HOF TEN DALEN BEDIENDENPENSIOENEN Door de Periscoop Gemeenteraadszittin g Aischeidssermoen Eén en dertigste aar gang Prijs per nummer 1,50 Fr. De voordelen van het C.V.P.-wetsvoorstel Zondag 3 maart 1957 Postcheckrekening 4786.85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Pau! LUYSTERMAN'JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 PAROCHIAAL VACANTIEPATRONAAT De Katolieke Toneelgilde "HOOGER OP„ (A.K.V.T voert op in de feestzaal "Roxy„ ten bate van het parochiaal Vacan- tiepatronaat, op zondag 24 februari en maandag 4 maart 1957, telkens te 7.30 uur stipt. drama in 3 bedrijven, door M. De Paepe Prijzen der plaatsen 30, 25, 20 fr. Sinds geruime tijd is men het er over eens dat het bestaande stelsel inzake be diendenpensioenen geen voldoening schenkt en moet gewijzigd worden. Op 23 juni 1955 werd een wetsvoorstel tot herziening van het bediendenpensioen ingediend door de CVP - senatoren L. Servais en Consoorten. Het duurde bij na een vol jaar eer de regering harer zijds met een wetsontwerp tot regeling van het bediendenpensioen voor de dag kon komen. Beide parlementaire initia tieven werden terzelfdertijd in de Se ri.«at besproken. De meerderheid heeft zoaiS om po- huene eae-i.en ie- tx-giijjen was de vo^uüi' vei ieer.cl aan het stelsel Tio- ciei tii oleel doof voor de opwerpingen van üe CVP tegen dit stelsel. Die op- werpingen zijn nochtans van ei listige aard. Het spreekt vanzelf dat het pensioen- stei voor de bedienden moet geregeld zijn als een verplichte sociale verzeke ring, waarvan de algemene lijnen wet telijk worden vastgelegd, alsmede een kontrole door de staat ingevoerd. De heer Trociet vat het stelsel echter zo op dat de staat er alles in te zeggen heeft. De verzekeringsorganismen verliezen grotendeels hun autonomie, ze verliezen ook iedere mogelijkheid om autonoom te werken. Hun financieringsmiddelen worden eng beperkt en voor het beheer en de plaatsing van hun gelden worden ze onder de direkte voogdij van de staat gesteld. Hun jaarlijkse winsten en reserves moeten ze afdragen aan een nationaal fonds. Trociet etatiseert weer eens Ook moet het verzekeringsstelsel nor maal beschikken over eigen geldmidde len. een eigen patrimonium dat zeker niet willekeurig mag worden gebruikt maar waarop de staat evenmin de hand mag kunnen leggen Welnu minister Tro ciet wil de financiering van het stelsel verzekeren door de opbrengst van een reusachtig reservefonds dat in het .aar 2022, 75 rniljaid zal bedragen. Men ziet, de minister werkt voor de eeuwigheid... In feite wordt hier met het geld van de bedienden een reusachtig fonds ge vormd waarover volgens de opvatting van dhr Trociet de staat vrij moet kun nen beschikken. Vrij. dit betekent bui ten alle parlementaire kontrole, buiten alle begrotingen om. Dat betekent dat uit de fondsen zou kunnen geput worden bv. om .het deficiet van de ziekteverze kering te dempen, maar ook om de staat toe te laten op een bepaalde sektor van het ekonomisch leven een drukking uit te oefenen zoals het hem past. De so cialisten zijn inderdaad voorstanders van de gedirigeerde ekonomie... Het spreekt verder vanzelf dat de be dienden door hun pensioenstortingen een persoonlijk en welomschreven recht op het pensioen moeten verwerven. Ook hiermee is de heer Trociet niet akkoord. Volgens hem is er geen sprake van een burgerlijk recht op een bepaalde pres tatie maar van een aanspraak die door de bediende kan gemaakt worden op een zeker voordeel dat door de uitvoe rende macht bepaald wordt zoals het haar past. Anders gezegd, het ganse stel sel is etatistisch opgevat en kon door de CVP niet aanvaard worden. De opvattinken van de CVP staat in het voorstel L. Servais. In dit voorstel worden de verschillende klippen van het ontwerp Trociet vermeden en daar enboven voordelen toegekend die aan zienlijk interessanter zijn. Om