Buitengewone Filmvertoning Door de Periscoop ALLE LUJA! Aao onze Vlaams-Nationalisten De Schrijver té eirVÏÜL rr" S"""r'"m heI «Stiï Eén en dert igste jaargang Pnjs por nummer 150 Fr. Ninove, 21 april 1957 KRISTEN. VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 4786 85 Preker-Uitgever Paul LUYSTERMAN JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove CINE NOVA - NINOVE DINSDAG 23 APRIL te 19.30 u. ingericht door JONG-NINOVE COME BACK, LITTLE SHEBA (KOM TERUG, KLEINE SHEBA) met Burt Lancaster, Sherley Booth, Terry Moore, Richard Janckel Internationale prijs van de beste dramatische film van het festival van Cannes DE KINEMATOGRAFISCHE GEBEURTENIS van het jaar Kinderen niet toegelaten. Telefoon 327.27 PASEN ZALIGE KOOGDAG De Paaswake roept ons te zamen om een begin te maken met de Verrijzenisvreugde. Wij gaan de overgang vieren van de dood naar de opstanding. Resurrexit sicut dixit De Heiland is ver rezen. Het iicht straalt uit het graf. De Paasnacht is de nacht der verwachting De kerk is donker. Geen licht. Geen vuur, geen water. Alles is ondergegaan. Wij zijn in de verwachting van de nieuwe schepping die komen gaat. Eenmaal riep God in de duisternis Fiat LuxHet worde licht. Nu. in de nieuwe schepping de verlossing door Jezus Chris tus klinkt opnieuw de roep net worde licht: Lumen Christi, het Licht der wereld. Dit alles vinden wij in de wijding van het vuur. in het ontsteken van alle licht en het uitdragen van de levende vlam naar alle hoeken van het kerkgebouw: in de wijding san de Paaskaars. De Kerk juicht in haar vreugdelied om de heilige nacht, waarin het licht van God uittrad en Jezus kon zeggen Weer ben ik met u Zoals eens het volk van Israël uittoog uit Egypte, het land van de slavernij, zo beieven wij thans de uittocht uit het lar.d van erf- schuld. in het spoor van Christus. De lezingen uit de H Schrift verhalen ons van de schepping, de doortocht door de Kode Zee. de wijngaard van het volk des Heren. Zij leiden ons in tot de wijding van het doop water. Want in het Doopsel begint onze medever- i ijzenis met Christus. Een nieuw leven uit de duisternis van zonde en schuld, uit de slavernij, naar hel Beloofde Land. Daarom staan we recht en beloven opnieuw trouw aan Christus in de hernieuwing van onze doopbeloften. Dan volgt de H. Mis en de gebeden wijzen erop, dat wij me' Christus verrezen zijn. dat ons licht uitstraalt naar anderen. In de Heilige Communie, het ontvangen var. het Lam Gods. dat de kruisdood onaer- gir.g tot lafenis van onze zonden, beseffen wij de vernjzenisvreugde van de woorden He. Lehaam van Jezus Christus beware uw ziel ten eeuwigen leven ten eeuwigen leven De ogen van ons geloof zien door de brood- gedaan,e heen. Het graf van onze schuld en zonde is opengebroken door de genade der vergiffenis en we ontvangen Christus in een berouwvol en dankend hart. Nu is het weer goed. De zon straalt op nieuw. Het nieuwe leven bloeit open. W" weten en ervarenChristus is weer met ons" Christus heeft alles hersteld. Uit volle borst zingen wij het Alleluja mee 1 Naar aanleiding van de meeting gehouden door staatsminister De Schrijver, acht dagen geleden, kunnen enkele bedenkingen gen.aak. werden ter bezinning voor hen die het heil van Vlaanderen in een scheurpartij menen te vinden. Dat dhr De Schrijver wel niet hoog aan- geschreven staat bij deze personen is ons niet onbekend. Toch zuilen we ons steunen op de rijke inhoud van zijn toespraak, die zeker vanwege enze nationalisten een bre dere belangstelling verdiende. Wij beroepen ons nog op zijn woorden, omdat ondanks al les wat men deze hoogstaande persoonlijk heid terecht of ten onrechte verwijt, dhr De Schrijver n.ettemin één van onze bekwaam ste