DE GROLPOT Buitengewone Fiimvertoning 4 Ons Beschavingswerk in Afrika Door de Periscoop 10e Handelsioor vari Ninove Kén en ^iertïgste Jaargang Prifc per nummer 1,50 Fr. Zondag 14 april 1957 Postcheckrekening 4786 85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 Katolieke Toneelgilde Zaai Roxy HOOGER OP - A.K.V.T. Zondag 7 en maandag 15 april Twee opvoeringen van het dol ie lachsucces Onze Gilde sluit het toneelseizoen met een ware kuur van daverende lach CINE NOVA - NINOVE DINSDAG 23 APRIL te 19.30 u. ingericht door JONG-NINOVE COME BACK, LITTLE SHEBA (KOM TERUG, KLEINE SHEBA) met Burt Lancaster, Sherley Booth, Terry Moore, Richard Janckei Internationale prijs van de beste dramatische film van het festival van Cannes. DE KINEMATOGRAFISCHE GEBEURTENIS van het jaar Kinderen niet toegelaten. DAGEN VAN BEZINNING Met Palmzondag begint de Heilige Week. Palmzondag is er de ingangspoort van. Hij is op de eerste plaats de herinneringsdag aan de plechtige intocht van Jezus in Jerusalem, triomfantelijke tocht die zijn lijden en 'ter- ven voorafging, koninxlijke stoet ais inie.ding tot het verlossingsoffer voor de mensheid. Palmzondag .s in der waarheid de hoogdag var. Christus-Koning. Als koning trad Kns- tus «in de stad van de grote Koning» binnen. Zijn koningschap was de hoofdzakelijke re der. van zijn doodvonnis. Daarom huidigi de Kerk hem op Palmzondag als koning. Palmzondag is vooi elk van ons een be- lijdeni.-idag. De Kerk overhandigt ons de te kenen van de belijdenis: palm en oiijltak. Ir. de paimprocessie verklaren wij or.ze trot se verbondenheid met de Heer. Falmzondag iS tevens eer. iijdensdag. de in leiding in het lijden van Christus. Wij ver gezellen de Heer naar de heilige stad: waar zijn Lijden gaat beginnen. Wij zijn toeschou wers en mede-acteurs bij de drie tonelen, deze stellen onderscheidenlijk voor de Hof dei Olijven iPalmwijding), de weg van de Hof der Olijven naar de poort van Jerusalem (paimprocessie». tenslotte het toneel in de heilige stad ide H. Mis in de statiekerk). Wij allen zijn de aposteienschaar. Wij zou den het althans moeten zijn. Heden met Palmzondag leven wij innig met de Kerk. met Christus mede. Wij zetten de heilige Paasweek in met de vervulling van onze paasp'ucht wij belijden onze zon den en, gelouterd, ontvangen wij deemoedig en liefdevol ons Heer in ons hart. Maar wil de Goede Week voor ons werke lijk een Heilige Week zijn. dan beperken wij ditmaal r.iet ons kerkbezoek tot de zon dag. De plechtige Diensten van ae Goede Week vereisen onze actieve aanwezigheid: Welke christenen, die naam waardig, kan van de diensten van het Heilig Triduum wegblij ven Witte Donderdag, in andere talen «Hei lige Donderdag» Hoogfeest van de Heilige Lucharistie; Goede rijriag. jaarht vinnering aan de Dood des Heren; Paaswake, de ge wijde aiwacnting van de errijzenis en de uiteindelijke triomf van de Opstanding des Heren. Deze drie heilige dagen behoren tot de Paasviering doud en verrijzenis van Christus zijn onafscheidelijk verbonden. Zij vormen een eenheid, een triduum, het drie- BIJ EEN INTERPELLATIE iechg drama van het Verlossingswerk. In de middeleeuwen waren deze drie dagen rustdagen. De mensen hadden viijaf: Het \o!k xoii gemakkelijk aan de godsdienstige plechtigheden deelnemen, en de kerken wa ren boordevol. De hernieuwing van de Goede Week-iiturgie. uitgevaardigd door onze roem rijk regerende Paus. stelt de gelovigen op nieuw in de gelegenheid samen met