Pats Poppenspel MIDDENSTANDS-BAL ACTUALITEITEN Door de Periscoop Zondag 10 februari 1957 Eén en dertigste Jaargang Prijs per nummer 1,50 Ff. Zondag 20 januari 1957 Postcheckrekening 4786.85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JAGGBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 Davidsfonds - Ninove Zondag 20 januari 1957 te 15 uur in "Ons Huis De jaarlijkse traditie getrouw Ditmaal met een nieuw en groter poppentheater en specia le muzikale aanpassing Toegang 10 fr. per kind 8 fr. per kind, met kaart kroostrijk gezin 15 fr. per volwassene. STAD NINOVE Zaterdag 19 januari 1957 Zaal Roxy ingericht door de Katolieke Middenstandsbond van Ninove PUIK ORKEST Koud Buffet Leiding dhr. L. Hamelrijk. Begin: 21 u. Ideale Vrouwen en Schoonheidskoninginnen Als honden op een lekkere bot zijn de socialistische dagbladen in hun nop jes geweest met het bericht, vei spreid door een neutraal persagentschap, l.ii- dens hetwelk Zijne Heiligheid de Paus een schoonheidskoningin ontvangen had, wat in het tweeduizendjarig be staan van de Kerk nooit voorgekomen was. Het bericht verscheen met tal van bizonderheden in grote opmaak over twee kolommen in Vol&sgazet Het Antwerpse blad werd eenter overtroefd door Lc- Peuple dat schaamteloze eigen commentaar bracht waarbij de nadxuk gelegd werd op bepaalde li chaamsdelen van de laureate. Persiui met verantwoordelijkheidsge voel nemen in dergelijke kiese aange legenheden. waarbij de overgeseinde ge gevens blijkbaar in tegenspraak zijn met de traditionele houding van Kerk en Heilige Vader, inlichtingen tei be voegden plaatse alvorens tot publicatie over te gaan. Onze socialistische scriben ten hebben natuurlijk deze voorzorg niet genomen. Helaas, ook sommige christe lijke bladen niet. De kluif was biijübaar te aantrekkelijk. Wat is er nu waar van geheel deze ge schiedenis V Het is gewoonweg een leu gen dat de Heilige Vader '.-en schoon heidskoningin zou ontvangen hebben. De Osservatore Romano heeft zich integendeel onlangs zeer streng uitge laten over ue exhibities van de,.e schaam dens een ingesteld enkwest, totaal aan te loos ontklede nuijes aan wie het. lui- besc-having en kuituur mangelt. Ra der gelijke kaakslag was het evident dat er in het Vaticaan niet aan gedacht werd dat een schoonheidsexhibitioniste toe gang zou bekomen hebben tot de Paus. De jonge dame, de studente Maria Paula Carletti. die de grootste emotie van haar leven meemaakte toen zij. be deesd en geweldig onder de indruk, voor de Heilige Vader verscheen, had er nooit aan gedacht zich te lenen tot een schoonheidswedstrijd maar was we gens haar kulturele eigenschappen, haar geestelijke gaafheid, haar moraliteit, haar hoedanigheden als toekomstige huisvrouw te Macerata (Italië) aange duid geworden als la donna ideale de ideale vrouw. De Heilige Vader wil de al de eerbare, hoogstaande en dege lijke huisvrouwen eren door haar au- diënti te verlenen. Totnogtoe hebben wij natuuilijk geen rechtzetting gelezen in de socialistische pers. Geldverspilling van de Staat Volksgazet heeft jn een paar hoofd artikels voorgehouden dat de regering geen nutteloze of overdreven uitgaven gedaan heeft en dat de benarde toe stand van de Schatkist hieraan niet kon worden toegeschreven, zulks als ant woord op kritiek voorkomend in de christelijke pers. Men vraagt zich dan ook af hoe de regering aan het deficit het hoofd zou geboden hebben, moest zij in 1955 en 1956 niet gezegend gewor den zijn met uitzonderlijke economische jaren, toe te schrijven aar. de wereld hoogconjunctuur. wat reusachtige fis cale meerontvangsten voor gevolg had. Het socialistisch blad heeft tal van uit- r ven aangehaald, waarop alle mensen van goede wil en ook wij geen reductie willen toegepast zien. Het heeft echter over andere uitgaven het zwijgen be- aard. Tot deze uitgaven behoort de vi ;>nilzuchl bij ce op:enting van nieu we staat:.-.c.tuien. waarvan de schoolbe volking buiten ai ie verhouding is tot de gedane kosten. Zo heeft oud-minister Van den Daele een pariementuiie vraag gesteld in ver band met de Rij ksir.idde bare school te- Ganshoren. De gewezen minister van Arbeid en Sociale Voorzorg informeerde naar ue bouwkosten der school, waar voor de heer Coliurd zich onbevoegd verklaarde, zodat de vraag opnieuw zal moeten gesteld warden aan „e Mini ter van Openbare Werken. Hoe hoog of gematigd deze bouwkos ten ook mogen geweest zijn. deze Rijks middelbare school was blijkbaar over bodig. Ganshoren is een randgemeente van Brussel en in d'andere randgemeen ten is er voldoende gelegenheid om Rijksmiddelbare onderwijs te genieten, en in de hoofdstad zelf ook.. Deze RMS wa; zodanig o\ erbodig dat zij. lurdens ra t antwoord \wn de Minister van Open baar Onderwijs, slechts een onbedui dend aantal ieehnzen telt. namelijk a) in het Nederlands taalstelsel. 