Een Prachtig Nieuwjaarsgeschenk r Koloniale Loterij sprake van nationale gezondheidsdienst en er was geen sprake van de overwinstbelas ting. De enscenering kon echter de verdeeldheid op internationaal gebied niet verdoezelen. De Gentse socialisten, die tegen de politiek van Spaak gekant zi.in. zwegen thans omdat An seele in de regering zetelt. Zij vonden echter woordvoerders in de schepen van Ukkel en in oud-minister Henri Rolin. Dit bleek ook bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken in de Senaat. Terwijl ae woordvoerders om na tionale redenen en met het oog op de indruk in het buitenland, één front maakten mei het oog op de Buitenlandse politiek, was tiet van de socialistische zijde, namelijk van dhr Ro lin. dat de kritiek op de Europese veilig heidspolitiek loskwam. In de socialistische partij zijn er velen, die willen atrekenen niet de heer Spaak. Wanneer het ogenblik gunstig zal er toe zijn. zal de rnan die Europa ons benijd! gelimogeerd worden, zoals dn de vorige week net geval was met de leiding van de Belgi sche kommunistische partij. 20.000 LEERKRACHTEN BEROOFD De regering heeft 28.006 leerkrachten, 20.000 gezinnen prachtig bedacht met een Nieuwjaarsgeschenk, idat zonder voorgaande is in de geschiedenis van het land. Van 1 Januari 1955 af zullon de leerkrachten van het vrij, normaal, middelbaar en technisch onderwijs 20 tot 25% minder wedde ontvangen. Vanwege een regering die zich voor democratisch uitgeeft, maar die in feite de dictatuur van de loge op het tand doet wegen, kan dat er nog a! door De voorsteilen van de regering, waarop we hierna nog terugkomen, hebben aanleiding gegeven tot vinnige debatten vanwege de CVP en tot een scherpe kritiek vanwege de oppositie. De vergadering moest geschorst worden. Het was dhr Harmei, oud-mincster van Onderwijs, die, zeer beluisterd door de meerderheid zowel als door zijn vrienden, een rekwtsitorium uitsprak tegen de gewraakte methodes en tegen de onbilli fkheid van de regering. Onder luid gejuich van de oppositie kloeg hij het feit aan dat in dit democratisch land, waarvan de meerderheid der bevolking gesteld is op een katholieke opvoeding, ter gelegenheid van Nieuwjaar 20.000 gezinnen een averechts geschenk van de regering zuilen ontvangen waardoor hun inkomsten aanzienlijk besnoeid worden. Deze vermindering zal gaan tot 25 De leerkrachten van het vrij normaal onderwijs zullen van 20 tot 30.000 fr per jaar minder vertdienen. De geestelijke leerkrachten zullen slechts 40 ontvangen van hun iekencollega's. In het technisch onderwijs zullen de regenten van 16.000 tot 26.800 fr minder ontvangen en de iicenciater. van 22.000 tot 40.000 fr minder. Voor de leraars bij het middelbaar onderwijs zal de weddevermindertng even groot zijn als in het technisch onderwijs. Het is het ogenblik dat de socialistische parlementairen voorstellen hun vergoeding op 256.000 fr te brengen De linksen zullen antwoorden De katholieken moeten maar het verschil bijpassen Dit betekent, dat de leken, leerlingen van het vrij onderwijs een aanzienlijk schoolgeld zouden moeten betalen. Niet alleen is deze maatregel zeer anti-democratisch, omdat hij m de eerste plaats de economische zwakke en grote gezinnen treft, maar hij schakelt de vrijheid uit van onderwijs, zoals deze in de grondwet voorzien is. De keuze zat niet meer vrij zfjn: Vele ouders zullen zich om financiële redenen genoodzaakt zien hun kinderen naar een niet-katbolieke school te zenden. Wij teven in volle willekeur. De regering Van Acker is een regering var partisanen ncum gesticht: 2 internaten werden opge licht 4 internaten werden door de Staat overgenomen in de Rijksmiddelbare onder wijsinstellingen werden 80 nieuwe afdelingen ingericht en er werden 3.130 nieuwe leer krachten aangesteld. De socialisten maken leugens wijs aan hun volgelingen. De homogene regering zorgde schitterend voor het officieel onderwijs. Dat mogen de gaaien echter niet