talige JCoogdagi 1 Door de Periscoop! Hoogteest van Pinksteren KOgTRIJK Prijs per nummer 1,50 Fr. Eén en dertigste Jaargang Zondag 9 juni 1957 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Postcheckrekening 4786 85 Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 AAN AL ONZE LEZERS Van Pasc-n af hebben we zeven weken zien voorbijtrekken. Op de vijftigste dag na het feest der Verrijzenis geschiedt het grote wonder van de nederdaling van de H. Geest. Het uur is daar, het uur van alle eeu wigheid voorbeschikt. Het plan, zoals de drie goddelijke Personen dit voor alle tijden hebben opgevat, treedt in vervul ling. Zoals de Zoon door de Vader ge zonden werd om de mensheid met God te verzoenen, zo zenden de Vader en de Zoon de H. Geest, derde persoon van de H. Drievuldigheid, naar de aarde om er tot aan het einde der tijden de Kerk. de Christi-Bruis en het Christi-Rijk. te vor men. bij te staan, te handhaven en om de zielen te heiligen. Plotseling kwam uit de hemel het gcj- uruis van een hevige windvlaag, die het cenakel vervulde, waar de honderdtwin tig leerlingen van de Heiland verenigd waren, terwijl rondom het gebouw een grote menigte samenschoolde. Plotseling verspreidde zich in de zaal een regen van vuur dat verlicht zonder te bran den, dat glanst zonder te verteren Vlammende tongen zetten zich neder op eikeens hoold dei honderdtwintig leerlingen. De Geest God needh bezit van elk hunner. Allen hebben zij deel aan de Geest die over hen is nederge daald. Zijn Rijk is begonnen, de afkon diging is geschied, het is het sein tot nieuwe veioveringen. Dcor de uitstor ting van de H. Geest zullen de vergader den in de mogelijkheid zijn het bevel van Christus te volbrengen Gaat en onderwijst alle volkeren Aan de leer lingen werd de gave ingestort alle talen tc verstaan en alle talen te spreken. Wonder boven wonder eenvoudige vis- se: s en landslieden, die totnogtoe enkel hun gewesttaai kenden, zullen in al de talen van de Oude Wereld het Evange lie verkondigen. Alles wat de Meester aan de Aposte len had gezegd, is thans in hen geschied. Zij zijn door de kracht van hierboven uitgerust tot de strijd. De schrik voor de vijanden van Jezus, die leidde tot de verloochening van Petrus, bestaat niet meer. Hun verstand doorpeilt de Waar heid welke de Meester hun heeft ver kondigd. De H. Geest heeft hun de gave van het geloof ingestort in een uitzon derlijke maat en hun hart brandt van verlangen dit geloof over de wereld be kend te maken. Minder in waardigheid dan de apostelen, maar bezield van het zelfde vuur, zullen ook de leerlingen uit trekken ter verovering van de wereld. Een wonderlijke kracht bezielt Petrus, die onmiddellijk belijdt .Joodse man nen en gij allen die in Jerusalem ver blijft dit moet gij weten en geeft acht op mijn woorden. Neen. deze mannen hier zijn niet dronken zoals gij ver moedt want het is eerst het derde uur van de dag maar thans geschied wat door de proleet Joel is voorzegd Het zal geschieden, zegt de Heer. op het ein dt- der dagen Ik zal mijn Geest uitstor ten over alle vlees en uw zonen en dochters zullen profeteren, uw jonge lingen zullen Visioenen zien en uw grij- >-»<*-d» zuilen dromen krijgen. Zelfs over mijn slaven en slavinnen zal ik mijn Geest uitstorten en zij zuilen profete ren Morgen zal Petrus spreken in de tem pel en op zijn woord zullen vijfduizend mensen op hun beurt belijden leerlingen te zijn van Jezus van Nazareth. De ver kondiging van de heilsboodschap was aangevangen. De wereld zou veroverd worden zonder wapengeweld en de toen malige hoofdstad van de wereld. Rome. zou de hoofdstad van de christenheid worden. Het kostte bloed en tranen. maar de martelaren, gesterkt door de H. Geest, traden God dankend de dood in. Wij allen, gedoopten. hebben de plicht in het spoor van de Apostelen en van Chustus' leerlingen, mede te arbeiden aan de verspreiding van het Rijk Gods. Wij werden gedoopt in naam van de Vader, de Zoon en ook de H. Geest. Wij werden in het Vormsel gezalfd tot strij