de pries ter- de paasmysterier. met rijke bezinning te gedenken. Vorig .aar bleek deze hernieuwing een. succes, niet alleen in het vrije Europa, mrar ook achter het ijzeren gordijn en in de andere werelddelen. Dit jaar moet ze een triomf worcieii voer Christus de keiken mcete.n te klein zijn om de gelovigen te be vallen. Niemand heeft een verontschuldiging Het uur der onderscheidenlijke plechtigheden werd zo bepaald dat wij geen belet kur.nen voorwenden Wnte-Donderdag feest van het Avondmaal jubelfeest van de instelling van het aller heiligste Sacrament der Eucharistie, leest dei verzoening var. de boetelingen: Goede- V rij dag. gedachtenisdag van de Passie des Heren, van zijn glorierijke Kruisdood als zoenoffer voor onze zor.den. Gezegend o Kruis, dat ons deed herboren woiden in de genade, ir. Christus Hoe zouden wij op die heilige dag kun:.en wegblijven van de verering van het Kruis, onze Hoop en onze Verlossing: Paasnachtviering, de tweede Sabbat der Schepping. Wijding van het nieuwe licht, de lichtprocessie en de Paasboodschap: de vie ring van de Verrijzenis m hc-t teken van het licht, met als hoogtepunt, het ontsteken van de Paaskaars, verzinnebeelding van Christus' Verrijzenis. Volgt een wake van lezing, ge bed e gezang, waarna de vernieuwing onzer doopbelofte:; volgt onze .iubel omdat wij Chris.ikindeien zijn. onze dank voor onze Verlossing, onze belijdenis strijders te zijn van di Heer. Tenslotte, de apotheose ir. een zee \a nlicht. de viering van het Paas- mysterie der H. Eucharistie, de viering der Verrijzenis. Op deze heilige dagen moeten wij het be wijs leveren waai dig te zijn van ons Heilig Doopsel. Op deze dagen lijden wij met Chris tus en triomferen met Hem. voorafbeelding van de eeuwige triomt die ons aandeel zal zijn. .ndien wij Christus trouw blijven. België is gerechtigd trots te zijn op zijn beschavingswerk in Afrika. Op enkele decen niën heeft ons land in Belgisch-Congo en sedert de eerste wereldoorlog in Roeanda- Urundi een reuzenprestatie geleverd, die ge vestigde koloniserende landen met een eeu wenlange traditie slechts met bewondering kunnen vervullen. Wie zich hiervan een beeld wil vormen, dient enkel Leopoldstad en daarna Brazzaville te bezoeken. De eerste is de hoofdstad van ons overzees gebied; de tweede is de hoofdstad van Frans Equatoriaal Afrika. Tot bij de ambtsaanvaarding van de hui dige linkse regering, werd er in Congo aitijd een politiek gevoerd die de algemene instem ming wegdroeg. Wij hebben de koloniale be sprekingen in de Kamer gedurende lange ja ren gevolgd. Nooit hebben wij een werkelijke wanklank bij de woordvoerders der tradi tionele parijen vernomen. Weliswaar be hoorde de minister van Koloniën meestal tot de rechtse opinie, maar ook de ministers die van links waren hielden rekening met de noodzakelijke constanten in de koloniale po litiek. Een dezer constanten is onbetwistbaar dat de administratie rekening houdt v.et de geaardheid van de inlanders. Deze geaard heid is religieus ingesteld. In de zwarte is het geloof in het Opperwezen diep ingean- kerd. De zwarte wenst dat in zijn ontwikke ling met deze geaardheid rekening wordt gehouden. Hij wenst o.m. een enderwijs en opvoeding die hiervan rekening houden. Dit was traditioneel 't geval. Koning Leopold II had overigens niet nagelaten daartoe beroep te doen op het Vaticaan, opdat het missiona rissen zou sturen die in net onderwijs en deze opvoeding konden voorzien. Seder' de