Interpellatie over de 'W jJl.-nde Periscoop jöezoeaemiy vuil lac ycuuci GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE De Regeringspolitiek Acht en twintigste jaargang. Prijs per nummer 1,50 fr. Zondag 19 DecemBér '1954 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUVSTERM AN-H AELTERM AN, Koepoortstraat, 10, NinoveHandelsregister Aalst 1093 door de heer Volksvertegenwoordiger Eugeen MORIAU iMijnheer de Voorzitter, 9 Mijnheer de Minister, I Mevrouwen. Mijne Heren, Op 31-1-54 had ik de eer een interpellatie" in te dienen betreffende de bezoedeling van de Dender, en de verzuring der Denderwei- den, ingevolge het hoge peil van de Dender. Tijdens het vorige zittingsjaar, heeft de kamer de tijd niet meer gehad deze inter pellatie te aanhoren. Dat was ook niet ge makkelijk vermits ze gericht was tot drie ministers. Ik heb deze interpellatie nog niet opnieuw ingediend alhoewel aan de toestand op de Dender nog niets veranderd is. Van de bespreking der begroting van Volksgezondheid en Gezin 1954 en 1955 wens ik gebruik te maken van de tribune, om aan de Heer Minister van Volksgezondheid en Gezin datgene te zeggen wat hem in dit ge val bizonder aangaat. Deze interpellatie heeft geen politiek ka rakter. Het is ook niet de eerste noodkreet. Mijn collega dhr A. VAN DEN BERGHE heeft reeds verschillende malen op de on houdbare en onduldbare toestand gewezen. Tastbare uitslagen werden tot op heden niet bereikt, en intussen neemt de ramp maar steeds uitbreiding. Als volksvertegenwoordiger, is het onze plicht de verantwoordelijke daders aan te klagen, en de uitvoerende machT tot bescher mende maatregelen te dwingen. DE TOESTAND Over een lengte van circa 60 Km besnoeit de Dender van Ath tot Dendermonde een 35-tal gemeenten en steden. Deze gemeenten samen met aangelande gemeenten lozen hun afvalwaters in de Dender. Grote nijverheden als daar zijn suikerfabrieken, stekjesfa- brieken. vilbeluik. leerlooierijen, brouwerijen glucosefabrieken. spinnerijen. weverijen, verwerijen, electriciteitscentrale en kunstzij defabrieken storten eveneens hun afvalwa ters. gezuiverd of niet. in de Dender. Uitzondering gemaakt voor de Fabelta te Hofstade, die de Dender bezoedelt van Hof- stade tot Dendermonde. en aldaar de vis heeft uitgeroeid, hebben deze afvalwaters de Dender niet bezoedeld in de mate zoals hij dat thans is. omdat de stroming van het wa ter het meeste vuil in zijn loop meevoerde. Vanaf de sluis te Geraardsfcergen tot Den dermonde. is de Dender één opene^en stin kende riool geworden. Het is onmogelijk ge worden langs de Dender te wandelen of er te blijven wonen, wegens de walgelijke uit wasemingen. Periodiek drijft de dode vis op het water. Volgens de verklaringen van de schepene van Ninove, werd aldaar met Ninove-kerrnis 1953. 35 Ton vis afgeschept en weggevoerd naar het. vilbeluik. Te Geraardsbergen was het 16 Ton. Het aantal visverloven bedroeg vroeger 5 a 6000. nu nog 2000. Op de Dender ontmoet men dan ook geen vissers meer. Te Ninove worden de huisgevels ingevreten en pellen af. Het zilverwerk in de woningen vertoont zwarte vlekken. Al wie toevallig of dage lijks een blik werpt op het Denderwater. zegt dat het een schande is, ongestraft het water te mogen besmetten en de omgeving te verpesten Die toestand is onduldbaar, en er moet van hogerhand onmiddellijk worden ingegrepen. WIE IS DE SCHULDIGE? In den beginne Was iedereen geneigd te zeggen at het van de suikerfabrieken kwam vóór het as van Geraardsbergen. Nochtans heeft hel v ater daar zijn gewone kleur en geur. Ik heb mij ter plaatse begeven, om zekere vaststellingen te doen. Het is achter het sas van Geraardsbergen dat het water zwart van kleur ligt te gisten en dat het drijvenu schuim uiteenspat, op de plaats genaamd «stroem» rechover de molen straat. Iedereen te Geraardsbergen zal U zeggen: dat vuil is afkomstig van de UNALIT te Geraardsbergen. Daar wordt hout gemalen om Unalitpla- ten te maken. De houtvezels worden gemengd met schei kundige producten, en