talige JC ONS HEER HEMELVAART Sint-Kristolfel te Pollare 4* Door de Periscoop Wij kiezen de Vrijheid Bón en ÜeriigsAa V&arQanQ Prtjs per nummer 1,50 Fr. Zondag 26 mei 1957 Postcheckrekening 4788.85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LÜYSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 AAN AL ONZE LEZERS 's Heren Hemelvaart is de uiteindelij ke voltooiing van de onuitsprekelijke reeks der mysteries van de Godmens. Christus stierf tot uitboeting van onze zondenschuld de kruisdood en een grote beroering en droefheid ontstonden bij Zijn leerlingen omdat de Meester er niet meer was. Maar ten derden dage ge beurde het grootste wonder van alle tij den de Verrijzenis des Heren, Zijn tri omfantelijk herverschijnen onder Zijn getrouwen, de stralende bevestiging van Zijn Godheid. Veertig dagen na de Verrijzenis zou Christus glorieus ten Hemel stijgen. Nog eenmaal vertoefde Hij bij Zijn leerlin gen. die in gezelschap waren van Maria en de heilige vrouwen. Hij stond plotse ling temidden van hen in het cenakel en na de gezamenlijke maaltijd sprak Hij de leerlingen toe, hen berispend voor het ongeloof waarmede zij de tij ding der Verrijzenis ontvingen, hen aan zettend tot nedrigheid. Maar dan be kleedde Christus hen met een gezag, dat zal reiken tot het einde der tijden, en gaf Hij hun een opdracht, die de wereld zou revolutionneren Gaat heel de we reld door en predikt het Evangelie aan ieder schepsel. Wie gelooft en gedoopt is. zal zalig worden maar wie niet ge looft, zal veroordeeld worden» (Mare 16 15-16). Christus kent echter de zwakheid Zijner leerlingen. Had Simon Petrus Hem niet tot driemaal toe verloochend Had Thomas niet in het openbaar zijn ongeloof geopenbaard Christus kondigde de wonderbare macht aan die die de hunne zou zijn in Zijn naam zullen zij duivelen uit drijven, zij zullen vreemde talen spre ken en zieken zullen zij de handen op leggen en genezen (cfr. Ibid 17-18). Maar hij beloofde hun tevens dat zij zouden gepantserd zijn om de wereld te revo lutioneren Blijft in de stad. totdat gij bekleed zijt met de kracht uit den hoge» (Luc. 24-49). «Johannes doopte met water, maar over enkele dagen zult gij worden gedoopt met de H. Geest (Hand. 1, 4-5). Dan ging het in vrome tocht van de berg Sion, waar het cenakel zich bevond, naar de poort, die toegang biedt naar het dal van Josaphat. In de middeleeu wen vierde men deze tocht door een processie vóór de Mis van O.H. Hemel- vaartdag. Na het dal van Josaphat te zijn doorgetrokken en de Cedronbeek overgestoken, bestegen zij de Olijfberg, bezijden het holje waar Jezus Zijn dood strijd kende, naar Bethanië toe, en weer bevestigt Jezus de zending Zijner hon derd en twintig volgelingen Gij zult de kracht ontvangen van de H. Geest die over u zal kernen en ge zult mijn getui gen zijn in Jerusalem, in heel Judea en Samaria en tot aan de uiteinden dei- aard (Hand. 1, 6-8). Dan zegende Chris tus hen allen en op ditzelfde ogenblik steeg Hij ten hemel (Luc. 24, 51). Allen staarden Hem na, maar spoedig onttrok een wolk Hem aan hun blikken (Joh. 3, 17). Voormelde schets van het verloop van dit gedeelte van de Gewijde Geschie denis moge volstaan om ons een klein idee te geven van de hoogwaardigheid van de feestdag van O. H. Hemelvaart. Christus bevestigde niet alleen Zijn god delijkheid door, evenals in Zijn Verrij zenis, een daad te stellen die zonder voorgaande was in de geschiedenis dei- mensheid en die alle natuurwetten trot seerde, maar in Zijn leerlingenschaar richtte H;j zich tot alle Christi-kinderen van alle tijden, tot alle gedoopten. tot allen die Zijn Heilige Naam belijden. Voorzeker betreft de opdracht om de Blijde Boodschap aan ieder schepsel te prediken in de eerste plaats de uitver korenen. die met het priesterlijk gezag bekleed zijn, maar zij betreft eveneens alle gelovigen omdat zij allen deel uit maken van het Mystiek Lichaam van Christus en allen voor hun Zaligmaker getuigen moeten. Het is de opdracht van het Lekenapostolaat, die vooral dit jaar van het Wereldcongres zo brandend actueel is. Het is deze opdracht die wij heden moeten aanvaaiden. Wij moeten, waar wij ook staan, ons geloof dapper belij den wij moeten dit doen. ook wanneer het ons offers kost. Wij zullen overigens niet ongewapend staan in de strijd.. De Heilige Geest zal ons sterken, ons har nassen, ons vervullen en de poorten dei- hel zullen onvermogend blijken. Aan de oever van de Dender... Tussen de Vlaamse Ardennen en het m de Dender Tenera steeds rus- Aan de oever van de Dender.. Tussen de Vlaamse Ardennen en het Pajottenlar.d ligt de Dendervallei waar in de Dender Tenera steeds rus tig in wijde bochten kronkelt... 