aankomst van de heer Buisseret op het ministerie van Koloniën hebben de klachten met betrekking tot het sectarisme van een bepaalde administratie zich verme nigvuldigd. De heer Buisseret legt getuigenis af van zijn goede wil. Hij heeft zich echter door politieke raadgevers laten omringen, die deze goede wil, indien hij werkelijk aan wezig is. tot een bespotting maken. Op een bepaald ogenblik zagen de Bis schoppen van ons overzees gebied zich ge noodzaakt luide protest te laten weerklinken Het gehele missieonderwijs verkeerde in be- s'.aansgevaar. De toestand was van die aard, dat het gevaar bestond van de noodzaak van het sluiten van vele honderden missiescholen, zodat ons beschavingswerk in het gedrang kwam. Toen heeft de heer Buisseret zich letterlijk «vliegensvlug» naar Leopoldstad be geven. om het ergste te voorkomen. Hij legde schone beloften af en er werd een akkoord met het Ordinariaat bewerkstelligd. Dit ak koord behelsde dat 45% van de kredieten voor het onderwijs naar de officiële scholen zouden gaan, 45% naar de katolieke missie scholen en 10% naar de protestantse. Het akkoord was ergerlijk, wanneer men reke ning houdt van het feit dat de missiescholen In mijn jonge jaren heeft mijn verstand dikwijls stille gestaan als ik op oude kastelen op weelderige abdijgebouwen jaartallen zag staan als 1775, 1782, 1785 enz. Ik vroeg mij af «hebben de mensen van die tijd niet gezien, niet gevoeld wat er op komst was Het jaar 1789 is het officieel vertrekpunt van de Franse omwenteling die West-Europa in een bloedbad heeft versmoord. Is dat op de mensen van die tijd hun hoofd gevallen als een dondersteen Hebben ze iets gevoeld van onrustwekkende voortekens, hebben ze het gevaar onderschat Dachten ze het nog veel verder verwijderd en hadden ze de mentaliteit van een Lodewijk XV «après nous le déluge» Of zagen ze de werkelijkheid in en voelden ze zich machteloos om het af te wenden Ik ben nu vijftig jaar ouder en mijn ver stand staat niet meer stil. Ik zie wat er nu gebeurt en ik weet wat er nu gebeurt en ik weet wat er toen gebeurd is. Iedereen heeft schrik van het goddeloze kommunisme. Iedereen hoopt dat het ons niet overstromen zal. Iedereen gaat voort zijn gangen precies of het hem niet aangaat en de anderen moeten maar zorgen dat het niet komt. Er wordt genoeg gepraat over kommunis- tisch gevaar en over de middelen om het te keer te gaan. 't Is al Ais er in de polder streken bij hoge tij en zware westerwind gevaar is voor overstroming, wordt de alarm- kick geluid en gans de bevolking loopt naar de dijken om doordringing van water te be letten, om de dijken te verstevigen en te verhogen. Soms komt de gemeenschappelijke aklie te laat. komt de ramp toch en moet de bevolk.ng uitboeten voor te lange nalatig heid. Het gebeurt echter ook meer dan eens dat de ramp vermeden wordt. Bij ons is eenieder overtuigd dat het kom- in een onovertrefbare verhouding méér leer lingen dan de lekenscholen tellen, maar het was een «modus vivendi». Dit «modus vi- vendi» werd echter door de officiële instan ties niet nageleefd. Dit heeft de heer staatsminister De Schrij- vei ertoe aangezet te interpelleren. Dhr De Schrijver is een man met groot gezag, dat door alle partijen erkend wordt. Hij is ongetwijfeld één van de helderste geesten van het Parlement. Hij neemt slechts het woord wanneer hij werkelijk iels te zeggen heeft en dit noodzakelijk is voor het alge meen welzijn. Ook is een interpellatie