een kleefachtige stof. Deze kleefachtige stof wordt getrokken uit bloedalbumine. Het nodige water wordt vóór het sas uit de Dender getrokken, en de afval, gezuiverd of niet, wordt in de afvoergrachi of tegengracht van de Dender gestort. Ik zeg, gezuiverd of niet gezuiverd, want de Unalitfabriek beschikt over een modern zuiveringsstation, dat echter geen voldoening geeft, vermits men er nog regelmatig verbe teringen tracht aan te brengen. De Directie kan dus niet beschuldigd wor den van slechte wil, want op 20/8/1941 heeft ze van het Provinciaal Bestuur nog een nieu we toelating bekomen om haar afvalwaters in de Dender te lozen, na zuivering in een zuivering sstation. De fabriek heeft echter dit voordeel, dat een tegengracht van de Dender onder de fa briek doorloopt, en dat het zuiveringsstation boven de tegengracht is gebouwd, en nie mand bemerkt dus de lozing. Maar van op de Guilminbrug te Geraardsbergen kan men wel het kwaad ontdekken. Het is slechts 500 meter verder, op de hogergenoemde plaats «Stroem» dat de tegengracht in de Dender komt. Wat zien we daar Op de zijkanten van de gracht ziet men een bruine brei. die daar door het afvaiwa- ter is achtergelaten, en enkele uren, of we ken met de vloed van het water wordt mee gevoerd, om plaats te maken voor een nieu we onoplosbare brei. Regelmatig kan men daar water, voor zover met het water kan noemen, zien voorbij vloeien, dat alle scha keringen van de regenboog weergeeft. Het ergste gebeurt echter op elke onschul dige Zondagmorgen, Wanneer de fabriek, we gens het feit dat er die dag niet gewerkt wordt, het overschot van de kleefstof die niet tijdig werd opgebruikt en die bederft, langs de tegengracht in de Dender loost. Er wordt verondersteld, dat de afval van het gezuiverd water eveneens in de Dender wordt geloosd, omdat deze afval voor niets bruikbaar is. Het is deze afval, op zichzelf onvloeibaar, die zich ophoopt op de bodem en de Dender ondiep maakt. De plaats «Stroem» genaamd, was vroeger 3 meter diep, thans 0.50 meter. En hier komen we, terloops, op het domein van de Minister van Openbare Werken. Dat bezinksel gaat steeds verder en verder stroomafwaarts, en heeft op een 15tal jaren Aalst bereikt. Naar mijn mening is de bo- demgrond verzadigd van giftige stoffen, en slorpt deze dus het gift niet meer op. van daar dat ze steeds verder stroomafwaarts meegevoerd worden en aldus de verpestende geur in de lucht verspreiden. Dat is de oor zaak waarom de kwaal thans zo een. grote gevolgen heelt en de gezondheid van ons volk bedreigd. Dat is een bezinkingsprcces dat 15 jaar duurt. De Dender zou dus moeten gebaggerd, niet alleen voor de scheepvaart maar tevens voor de volksgezondheid en om het leven der vissen te behouden. Tussen Ath en Aalst werd de volgende hoe veelheid gebaggerd 1948 30.873 m3: 1949 34.370 m3; 1950 72.370 m3: 1951 niets; 1952 54.000 m3: Thans in 1954 baggert men tussen Teral- fene en Aalst; Baggerwerken zijn dus onvoldoende. Het giftig bezinksel moet worden uitgebaggerd, cpdat verse grond de nog overblijvende gif tige stoffen zou kunnen opslorpen. De Den der zou nog moeten gebaggerd, omdat het peil van de Dender te hoog ligt. en het 0.80 meter zou meten dalen, teneinde het water uit de wateringen te laten weglopen. En hier is het de Minister van Landbouw die van zijn collega van Openbare Werken de verlaging van het Denderpeil moet be komen. Dit is zeer, een zeer belangrijke zaak. Immers, de beste weiden van weerszijden van de Dender liggen verzuurd door het overtollige water. Om het belang der aldus opgelopen schade te onderlijnen, maker, we de volgende berekening. Schat men de lengte van de vallei op 60 Km en haar breedte 2 Km dan verkrijgt men 600 x 2 12.000 11a. Het jaarlijks verlies geschat op 2.000 Fr per Ha, dan krijgt men een verlies van 24 millioen. Een ander voorbeeld In de brochure van Mi Van Den Berghe lezen we In 1952 kreeg een eigenaar van een perceel van 30 aren Denderweide, gelegen te Idegem, de royale som van 3000 