weten. Waarom? Omdat zij door hun onthouden van de waar heid een klimaat willen scheppen dat ge schikt is om hun snode aanval op de katho lieke leerkrachten en op de ouders der leer lingen in de katholiske scholen door te voe ren. Hef Socialistisch Congres Het socialistisch congres was uitstekend geënsceneerd. De onenigheid tussen het AB VV of de syndicalisten, en de socialistische regerign kwam niet tot uiting. Het was echter een nederlaag voor het ABVV. Er was geen sprake van gewaarborgd weekloon, er was geen sprake van verkorte arbeidstijd, er was geen sprake van nationa lisatie van de sleutelbedrijven. er was geen STAD en OMLIGGENDE N I NO VE Apotheek open op Kerstdag Mr W. DE GEEST Burchtstraat ZONOAGDfENST. Mr LIEVENS Oud-Strijdersplaats. OVERLIJDEN Wij vernemen het overlijden, in ae ouder dom van 54 jaar. van onze oud-stadsgenoot de Heer PAUL BOSTEELS. notaris te Veerle (.Kempen). «De Denderklok» biedt aan de achtbare fa milie haar christene deelneming aan. in deze zware rouw BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN Mario Van Snick zoon van Camie' en An nua Wijnant. Freddy Schepens zoon van Bodewijk en Maria Van Den Steen. Piet en Geert Rohaert zonen van Albert en Agnes D'hondt. Erna Allard dochter van Remi er Leopoi- dtna De Smet. Arlette Cardoen dochter van Frans en Christiane Timmermans. Herman Willems zoon van Raymond en Madeleine Beeckmans. OVERLIJDEN Maria Malderie 93 j„ weduwe August Van de Velde. Nederwijk. Camiei Van Muylem 62 j.. Nederwijk. Julia Van der Borgbt. 92 j.. weduwe Ju- docus Geeroms, Oude Brusselbaan. Erna Allard, 1 dag. Savooistraat. Paul De Dobbeleer 49 j.. Weggevoerden straat (overleden te Gent). Werdén te Ninove geboren VOLLEZELE Mare Lambregt zoon van Frans en Ro- maine Van Der Maelen. LIEDEKERKE Betty Van den Borre dochter van Albert en Juliette Pots. Dominique Van Langenhcvf zoon van Gus- taaf en Raymonda Cuppens. BORGT-LOMBEEK Maria Sergooris dochter van Alex en Ca- tharina Wauters. NEDERBOELARE Christine Van Stalle dochter van Jozef en Marie Van Cauwenberghe. ASPELARE Eddy De Norre zoon van Roger en Ray monda De Wetter. OENDERHOUTEM Annick Meganck dochter van Roger en Marie-Jearne Evens. DENDERWINDEKE Michelle Deamet dochter van André en Suzanne Haegeman. Philemon Van Cotthem zoon van Edward en Martha D'Hondt. DENDERLEEUW Frank Heymans zoon van Marcel en Lizette yan Holsbeeck. PLECHTIGE EREMIS Eerwaarde Heer Norbert DE PAEPE. die door Z. Ex. Monseigneur de Bisschop tot de waardigheid van priester werd verheven, zal morgen. Zondag 26 December, te 10.30 uur een plechtige Dank- en Ere-Mis opdragen in ae Onze-Lieve-Vrouw-kerk. Ten behoeve van onze lezers geven we hier de orde der plechtigheden Te 9 45 uui wordt in het College een stoet gevormd samengesteld uit de Katholieke Har monie «Door Eendracht Sterk» van Ninove. al de katholieke Jeugdorganisaties, de nieuw- gewijde. familie, geburen, vrienden, het in richtend Comité van de Weggevoerdenstraat. Op net Kerkplein vormen de deelnemers van de stoet een haag. terwijl de rxieuwge- wijde zich in. de Dekenij bekleedt met ae Misgewaden. Te 10.30 uur Plechtige H. Mis met kansei- rede door Zeereerwaarde Heer De Cooman. superior van net College te Ronse. Na de H. Mis wordt de jonge priester stoetsgewijae naar huis geleid waar. aan zijn ouderlijke woning, huideadressen zuiler afgelezen worden en geschenken overhan digd Wij vernemen dat de gebuurte en ook het Kerkplein stemmig versierd zullen zijn. dank zij de welwillende en onbaatzuchtige mede werking van de gebuurte der Weggevoerden straat. Wij zetten aJ de gelovigen aan deze enige plechtigheid met hun aanwezigheid te ver eren en. samen met deze nieuwe dienaar Gods. het Dankoffer op te dragen MIDDENSTANDSFEEST De Gilde viert... De beker schuimt... In die zin ging Zondag jl. het feest door van de Katholieke Middenstandsbond van Ninove, dat te 10.30 uur met een gesolem- niseerde H. Mis, voor de