en ge moogt niets of niemand betrou wen. Ik heb hel geval Sinterklaas bestudeerd volgens de methode van de moderne kritiek en na grondige studie van teksten en feiten ben ik tot de bevinding gekomen dat Sinter klaas een Vlaming is. Als hij in Ninove zijn ronde doet spreekt hij iaams. Welke vreemde spreekt er Vlaams Als hij te Brussel in de grote magazijnen zijn zitdag houdt, spreekt hij Frans juist gelijk de Vlamingen. De Engelsen spreken er Engels en de Duit- sers Duits. De Italianen spreken Italiaans, de Spanjaarden Spaans. Als gij iemand hoort Fi ans stotteren, met een opvallend vreemde tongval, is het een Vlaming. Als ik U zeg dat Sinterklaas een Vlaming is In vroeger tijden was Sinterklaas, hoe braaf hij ook was. een man met karakter. Hij deed zijn ronde met zijn mande vol koe ken en speelgoed, maar achter hem liep Zwarte Piet met zijn zak om er de stoute kinderen in te steken, en met zijn mutsaard stokken en zwepen en geessels, op zijn rug. De kwade jongens en stoute meisjes die het te bont gemaakt hadden, kregen een stok of geessel. elk volgens zijn verdienste. Dat was de tijd dat de Vlamingen ook braaf waren, maar op hun tenen niet lieten trappen en zelfs hun schoonste en grootste heren een zweep in hun korfke legden. Zwarte Piet loopt nu nog mee met een zwarte zak aan zijn gordel maar 't is maar voor de leute en er worden geen stokken meer gedeeld juist gelijk bij de Vlamin gen en Sinterklaas is van zijn tijd. En Sinterklaas laat hem paaien met schone beioften. Ze mogen hem tien keer en honderd Keer belogen hebben, hij gelooft het telkens weer als ze hem zeggen dat het nu ernstig is en dat ze in 't vervolg braaf zullen zijn precies gelijk de Vlamingen. Fn ten slotte, als gij nog niet overtuigd zijt, een allerlaatste en doorslaand bewijs. Sinterklaas laat hem pluimen. Als kind, als jongeling, als bsischop, later als Sinterklaas, liet hij hem telkens afdelen door de slim merikken. En zeg mij nu. met de hand op het hart, kent gij een volk op de wereld dat hem laat pluimen, mei de monkel der goedheid rond dc^mond, buiten de Vlamingen En ik zeg U dat Sinterklaas een Vlaming is. en dat de Vlamingen Klazen zijn de Sint zullen wij er aflaten Onze leden houden van een smakelijke koffietafel Het was schoon om zien. De koffie geurde, de koeken lagen te lachen... en niemand bougeerde.. totdat de Voorzitter het ver lossende «smakelijk allemaal»» uitsprak. Na dien werd het opmerkzaam stil aan de tafels totdat alles was binnengespeeld. Eens zover hernam de luidruchtigheid en het aange naam gezellig gekout hield aan tot op het ogenblik dat het woord werd verleend aan E.H. Van Moer voor het godsdienstig woord. Toespraak door E. H. VAN MOER, Proost van de Bond Hij begon me: drie pluimen te geven. De eerste aan de Voorzitter om zijn onvermoei bare ijver, de tweede aan bestuurslid Pros per Stevens die enkele wieken geleden zijn gouden huwelijksjubileum vierde en de der de aan Sabme Desamblanckx, eveneens be stuurslid. om haar 50 jaren trouwe dienst bij dezelfde werkgeefster. De betekenis van St Niklaas in onze Bond is wel di-z^ dat wij willen de nadruk leggen op het feit dat oude mensen de dank va:i eenieder waardig zijn en dat zij niet als nut teloos dienen te worden aangezien. De chris- talike opvatting wil respect voor de ouden van dagen cn wil ze geëerbiedigd zien, daar waar andere leerstelsels hen als onbruikbaar materiaal likwiaeren. Wij willen de ouder lingen beveiligd zien. De bonden van gepen- sionneerden strijden voor een beter bestaan. Ais priester verzocht hij vervolgens de leden meer aandacht te besteden aan een dieper christelijk leven. De meesten hebben het niet gemakkelijk gehad. Thans is de zorg voor opvoeding der kinderen voorbij... ook de sleur waardoor wij misschien Ons Heer hebben vergeten. Misschien hebben wij ons vroeger iels te weinig met Hem bezig gehouden. Wij kunnen nu onze achterstand inhalen door misschien een H. Mis en ees gebed meer. In een periode van meer rust en meer tijd mogen wij O.L. Heer niet weer vergeten. Hii besloot met de oproep Helpt mee met orzc christelijke Bond voor de verbetering van het tijdelijk bestaan, maar vergeat niet O.L. Heer te vriend te houden ACTIE EN WAAKZAAMHEID Het is Fons Meganck, secretaris van de Ziekenkas en afgevaardigde voor de inlich- lingsdienst-pensioenen, die vervolgens tot de vergadering het woord richt. Hij \erKlaarde zich gelukkig de ongewone groei van de bond te kunnen vaststellen Hij riep de mannen op tot meer deelname in'ver hand met het overwicht der vrouwen. Dit St Nikiaasfeest is waarlijk het hoogtepunt tot nog toe van onze bond. Het bestuur over weegt de mogelijkheid de zieken onder onze leden, die onbekwaam zijn onze samenkom sten bij te wonen, minstens eens per jaar te bezoeken ter gelegenheid van een der feesten van het jaareinde St Niklaas, Kerst mis of Nieuwjaar. Wij hebben dit jaar twee uitstapjes gehad één naar Geraardsbergen en één naar Brussel en hopen dat wij kunnen voortgaan met onze jaarlijkse uitstappen Wij stellen eveneens in het vooruitzicht «De Dag der Oudjes», een ganse dag samen als één. grote familie. Er dient ook te worden onderzocht of niet iets speciaals moet worden gedaan voor de bestuursleden, gelast met het innen der bijdragen, bv. een jaarlijks sou- perke Er is nog veel werk en er zijn nog vele schone dagen voor de boog Het verboden St Nikiaasbezoek in hot Hospitaal Hij vervolgde met de korte geschiedenis rcr.o. m het verboden St Nikiaasbezoek in het Hospitaal, door dhr Louis De Clercq Dit bezoek vCerd, zoals trouwens elk jaar, inge licht door het Algemeen Christen Werkers- verbond. Hij protesteerde tegen dergelijke kwaadwilligheid en sprak zijn warme sym pathie uit voor de oudjes van het Hospitaal Hij verklaarde zich gelukkig dat dit verbod niet heeft kunnen verhinderen dat de oudjes buiten het Hospitaal, op de straat, hun Sint Niklaasgeschenk zijn gaan ontvangen. De sieun van de C.O.O. aan de behoeftige oudjes Aan de hand van een paar gevallen vroeg hij een meer billijke toekenning van steun aan de behoeftige oudjes. Het is niet mo gelijk met als enig inkomen 1.000 fr. per maand voor een alleenwonend persoon, een huishuur van 500 fr te betalen, een minimum van 300 fr aan kolen uit te geven en met de overblijvende 200 fr een maand lang in te staar, voor eten. kleding, electriciteit enz. Waarlijk velen der oudjes lijden echte ar- Vervolg op het tweede blad) VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART, 1 a Algemene Bouwstoffenhandel 19# OUD-STRIJDERSPLAATS Tc». 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore De Denderklok

Denderklok | 1954 | | pagina 1