GROOT GYMNASTIEKFEEST Actualiteiten... HET SCHOOLDEBAT 4* Door de Periscoop "HET LAATSTE NIEUWS,, laat het masker vallen in het College, van 13 tot 21 Oogst 1955 CHRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE SI NT-ALOYSIUSCOLLEGE NINOVE Negen en twintigste Jaargang Prijs per nummer 1,50 Fr. Zondag 5 Juni 1955 Postcheckrekening 1862.54 Drukker-Uitgever R. LUYSTERMAN-H AELTERMAN, Koepoortstraat, 10, Ninove Handelsregister Aalst 1093 ZONDAG 12 JUNI 1955 Optocht door de stad te 14.30 u. Steunkaart 20 Fr. Begin te 15 uur. Gezinskaart: 50 Fr. Naar nieuwe Belastingen Hoewel de houding van de liberalen in de schoolkwestie hun onnoemelijk veel scha de zal berokkenen is de invloed van de loge toch sterk genoeg om op dit stuk, naar bui ten toe een roerende eensgezindheid tussen de meerderheidspartijen, te laten blijken. Op gebied van het financieel beheer, is het met die eensgezindheid echter een ander paar mouwen. l)at nieuwe belastingen nodig zijn ingevolge hun wanbeheer, weten rege ring en minderheid maar al te best. Maar wie belasten? En hoe belasten? Hier is het dat de kat op de koord komt. De li beralen. die weten wat de electorale weerslag van bclastingsmanipulaties is, zijn natuur lijk voor onrechtstreekse belastingen, die door iedereen betaald worden, zonder dat men individueel het geld uit zijn zakken voelt verdwijnen. De socialisten echter, op roermaker Renard aan het hoofd, vinden dat de kapitalisten het moeten betalen en vragen dus een zwaardere oelasting van de winsten der ondernemingen. Maar die on dernemingen die bij de liberalen het schoon weer maken, zijn daar natuurlijk niet mee akkoord. En ze hebben al op zoveel punten toegegeven, dat ze op dit punt wel eens zou den kunnen voet bij stek houden. Maar Achiel singt nog altijd het schone lied van Wij zijn gezworen kameraden Hef Koninklijk Bezoek aan Kongo Men spreekt soms, over een good will- ambassadeur dat is iemand die op het zui ver menselijk vlak sympathie tussen bvb. twee volkeren tracht tot stand te brengen. Nu reeds kan vastgesteld worden dat Z.M. Koning Boudewijn I. die rol bij de inheemse bevolking van onze overzeese gebieden op schitterende wijze heeft vervuld. Nooit wel licht is een vorst de negers zo hartelijk te gemoet gekomen, nooit wellicht heeft het voor veel sympathie ontvankelijk gemoed van de inheemse bevolking een vorst zo warm verwelkomd. Dit is vooral op dit ogenblik van groot be lang. nu Kongo in een overgangstijdperk zich bevindt, dat normaal tot moeilijkheden van allerlei soort kan aanleiding geven eco nomische, sociale, raciale wrijvingen. De ne ger wordt stilaan volwassen, hij krijgt meer zin voor eigen verantwoordelijkheid, hij aan vaardt hel gezag van de blanken niet meer op kinderlijke wijze. De verhouding van voogdij, die tot nog toe bestond, moet stil aan worden vervangen door die van samen werking. Het is van groot belang dat allen, negers zowel als blanken dit zouden begrij pen en er voor werken, dat de nieuwe toe stand zonder wrijvingen kan worden ge schapen. Hoe het ook zij, de Koning heeft de weg gewezendat de blanken hem volgen, de negers zullen ook hen met dezelfde liefde van het reusachtige Belgische gebied in Afrika gewaarborgd. Hef Recht op verzet De linksen die zo schandalig gebruik ma ken van hun parlementaire meerdei*heid. doen soms verontwaardigd over het verzet van de christenen tegen het ontwerp Collard. Zo zegde de heer Spaak o.m. laat het par lement zijn werk doen, nad? r. kunt ge li nog altijd verzetten. Begrijp de heer Spaak niet dat dat ongeveer hetzelfde als te zeg gen steek uw kop in de stroD, „e kunt nog altijd beginnen roepen als we nem toetrekken En vooral, is de heer Spaak vergeten dat hij zelf in 1950. toen hij zijn optreden moest wettigen, schreef Voorzeker berust de de mocratie op het beginsel van de macht bij de meerderheid en op de regel dat. over 't al gemeen. de minderheid toegeeft. Maar daar mee is voorwaar niet alles gezegd. De meer derheid heeft haar plichten, haar verantwoor delijkheden haar macht is begrensd. Die