parlementsleden en een wijs en verdien stelijk staatsman is. De uiteenzetting van de politieke toestand door dhr De Schrijver was in dit opzicht be langwekkend. dat hij de linkse regeringsda den niet van uit een eng nartijdig standpunt beoordeelde, maar hen op een objcktieve wij ze wist te toetsen tegen een veel bredere en diepere achtergrond deze van het algemeen welzijn, van de menselijke persoon en van d" menselijke vrijheid. Dit op zichzelf niet zo schokkend teit is evenwel toch vermeldenswaard, omdat maar al to weinig politiekers, om dan nog niet te spreken van de massa der burgers, be kwaam zijn de dagelijkse gebeurtenissen van het openbaar leven te zien tegen de ruimere hoiizo.it van het belang van individu en gemeenschap. Ook zijn er velen die een bepaalde partij, een zekere regering beoordelen naar de hou ding die deze aannemen in één ol ander as- pekt van het openbaar leven. Welk stand punt die partijen of regeringen in de overige politiege vraagstukken hebben aangenomen schijnt deze mensen niet aan te belangen Voorbeelden liggen voor de hand In de ogen van de Vlaamse nationalisten kon dc CVP na 1954 geen genade vinden omdat ze er niet in geslaagd was bepaalde en zeker niet te onderschatten wantoestanden in het Vlaamse land op te lossen. Hetgeen de homo gene regering wel wist te verwezenlijken ook op Vlaams gebied, dat vergeten zij ge woonlijk. Eén fout is dikwijls reeds voldoen de om heel het beleid van de regeerders af te breken. Doch er is niet alleen dit. Een minstens even grote vergissing is het, in het pro gramma van ee'i partij of in de verwezen lijkingen van een regering, het hoofdzakelij ke te verwarren met het bijkomstige. Is het niet aan deze fout, door velen bedreven, te danken dat de socialisten tijdens de vorige verkiezingen hun stellingen wisten te ver sterken? Wanneer zij aan de kiezers 18 maanden legerdienst beloofden, dan hebben zij een bliekje in het water geworpen om een snoek te vangen. Met andere woorden ge zegd, hebben tienduizende kiezers hun ver trouwen aan de socialisten geschonken om wille van deze ene belofte, die in het kader van het staatsbeleid gezien eigenlijk van ge ring belang is. Voor al het overige: ekono- mische, sociale, financiële en schoolpolitiek hebben zij aan de BSP carte blanche ge geven. Ziedaar drie voorname vergissingen: die met het oog op de beoordeling van het po litiek leven, zeer algemeen worden begaan. tn hier keren we dan teiug tot onze v laams-nationaliaten. tot wie we deze regels iii het bijzonder wensen te richten. Wij zijn evengoed Vlamingen als zij en wij kunnen best de inzet van hun streven begrijpen. Trouwens wat de meeste punten var. hun pregrammas betreft zijn we he* me' her. roerend eens. Ook wij beijveren ons om aar .aanderen zijn volle ontpiuoir.g te ge ven. ook wij bestrijden de schromelijke on- rechtvaardigheden waaronder het gebukt gaat Daarom ontzeggen wij her. eerst en vooral he. recht te denken dat zij het monopolie van ware volksverbondenheid bezitten, da' zi, de enige goede Vlamingen zijn. Wij zijn geen tweederangs Vlamingen, wij ziin geen ver raders. geen parasieten. Wat is het dan dat ons scheidt en verdeel' W.arom dan toch dat onderscheid tussen Fiamirganter en Vlamingen zonder meer Hoewei we allen hetzelfde doel willen be reiken, toch verschillen onze opvattingen om.ent de wijze waarop we dit zuilen moe- ton bereiken, grondig. In de ogen van de Flaminganten hoeven we tot het bereiken van dit doel zeker niets te verwaenten van de zijde van de CVP Men haalt dan herinneringen van de vorige jaren aan. men preekt van Londenaars. ttcnsKiljons en andere gevaarlijke mensen soorten. de!nri!rrvp Cen aanta' kwesties kre^n on- dei dt P-regering geen