Fr. of 1 Fr per m2. Bedoeld perceel stond destijds en terecht als lste klasse weide genoteerd, maar sedertdien is ze geleidelijk verzuurd, en in een werke lijke moeras veranderd. Zo is het gesteld met de eens zo weelderige weiden, waar het beste paardenras werd ge kweekt. Het hooi van de bezaaide weiden, kan nog dienen voor inpakstrooi. Ook de riviervisserij valt onder de be voegdheid van de Minister van Landbouw. De visvangst op de Dender ligt lam. De vis sterft, en nochtans de Unalit beweert dat ze de vis voedt. Het is mogelijk dat de vis verlekkerd is op die hoger aangehaalde kleef stof, maar die kermis duurt niet lang. Het kan van belang zijn te onderzoeken ol' de vis vergiftigd wordt ofwel versmacht, want hel is goed mogelijk dat die kleefstof de kieuwen der vissen verstopt. Zo is het dus gesteld in de Denderstreek Ernstige bedreiging van de Volksgezond heid. Sterfte van de vis in massa. Te hoge waterstand, en verzuring van de weiden. Stoffelijke schade aan de huizen en de huisraad. (Vervolg toekomende week) Ik heb deze week aan een haas gepeuzeld en deugd van gehad, 't Was aan tafel niet hoor. Haas is geen kost voer arme mensen. 't Was in de gazet; in een heel serieuze ga zet een gazet voor ontwikkelde mensen. 't Is gebeurd in Noord-Italië. Een jager had een haas geschoten en de haas had de volle lading hagel in zijn pels gekregen. Het was eeri haas uit één duizend! Een haas van. tien kgr. Ik zeg u maar dat 1 Een haas van vier, vijf kgr. is al een heel beest. Maar tien kgr.! Ook de haas was niet dood met zijn volle lading in het lijf. Ware hij gaan lopen, de jager had hem nog kunnen een lading in zijn achterwerk sturen. Maar de haas liep niet weg. De haas werd kwaad en sprong op de jager en beet hem in zijn handen en in zijn gezicht en een tweede jager heeft de woedende haas afgemaakt met een welge richt schot. Daarzie Het monster van het meer van Lochness, in Schotland, heeft ook weer van hem laten horen. Dat is oud vuil. Maar die reuzehaas met leeuwenhart dat is er eentje van de bovenste plank Als ze in de gazet niet weten wat schrij ven. of als ze in de gazet goed weten dat de mensen niet meer willen lezen wat ze schrij ven. moet het zeeserpent, het monster van Lochness en nu de wonderbare haas, de lezer een beentje brengen om aan te knagen. Hoe wilt gij nu dat de mensen nog belang stellen de vroede daden van Minister Col- lard en Minister Buisseret of in de fijne po- lil ieke zeiten van de heer Mendes-France. Mendes-France gaat Frankrijk weer op zijn peten zetten. Hoeveel wonderdokters hebben dat reeds voor hem willen doen. Als het bijna rechtstond werd de minister neer- gekegeld. Opgepast, 't is neergekegeld. niet neer gekogeld 't Is maar een letter verschil maar er ligt een wereld tussen de twee en in Frankrijk... en France tout finit par des chansons In Frankrijk maken ze een liedje op Malborough s' en va-t-en guerre... De bevestiging der ongelijkheid van de Belgen Antwoordend op een parlementaire vraag van oud-minister au Bus de Warnaffe, heelt dhr Coilard. minister van Openbaar Onder wijs. verklaard dat in het rijksmiddelbaar onderwijs het volledig schoolgeld <400 of 600 fr i betaald werd deor 10.556 leerlingen; een verminderd schoolgeld door 2.409 leerlingen en helemaal geen schoolgeld door 47.068 leerlingen. Door de gezamenlijke schoolbevolking van het rijksmiddelbaar onderwijs (middelbare scholen en athenea) werd in 1953 1954 5.774.295 Fr aan schoolgeld gestort, wat totaal onbeduidend is. wanneer men weet dat elke leerling aan de Schatkist 25.000 fr kost. Het mag dan ook alles-tartend geheten worden, dat de linkse regering de toelagen aan het vrij middelbaar onderwijs in aan zienlijke mate durft verminderen, hetgeen de katholieken zal noodzaken opnieuw een aanzienlijk schoolgeld te betalen voor het onderwijs hunner kinderen. De katholieken zijn burgers van tweede en derde klas in de Belgische staat Kantonnale inspecteurs zullen moeten kleur bekennen In tegenstelling tot een gewestelijke