grenzen staan duidelijk aangegeven in vol gende citaten. Leopold II schreef aan Malou: U hebt het recht, die wet te doen stemmen, U hebt niet het recht, de revolutie te doen ontketenen». Henri Pirenne zegde in een commentaar op de gebeurtenissen van 1879- 84 «Er komt een ogenblik waarop de wet slechts nog een betuiging van geweid van wege een partij is»... In de democratie ligt niet in de wet van het aantal, noch in for mele wettelijkheid het antwoord op alle vra gen. de oplossing voor alle problemen De heer Spaak heeft een kort geheugen, ofwel past hij twee maten en twee gewichten toe. roept hij de wettelijkheid in, als hij zelf tot de meerderheid behoort en verlaagt hij de meerderheidsregelen. als hij in ae oppo sitie zit. Maar de christenen hebben begre pen als er ooit een probleem was dat de linksen het recht gaf tegen de meerderheid in verzet te komen, dan geeft het schoolpro bleem dit recht zeker aan de christenen. En de heer Spaak mag er zieker van zijn, ze zullen er gebruik van maken. De algemene bespreking gesloten Op de laatste zitdag van de vorige week heeft de Kamer de algemene bespreking van het ontwerp Collard besloten, zodat de jong ste week met de bespreking van de artikelen een aanvang genomen werd. Deze artikels- gewijze bespreking zal nog heel wat tijd in bi slag nemen. Niet alleen geven verschei dene artikelen aanleiding tot een nieuw de bat over de grond van de zaak. maar er wer den een honderdtal amendementen ingediend cn de oppositie kan over elk amedement de hoofdelijke stemming vragen. De algemene bespreking heeft toegelaten dt. wederzijdse standpunten te belichten maar heeft de twee partijen geen stap nader tot mekaar gebracht De uiteenzettingen van de hh. du Bus. De Schrijver, Harmei en Van Cauwelaert. om de voornaamste tenoren te noemen, van de ene kant, en deze van minis ters Collard en Rey en dhr Bracops. van de andere kant, hebben integendeel aangetoond dat het om een gesprek tussen doven gaat. Hiermede bedoelen wij, dat de eerstvernoem- de woordvoerders wat hun recht en hun plicht was deels het doctrinair katholiek standpunt, deels het practisch christelijk standpunt vertolkten, hierbij uitgaande van de katholieke opvattingen over het plura lisme in het onderwijs, teiwijl de ministers en de linkse sprekers zich stelden op het standpunt van de voorrang van de Staat als opvoeder, wat regelrecht indruist tegen de natuurwet, krachtens dewelke de ouders be palen welke leerkrachten hun vertrouwen genieten om de door hen begonnen opvoeding van hun kinderen te voltooien. Noodzakelijkheid van een posifief katholiek onderwijsprogramma De vorige week hebben wij aan de hand van de tussenkomst van dhr Lefèvre, natio naal CVP-voorzitter, die de eisen van zijn partij inzake het katholiek onderwijs for muleerde, betreurd dat bepaalde rechten van het vrij onderwijs in het vage bleven. Wij herinneren slechts aan de noodzakelijke staatstussenkomst bij de oprichting van de vrije scholen, waarvan de noodzakelijkheid bewezen is, en aan de beschamende toestand dat de geestelijke leerkrachten voor dezelfde prestatie slechts voor de helft betaald wor den. Een duidelijk katholiek onderwijsprogram ma is dus noodzakelijk en bij de volgende wetgevende verkiezingen zal het de kiezer moeten duidelijk zijn wat een gebeurlijke nieuwe nomogene regering zal verwezenlij ken op onderwijsgebied. Ook de andersdenkenden z:jn verwonderd over het ontbreken van dit programma. Zo verklaarde dhr Rev. liberaal minister van Economische Zaken: «Sedert 16 jaar d^.t ik in deze Kamer zetel, stel ik met ontmoedi ging vast dat het onmogelijk is te weten wat volgens de katholieke leer net statuut van het onderwijs moet zijn». Dhr Rey, die een praciizerend protestant is. weet zeer goed wat. de katholieke leer d.i. de leer van de Kerk dienaangaande voor houdt. maar hij bedoelde door katholieke leer de programmastelling van de CVP, die de stemmen van de katholieken verenigt en dan ook de katholieke leer in haar programma tot uiting moet laten komen. Wij hopen derhalve dat de