17 Te Ovcrboelare stroomt de Dender ]L uit het Walenland Vlaanderen binnen A en vormt van daar tot in Erembodegem i»2\ i °^e sc^oonste vallei van Vlaanderen. A Ondenberg die Geraardsbergen en Oost Zcid-Vlaanderen beheerst, is alge meen bekend. Van zijn roem moet niets afgebroken worden. Van zijn roem moet afgebroken worden. De inspanning die men zich getroost om de Muur van Geraardsbergen te beklimmen zelfs te voet hetzij als toerist of als bedevaarder, wordt ruimschoots vergoed door de Zoete Vrouwe in haar genade oord en door het prachtig panorama waaraan men gulzig snoepen kan als aan een smakelijke Giesbergse matte- taart. Minder bekend is het stille vredige POLLARE. Staat de Oudenberg groots en stoer in het heuvelland, Pollare is de lief lijkheid zelf. Vanwaar men het ook bekijkt, van uit het dal gelijk van op den berg Pollare is de parel in de Denderstreek. Misschien heeft het zijn onbekendheidte danken aan zijn rustige vreedzaamheid, die nog niet overrompeld is door de uitbating van een wispel turig toerisme. Hoe stil en rustig is het langs zijn Dender onder het lommer van de bomen die weiden omzomen... Van op zijn berg bekijkt men door niets gestoord de Vlaamse gouw van Geraardsbergen over Vloesberg, Zottegem en Aalst, waar de Dender zijn zilverdraad door de groene weiden slingert en anderzijds heel het Pajottenland tot de heuvelrij voorbij Halle gelegen. De Abdijkerk van Ninovo komt slechts tot haar volle recht, als godsdienstig licht baken van de streek, gezien van op den berg te Pollare. Maar Pollare heeft reeds naam bij fijnproevers TABAK Sint-Kristoffel zorgt voor faam door zijn bescherming van auto- en motorgebruikers. Daarover in een volgend artikel. M.C. Ninove heeft woensdag de nieuwe ge-| bouwen van de staatsmiddelbare school* ingewijd. Ik moet niet vertellen dat het een in wijding was zonder wijwater. Heren als ministers Collard en Van Audenhove, aks Gouverneur Mariën, senators en» volksvertegenwoordigers van het Rood Blauwe team dat de Belgische kleuren verdedigd, zullen in 't wijwater niet verdrinken of het zou moeten per mal heur zijn. In veel opzichten zijn zij het niet eens. Er is één ding dat hun ge meenschappelijke eigendom ishun zie kelijke afschuw voor de wij waterskwes tie. Le Goupillon werkt op haar ze nuwen gelijk een spin op sommige da metjes of een muis op andere, 't Is het zuiverste bewijs van hun bloedverwant schap. Ninove was fcevlagd. Ik heb het niet gezien maar het zal wel waar zijn want het staat in Le Soir. Ik heb mensen ge zien die de vlaggen gezien hebben en die er geen kop konden aan krijgen er waren er te weinig, zelfs voor een hu welijk of een jubile in ue buurt. Laten wij er niet over kibbelen. Wie graag vlaggen ziet, ziet er twee-drie voor één. Wie niet graag vlaggen ziet, ziet niet naar omhoog. Er waren vlaggen en er zouden er veel meer geweest zijn ware het niet dat er zoveel mensen vergeten hadden dat zij moesten bevlaggen. Ik heb het ook ver geten. De middelbare school mag er zijn en moet er zijn. Als gij met zekere men sen. die niet kerkelijk zijn, spreekt over de kerk krijgt ge gewoonlijk het af gezaagd deuntje te horen «Ja, de kerk mag er zijn de varkens zijn er ook. De kerk is een winkel gelijk een andere, maar gij hebt er niets voor uw eens Als ik zeg dat de school er mag zijn dan is het niet omdat de varkens er ook zijn. Het is oprecht gemeend. Het ware een malheur voor kristenkinderen als de kinderen uit het moderne heiden dom allemaal de kristene school moes ten binnen vallen. Ouders die de opvoeding van hun kin deren ter harte nemen laten hun kin deren niet met gelijk welke kinderen spelen en uitgaan. Ze doen een keuze en het is van die en die zijn geen mak kers voor u, ze passen bij u nietSoort bij soort. Dan kan iedereen zijn kinderen opgevoed krijgen volgens zijn ideaal. Iedereen kookt zijn pap gelijk hij hem eten wil. Wij zijn verre van de nationale brij van het vuile Sparta die iedereen slikken moest zonder kikken Spijtig dat onze nationale ministers en regeerders de meerderheid der Belgische kinderen uitsluiten uit de nationale gemeenschap en hun weigeren wat ze de anderen ge ven. Ik was woensdagavond in de stiaat op het ogenblik dat de kinderen naar de katechismusles