KERSTDAG De Regeringspolitiek Door de Periscoop Interpellatie over de Bezoedeling van de Dender GEVELSTENEN Huis VAN BELLE NINOVE Acht en twintigste jaargang. Prijs per nummer 1,50 fr. Zondag 26 December 1954 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON N5NOVE Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 ZALIGE HOOGDAG 'k Weet niet of ge al ooit naar een Nachtmis zijt geweest op Kerstdag En hebt ge dan ook gevoeld hoe die Kerst nacht U naar het harte greep Hoe een beklemmend heimwee. U overviel lijk nooit te voren Hoe gelukkig hebt ge dan niet geknield voor Jezus in zijn ta bernakel of in de kribbe, lijk de herders het deden Voorzeker, ge waart onder de indruk van dit énig feest verzonken de wereld, verzonken de zaken, ver zonken de lasten en de moeilijkheden alleen de jubelende klokken, de vallen de sneeuw of de pinkelende sterren- de Naf.-htmis, het kind Jezus, Maria, Jozef, en... vooral uw voornemen oprecht van goede wil te zijn. opdat voor u zou gel den de zang der Engelen, rijk aan zegen en geluk Vrede op aarde aan de men sen van goede wil Ja- op die dag, op die nacht waart ge ongetwijfeld van goede wilGe waart veel vriendelijker, veel gedienstiger, veel gemakkelijker in uw doen en la ten voor 't kwade, onder gelijk welke vorm. hadt ge oor noch oog de lich tende Ster van Betlehem verlichtte uw wegen. Niet-aanbevelenswaardige proceduur, VERKLAARDE DE SOCIALISTISCHE VOORZITTER De regering heeft in de laatste week voor de parlementaire Kerstvacantie een wetsont werp laten goedkeuren waarbij haai drie voorlopige twaalfden ter beschikking gesteld werden, le gelden op de begroting van 1955. Deze proceduur is normaal. De begrotingen van de onderscheidenlijke ministeries zullen pas in 1955 kunnen goedgekeurd worden. De regering mag dus, voor de maanden Jaunari, Februari en Maart reeds over drie twaalfden beschikken van de voorziene kredieten. Moest dit niet het geval zijn geweest, dan zou het staatsapparaat stilvallen. De wedden, pen sioenen en toelagen zouden niet meer kun nen uitbetaald worden. Wat echter tegen elke traditie indruist, is dat de regering in het ontwerp tot toeken ning van de voorlopige twaalfden bepalingen ingelast heeft, die onwettelijk zijn. Zij heeft dit enkel gedaan om het vrij onderwijs te benadelen. Er werden inderdaad bepalingen aan het ontwerp toegevoegd waardoor de subsidies voorzien voor de uitbetaling van de wedden der leerkrachten in het vrij technisch onder wijs en in het vrij normaal onderwijs met 80 '7c verlaagd v>orden, vanaf 1 Jaunari 1955. Wat het vrij middelbaar onderwijs betreft, is de onwettelijkheid flagranter. Het ontwerp der voorlopige twaalfden voorziet dat toela gen zullen verleend worden op basis van de wet van 13 Juli 1951; deze wet werd afge schaft door deze van 17 December 1952, die de weddentoelagen voor het vrij middelbaar onderwijs verhoogde. De subsidies voor de wedden der leer krachten in het vrij middelbaar onderwijs zullen dus betaald worden op grond van een wet die niet meer bestaat, die afgeschaft werd. De normale proceduur vereiste, dat vooraf een nieuwe wet goedgekeurd werd. De regering heeft echter met de wettelijk heid een loopje genomen, omdat wettelijk of onwettelijk de leerkrachten van het vrij onderwijs van een vijfde van hun wedde moesten beroofd worden. Di- meest pertinente veroordeling van de proceduur. door de regering ingeiuid. kwam van niemand minder dan dhr Kamiel Huys- mans. de socialistische Kamervoorzitter, die verklaarde Zulke proceduur is niet aan bevelenswaardig De kunstmatige nevel van dhr. Buset De socialisten weten dat zij bij hun volge lingen. die zin hebbeh voor rechtvaardigheid moeilijk gehoor vinden zouden voor een bru tale besnoeiing der wedden van 20.000 leer krachten. indien deze maatregel voorgesteld werd zoals hij in werkelijkheid is. Het is immers een precedent met mogelijke verstrekkende gevolgen. Het zou immers wel eens een zeer gevaarlijk wapen kunnen wor den, de dag dat de socialisten niet meer tot de regering behoren