Jaarlijkse Bedevaart i Koninklijke Waardering voor het Davidslonds De Dag der Moderne Grootmachten Door de Periscoop Em en dertigste J aar ga rg Pnjs per nummer 1,50 Fr. Ninove, 2* september i597 Postcheckr» kening 4786.85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninove Telefoon 327.27 JONG-NINOVE In de nacht van 28 op 29 september naar O.L. VROUW van HALLE Vertrek aan Ste Theresiakerk te 2 uur. IEDEREEN IS WELKOM In de reeks Keurboeken door het Davidsfonds onder het Vlaamse volk verspreid, verscheen enige tijd geleden het werk a AANWEZIG VERLEDEN van de hand van Dr Victor Leemans, se nator. Hierin verduidelijken diepzinnige essays van deze bevoegde ekonomist en socioloog hoe gedurende de laatste twee eeuwen de denkers zich geëngageerd hebben in de revolutionaire strijd voor een persoonlijke en sociale levenshou ding, voor de ordening van staat en maatschappij. Te recht kan hier dan ook gesproken over een aanwezig ver leden dat velen zal helpen tot een betere kennis van onze huidige tijd. Van dit prachtwerk (dat alle leden zich steeds nog kunnen aanschaffen indien ze dit niet reeds hebben gedaan had Dr Leemans de eer Zijne Majesteit Koning Boudewijn een luxe-exempiaar aan te bieden. Wat later ontving de auteur een schrijven dat hierbij wordt afgedrukt. Kommentaar overbodig 1 10 april 1957- Mijnbeer de Senator, De Koning heeft uw attentie gefarceerd een luxe- exemplaar van uw boek "Aanwezig Verleden" te mogen ont vangen en belast mlJ set de eervolle opdracüt U hierca Zijn dan* te betuigen. Zijn Majesteit, die de Vlaamse kuituur altijd rrote belangstelling toedraagt, heeft net genoegen vastgesteld dat het Davidsfonds zich steeds beijvert in net ui*.gever, van werken, die bijdragen tot de hogere ontwikkeling van het Vlaamse Volk. Gelieve, Mijnheer de Senator, de betuiging van mijn bijzondere hoogachting te aanvaarden. De Kabinetschef van de Aan de Heer de Heer V. LEEMANS, Senator, k k ANTWERPEN. A IK U i-i-A-d febure. m C .V.'.'I'MvX PERS, FILM, RADIO EN TELEVISIE Zijne Eminentie de Kardinaal en de Bisschoppen van België hebben beslo ten dat in alle kerken en openbare ka pellen van ons land op heden zondag 29 september de aandacht van de gelo vigen heel in het bizonder zal gevestigd worden op de moderne grootmachten pers, film, radio en televisie, en op de houding die de katolieken tegenover de ze grootmachten der moderne opinie vorming dienen aan te nemen. In het raam van de Dag der Groot machten wordt op zaterdag 18 septem ber rn het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel een gala-namiddag ingericht onder het voorzitterschap van Zijne Ex cellentie Mgr Ephrem Form, apostolisch nuntius te Brussel, en met als .centrale woordvoerder Zijne Excellentie Mgr Suenens, hulpbisschop van Mechelen en voorzitter van de interdioeena commis sie der opiniemachten. Tevens zal zondag avond, vanuit de H. Kruiskerk te Elsene, voor de eerste maal in België een H. Mis over de tele visie uitgezonden worden. Waar de god delijke erediensten in voornoemde kerk in het Frans verklaard worden, zal het gelegenheidssermoen in deze taal ge houden worden. Wij menen evenwel te weten dat het in de inzichten ligt regel matig HH. Missen te televiseren, om de beurt voor net Vlaamstalig en voor het Franstalig gelovig publiek Apostolaat van de Pers Wij moeten niet uitweiden over de noodzakelijkheid van het apostolaat van de pers. In onze moderne tijd zijn de gezinnen zeldzaam te noemen die met geabonneerd zijn op een dagblad en in vele gezinnen wordt het dagblad wekelijks aangevuld met. een magazine, een blad voor de vrouw, zonder dat de jeugd hierbij vergeten wordt. Deze opsomming duidt voldoende aan van