die van hem uitgaat een parlementaire gebeur tenis en wordt hij met de grootste aandacht beluisterd. Dit was ook thans het geval. Hij werd niet onderbroken. Hij had een bizonder aandachtig gehoor. Hij had overigens een onverwachte bondgenoot ontdekt. In zijn scheiaing;rede had de heer Spaak zopas in de Senaat deze laatste en de ministers be zworen, in 's lands belang, te vermijden de innerlijke Belgische twisten naar Congo over te brengen. De heer De Schrijver was overvloedig ge documenteerd. Hij volgt trouwens de kolo niale politiek sedert lang op de voet. Wat meer is, ter voorbereiding van zijn inter pellatie had hij een grondig en omstandig onderzoek ingesteld in Congo zelf. Hij ont wikkelde de grote lijnen die onze onderwijs politiek in Congo moeten kenmerken het voorzien in de grote nood aan onder wijsinrichtingen van alle slag; rekening hou den met het niet te loochenen feit dat de Congolezen over het algemeen de voorkeur geven aan confessioneel onderwijs; verdeling van de kredieten op zulke wijze dat het grootst mogelijk aantal scholen opgericht of instandgehouden wordt. De naleving van deze politiek moet leiden tot een gentlemen's agreement. Sedert de aankomst van de heer Buisseret in het departement van Koloniën werd echter alles gedaan om dit gentleman's agreement tot een bespotting te maken. Honderden aan vragen tot het bouwen van klaslokalen door de missies, in 1958 ingediend werden gewei gerd. In de laatste twee jaar werd in de Kasaï-provincie geen enkele concessie van grond aan de missies toegestaan. Men wei- OMLIGGENDE NO VE STAD EN N I ZON DAGDIENST Mr J. LIEVENS Oud-Strijdersplaats. Kruisprocessie op Goede Vrijdag Zoals ieder jaar zal 's avonds op Goede Vrijdag de boetprocessie met het H. Kruis door de straten van de stad gaan. Wij delen hier de weg mede langswaar de biddende stoet zal voorbij komen. Van uit de kerk langs Kerkstraat, Biezen- straat. Stationstraat Weggevoerdensiraat. Fernaod Tavernestraat, Vinkenstraat, Steen weg op Aalst, Weggevoerdenstraat, Dreef, Koepoortstraat, Edmond De Deynstraat. Bie- zenstraat, Kerkstraat en terug naar de kerk. De gelovigen worden met aandrang ver zocht het H Kruis op deze tocht te vergezel len. Op deze dag wordt ook aan alle vensters het H. Kruis plechtig uitgesteld. munistisch gevaar bestaat. Er wordt veel geleerde theorie verkocht over de beste ma nier om het te bestrijden. Tegen het kommunisme bestaat er geen theorie. Het kommunisme hier te lande heeft ook geen theorie. Het moet niets opbouwen. Het moet maar afbreken. Wat er ook gedaan wordt er is nooit genoeg gedaan. Geeft een koe 't moet een paard zijn. Zij doen niets en geven niets. Zij zijn de volgelingen van het integrale marxisme. Hel doel van het marxisme is wereldrevolutie. En wat dan Dat is een vraag die niet gesteld wordt. Marx moest wereldrevolutie hebben. Hoe meer ellende er was onder het volk, hoe beter; hoe rapper zou de wereldrevolutie ko men... Tegen de methode van stelselmatig afbreken van al wat gedaan wordt is er niets te doen dan te zorgen dat de mensen tot een graad van ontwikkeling komen die hun toelaat het vals spel te doorzien; te zorgen dat van hoger net voorbeeld komt van ernst en eerlijkheid voor de problemen van het leven. Jammer, maar gelijk waar gij u draait of keert ziet ge niets dan komedie. De regering doet aan boerenpolitiek en speelt komedie. De politieke partijen spelen komedie. Ze hebben princiepen voor de an deren bij hen