zullen. Daarom beijvert dhr Buset, voorzitter van de BSP. om een kunstmatige nevel te ver spreiden. In de socialistisdhe bladen pakt hij met statistieken uit. Hij verklaart dat er zoveel aan toelagen voor het vrij middelbaar onder wijs besteed werd in 1949 en zoveel in 1955. Hij voegt er niet aan toe hoeveel het offi cieel onderwijs kostte in 1949 en hoeveel het thans kost. De ogen zouden kunnen open gaan. Hij vergeet aan zijn lezers mede te delen dat het onderwijs een geweldige uitbreiding genomen heeft in België en het aantal leer lingen van 1.200.000 tot 1.600.000 geklommen is; terwijl de bevolking van de lagere school eerder een neiging neemt tot daling, stijgt het aantal leerlingen in de andere takken van onderwijs op een buitengewone wijze. Sedert 1950 is de schoolbevolking van hel normaal onderwijs met 3.5% gestegen, waar van de 2'3 in de vrije scholen. In het tech nisch onderwijs groeide op vier jaar tijds de bevolking aan met 15.000 leerlingen. Een zelfde feit deed zich voor in het middelbaar onderwijs en de schoolbevolking zal nog aanzienlijk stijgen in de komende jaren. Merkwaardig is tevens dat het aantal ar beiderskinderen in de middelbare onderwijs instellingen blijft stijgen. In bepaalde mid delbare scholen is het procent arbeiderskin deren 60 Dit kan ons echter verheugen. Het is echter normaal dat de uitgaven stij gen naarmate de schoolbevolking omhoog gaat. Het is even normaal dat de katholieke mid delbare scholen steun moeten genieten, wan neer zij. integendeel tot de vorgie generaties, een invloed van leerlingen krijgen, die een aanzienlijk schoolgeld niet kunnen betalen. Elke leerling van een officiële school, mid delbare. kost aan de Staat van 20 tot 25.000 fr por jaar. Het is dan ook normaal dat een leerling van een vrije middelbare school katholiek of niet ten minste een derde van voormeld bedrag aan de Staat koste. De Nederlanse socialisten gaan hiermede honderd proeent akkoord. Zij zijn van me ning dat het vanzelfsprekend is dat het kind van de katholieke school studeert en dat de Staat er even goed voor zorgt als voor de andere kinderen. In België heten de socialisten in hun on metelijke kwade trouw zulks de plundering van de Staatskas. Wat zou de regering echter zeggen, moes ten de katholieken morgen de dag hun scho len sluiten. De Staat zou om te beginnen meer dan tien milliard moeten uitgeven om nieuwe scholen te bouwen, want de Slaat kan geen aanspraak maken op de katholieke scholen. Zij werden uitsluitend met de cen ten van de katholieken opgericht. De Staat zou daarenboven 100% de wedden van de leerkrachten, het onderhouden van de gebouwen en vele andere uitgaven die een onderwijsinstelling zich moet getroosten, ten laste krijgen. Het gevolg zou zijn een aanzienlijke ver zwaring van de belastingen. Wij menen dan ook dat elke niet-katholiek met een greintje gezond verstand van me ning moet zijn dat de subsidiering van het vrij onderwijs een schitterende zaak is voor de Staat De homogene regering deed niets voor het officieel onderwijs Een stokpaardje van dhr Buset, dhr Mis- siaen en andere socialistische woordvoer ders is dat de homogene regering niets deed voor het officieel onderwijs. Dhr Harmei kon er in de Kamer op wij zen. dat. toen de CVP-regering ontslag nam er 50 grote bouwwerven van officiële soiio- len bestonden, zodat dhr Collard thans in snel tempo de vruchten plukt van het CYP- beleid. Tijdens de CVP-regering werden zoals blijkt uit een uitgave van het ministerie 582 nieuwe definitieve en 751 nieuwe voor lopige Froebel-klassen geopend. In de vier middelbare Rijksnormaalscholen werden af delingen voor lichamelijke opleiding inge richt. Het aantal tewerkgestelde leerkrach ten in het Rijkstechnisch onderwijs steeg met 104% tegen slechts 21% in het vrij technisch onderwijs. Ter beschikking van het Rijksmiddelbaar onderwijs werden in 1948 en 1949. onder een niet-katholieke regering, slechts 47 en 96 bijkomstige nieuwe lokalen in duurzame ma terialen gesteld. Onder de homogene regering 200 in 1950. 