ders van het geloot. Onze levenshouding mag deze opdracht niet tot vloek zijn. Eens zu.ien wij ter verantwoording ge roepen worden, niet alleen voor wat wij gedaan hebben, maar ook voor wat wij verwaarloosden. Laat er ons nog even op terugkomen. Dagbladen en weekbladen zijn uitge praat. In binnen- en buitenland is het incident afgesloten. De Franse kato- lieken hebben langsom hun zeer katoliek dagblad de versie van Le Peuple en Le Soil gelezen en zijn dus goed in gelicht. Geen vernieuwing van de ko ningskwestie de Belgen geven de in civieken geen kans. We hebben zowat in alle bladen ge lezen dat de betoging, omwille van de aanwezigheid van de Koning en de prin sen ongepast was. Als de Koning er is. doet het volk cfwel toejuichen ofwel zwijgen Het volk dat zi,n de ka- doddt. rs, de brave kwezels, de katolieken Wat de anderen mogen doen ais de Ko ning aanwezig is. hebben we in 1950 en vroeger gezien en zuilen we opnieuw zien als de Koning of een van de Prin sen er zou aan denken niet zo recht in de lijn var. links te lopen. Het is nog maar een paar weken geleden dat prins Alexander een «zeer beleefde» waar schuwing kreeg van Volksgazet waar de ondervoorzitter van de BSP de plak zwaait. En de goedgezinde pers zwijgt of De incidenten te Kortrijk iiggen nog altijd op de maag. De dagbladen kunnen er niet over zwijgen. Er is stellig iets veranderd; er is zelfs veel veranderd. Geleden leed is rap vegeten oi ge moet eer mens zijn met opgezette wil die niet vergeten wil. Ik wil niet vergeten omdat rnijn rasgeno ten te gemakkelijk vergeten, te mak en te tam zijn; blij zijn omdat het nog niet erger is. Hoeveel soldaten van '14-18 weten nog hoe ze in 't leger met hun voeten hebben ge speeld Hoe alle mededelingen uitsluitend in het frans geschiedden V Hoe de Vlamingen er mochten naar fluiten Pour les iiamar.as la même chose... grin nikten de mannen met strepen op hun mouw er: de Vlaamse piot die frans genoeg verstond om die uitdrukking te vertalen en die hardop zei «voor ae Vlamingen 't zelfde», kreeg da gen cachot, dag ni dag. Wie wee. dat nog En die Vlaamse jongens die van 't front verwijderd werden omdat ze niet betrouw baar waren, en publiek op de markt verkocht werden om als houthakker te worden tewerk gesteld in de bossen van de Orne Wie weet dat nog en wie heeft durven protesteren En het rehabilitatiebloed van generaal Drubbei zijn divi.ie. Wie weet er nog van en wie heeft het rven si \inde spreken De verbittering om de piatbroekerij en het verraad van hen die hun volk moeten ver dedigen hebben het onmogelijk gemaakt dat :k iets vergeten of vergeven zou. A-s een oliicier een vaderlandslievende loe- spraak hield tot de soldaten, was het allemaal Iran- tot aan het iatidique «vive ie roi» «vive ia Beigique». Dan volgde even onvermijde lijk Leve de koning, leve België». plaats: een paai verdoken lijnen om protest aan te tekenen. De Koning heeft tijdens de protest betoging tegen Van Acker niets laten blijken. Zo hoort het. Als hij dat niet kan, zou hij niet lang Koning blijven. We durven toch de vraag stellen zou de Koning de protestuiting tegen de to tentrekker zo misplaatst hebben gevon den We denken dat hij, als zoon van zijn vader, moeite heeft moeten doen om niet mede te manifesteren tegen de man die, na de liberale volksvertegen woordiger Janssens, de meeste gemeen heden heeft uitgehaald over Koning Leopold. De zoon vergeet al het leed niet, ae koninklijke familie aangedaan. Het moet hem deugd doen te zien en te horen dat er nog anderen zijn die het ook niet vergeten. De vrijepers schrijft dit niet. Het Vfaamse Land heeft niet vergeten Terwijl de Vlamse socialistische bla den aanvankelijk de incidenten te Kor trijk trachtten te verdoezelen, bloklet- terde Le Peuple onmiddellijk dat zij het werk waren van incivieken, om er 's anderendaags het werk der knokploe gen van de CVP in te zien. Het blad voegde er aan toe dat de protestuitbren gers niet weggevaagd werden door de aanwezige oudstrijders, omdat deze geen herrie wensten