bevredigende op- nZS,\'!S l '!eleniaal zijn in deze partij ook kortzicntige of moedwillige men- sen die een hele boel positief werk obstinaat vei hinderen Ook wij weten dat en nu meer dan ooit steken we onze klachten niet onder stoelen ol banken. Wij beseffen tevens maar al te goed dat zolang we zullen moeten samen gaan met de Walen wc steeds zullen verplicht zijn Kompromis-oplossingen te aanvaarden die ook ons niet zullen bevredigen. Waarom dan nog zulkdanige partij steunen waarvan we weten dat ze niet bij machte is sommige \an onze elementairste Vlaamse eisen te volnoen Vooraleer daarom te ant woorden kunnen we ook de vraag stellen waarom cie nationalisten scheurpartijen op richten en steunen, wanneer zij ook op voor hand weten dat ze niets zullen vermogen te bereiken op het parlementaire vlak. al was 'et dan nog met twintig verkozenen in de K-amer Zij zijn de lessen van de vooroor- ogse periode toch ook nog niet vergeten ziue 1 jgt dan dikwijls het antwoord, dat zulks ook niet vereist is, dat geen recht- dat het vnn3^ Wü,'dcn Verwachi' '«at dk VOOr dle scheurpartij. als prikkel te dienen voor de CVP. Deze zal zich bedreigd voelen in haar sterkste "feuge, en tei rein terug te winnen, door het gras onder de voeten oer Flaminganten weg Te maaTen Hoewel deze taktick op het eerste z cht bJLZ°th ndig kan lüken- 'och is" zij zeer betwistbaar, vooral gezien in het licht van t Is Pasen. Goede Vrijdag is voorbij. Gans de Westerse aristelijke beschaving heeft Goede Vrijdag medegevoeld. Zelfs de Brusselse slachters bestellen geen vlees die dag. Hun winkel is gesloten. Alleen de Logebroeders eten vlees. Ze vieren de heugelijke dag waarop hun voor ouders, de zonen van de Weduwe Kristus hebben dood gekregen. Ze hadden wel een paar uurtjes grote schrik gehad. Toen hei naakte lijf van Kristus aan het kruisbeeld hing te rillen en te trillen van de kramp die door zijn lichaam voer, om kleedde zijn hemelse Vader Hem met nachte lijk duister. Zijn belagers kregen het bang en gingen zich verduiken in hun conforta- bele woningen. Toen de duisternis verdween, verdween meteen hun schrik. Zie-je wel dat het natuurverschijnsel met de Gaiileër geen uitstaans had. En ze aten hun Paaslam. Het is een historische wet Alles, waar door de veranderende mens in aanraking komt met de eeuwig onveranderlijke God heid, draagt het karakter van de bestendig heid. De zonen der weduwe hebben Kristus ver moord, niet als een sluipmoordenaar zou doen maar nauwkeurig, se| upuleus, volgens de voorschriften van de wet. Aan Kristus werd een wettelijk in regel doodvonnis voltrokken. Toen Hij dood was hebben ze als goede zonen \an Israel iet Paaslam geëten en ze hebben lekker gefeest want Hij was immers dood. Hij w-as dood maar Hij was niet dood. De militaire wacht die ze rond zijn graf de den plaatsen en de zegels die zij er op leg den werden de eerste onweerlegbare bewij zen van zijn wederopstanding. Hij was dood maar Hij was niet dood. Want twee duizend jaar na zijn dood zijn de kinderen der Westersen nog altijd bezig metHem dood te doen. Wettelijk dood te doen de hedendaagse politieke gebeurtenissen. Van uit dit standpunt bekeken moet zij in de ogen van elk verstandig en eerlijk Vlaming wij ken voor een andere politieke formule, zeker geen ideale, maar een dwingend noodzakelij ke. de eenheid van alle burgers, Vlamingen en Walen, voor wie de vrijheid van de men- seiijke persoon nog altijd de grootste waarde is m het maatschappelijk bestel. Oh we weten het wel, verscheidene Na tionalisten zullen eens flink lachen met deze versleten boeman, waarmee de CVP-ers bij het naderen van de verkiezingen komen aan draven. Zij storen er zich niet meer aan, ze kennen die vogelschrik