208 in 1951. 210 in 1952 en 190 in 1953. Sedert 1952 werden onder het homogeen bestuur 3 middelbare scholen en een athe- (Vervolg op het tweede blad) Maar ach, hoe rap misschien is weer die ijver, gepaard met zieleschoonheid en wilskrachtig streven- te loor gegaan? Hoe rap en hoe diep zijt ge misschien weer in uw vroegere misstappen her vallen Hoe ver stondt ge er weldra van af, nog van goede wil te zijn Het was bitsigheid van hier, hovaardij van daar 't was onrechtvaardigheid, on zuiverheid. luiheid voor uw zielebelan- gen, en wat weet ik nog meer En toch... toch kwam soms uw iater ik eens boven ter gelegenheid van 'n sterfgeval, een kerkelijk feest, een tegenslag of wat anders. Toch wildet ge weerom alles in orde brengen, écht in orde komen met O. L. Heer, maar 't werd zó gemakkelijk uitgesteld. Beste Lezer, :t is nu 'n allerbeste ge legenheid om weer in ons eigen hart te kijken vooraleer we naar het Kerste kind gaan't is nu het ogenblik om onze voornemens te maken of te her nieuwen, en toch eens, voor goed deze maal. van goede wil te zijn en te blij ven. Dat is onze beste en vurigste Kerst- dagwens De wereld is weer eens door de oog van een naald gekropen. De wereld ging immers vergaan op 21 December te 7 uur 's avonds. Of 't officieel uur van Los Angelos was, of de midden Eu ropese tijd. weet ik niet. Een geleerde Amerikaan had het uitgere kend met de nauwkeurigheid van een zons- of maanverduistenring. Hij was zeker van zijn stuk zo zeker dat hij al zijn goederen verkocht had. ontslag had genomen uit zijn bediening en naar het gebergte was getrok ken met de hoop dat een vliegende schotel hem zou komen oppikken. Daarom had hij zijn goederen omgezet in dollars. Die zullen op Mars ook wel gangbare en gezochte munt zijn. Veel mensen hebben met de bibber gezeten. Die geieerden uit Amerika zijn toch zo ge leerd Weet ge het nog van die historie van Pas toor Kwakman uit Holland Die had het in de Bijbel gelezen en. op grond van zijn on derzoekingen. had hij de dag vastgesteld dat het begin zou zijn van het einde. En het zou vier en twintig uur volledig donker zijn. zelfs de lichten zouden niet wilien branden, aiieen de gewijde Lichtmis-kaarsen zouden klaarte geven Hebben de pastoors dit jaar kaarsen gewijd, ja!... In het jaar honderd na Christus ging de wereld vergaan. De geschiedenis heeft de namen geboekt van steden en streken die heel hun boeltje hadden opgeteerd en opgeleefd en die er na dat de fatale dag voorbij was, er voor ston den geüjk in de eerste wereldoorlog de sol daten van het IJzerfront, die gaaf en gezond uit t"..; gevaarlijke sector terugkwamen In het jaar duizend was gans Europa in paniek geslagen, maar het verwachte einde kwam niet En zo lieten de mensen zich de schrik op het lijf jagen door zogenaamde profetiën. Te genwoordig is het door de berekeningen van zeer grote geleerden... Hei staat nochtans in het evangelie wat ei te geloven is over het einde der wereld. Christus heeft het geleerd dat het einde ko men zal, gevolgd door het algemeen oordeel De leerlingen die altijd bij hem waren, hebben Hem gevraagd wanneer het gebeu ren zou. Christus antwoordde hun dat het hen niet aanging en dat ze niet moesten we ten welk tijdstip noch welk uur de Vader bepaald had. Hij heeft ze gewaarschuwd te gen de valse geruchten en valse voorzeggin gen en gezegd dat ze het niet moesten gelo ven als er verteld werd dat de Christus weer op aarde was en zich in die of die stad be vond... Gelijk de bliksemschicht die van het Oosten naar het Westen de hemel doorklieft zó zal de komst van de Zoon des mensen zijn! Christus heeft bij vele mensen weinig of geen krediet meer. De adventisten en de ge tuigen van Jehova weten het beter en ze vin den gehoor bij mensen die hun catechismus met meer kennen. Ze zijn veel te geleerd om nog in Christus te geloven. De kinder achtige dromerijen van een of ander voor één tiende beschaafde Amerikaanse ne ger zijn veel ernstiger. Voor Christus is het niet erg. Hij kan de mensen best missen. Wie niet