te verwekken in aanwe zigheid van de Vorst Wij kunnen betreuren dat incidenten zich voordeden bij een inhuldiging die een erebetoon was en blijft voor de aanvoerder van ons leger in 1940 Z.M. Koning Leopold III. Wij geven tevens gaarne toe dat het incivisme ten grond slag ligt aan deze incidenten Het is ech ter niet het incivisme van politieke de- lmkwenten, die door de krijgsraden ver oordeeld werden, maar het incivisme van de hoogste gezagdragers, inzonder heid van Eerste-Minister Achiel Van Acker. En als «1 Union fait la Force» vertaald werd was het .ach niet «Eendrak-mik-mak». Nu wordt er niet meer gezwegen en het off.cieel frans wordt uitgejouwd. Ze worden ongerust. Wie zou er niet ongerust worden Om de iaomse volksmasa er onder te krij gen en er onder te houden, hebben ze al wat roeren dierf uitgehongerd. Ais dat niet genoeg was hebben zij ze uitgemoord. Maar ui. de rangen der volksmassa komen steeds nieuwe durvers. Er komen er meer en ze durven meer. De lrar.se pers heeft willen doen geioven dat er niet veel «protestanten» waren te Kor- t; ijk- Queiques dizaines. Wij hebben ze in de radio gehoord negen waren er. De za- ker. zeggen gelijk ze zijn. Wij hebben wij schoolkinderen horen «vive le roi» roepen ook. Maar de cgang» die sedert 125 jaar het viaamse volk uitbaat vliegt eerlang buiten en hij zal coi: mogen lachen als hij niet bin nen vliegt. Midderwiji vergeten wij le «Congrès Wal- !o:.» waar ze verteld hebben dat zij fier zijn dat ze tot de franse natie behoren en dat ze mistevreden zijn over Beigië omdat hun ver dienste niet erkend wordt, want zij en zij alleen hebben tot tweemaal toe de eer van België gered. Het botert niet meer in *t huishouden. Waarom bet verstoppen Liever dan te vï achten tot de meubels door de vensters negen, zullen meer en meer zakelijke men sen voorstander worden van de scheiding van afei en bed. Wordt er te lang mede gedraald, de erbittering zai groter er, groter worden er. t zal er naar de echtscheiding toe gaan. Ban za: er geween zijn en geknars der tan- be.i. -iet berouw komt na de zonde en de pu. Aord. gevu.d ais t kalf verdronken is Het Vlaamse land is niet vergeten hoe an Acker het offensief leidde tegen Leopold III, hoc hij op het spreekge stoelte van de Kamer alle denkbare ver dichtsels uitbraakte tegen de rechtma tige Vorst, hoe hij het geweid van de straat, van de door hem bedrogen en misleide straat, opstelde tegen het Vor stenhuis. Het Vlaamse Land kan het niet verteren dat dergelijk heerschap als of ficiële woordvoerder van het land op- t, eedt bij een hulde aan de Koning die hij smaadde. Ket incivisme van Van Acker ligt onze mensen zwaar op de maag. De inlichting van de manifestatie wras er overigens op gericht om de Kortrijk- zunen en de laamse oud-strijders te ,ai ien. Het was een uitdaging de eerste spi eekbeurt toe te vertrouwen aan éen xranstalig generaal. Dergelijk optreden, in omgekeerde richting, ware in geen enkele Waalse stad denkbaar. De Vla mingen moesten de indruk krijgen dat zij als overwonnelingen behandeld wor den. Dat Van Acker dit over het hoofd zag. toen hem de volgorde van de plech tigheden voorgelegd werd, toont aan dat hij tijdens de koningskwestie een Bel gische en te Konrijk een Vlaamse in civiek was. Indien de aanwezige oud-strijders niet gereageerd hebben tegen de incidenten, dan is dit enkel omdat zij, evenals de genen die hun ontstemming uitschalden de aanwezigheid van totentrekker an Acker en de rede van generaal Van Srijdonck als een hoon aanvoelden. Wij hopen dat het geschrijf van Le Peupie op ruime schaal zal verspreid worden in het Vlaamse land. De mani- fes,anten van Kortrijk, schreef het blad, die de Vlaamse Leeuw zongen, wa ren ongetwijfeld dezelfden die de Bel gische kapitulatie toejuichten - En waar een der gearresteerden de mannenleef- tijd bereikt had, schreef het blad dat hij zich in 1940 vermoedelijk bevond (Vervolg op blx. 2) De Dender klok DIT JAAR... elsfoor van Ninove van 10 tol 18 oogst

Denderklok | 1957 | | pagina 1