te be ginnen komt het stelsel voor de bedien de zelf goedkoper uit. Hun bijdragen, vooral in de toekomst zijn globaal ge nomen niet zo hoog als volgens het ont werp Trociet. De Heer Servais voorziet eveneens van in het begin een aanzien lijke verbetering voor degene die thans reeds gepensionneerd zijn, en die on middellijk 45000 frank (voor de gehuw den) zouden ontvangen. Ook de wedu wen bekomen onmiddellijk nieuwe voor delen. Na de overgangsperiode blijft het stelsel Servais ook nog gunstiger, met name voor de alleenstaanden en de vrouwen die 1z>"< van hun gemiddelde wedde zouden trekken in plaats van de door minister Trociet voorziene 60' De w. iuv en zouden ri"t pas. zoals in het C i-i ,'nn „o mii.anei', /anaf 43 jaar X-. .re .jitn m—ar wel ieeds vanaf 31 jcur. Hei voor-fel Servais voorziet eveneens een koppeling van het pen sioenbedrag niet alleen aan de levens duurte maar ook aan de verhoging der produktiviteit. Servais vereenvoudigt de administratie van het stelsel maar bewaart de nodige autonomie voor de verzekeringskassen en voorziet een wer kelijk paritair beheer, zodat het niet de staat is maar wel de bedienden die hun eigen pensioenfonds zouden beheren. Het is aldus onmiddellijk duidelijk dat dit stelsel zeker de voorrang verdiend had boven dat van de regering dat door een slaafse meerderheid werd goedge keurd. C.V.P.-successen Maar de CVP-senatoren mochten toch meer dan één succes boeken. Ten eerste werd de minister verplicht ook aan de thans gcpensionneerden nieuwe voorde len toe te kennen. Het was inderdaad zo ver gekomen dat de socialistische bla den zelf moesten bekennen dat de voor delen voorzien door het voorstel Servais toch heel wat interessanter waren dan die voorzien door de minister Het kos telijke is dat de minister in kommissie amendementen tot verbetering van de toestand der thans gepensionneerden had verworpen, zogezegd omdat de fi nanciën van het stelsel het niet toelie ten Door zelf op het allerlaatste nip pertje amendementen in de aard van die van de CVP in te dienen, bewijst hij dat dat een flauwe uitvlucht was. Ja, hij be wijst zelfs onwillekeurig dat de CVP gelijk had wanneer ze steeds zei dat de door de minister voorziene prestaties te gering waren in vergelijking met de fi nanciële middelen. Dat was dus een eer ste CVP-triomf tevens een triomf voor de gepenfcionneeiden. Bemerken wij echter dat de minister dan nog niet gegeven heeft hetgeen volgens de CVP kon gegeven worden en dat dat ook in een nieuw amendement Servais geëist werd. Een tweede overwinning voor de CVP was dat de minister verplicht werd een regeling te voorzien, opdat degenen die wegens hun studies hun loopbaan niet op 21 jaar kunnen beginnen, toch een volledig pensioen zouden kunnen ont vangen. De studenten zullen weten aan wie ze dat te danken hebben. De derde overwinning van de CVP was dat minister Trociet verplicht werd te erkennen dat de 2000 fr verhoging van het bediendenpensioen gefinancierd wordt door de betrokkenen zelf, en geenszins door de nieuwe belastingswet. Op die manier heeft hij zelf de bewerin gen van de CVP moeten staven, dat de sociale voordelen konden toegekend wor den binnen de bestaande stelsels zelf, dus zonder nieuwe belastingen. Zo brok kelt geleidelijk net sprookje af van de sociale noodzakelijkheid van de belas- tings- en volmachtenwet en wordt het voor eenieder duidelijk dat deze er al leen toe diende de regering nieuw geld in de kas te brengen. De sociale voorde len Die betalen de betrokkenen zelf. Voorbij streven is aan de orde van de dag. De grondwet is «voorbij gestreefd» in zake onderwijs. Spijts de grondwet die de rege ring onmondig verklaart in zake onderwijs en alle initiatief laat aan piivate onderne mingen, verklaart de minister dat de Staat het Recht heeft, de Plicht heeft er voor te zorgen dat iedereen onderwijs kan