welke reusachtige betekenis de pers geworden is voor de vorming van de de moderne mens, voor de vorming van Zij hebben te Brugge Achiel gevierd. Het is een gelegenheid om enkele nuch tere beschouwingen neer te pennen. Wees gerust het zijn geen politieke be schouwingen. De politiek is een schotel die mij niet bekt. De gevierde had kunnen Max heten. Bob of Rik hij had kunnen schilder, muzikant, dansmeester, goochelaar of koordendanser zijn. evengoed ais poli ticus de beschouwingen waren dezelfde gebleven. Achiel draagt een hoed. Hij is mis schien met de helm geboren niet met een hoed. Hij zal vroeger nog wel een pet gedragen hebben. De tijd is lang voorbij dat ze te Ninove zegden één met een hoed kan alles, één met een muts kan niets». Maar net is nog altiju waarheid. De hoed is een psychologi sche factor van belang in de loopbaan van een mens. Ik was een dezer dagen naar Pamel geweest, ik ging naar ae trarn om terug te komen en ik kwam juist bij tijd aan de statie om de am *e n lijden. Dar een half uur staan wachten beviel mij niet en ik stapte te voet op. Wie weet dacht ik of een of ander kennis mij on derweg niet oppikt in zijn wagen. Er is mij meer dan één kennis voor bijgereden. Ze bekeken mij eens, ver traagden een beetje en vertrokken volle gaz. Ik zag parmentelijk dat ze naar mijn kop keken. Had ik een propere hoed opgehad zij hadden mij meegepakt Ik had mijn muts op. Achiel draagt een hoed Hij heeft het ver gebracht. Achiel is een brave gemoedelijke man zonder pretentie. Iedereen mag weten dat hij uit de Klaverstraat te Brugge stamt. Hij is er zelfs fier op. Hij mag er fier op zijn dat feit onderlijnt zijn persoonlijke waarde. Misschien zal zijn zoontje er niet zo fier op zijn Dat is menselijk. David is van schaapherder koning geworden. Zijn zoon was de rijkste en weelderigste ko ning uit het Oosten. Toen zijn kleinzoon de troon zou bestijgen kwam het volk klagen dat zijn vader er een beetje aan gedaan had en vragen de last wat te milderen. De rekel zei dat hij wel wist dat zijn vader niet mals was geweest de openbare mening. De gemene man gaat fataal denken zoals zijn dagblad dit dagelijks voor hem doet. Men mag nog zo prat gaan op zijn zin voor ob jectiviteit, op zijn persoonlijk oordeel kundig inzicht, de greep van de pers op de mens wordt fataal dagelijks in tenser en zeldzaam zijn degenen die hun denken niet afstemmen op de waarhe den of onwaarheden die hun dagelijks in hun lijfbiad voorgehouden worden. Daarom is de keuze van het blad dat ons vertrouwen geniet van zulk essen tieel belang. Van hoeveel mensen kan niet getuigd worden zij zijn de spreek buis van de krant die ze lezen. Hieruit vloeit logisch voort, dat wie regelmatig anti-katolieke of niet-positiel' katolieke bladen leest, geleidelijk vervreemdt van de Kerk en van het uiteindelijk doel van zijn aards bestaan. Hieruit vloeit voort dat wie zijn huiskrant maakt van een blad dat regelmatig de Paus en de Bis- schopepn aanvalt of kleinerend behan delt. uiteindelijk kerkvijandig zal wor den. Zeer terecht verklaarde dan ook de Paus!: «Als zij (dat zijn wij allemaal) de aard en belangrijkheid zouden inzien van de kwestie die op het spel staat in de onafgebroken strijd die de Kerk moet voeren tegen hen die door onwetendheid of boosaardige vijandschap haar be schimpen en een verkeerde voorstelling geven van haar leer, zouden zij zich dan zo gemakkelijk overgeven aan lichtzin nige boulevard-leetuur In het raam van de Dag der Groot machten dienen wij dan ook vandaag een vast besluit te treffen geen bladen in huis die niet positief christelijk zijn geen lichtzinnige magazinesgeen lec tuur voor onze jeugd, die haar doet op gaan