afgestorven leden, werd ingezet. Na een bezoek aan de leden-herbergiers, waren een veertig-tal middenstanders gezel- ligd verenigd in de stemmige zaal van hel «Middenstandshuis», waar het banket plaats had. Nog nooit wisten we hel Middenstandsfeest in zo een prettige atmosfeer doorgaan geest drift. broederlijkheid, zang en muziek vorm den een waardig geheel, dat sterker en ster ker op de voorgrond trad. naar mate de deel nemers zich. dieper en dieper, in een waas van geestelijke verheuging voelden glijden. Mejuffer en de Heer Slagmulder staken hierbij een gretig aanvaarde hulp toe. door hun puik uitgevoerde zang en muziek, waar aan ae kenners konden snoepen naar harte lust. De Voorzitter, dhr René Luysterman. had de eer de aanwezigen te danken voor hun betuigde sympathie en drukte de wens uil toekomend jaar nog talrijker op dit feest verenigd te zijn. In korte trekken schetste hij de toestand van de Christen Middenstand tegenover de huidige regering der ontgoo chelingen en besloot zijn toespraak met een oproep tot inniger samenwerking en uitbrei ding van onze organisatie Dhr Karei Fransman, ondervoorzitter, sprak vooreerst een huidewoord uit aan liet adres van I>okter Hemmeryckx. die hij in de voor middag tot aan de vlieger uitgeleide deed. Deze zeer gekende en verdienstelijke figuur werd door de Regering met een zending ia India belust. Spreker zette zijn betoog in prachtige bewoordingen verder met een be knopte uiteenzetting over de schitterende toespraak die op de Nationale Kaderdag te Brussel, door Kan. D' Mag. Janssens werd uitgesproken, en eindigde met de wens dat aiie christen middenstanders zich in tien blok zouden verenigen om zo een macht daar te stellen, waardoor ALLE middenstanders, het als een plicht zullen aanvoelen bij die macht, bij dit blok. eendrachtig aan te slui ten. Dhr Olivier Van der Keien bracht, in naam van de aanwezigen, hulde aan dhr Fransman voor zijn 25 jaar lidmaatschap bij de Bond. Deze drie toespraken werden door het ap plaus van de aanwezigen bijgetreden en on derlijnd. Waarlijk een Middenstandsfeest uit de duizend, waarover nog lang za! nagesproken worden en door de atmosfeer de aanwezigen dichter en hechter samenbracht, om straks, in de harde strijd van morgen, schouder aan schouder, te vechten voor de Christen Mid denstand. Kon. Handbooggilde Sint Sebastiaan De Ere- en werkende leden worden ver wittigd dat het Jaarlijks Banket zal plaats hebben op Zaterdag 22 Januari a.-. Vriendelijk verzocht deze avond vrij te houden. Het Bestuur. Ninove - Kerstfeest K.W.B. De K.W.B. heett het genoegen ai de leden der Christelijke Werkliedenorganisaties uit te nodigen op een gezellig Kerstfeest, inge richt door de Katholieke Werkliedenbond in samenwerking met KAJ en YKAJ op Zondag 26 December te 19 uur in «Ons Huis». Ais deelname m de onkosten vragen wij Slechts 10 fr. inkom. De genummerde kaart die U daarvoor ontvangt geeft U de kans een der verrassingen van onze tombola te winnen ZITDAGEN NINOVE Ontvangen ten Huize Senator Van Oudenhove. Dender houtem. (tel. 280 Ninove) iedere Vrijdagvoormiddag. Hr Yan Vaerenbergh Gerand. Edni. De Deynstraat, Ninove, Pruv. Raadslid, v tel. 12» alle dagen van 13 tot 14 uur. Hr Coppens Edmond. Lid van het Arr. Hoofdbestuur, Hugo Yerrieststraat. Dender leeuw (tel. G6189) iedere avond. Best. Afgevaardigde Van Den Berghe Ka rei. Burchtstraat. Ninove (tel. 137) alle voor middagen: Vrijdag en Zaterdag uitgezonderd Volksvert. Moriau. Grote Markt 13, Aalst (tel. 24658». ASPELARE - MARIAZAAL Zondag 26 December 1954 BONTE AVOND verzorgd door de Vrohjke Musketiers uit Aspelare Begin te 18 30 u. - Kaarten 20 en 15 Fr. Zondag 16 Jaunari 1955 GROTE GOOCHELAVOND door Or Juliano Meester-Goochelaar F gin 18.30 u. Kaarten 20 en 15 fr Wedstrijd voor Kortverhalen Ingericht door de tijdschriften van de Koninklijke Touring Club van België 1Ter gelegenheid van de tiüe verjaring van de Koninklijke Touring Club van België. Ir: 1955. richten de Nederlandse en de Franse Tijdschriften van de KTCB, onder het be- schermeerschap en de controle van deze bond een wedstrijd v oor korf.vei halën in in de twee taleni. gewijd aan toeristische onder werpen in België. 