wil heeft ge had. Wie niet met Hem vergaart is een verkwister... en wie zijn boeltje opdoet staat armoede te wachten. Arme duivel zegt het Vlaams of hebt gij meer ontzag voor 't Frans Dan is het pauvre diable door de heer Volksvertegenwoordiger Eugeen MORI AU (Vervolg van vorige week) WELKE ZIJN NU DE MIDDELEN OM DE KWAAL TE VERHELPEN EN VERDER ONHEIL TE VOORKOMEN Maatregelen te nenien door de Minister van Volksgezondheid Onmiddellijk stopzetten der waterlozing door de Unalit in de Dender. Verplichtend aanleggen van een kunstma tige vijver, alviaar het vuil kan bezinken, met afloop van het bovenwater in de tegen- gracht. en dit in afwachting dat het zuive- ringsstation voldoening geeft. Een dergelijke vijver werd reeds aangelegd door twee in richtingen te Aalst, die zich willen in orde stellen met de nieuwe wet van 11 Maart 1950 en hel K.B. van 29-12-53. Een ander nuddel is het regelmatig on derzoeken van de denderwaters. Scheikundigen beweren immers het vol gende Micro-organismen «Aeroben» zuive ren het water. Om in leven te blijven heb ben de aeroben zuurstof nodig. De gisting der bezoedelende elementen, geven water stof af. die de zuurstof van het water weg neemt en de zuiverende werking van de aeroben onmogelijk maakt. Wordt liet denderwater wel regelmatig on derzocht op dat gebied. Maatregelen te nemen door de Minister van Openbare Werken Onmiddellijke uitbaggering, vanaan het sas van Geraardsbergen tot Dendermonde. op een diepte van 3.20 m in plaats van 2.40 m. Onmiddellijke zuivering van slib en on kruid der tegengrachten. Overname van zekere afvoergrachten. door de Staat, omdat de ondergeschikte Openbare Besturen niet langer de kosten zouden moe ten dragen. Maatregelen te nemen door de Minister van Landbouw Aandringen bij zijn collega's opdat boven genoemde maatregelen zouden worden door gevoerd. Meer steun aan de wateringen, voor het onderhoud der grachten, teneinde een betere afwatering te bekomen. loelagen aan de aangelande gemeenten om de verzuurde weiden terug vruchtbaar te maken. Hei bepoting van de rivier. Maatregelen te nemen door de ondergeschikte Besturen Bouwen van gemeentelijke en tussenge- mcentehjke zuiveringsstations, voor hun af valwaters en rioolwaters, waarvoor een toe lage van 95% wordt gegeven. In afwachting moeten deze besturen de gi achten die in de Dender uitgeven en onder nun bestuur vallen, kuisen en onderhouden, tiet is een uitstekende gelegenheid om werk lozen te werk te stellen. Privaatinitiatief Ingevolge het K.B. van 29-12-53 zal het nog lOi 2{; Juni )955 aanlopen vooraleer dc sanc ties kunnen genomen worden. De nijver heidsinstellingen die hun water lozen in de Dender zouden moeten aangemaand worden onmiddellijk de nodige maatregelen te tref fen. en niet te wachten tot de uiterste datum. Een actiecomité is gesticht te Ninove op 1 - Mei 1954. Al de gemeentebesturen, al de parlementairen van alle partijen, aange spooi d door de bevolking eisen maatregelen, dringende maatregelen, opdat het bezoedelen onmiddellijk zou ophouden. De bevolking vreest terecht een besmettelijke ziekte. Moest deze uitbreken, het ware te laat. Het mede- voelon der regering zal dan als huichelarij bestempeld worden. BESLUIT Mijnheer de Minister, Ik heb het probleem voorgesteld, sober, klaar en raak. Ik ben vast overtuigd dat de parlementairen uit de denderstreek, behoren de tot de meerderheid, zich bij mijn verzoek zullen aansluiten. Ge hebt de keuze, te zijn de zuiverende en reddende engel, of de vriend van de be- zoedelaars en giftmengers. Ik luidde de alarmklok, aan U de reddende daad. Eugeen MORIAU, Volksvertegenwoordiger. VEELKLEURIGE BREUKSTENEN IN GRES voor huisplinten - stijlen - omlijstingen en terrassen 39 verschillende soorten en formaten Gladde - Bezande - Handvorm en Verlakte Rechtstreekse invoer van NEDERLANDSE HANDVORM HOLLE WELFSELS brevet "DUSART,, Algemene Bouwstoffenhandel 19, OUD-STRIJDERSPLAATS Tel. 5 en 714 ARDUIN Vloeren - Cromolith - Silexore MARMERS De Denderklok

Denderklok | 1954 | | pagina 1