genieten r.aar zijn goesting, terwijl hij bezig is de mensen het onderwijs naar hun goesting af te pakken. Er Wordt niet tegen geprotesteerd; en als er eens een bedeesd stemmeke opgaat ant woordt «de bison des polders» de grond wet is voorbij gestreefd Verleden week was het de grote man van België, die gans de wereld ons benijdt Minister Spaak om hem te noemen die verklaarde «het colonialisme is voorbijge streefd». Dat wil zeggen dat eerlang België zal tegenkomen in Kongo wat wij Katolie- ken nu tegenkomen met onze scholen. Ik ben niet betaald om propaganda te voe ren voor de grote koloniale kapitalistische maatschappijen die hun bedrijf uitoefenen overal een beetje in de wereld. Ze kunnen voor rnij best naar de duivel lopen; daar zijn ze best op hun plaats. Maar maar hebt ge al gekeken naar de koene ridders die stiijden tegen het colo nialisme De Arabische Stater.. Als de Beleer, nonr Kongo gegaan zijn en belet hebben dit dc oevo.zing van Kongo Uitgemoord werd door de Arabische slavendrijvers zijn het preclu de grootvaders van die nu.dige ridders die door de Belgen buitengeranseld werden. Die zelfde slavenhandel, op kleinere schaal, gaat nog altijd voort van uit Afrika naar Azië juist in die Arabische landen Paters en andere deftige mensen klagen het feit aan bij de openbare opinie, maar de regeerders van aile landen ter Wereld zijn eenparig in het zwijgen, België en zijn spreekbuis Spaak inbegrepen. Onder de ridders die vechten voor de be schaving en de rechten van de mens. zit er een stel Zuid-Amer«ganen die nog naar geen voetbalmatch kunnen gaan zonder revolver. En er komen ten laatste., maar niet de laatsten, de volksdemocraten onder de kun dige leiding van Rusland. Zeg. minister Spaak, in plaats van uw vlag zo maar op zak te steken als ware het een vulgaire zakdoek, waarom kondigt gij niet aan dal ge uw kolonie gaat organiseren op het model van de bevrijde vassaalstaten Pak daar een neger uit het oerwoud en maak hem gouverneur - doe hem het groof- lint in de Orde van Leopold aan. Hij kan er van profiteren om er de kentekens van zijn waardigheid op te steken. Stel een blanke partikuliere sekretaris te zijner beschikking die voor hem zal lezen en schrijven al Wat er te schrijven en te lezen valt. Maak hem wijs dat zijn sekretaris een zeer wijs en bezadigd man is en dat hij in alles gedwee moet zijn wil hij niet terug gestuurd worden naar het oerwoud der pyg- meën. Houdt in Kamina uw kanons. uw tanks en vliegtuigen gereed om de negers, desnoods, te beschermen. Als er hier of daar wat ruzie komt, rijdt er met uw tanks los door en laat de wereld weten dat gij de orde hebt hersteld en dat rust en vrijheid en welstand weer heersen, beter dan in gelijk welk ka pitalistisch land. Als die van achter het IJzeren Gordijn willen gaan zien hoe het daar werkelijk gaat. laat gij uw zwarte gou verneur zijn ijzeren gordijn neerlaten met de complimenten dat hij geen spionnen in z'jn land Wil. evenmin ais de Russen, wier wij.-held en voorzichtigheid hij grotelijks be wondert. Indien er cog één kikker roert in de poel. iaat hij zijn negerinianterie grote maneuvers houden, jn samenwerking met de witte kanons, tanks en vliegtuigen en hij koude een perskonferentie waarin hij ken baar maakt dat hij over uranium genoeg be schikt en dat hij bommen genoeg liggen heeft om gans de Wereld, buiten Kongo, in de lucht te laten vliegen, de Noord-Afrikaanse sla vendrijvers incluis. N B. - Niet vergeten dat de zwarte Koning eerst de volksdemocraten moet uitmaken voor oude verkapte manchesterianen, kapita listen van de slechtste soort, die het mensen- materiaal uitbuiten meer dan hun machines, omdat het beterkoop is, en die de koord niet waard zijn waaraan zij zouden moeten han gen VAN 8 FEBRUARI 1957 De zeer lange lectuur van het verslag der voorgaande zittingen, tijdens dewelke de be groting besproken werd, geeft aanleiding tot een paar vinnige opmerkingen. «Het woord LUXE-KERKHOF werd luer met uitgesproken» slingert een raadslid naar het hoofd \an de onthutste stadssekretaïfs. «We zullen er rekening mee houden» sust de burgemeester. ORDEMOTIE VOOR PERSOONLIJK FEIT Dhr De Riemaecker, die het woord vroeg en bekwam voor een persoonlijk teit. geeft lezing van een artikel gepubliceerd in he* jong .