al. Doch de tijd is aangebroken om de ogen te openen. Hun nationalisme verblinde hen echter niet. Zij ook. zowel als wij, hebben drie jaar linkse regering ondergaan. Dat zij van die zijde niets te verwachten hebben weze hun nu toch duidelijk. Maar we hebben van de Liberalen en de Socialisten niet alleen mets te verwachten, we hebben van die zijde een dreigend gevaar te duchten, dat niet de Ka- tolisken bedreigt, maar de gehele bevolking. Dhr De Schrijver heeft dit duidelijk in het licht gesteld, wanneer hij het streven naar internationale eenheid en samenwerking, het streven naar een Europees algemeen welzijn, in kontrast ste.de met de diskriminerende. de verdeling zaaiende politiek van de Bel gische regering. Socialisten en Liberalen zoe ken enkel het welzijn van hun volgelingen en hun opzet leidt ontegensprekelijk naar het vestigen van een rode alleenheerschappij Zij hebben zelfs bijgeleerd en als ze geen wet hebben om Hem wettelijk dood te doen, maken ze eerst een wet. Dan is het wette- lijk-! En op de verjaardag van zijn dood, twee duizend jaar nadien eten ze nog altijd vlees om zijn dood te vieren. Om Hem in handen te krijgen en wettelijk te kunnen dood doen, hebben zs met geld één van zijn vertrouw den omgekocht. Zij hebben een koopje ge sloten. De man wist wat hij leveren moest en hoe hij het leveren moest en zij wisten wat zij hem moesten betalen. En twee duizend jaar na zijn dood worden er nog altijd van Zijn vertrouwden omge kocht die Hem in hun handen spelen. De formule «wat zult ge mij geven, ik zal Hem u leveren» is nog altijd gangbare munt. De eerste verrader heeft rouwkoop gehad Hij heeft zichzelf en de omkopers vervloekt, het geid geworpen waar het vliegen wilde en zelfmoord gepleegd. Honderde verraders hebben na hem het- zeifde geaaan en ten overvloede bewezen dat wie Kristus verkoopt een slechte zaak doet. Maar toch cu nog altijd verkoopt Ju das zijn meester voor dertig zilverlingen. Terwijl Judas in de duisternis van de nacht aar. t werk was, lagen de vertrouwelingen var. Kristus in een diepe slaap verzonken toen Judas daar was met zijn bende zijn ze op de vlucht geslagen. Eén enkele, een klei ne. een die niet behoorde tot de vooraan- staanden, een die niet mede triomfeerde bij ae onjde intrede in Jerusalem..., één enkele kleine probeerde Kristus te bevrijden en de koorden los te maken die zijn gebenedijde handen bonden. Die kleine schoot er zi'n mantel bij in en zelfs zijn naam werd niét bewaard voor de latere geslachten. ^an verschieten om wat gij nu zie. t Is de historische wet van de be stendigheid. naar een tijdperk van rood of geen brood eze bedreiging van de vrijheid is geen hersenschim, maar nog veel reëler en nog veel schadelijker dan de onvlaamse politiek vau de opeenvolgende Belgische regeringen. De inzet van de naderende strijd is de vrijwaring van wat 20 eeuwen Kristelijke be schaving voor ons hebben verworven en wat ons toch nog het duurbaarste schijnt onze peisoonlijke vrijheid. Zij die bewust volharden in de boosheid en niet willen inzien dat zich maar één mo gelijkheid voordoet om dit alles beheersende beiang te redden, zij die zich bewust blind staren op touten: tekortkomingen of perso nen in de CVP om haar te verwerpen, on- danas het feit dat zij de enige partij is die deze waarden verdedigt en kan verdedigen, zij mogen gerust bestempeld worden als de ware verraders van hun volk. Y)aams-ni|uonalisten, weet goed dat de CVP-ers niet duiden als een soort tweede- langs Vlamingen te worden versleten. Ook zij kennen de leuze van de IJzertoren en wei-Ken. bewust of onbewust, aan haar ver wezenlijking. Daarom zullen zij het kost baarste voor Vlaanderen zijn Kristelüke opvatting over de waarde