tra ditie werd de jury aangesteld om het examen van kantonnaal inspecteur bij de eerstvol gende zitting af te nemen, samengesteld uit vier linksen en één katholiek. De jury is namelijk samengesteld uit in specteur-generaal Peelers, dhr Ducazu. in specteur van het normaal onderwijs; dhr Voets. hoofdinspecteur L.O.; dhr Verbrugge. ere-hool'dopziener van het stedelijk onder wijs te Gent en. ten slotte, de enige katholiek Bij ons geen liedje, geen woord, niets Ik heb in Frankrijk een minister Maloy op het bankske weten zitten voor de «Haute Cour» bestaande uit Kamer en Senaat, samen zetelende als hoogste gerechtshof. En de «Haute Cour» veroordeelde hem voor «for faiture». In België hebben wij ook des ministres responsabies en voor de rest is elk ver antwoordelijk voor zijn daden. Hebt gij de orkestleiders van le Fusil Brisé weten op het bankske zitten Hebt gij ooit een staartje gezien aan de zaak van Demany au pouvoir Heeft dezelfde smerige campagne tegen koning Leopold gevolgen gehad Vroeger in het anticlericale Frankrijk, zelfs in dat van Combes, was anticlericalis- me geen «article d'exportation». De missionarissen die uit het moederland gelijk waar naartoe in het Franse coloniaal imperium gingen evangelizeren, kregen gra tis reis op de boten van de Franse scheep vaartlijnen ze waren immers les meil- leurs agents de l'influence Frangaise En de kwekelingen van de France officiële school in de Franse gebieden in Algerië zijn de leiders geworden van de anti-Franse actie Over twintig jaar kunnen de kwekelingen van Buisseret de Union Minière buiten zetten met de laatste gouverneur van Congo maar voor Minister Buisseret zelf kan het geen kwaad. Bij de communisten hebben ze de leiders vervangen; de burgerlijke bladen vermelden het feit, maar weten er niet veel over te vertellen. Dat is goed te begrijpen. Dat uit zuiveren is de schoonste kant van het com munisme. In de burgerlijke partijen hebben ze schoner manieren en daar doen ze dat niet Maar daarom ook zijn er zoveel mensen die hun buik vol hebben van alle politiek... en moeten de bladen histories vertellen van hazen met leeuwenhart, die de jager aan vallen E.H. Van Beylen, aangeduid door de Centrale Raad. Parlementaire wedde op 250.000 fr. gebracht Super-staatsburgers en rechteloze burgers. De commissie voor de Grondwetsherzie ning van de Kamer had een voorstel te onderzoeken tot opvoering van de parle mentaire wedde. Het voorstel bestond er in het bedrag van de vergoeding in de Grond wet te schrijven, zoals dit sedert 1930 het geval is. zonder dat onze edelachtbaren zich daaraan stoorden. In tweede orde zou de parlementaire «vergoeding» bij wet kunnen aangepast worden aan de levensduurte en ten slotte werd de toekenning van een fa- milietoeslag in aanmerking genomen. Een socialistisch lid van de commissie stel de voor het basisbedrag van de vergoeding op 250.000 Fr te bepalen, maar botste op het verzet van CVP-zijde. Op een nieuwe ver gadering stelden de socialisten 225.000 Fr voor als uiterste «transactie». De socialisten rekenden echter zonder de waard. Staatsminister De Schrijver verzocht om verdaging van het vraagstuk. De leden van de C\ P verkeerden in de onmogelijk heid enigerlei verhoging van de parlemen taire vergoeding bij te treden op het ogen blik dat de minister van Onderwijs een ver mindering van 20 tot 25G aangekondigd had van de toelagen tot uitbetaling van de wed den der leerkrachten in het vrij middelbaar en technisch onderwijs. Deze verklaring van de heer De Schrijver werkte als een boemerang op de aanwezige linksen. Men weet inderdaad dat elke wij ziging van de Grondwet de instemming nood zaakt van de twee derden van Kamer en Senaat. VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet 'DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Te*. 5 en 714 ARDUIN MARMERS Vloeren - Cromolith - Silexore Agentschap der echte producten Agentschap der prachtige MERK LAMBRISERINGEN zo mooi als eiker De Denderklok

Denderklok | 1954 | | pagina 1