-te nummer van Banier, onder de titel: «Aan de zeer bizondere aandacht Van al diegenen die geneigd zouden zijn aan de CVP-leugens omtrent verkwisting en de CVP-beloften omtrent bezuiniging, geven wij. in verband met de kritiek op het pensioen van Dr Behn het volgende ter overweging. a Op de laatste sectiezitting van financiën waren de CV P-gemeenteraadsleden. De Rie- maecker en Meganck beiden juist geteld vijf minuten aanwezig. Zij hebben zich niet eens de moeite gegeven van hun over- jas te ontdoen. Tijdens bedoelde vijf gii- nuten verklaarden zij de zitting om een hoop verwarde redenen niet te zulien bij- wonen en verlieten daarna de zaal. Beiden hebben echtej- het aanwezigheidsboek ge- u tekend en hun zitpenning ten bedrage van 100 (rank opgestreken. De Ninoofse bevolking zal nu zelf kunnen oordelen wie het recht langs zijn kan'. heeftofwel Dr Behn met circa 3000 fr per jaar pensioen na 34 jaar dienst, ofwel de CVP-gemeenteraadsleden met hun 100 fr zitpenning voor een niet bijgewoonde vergadering Sta ons toe aan te stippen, zegt dhr De Riemaecker dat. vermits wij opgekomen zijn voor die zitting, het ons recht en onze plicht was het aar.we2igheidsboek te ondertekenen: dat wij. nadat de burgemeester de zitting voor geopend verklaarde, het woord ge vraagd en bekomen hebben, om te pro testeren tegen hel feit dat schepen Walt- r.iei ons in openbare zitting woorden in de mond legde, die wij zouden uitgespro ken hebben op een sectievergadering zulks tegen aile gevestigde gewoonten in. Wij hebben verklaard dat wij de werk zaamheden der Commissie van Financiën niet eerder opnieuw zulien volgen dan nadat .-chepen Waltmel blijk zal gegeven hebben gevestigde democratische praktij ken te eerbiedigen: dat geen enkel Raadslid bij het opstrijken van zijn zitpenning voor het verlopen jaar, een opgave krijgt over de zittingen waar voor hij vergoed wordt. dat. de uitbetaling eivan geschiedt op man daat ondertekend door een lid van het schepencollege: Moeten wij eruit besluiten dat er niet verschuldigde betalingen ge mandateerd worden Wij onderlijnen 1Indien wi j een zitpenning van 100 fr genoten hebben om, juist geteld, vijf minuten aanlvezig geweest te zijn. dan hebben we het reeds zo dikwijls moeten stellen met dezelfde zitpenning van 100 frank om hier 5, 6 a 7 uur ononderbroken te presteren. 2» Dat de schepenen de laatste zijn om die kwestie te mogen oprakelen, vermits zij een wedde genieten die het toegelaten maximum bereikt. vCaar de gemeenteraadsleden zich tevreden stellen met zitpenningen die zelfs dé helft niet bereiken van het toegelaten bedrag. 3) Dat op iedereen iets kan gezegd worden (Vervolg op blz. 2) Op zondag 3 maart' a.s. houdt E.P. Hugo VANDEN HAUTE, witte parer, tijdens al de missen in de O.L. Vrouwkerk, zijn Een OMHALING wordt tevens gedaan ten voordele van zijn missie. Einde maart vertrekt E.P. VANDEN HAUTE naar de Goud kust - eertijds engelse kolonie, tans zelfstandige staat onder de naam Ghana Zijn onlangs gestichte missiepost Wale-Wale is gelegen in de noordelijke privincie (en b sdom) Tamale-Novrongo Dc Denderklok wenst ha ir stadsgenoot een voorspoedige reis en een heerlijk en vruchtbaar apostolaat in zijn nieuw werk- midden. Zij drukt tevens de ho ;p uit dat de katolieke bevolking van onze stad, andermaal, haar gekende vrijgevigheid zal bewij zen ten overstaan van één van ós beste van onze broeders. Dender k lok

Denderklok | 1957 | | pagina 1