in materialisme en zin voor on gezond avontuur. Ons apostolaat van de pers zal er in bestaan het goede voorbeeld te geven en nooit op trein of tram. tijdens de en dat hij ze nog meer zou doen zwe ten... Hij wist niet meer dat zijn groot vader schaapherder was geweest. Achiel is een rappe. In mijn jonge jaren als de man uit de straat nog zo geleerd niet was dan nu noemden ze dat een platte Als de duiven gelost worden toeren ze eens rond en kiezen dan de goede richting. Achiel heeft dat afgekeken en nagedaan. Er zijn er nog die het hebben nagedaan zonder daarom altijd even goed te lukken. Denk aan Berten Van Hoorick. In 1940 was Achiel beste maatjes met Rik De Man en flirtte met de Utmi. La ter maakte hij kennis met de weerstand. Achiel heeft een mes dat langs twee k-inten snü-it. Dat is goed gerief en be wijst meer dienst dan een padvinders mes. Daar is niets averechts aan. Het zijn maar de zotten die niet van gedacht veranderen. Het is de grote kunst in het leven het U juist passende midden uit te kie zen. Snoek is koning in zoet water hij zwemt niet naar de volle zee. De verafgoding van de persoon is lang uit de mode. De Fransen dweepten met hun Na poleon. Bismarck. Hitler en Mussoluni en zoveel anderen behoren tot het ver leden. Hier en daar waar die verheerlijking nog bestaat wordt ze hevig bekampt. Onkruid heeft taai leven. Denk aan de netels in de haag, aan de boterbloem in de weide. Gij denkt dat ze vernield zijn en het jaar daarop zijn ze daar terug... De politiekers zijn het onkruid van de wereld. Ik weet nog hoe Woeste gevierd werd te Aalst toen hij 25 jaar ons arrondisse ment vertegenwoordigde in de Kamer, ten titel van nationaal kandidaat. Het was al in het begin van de jaren negen tien honderd. Kunt ge U nu nog zo een manifesta tie voorstellen ter ere van gelijk welke leidvan de CVP Einstein zijn theorie heeft haar weg gemaakt door het leven en is nergens beter begrijpelijk dan op politiek ter rein. schafttijd op het werk of waar ook, anti- katolieke of onzedelijke bladen te lezen. Het zal er tevens in bestaan, indien wij er een wachtkamer voor klienten op na houden. enkel goede lectuur te hunner beschikking te stellen. Wij en het doek De tweede grootmacht van de mo derne tijd is de film. Waar vroeger de mensen slechts éénmaal of ten hoogste tweemaal in het jaar een toneelstuk gingen beluisteren, gaan zij thans we kelijks naar de bioscoop. Deze is de ontspanning van de dagDe bioscoop is trouwens verbonden met net pers wezen de vertoonde film wordt ge woonlijk voorafgegaan door het film journaal. Wanneer de mensen een koffiehuis bezoeken, dan kiezen zij een herberg die hun past. waar hun zedelijke gevoe lens niet zuilen gekrenkt worden. Fat soenlijke mensen vermijden de licht zinnige taveernen met dat soort van vrouwmensen waarmede de hel gepla veid is als de pest. Hoe verwonderlijk dan ook dat de meeste dezer «fatsoenlij ke» mensen geen behoorlijke keuze doen wanneer het een film betreft. De onze dige of lichtzinnige film is nochtans on eindig gevaarlijker dan een minder goed befaamde kroeg. Het kwaad wordt er aanlokkelijk voorgesteld met al de hulp middelen van de moderne techniek. Men brengt er zijn vrouw en oudere kinderen heen en maakt hen vertrouwd met de gedachte dat echtbreuk, overspel en los bandig leven doodgewone verschijnse len zijn. Wat voor de pers geldt, geldt dan ook voor de bioscoop. Fatsoenlijke men sen bezoeken geen bioscoop dat er een specialiteit van maakt zeer lichtzinnige banden af te draaien. Zij steunen de katolieke zalen waar deze voorhanden zijn. Zij raadplegen telkens de filmkeu- (Vervolg op blz. 2) jkubtnrt ca, S jKnnr.g

Denderklok | 1957 | | pagina 1