CVP een com missie zal aanstellen tot uitbouw van een positief katholiek schoolprogramma, waaraan in de eerste plaats de organisaties van de kattholieke leerkrachten dienen mede te wer ken. De hatelijke Collard Dhren Harmei en Van Cauwelaert hebben zich beijverd om alle kwetsende woorden voor andersdenkenden te vermijden en daar door bewezen dat zij ware staatslieden zijn. Dit moet niet noodzakelijk van politieke woordvoerders verwacht worden voorze ker niet van de woordvoerders van de op positie. Deze houding dient echter strict waargenomen te worden door de minister, die niet een partij maar het ganse land moet vertegenwoordigen. De schoonste parel uit «Brief» die hier ver leden week zijn zaligheid kreeg heb ik zorg vuldig bewaard voor deze week. Het moest de atoombom zijn die de CVP moest vernietigen; «gij kunt niet loochenen» schreef hij «dat er in de CVP veel zwarten zitten. Het woord is aan U». Jongen, daar hebt gij een haasje opgejaagd dat recht naar zijn nestje loopt. En 't nest staat in uw klaveren. Er zijn vast en zeker witten geweest en zwarten. In beide kampen waren er minstens drie categoriën. Er was de groep der bandieten, die altijd in hun element zijn in troebele tijden. Wit of zwart is voor hen niet van tel. De toestand uitbuiten is alles. Toen in '40 de huizen opengebroken wer den van de mensen die voor de invasie wa ren gevlucht, waren de bandieten er bij om te plunderen en weg te dragen de ge- vluchten immers waren «engeisgezinden». De Duitsers pikten wat zij nodig hadden en de anderen waren er bij om de rest weg te dragen. Wie hier was heeft gezien, en heeft moeten zwijgen, omdat de bezetter met wel gevallen toekeek. Toen de Duitsers weg waren, kwamen juist idem-dezelfde een beetje stukslaan en veel pakken om hun vaderlandslievende veront waardiging te luchten. Wie hier was heeft gezien. Diezelfde categorie heeft heel de tijd der bezetting - hetzij als «wit» aan «sabotage» gedaan - kiekens en konijnen, koeien en ve- lo's, boter en rubberbanden, geld en zegels gestolen hetzij onder bescherming van de bezetter de duitse zwarte markt voorzien van de nodige waren om pakjes naar die hei mat te sturen. De laatste nacht van de bezet ting werkten ze nog onder de bescherming der duitsers. De volgende dag droegen ze een armband van het verzet, speelden ze controleur ea namen langs de wegen de men sen hun vlees en boter in beslag om er mede naar huis te gaan. Ze sloten aan bij de com munistische partij en genoten automatisch van de Londense amnestie. Onder de zwarten die aangehouden werden werd grote propaganda gevoerd. Wie com munist tekende werd gelost. Wie later lastig gevallen werd kon zo altijd aan alle gevaren ontsnappen en natuurlijk wie meest op zijn kerkfstok had greep het eerst naar de red dende hand. Socialisten en liberalen bleven niet ten achter en de blauwen zijn van de bijge draaide zwarten niet vies evenmin als van de boeren met strond aan hun kloefen. Mensen met christen, moraal en bezield met christen ideaal zijn in de bres gespron gen om de bandieterij van het gespuis in te dijken. Iedereen weet het en de zwarten we ten het ook. Maar toch zijn ze kwaad geble ven op de katholieken omdat, volgens hen. de katholieken niet genoeg gedaan hebben. En zó zijn er, buiten de velen die een on derkomen gezocht hebben onder een rood of een blauw dak, een hele groep mistevrede nen geweest die blanco ki-ezers geworden zijn of de rangen zijn gaan vervoegen van het Vlaamse Blok. Hoe kunnen er dan nog veel in de CVP zitten Brief, maak eens de lijst op van de zwarte CVP-ers en stuur ze mij. Dan zal ik de lijst opmaken van de zwarte-blauwen, bieek-ro- den en donker-roden. Cher ami, on ne parle pas de cordes dans la maison du pendu Dat is Franse volkswijsheid. Die zoudt gij toch moeten kennen indien gij werkelijk iets kent. Maar altijd is het waar geweest en altijd zal het Waar blijven dat ledige vaten het iuidst klinken en dat de minst verstandelijk ontwikkelden de grootste alweters zijn. Mijn beste jongen, wij christenen moeten altijd