gingen voor de Plech tige Kommunie. En ik hoorde met eigen oren een groepje plechtige kommuni- kanten het lokaal binnen stappen onder de strijdleuze leve de staatsschool de CVP de ketel in Ze hebben dat na tuurlijk op school niet geleerd want hun schooi is de school van de verdraag zaamheid. Er zijn zoveel dingen die de kinderen leren zonder meester. En het is daarom dat de ouders zo omzichtig moeten zijn bij de keuze van vrienden en speelmakkers voor hun kinderen. Er leven in Ninove nog oude mensen die weten dat het Bisschoppelijk Col lege lokalen betrok in de Dreefstraat er in de geuzentijd van 70-84 uitgezet werd en moest onderkomen zoeken in noodlokalen op de Graanmarkt, in af wachting dat het nieuw College ge bouwd was op Koekelberg In naam van de verdraagzaamheid werden ze buiten gezet ze waren dus «onverdraagzaam... Welke linkse historircus vertelt ons eens hoe, waar en wanneer een ver draagzame schoolinrichting werd bui- tengezet door het onverdraagzaam kris ten onderwijs? Daarna kunnen we voort praten RERUM NOVARUM Het Antwerpse comité der Rerum- Novarum-vieringen heeft besloten de traditionele optocht van de christelijke werknemers dit jaar te stellen in het teken van Wij kiezen de vrijheid Deze keuze werd niet ingegeven door het bekende boek van de Russische schrijver «Ik verkoos de vrijheid», maar door het vrijheidsloochenend optreden van de huidige regering. Van dit optre den zijn er vele blijken voorhanden de etatistische drijverijen van minister Troclet inzake de ziekte- en invalidi teitsverzekering de sancties tegen de stakende personeelsleden van de Alge mene Spaar- en Lijfrentekas op aansto ken van de Eerste-Ministerhet stelsel matig verwijderd houden van de agenda van de Kamer van de wetsvoorstellen ingediend door de christelijke oppositie maar er is in de eerste plaats het aan banden leggen van de gewetensvrijheid, van de vrijheid van schoolkeuze door de wetgeving Collard en door de ver menigvuldiging van de officiële middel bare onderwijsinstellingen, ook wanneer deze aan geen enkele imperatief beant woorden. De vrijheid inzake de schoolkeuze, die als een der rechten van de mens vermeld staat in de Charta die België als lid van de Verenigde Naties ondertekende, wordt inderdaad door de discriminato- rische maatregelen van de huidige re gering tot een bespotting gemaakt. Er heeft voorzeker altijd een bepaal de discriminatie bestaan, ook tijdens de driepartijenregeringen, ook tijdens de homogene regeringen. België heeft, in tegenstelling tot Nederland, nooit de evenwaardigheid van de beide nationale vormen van onderwijs gehuldigd. Er werden nooit kredieten beschikbaar ge steld voor de bouw der vrije scholen. Aan de geestelijke leerkrachten werd, eveneens in tegenstelling tot onze noor derburen, nooit een evenwaardig loon uitbetaald en het recht op pensioen werd hun onthouden. Thans echter heeft de discriminatie buitensporige vormen aangenomen. Er zijn niet alleen de hinderpalen gesteld door de voorwaarden tot erkenning der onderwijsinstellingen, voorwaarden die niet of in veel mindere mate bestaan voor de niet-vrije scholen. Er zijn niet alleen de vele eisen gesteld voor de toe kenning van de subsidie-wedde. Er is tevens het ondenkbare feit dat de Staat in de vrije middelbare onderwijsinstel lingen slechts voor het schoolgeld tus senbeide komt inzoverre de leerling de jaren der schoolplicht niet overschre den heeft en dus niet ouder is dan 14 jaar. Dit is een aanfluiting van de de mocratie. De Staat negeert de econo misch zwakke ouders, die uit gewetens drang hun kinderen aan katolieke mid delbare onderwijsinstellingen toever trouwen. Het getuigt aan ook voor begrip van de politieke toestanden in dit land, wan neer Rerum-Novarum dit jaar in het te ken van de eis voor de vrijheid voor alle staatsburgers gesteld wordt. Deze eis harmoniëert trouwens met de ware betekenis van Rerum Novarum. Toen Zijne Heiligheid Paus Leo XIII, zaliger gedachtenis, zijn beroemde En cycliek over de sociale toestanden uit vaardigde, bestond er ook geen vrij heid voor de werknemers. Deze stonden in volledige afhankelijkheid van het pa tronaat en wie in een werkhuis door gezonden weid, kon nergens anders ar beid vinden. De werknemers ondergin gen het dictaat van de werkgevers. Zelfs de vrijheid van een vereniging was een ij del woord en kwam enkel in de Grond- Vervolg op biz. 2), De Dender klok ST. CHRISTOFFEl - POLLARE

Denderklok | 1957 | | pagina 1