dienen ze om op zak te steken. De bezittende klas is trouwer aan het gouden kalf dan aan God. Boelschap is niet zo regelmatig» als huwelijksleven maar maakt deel uit van de «sianding» van tal rijke exemplaren uit de serie «verguld op snee». Gevolg de simpele massa heeft het «geloof» in de goede mensheid verloren en luistert liever naar komedianten die in nun kaart klapt aan naar andere komedianten die haar zaken voorhouden die ze zelf niet onderhouden. Zo gaat de boel om zeep gert secundaire normaalscholen voor meisjes te erkennen, maar men beschuldigt de mis sies liet meisjesonderwijs te verwaarlozen. Er werd in januari 1956 aan de missies be loofd dat zij in november 1956 het saldo van de terugbetalingen van de Staat zouden ont vangen. Hel betekent miljoenen per vica riaat, die zich vaak moeten behelpen met le ningen. Het stopzetten van de terugbetalin gen betreft ook de jaarlijkse reiskosten van de blanke leraars en leraressen. Missies die nen sociale lasten voor hun onderwijzend personeel te betalen op wedden die door de Staat moesten betaald worden, maar niet uitgekeerd werden. In een wijk van Leopold stad werden 24 nieuwe klassen aan de leken school toegevoegd en zijn er 32 klassen voor 728 leerlingen. Voor de katolieke school wer den slechts 28 klassen aanvaard voor 1841 leerlingen of 66 leerlingen per klas, hetgeen in een tropeniand onhoudbaar is. Wat erger is, ook de zwarte leerkrachten worden ongelijk behandeld naargelange zij les geven in een missie- dan wei in een le kenschool. Zij zijn ten zeerste ontmoedigd, dreigen met staking en sommigen onder hen staan wantrouwig tegenover de missies, om- da. zij niet kunnen aannemen dat de Staat het algemeen gewenst missie-onderwijs stief moederlijk zou behandelen. Het confessioneel technisch onderwijs ont vangt enkel toelagen voor de bouw der school lokalen, niet voor de uitrusting. Het is een bespotting. Hoe is het denkbaar dat technisch onderwijs verstrekt worde zonder behoor lijke uitrusting. De toestand is beschamend ten overstaan van onze beschavingstaak. In zijn antwoord heeft de minister opnieuw zijn toevlucht genomen tot verklaringen van goodwill. In een lange rede heeft hij ge tracht de rede van de heer De Schrijver te ontzenuwen. Waar hij er niet uitkon, ging hij schuil achter zijn administratie, aan de welke hij ophelderingen zal vragen. De oud- minister van Koloniën de Yleeschouwer en ook de heer De Schrijver repliceerden ech ter scherp. De heer De Vleeschauwer herin- neide aan de ijdelheid zijner vroegere be loften. Hij besloot«Indien de huidige po litik wordt voortgezet, verliezen wij Congo zeer vlug en aan die noodlottige politiek zal de naam van dhr Buisseret gehecht blijven». BEDANKING Zijne Eminentie Kardinaal van Roey heeft mij tol Pastoor te Herfelingen benoemd. De aanstelling heeft plaats op zondag 14 april ek. Zeer hartelijk dank ik de inwoners van Ninove voor de sympathie en steun welke zij mij gegeven hebben voor het bouwen van Kerk op Herhout te Tollembeek. God zegene al de weldoeners. Edw. Lorr.baorts, kapelaan. ZITDAGEN ZONDAG 14 APRIL OKEGEM Dhr Edmond Coppens, Lid van het Arr.. Hoofdbestuur, in café Romain Couck, Statie, van 10 tot 12 uur. DINSDAG 16 APRIL Senator Van Oudenhove in café «De Kei zer» van 10 tot 12 uur. ZATERDAG 20 APRIL NINOVE Volksvertegenwoordiger Van den Berghe in «Ons Huis» van 10 tot 12 u. DIT MAR VAN 10 TOT 18 OOGST De Denderklok lie Goede Week

Denderklok | 1957 | | pagina 1