2» Om deel te nemen aan de wedstrijd moeten de mededingers Belg zijn. door ge boorte. naturalisatie of huwelijk, en hun wet tige woonplaats hebben in België. 3» De kortverhalen geschreven in de Ne derlandse taal of in ae Franse faal worden ingedeeld in twee verschillende reeksen. El ke reeks wordt begiftigd met 20.000 frank aan prijzen verdeeld als volgt 1ste prijs 10.000 frank; 2e prijs 5.000 frank; 3e prijs 3.000 frank; 4e en 5e prijzen 1.000 frank De beste onder de bekroonde verhalen zul len eventueel gepubliceerd worden in een der tijdschriften van de KTCB. 4) De handschriften, welke 300 met de ma chine geschreven regels niet mogen over schrijden. doch minimum 250 regels moeten omvatten, zullen voor 7 maart 1955 toege zonden worden aan navolgend adres Ko ninklijke Touring Club van België. Secre tariaat van de wedstrijd voor kortverhalen. Wetstraat. 44 Brussel. 5» De handschriften zullen, bij wijze van handtekening, een leuze vermelden welke eveneens zal voorkomen op een bijgevoegde briefomslag. De gesloten briefomslag zal tiaam. voornaam. beroe(p. woonplaats, ge- boortdatum, nummer van de identiteitskaart van de auteur bevatten. 6» Na 1 maart 19;j5 zullen de Nederlandse manuscripten beoordeeld worden door een jury, bestaande uit vijf leden, de heren Fred CLIJMANS, leit-rkundige. hoofdre dacteur van het Nederlandstalige Tijdschrift van de KTCB Raymond BRUL.EZ, letter kundige. directeur der Vlaams gesproken uit zendingen van het NIR Frans SMITS, let terkundige Pieter G BUCKINX. letter kundige Raph ALiOFS. ondervoorzitter van de Belgische Vereniging van Toeristische Schrijvers, directeur van de technische dien sten van de KTCB. Evenzo zullen de Franse handschriften be oordeeld worden door de heren Arthur HAULOT. Commissaris-Generaal voor Toerisme, directeur van de Tribune des Poètes». voorzitter der Belgische Vereni ging van Toeristische Schrijvers Alex PASQUIER, advokaat bij het Hof van Be roep, voorzitter van de Vereniging der Bel gische Schrijvers Henri LIEBRECHT. lid van de «Académie Royale de Langue et Lit - térature frangaises Daniel VAN DAMME. Conservator van het Eresmushuis, voorzitter van de Commissie voor Monumenten en Landschappen van de KTCB Walter FOS- TIER, directeur-hoofdredacteur van Reflets du Tourisme» en het Franse Tijdschrift van de KTCB Jean MOGIN. letterkundige. hoofd der letterkundige uitzendingen van hel NIR De twee jury's zullen gepresideerd worden door dhr Eric LEGRAND, voorzitter van de Koninklijke Touring Club van België. Tegen hun beslissing kan geen beroep worden aan getekend. 7) De uitslagen van de wedstrijd zullen aan de mededingers worden medegedeeld door middel van een persoonlijke brief, do pers en de radio. 8» De uitreiking der prijzen zal het voor werp uitmaken van een bijzondere manifes tatie. waarvan de datum later zal worden vastgesteld. 9» De Wedstrijd is open van de publicatie van dit egiement af. Hij wordt onherroepe lijk gesloten op maandag 7 maart 1955, te middernacht. GERDA St Niklaas 5 F. C. NINOVE 1 Onze vooruitzichten, als zou FC niet ieger- hand naar huis keren, zijn deerlijk mis ge weest Van een afkamming gesproken! Vijl' doelpunten gemaakt tegen de p'oeg die zo gezegd de sterkste verdediging bezit Wil dat nu zeggen dat de Ninovieters gin der overdonderd werden en niets in de pap te brokken hadden Hoegenaamd niet. al hoewel moet bekend dat onze achferh'vede onder haar gewoon peil speelde en zowel Petter als de Seu in een doorslechte dag ver keerden dikwijls te laat kwamen en zich door de Gerda-voorhoede lieten doen dat het een plezier was. Voeg daarbij dat Taaf twee doelpunten op zijn pet mag steken en met een hebt ge de reden over deze «daverende» verrichting. Als een ploeg ergens met een zo hoge score gaat verliezen, wordt daar veel over gepraat en de oorzaak dikwijls gezocht daar waar ze eigenlijk met te zoeken is. In dit geval moeten we toegeven dat. wat he; scheidsrechteren betreft, de referee beter zou doen opnieuw naar de papschooi te gaan maar daarover hebben we het verder. Een feit is echter dat de Gercla-mannen véél rapper op de bal zaten, geestdriftig speelden en de ploeg is die op ons het mees te indruk heeft gemaakt. Kunnen deze jonge mannen dit tempo tot het einde volhouden, dan moeten we niet verder naar de toekom stige kampioenen zoeken en voor ons is hel een uitgemaakte zaak dat de tite! deze maai naar St Niklaas zal gaan. Over de match zelf is weinig te vertellen, weirug goed althans voor FC. Buiten Jan. die zich zoals aitijd weerde om dood. kunnen we geen uit blinkers noemen: het vlotte nergens op een behoorlijke wijze en Ninove kon. cp geen enkel ogenblik, zijn eigen spel opdringen. En hieraan had de scheidsrechter voorze ker een grote schuld. Het is niet onze ge woonte elke referee zo maar genadeloos af te kammen in geval FC verlies!, maar dat belet niet dat we toch ti jdig een open oog moeten hebben voor sommige al te grote toegevendheid tegenover één of andere ploeg En dat hier mé-er was dan toegevendheid moest zeil de meest fanatieke Gerda-aanhan- ger bekennen, want als Joker, zo maar dood gewoon bij de hals achteruit getrokken wordt vlak bij de neus van de referee, en deze te ken doet niets gezie-n te hebben, dan is dat verdachtzoals het even verdacht is dat Jef V emaillen tegen de grasmat gebokst wordt door de aasse keeper, ook voor de ogen van de scheidsrechter, en deze weer van kaommen haas gebaard. Als zelfs het vlagge- waaien door twee oflieieie linesmen van geen tel meer is. dan moet ge bekennen dat dit zeer sterk naar favoritisme gaat ruiken, om geen ander woord te gebruiken. Wel is het algemeen geweten dat een kop- ploeg altijd een holleken voordeel heeft, maai deze maal was het TE erg om geen aanleiding te geven tot napraten. En daaraan heeft het niet gemangeld. Of het echter iets zal uitmaken, geloven we niet. want de re- jeree is en blijft de absolute meester op het veld Naar onze mening echter zou het scheidsrechterconutt' er goed aan doen. voor dei gelijke matchen, beroep te doen op een fluitjesman van een hogere afdeling, wat het spelpeil zeker ten goede zou komen. Meen nu niet dal we een uitvlucht zoeken voor de nederlaag van FC. verre van. Gerda was zeker sterker, maar verdiende echter niet met dergelijke cijfers te winnen. Er. ten slot te blijft het een spel en moet men even goed kunnen verliezen als winnen. Oi het selectie-comité verandering zal aan brengen. weten we met en in hun plaats zou den we zulks niet doen. Een nederlaag, op eigen plein tegen Gerda. lag in de waar- schijnujkheden, zodat hieraan niet te tornen valt. Wel kunnen onze mannekens aan hun supporters het bewijs leveren dat ze nog fit and well zijn. door Zondag a s. S.K. Zele af te drogen. waartc»e ze zelfs moreel verplicht zijn. In de rangschikking is de voorsprong van Gerda tot 3 punten gestegen, terwijl op de tweede plaats voorkomen Meulestede. Sce- la en Ninove. Ge ziet. de eerste plaatsen zijn duur en zullen in de eerstkomende weken nog duurder worden. We vernemen dat hel stormweer, dat deze week over ons land woeide, ook lelijk heeft huisgehouden op het plein van het FC, en dan vooral in het clubhuis. Het dak werd er afgerukt en het café to taal verwoest. Meer dan waarschijnlijk zullen onze lepe supporters, morgen Zondag, de match niet kunnen volgen van uit het verwarmde club huis, en zal hen ook niet onmiddellijk de kt,ns gegund worden om, bij ieder doelpunt dat Ninove zal aantekenen, een «Slagskeno te drinken. Na de Speciale Tranche voor Kerstmis 1954 herneemt de HAAR NORMAAL PLAN Eerste trekking op 15 Januari 1955 te Tervuren m I 1_|-I

Denderklok | 1954 | | pagina 2