6 leerlingen in ue beide studiejaren van de voorbereidende afdeling en o.leer lingen in de middelbare afdeling b) in het Franse taalstelsel. 17 leer lingen in de beide studiejaren van de voorbereidende afdeling en 7 leerlingen in de middelbare afdeling c) elf leerlingen in de 6e Latijne. Hiervoor worden gemobiliseerd in het Nederlands taalstelsel, een onderwij zeres, een godsdienstleraar, een weten schappelijke regentes, een letterkundige regentes, een leraies in lichamelijke op voeding, een lerares voor handwerk, een lerai es voor muziek en een lerares voor tekenen. In het Franse taalstelsel, een onderwijzeres, een godsdienstleraar voor de katolieke en voor de protestantse leerlingen, een leraar in oude talen, een letterkundige lerares, een regentes in de Germaanse talen, een wetenschappelijke regentes, en leraressen voor lichamelijke opvoeding, tekenen, handwerken en mu ziek. Een soortgelijke toestand blijkt te Diksmuide voor te komen en ongetwij feld op vele andere plaatsen. Antwoor dend op een parlementaire vraag van Kamerlid Denolf, deelde de heer Collard inderdaad mede dat het volgend aantal leerlingen ingeschreven is in de Rijks- midddelbare Landbouwschool te Diks muide a) afdeling A3A eerste jaar 4 twee de jaar 9 derde jaar 3. b) afdeling A2A eerste jaar 9 twee de jaar 11 derde jaar 5. c) koloniale afdeling 2. Aantal leraars en personeelsleden 25 Alles is kwestie van gewoonte De oude Romeinen wisten dat al De Standaard heeft deze week een zeer gedocumenteerde reportage ge geven over de ontucht, prostitutie, han del in blanke slavinnen, verdovingsmid delen. en al wat er rond draait. De bladen gaven als sensatie nieuws het proces van de dokter die uit mede lijden zijn patiënten hielp sterven. De actualiteiten in de bioscoop hebben er enkele beelden aan gewijd. In het gemengd nieuws, de wonder- historie in Australië van die groep jonge lui die het huis innamen van mensen die op reis waren, acht dagen aan één stuk rock and roll dansten, alles opaten en dronken wat er te eten en te drinken was. allemaal onder een paillasse-par- terie sliepen enz. met de bedenking er bij waar de ouders ondertussen zaten om hun jongens en meisjes acht dagen uithuizig te weten zonder eens te gaan neuzen... Het is ai brutaal dames haar sacoches en heren nun brieventas ontroven dat er te lezen is in het gemengd nieuws der grote steden. En die heldendaden zijn meestal het werk van schitterende jongens die van hun tijd zijn en met compassie neerzien op de oude pruiken met hun manuel de polite.-:se op zak Waarom daar nog sensatie van maken. De toffe jongens die hun geld verdie nen in de one#wereld zijn een beetje talrijker dan vroeger en de vrouwen die er inlopen ook. De mannen met hoogstaande betrek king die er gebruik van maken om de vrouwen te doen betalen, zijn ook wat- talrijker dan vroeger. En de gelegen heden worden talrijker. De vrouw in de kazerne zal nog een operatieterrein te meer zijn. Maar alles is kwestie van gewoonte en dan denkt er niemand meer aan. Zie ne keer in onze wetgeving hoe de huwende of gehuwde vrouw achteruit gesteld wordt tegenover de bijzit. De bijzit is geen echtgenote en blijft vrij en zelfstandig kwestie van pensioe nen en nog al, Ze is ook geen meid. Haar mes snijdt langs twee kanten Onze communisten en socialisten die dromen van nationalizaties en gezamen lijke uitbatingen, willen niets afweten van kloosters noch mannenkloosters, noch vrouwenkloosters. Het is daar nochtans één voor allen en allen voor één. In de communistische boerderijen bestaat er geen radicaler communisme dan in de kloosters. Maar toch... ze wil len er niet van weten en de gasthuisnon is nic-ts in hun ogen in vergelijking met de verlopen vrouwen die uit haar mi serie plezier verkopen aan mensen die steeds alleen aan zichzelf denken. verschiet daar nog van En wel ke eenvoudige werkman of werkvrouw weigert daarvoor, er, al was het maar daarvoor alleen, de steun van hun stem aan die lekkere heren.. 