goedhartig zijn. In 't Frans zeggen ze ook a laver la tête d'un nègre, on perd son savon. Toch heb ik u dit zakdoekje willen schen ken om je neus te vagen. "Het Laatste Nieuws., is een dagblad dat zich inzonderheid tot de Vlaamse volkslagen wendt en, om in zijn opzet te slagen, vermijdt het doorlopend een agressief links of anti-katholiek karakter aan te nemen. Daartoe hult het zich in een bepaalde neutraliteit, die echter ten gepasten tijde prijsgegeven wordt. Het neemt een verdraagzame toon aan om goedgelovige mensen in de waan te brengen dat hun blad niet anti-katholiek is. Daarom brengt het verslag uit over grote kerkelijke gebeurtenissen, zoals het verslag uitbrengt over sportmanifestaties. Op bepaalde ogenblikken geaft "Het Laatste Nieuws,, echter deze schijn neutraliteit prijs. Het geeft haar telkens prijs, wanneer er wetgevende verkie zingen uitgeschreven worden en het de liberale lijsten steunt. Het geeft haar eveneens prijs in aangelegenheden die beslissend zijn voor het katholiek geweten o.m. in het schoolvraagstuk. Voor wie het nog niet duidelijk was dat "Het Laatste Nieuws,, eer. links blad is, dat gemene zaak maakt met het linkse blok, zal het volstaan kennis te nemen van de oprichtingsakte van de "Stichting Het Laatste Nieuws,, vereniging zonder winstbejag, verschenen in het Staatsblad dd. 14 Mei 1955, bijlage nr 1609. Daarin staat uitdrukkelijk vermeld "Da Stichting heeft tot opdracht de Vlaamse humanistische liberale opvattingen te steunen, te verdedigen en te ver spreiden,,. En verder «De Stichting heeft, in haar bevoegdheid, in algemene lijnen, de politieke houding van het dagblad "Het Laatste Nieuws,, te bepalens„ En de Stichting za! zich door deze beginselverklaring laten leiden bij de aanwer ving en het ontslag van de redacteurs. Dit is duidelijk. Het was algemeen geweten dat "Het Laatste Nieuws,, een liberaal blad was, het is echter goed dat dit nogmaals bevestigd wordt door de uitgevers en dan nog in een officiële akte. "Het Laatste Nieuws» verdedigt en bevordert de liberale levensaanschou wing, die diametraal tegenover de katholieke levensaanschouwing staat. Het is dan ook te wensen dat al de gedoopten, die uit sleur of gebrek aan doorzicht "Het Laatste Nieuws,, regelmatig lezen, de voorkeur geven aan een ander, EEN CHRISTELIJK DAGBLAD. Dhr Collard was echter in zijn betoog niet de minister van de natie, maar de bekrom pen anti-katholieke partijman. Ten bewijze de volgende uitlating: «Dhr Harmei maakt gewag van 5.5 milliard tegen 7 milliard voor het officieel onderwijs. Maar tegenover al Wat de openbare besturen uitgeven, zoudt u moeten stellen al wat de congregaties en de Kerk uitgeven». Schaamtelozer kan het niet. De katholie ken zien zich genoodzaakt zich aanzienlijke geldelijke offers voor de oprichting en in standhouding van hun scholen te getroosten. Zij doen dit blijmoedig en maken derwijze het gebrek aan staatszorg voor de voornaam ste onderwijstak goed. Maar dan komt de partijman Collard en verklaart in alle ernst, «Het officieel onderwijs put veel meer in de staatskas dan het vrij onderwijs. Maar gij moet aan de toelagen voor het onderwijs van de ouders de opofferingen van de non- nekens en van de broeders evenals de giften van de katholieken toevoegen en pas dan ver gelijken»! Stichtende Cijfers Dhr Bracops, socialistische woordvoerder in het debat, is een van de heftigste anti katholieken van de Kamer, een strijdend sec- tair. Wij willen echter enkele cijfers uit zijn rede aanhalen, die aantonen hoe ondanks het gebrek aan staatssteun het katholiek onder wijs veruit de voorkeur geniet van de meer derheid der ouders. Dhr Bracops citeerde: In het bewaarschool- onderwijs: 97.803 leerlingen in het officieel Vervolg op het tweede blad) NLICHTI NGEN BIJ de heer Henri Van Maldergem, Oudstrijdersplaafs, 10 - Ninove. de heer Paul Luysterman, Graanmarkt, 37, Ninove - Tel. 327.27. De Dender klok ocïomnof Unmnn nn t e\ o 11 AAn i r 4 A/vl'.-tmr f wü t-w utjwwü io uw kucnuiti^w 8'Handelsfoor van Ninove

Denderklok | 1955 | | pagina 1