van de menselijke persoon, met de meest doelmatige middelen beschermen De inzet van de komende kiesstrijd is te verheven, te waardevol om zich aan eksDe- rimenten te wagen. Koele heisenen zijn Vlaanderen meer ge baat dan duizend strijdleuzen. SPRAK TE Op vrijdag 12 april jl. had de eerste kan tonale meeting, bedoeld als een aan de kies- periode voorafgaande voorlichtingsvergade ring, plaats in de zaai «Roxy». Ze kende een bevredigende opkomst. Op uitnodiging van het kantonaal CVP- bestuur sprak Staatsminister De Schrijver over de gevolgen van drie jaar liberaal-so- ciaiistisch regeringsbeleid. Nadat dhr Claus, arrondissementele voor zitter, de eminente spreker had ingeleid, nam deze dadelijk het woord. Vooreerst gaf Minister De Schrijver een kott overzicht van de negatieve aspekten en koit overzicht van de negatieve aspekten en van de lichtpunten ia de buitenlandse toe stand. De verbinding makende me', de binnen landse politiek, beklemtoonde dhr De Schrij ver het schrijnend kontrast tussen het stre ven naar eenheid op internationaal plan, waaraan de regering Van Acker ook mede werkt, de diskriminatie-politiek, die dezelfde legering in haar binnenlandse politiek hul digt. Spreker zegt dat hij niet gekomen is om tot het hart van zijn toehoorders te spreken maar richt zich tot hun verstand De linkse regering handelt als tegenover onverstandigen, die niet begrijpen waarheen hun politiek uiteindelijk moet 'eiden. Het is eer. polities van afbraak, van onveiligheid en van verstaatsing. Een regering van onveiligheid Dank zii de hoog-konjunktuur in gans West-Europa en Amerika is onze uitvoer aanzienlijk ge stegen en zijn de inkomsten van de belastin gen uitzonderlijk toegenomen. Gedurende de rie laatste jaren zijn de inkomsten van de Staat met 25 miljard toegenomen in verge lijking met de drie voorgaande jaren. On danks deze gunstige omstandigheden kunnen ambtenaren niet bezoldigd worden en dienen NINOVE ekstra-belastingen te worden ingevoerd. Deze regering Van Acker legt er zich stel selmatig op toe hetgeen de homogene CVP- regering wist te verwezenlijken, stuk voor stuk af te breken. Ook de wetgeving De Taeye wordt niet gespaard het in 1956 toe gekende aantal bouwpremiën is bijna op de £e*lonken in vergelijking met het jaar 19a4. Ook op het gebied van de Volksgezond heid leveren de socialisten een verbeten strijd tegen de vrije instellingen, die ze pogen te versmachten, langzaam en zeker. Het is ook de regering die de verstaatsing in de hand werkt terwijl de CVP er naar streefde een paritair beheer in de parastatale instellingen te scheppen, met een werkelij'k gezag en met eigen verantwoordelijkheid, nu stellen de socialisten alles in het werk' om deze paritaire kommissies alle recht streekse zeggingschap te ontnemen, zodat ze deze kunnen overhevelen op onverantwoor delijke ambtenaren en administraties. lot slot van dit bondig overzicht handelde Minister De Schrijver nog over de schadelij ke politiek van minister Buisseret in onze overzeese gebiedsdelen, waar dezelfde dis criminatie kriteria worden toegepast als in het moederland. Dhr De Schrijver besluit zijn belangwek kende uiteenzetting met een aanmaning wij moeten niet denken dat het allemaal toch zo erg niet is. omdat we de linksen nog niet zien optreden zoals een Mussolunizij gaan langzaam en voorzichtig te werk-; eerst ver- do\en ze de massa en wanneer deze vol doende ingedommeld is slaan ze toe. Ik heb U verwittigd eindigt Minister De Schrij ver. indien U zich later mocht berouwen naar mijn raad niet geluisterd te hebben, kom dan bij mij niet klagen Met een dankwoord van dhr Claus werd deze leerrijke vergadering besloten. E.f, De Denderklok

Denderklok | 1957 | | pagina 1