't Is allemaal kwestie van gewoonte r.riauen en vergoedingen 2182552 Fr Uitgaven 1956 775000 Fr. Indien men de overtollige uitgaven on al de Rijksscholen met een onvol doende aantal leerlingen, moest optellen dan zou men tot een indrukwekkend rijft r komen. Dit bekt de regering niet dit aantal scholen bestendig te verho gen, maar ter/elf uertijd minima, wat de friioriri volking betreft, op te leggen aan de vrije scholen. "Onze Yoegoslavische Kameraden Yoes'osiavië is een communistische dictatuur met maarschalk Tito als slaat:— hooia. Is hei regime te Belgrado niet oner.al aan ae Levlen van het Krcnmn. net ioesiiittiemin een con,- munistisch regime en de vrijheid van opinie-uiung is er even gering ais in de Sovjet-Unie of Hongarije, riet was aan mi. normaal ciat de socialistiscne ieiuer Delias, die nochtans hoge functies in het regime uitgeoefend heefi, tot gevange- nkstrai verooi dt-vid werd wegens kri tiek op net regime in een buitenlands blad. Wij hebben het zwijgen onderstreept dal de socialistische pers in ons land bewaarde over de verooi deling van Dji- las. Wij begrepen deze stilzwijgendheid. Onze socialisten hebben niet opgehou den zich met het communistisch regime van Belgrado te vereenzelvigen en de meest harteijke betrekkingen met Tito te onderiiouden. Vandaar de reizen van Spaak. Buset en van vele socialistische publicisten naar Belgrado. De vereen zelviging met het communistisch regime werd bezegeld door het feit dat de so cialistische pers, naar het recept van de communistische landen, Zijne Emi nentie Kardinaal Stepinac een land verrader noemde zonder zich evenwel het dossier Stepinac te laten vooi leggen. De polemiek heeft thans tot gevolg gehad dat Le Peuple het geval Dji- ias behandeld heeft. De woorden worden gewikt en gewogen Hoe groot ook de bewondering weze die wij gevoelen voor de prachtige inspanning tentoongesteld door onze Yoegoslavische kameraden, is het ons niet mogelijk dergelijke metho des goed te keuren. Djilas is, bij ons weten, geen verrader nog een vuige slang. Hij verdiende niet het lot dat hem opgelegd werd... De wijze waarop het proces Djilas gevoerd werd kwam ons ongebruikelijk voor. De veroorde ling scheen ons overdreven Djilas werd wegens verraad ver oordeeld, maar Le Peuple ziet er geen verrader in. Kardinaal Stepinac werd als verrader veroordeeld. Le Peuple heette dan ook de Kardinaal bij herhaling een landverrader. De ver oordeling van Djilas blijkt overdreven te zijn, maar de veroordeling van de Kardinaal is honderd proeent in orde. Hij is een verrader en een vuige slang, wart hij is een Prins van de Kerk. Dat is socialistische logica. Wat echter de spuitgaten uitgaat, is dat. na de afkeuring du bout des lè- vres van de volksrech*h.anK die Dji las vonniste, zoals zij c-ertijds Kardinaal Stepinac veroordeelde, en van de «over dreven# veroordeling van Djilas, het hoofdorgaan van de BSP nog spreekt van onze Yoegoslavische kmeraden Wij waanden dat het communisme onverenigbaar was met de vrijheidop vatting van de sociaal-democratie. Wij moeten onze zienswijze herzien. De Yoegoslavische verdrukkers van elke meningsvrijheid zijn de kameraden van onze socialisten. Wordt het marxis tische eenheidsfront niet gehandhaafd op het nationaal plan. het blijft behou den op het internationaal plan. Maar hoe zou de rode pers bullebak ken, indien wij het, ten overstaan van de Spaanse falangisten, hadden over onze Spaanse kameraden Van Acker gooit ballast uit Ten einde de ijdelheid van de libera len te strelen, is er ook een besluit in het Staatsblad verschenen dat ruimere aanwezigheid van de liberale syndicaten of liever van het liberaal syndicaatje in zakformaat in de paritaire commissies verzekert. Voortaan zal dit discreet maatschappijken vertegenwoordigd zijn in 67 paritaire commissies, maar, om geen beroerte te verwekken aan de lei- te: s van het ABVV, blijven de liberalen uitgesloten uit de belangrijke paritaire commissies van de koolmijnen, de steen groeven, diamant, gas en electriciteit, scheepvaart, drukkerij, grafische kun sten en dagbladen, textielindustrie der streek van Verviers. De heer Van Acker verstaat de kunst van te slaan en te zalven. De leden van de Oud-Leerlingenbond van het College# en alle sympatisanten, HOUDEN VRIJ:

Denderklok | 1957 | | pagina 1