L'inventaire HOEDEN AF a.u.b. TIMMERMANS-AV OND Door de Periscoop HET HEILIG EXPERIMENT Eén en dertigste Jaargang Prijs per nummer 1,50 F. Zondag 1 december 1957 Postcheckrekening 4786.85 KRISTEN, VLAAMS EN VOLKSGEZIND WEEKBLAD VOOR HET KANTON NINOVE Drukker-Uitgever Paul LUYSTERMAN-JACOBS, Koepoortstraat 10 - Ninovc Telefoon 327.27 Weeral een frans opschrift zal de lieve lezer zeggen Bestaat er geen vlaams meer Jawel, jawel, en geloof maar dat het wer kelijk niet is uit grootdoenerij of om te laten zien dat we in vreemde talen ook de man zijn. Nee. maar dat woord l'inventaireis in ons geheugen blijven hangen sinds de laat ste verkiezingen, datum waarop het door de socialist Buset gelanceerd werd. kwestie van de inventaris op te maken na vier jaar ho- moge CVP-regering en met de bedoeling deze laatste eens een ferme peer te stoven. De liberale slipdragers zijn er op gevlogen gelijk de mussen op paardenvijgen Liebaert op kop en het land zou eens dit en eens dat zien. en hoe er met geld gemorst was enz Er is natuurlijk niemendalle van gekomen omdat er de CVP onder dat opzicht niets te verwijten viel. Als er evenwel ooit een moment geweest is om eens faire l'inventaire dan zou dat nu, voor de verkiezingen moeten gebeuren en wie daaraan begint is zeker de rijkste bloemlezing schandalen bijeen te bundelen die ooit bijeen te krijgen was. Dat zou heel ver leiden, over de fameuze Collardwet langs de technische kunstenaar Van Glabbeke tot bij Achille. baron du Pla fond Crevé et du Malsaint-Empire. om niet te gewagen van Pietje Vermeylen. de man die in Brussei geen anti-Coliard manifestan ten zag de fameuze blauwe Gerard, direc teur der valse vergunningen en der Tanne ries de Saventhem in wier keukenkas één miljoen frank in bankbriefjes lag - cadeau van één of andere zakelijke relatie An- seele en zijn postzegels De Bunne van Aalst tot Napels en zijn secretaresseTaafken Stroebeleer. blauw senator en specialist in het revaloriseren van slechte bankbrieven in 't koit een fauna van politiekers die de staatska.- bezien als iets dat zo rap moge lijk ten eigen voordele moet leeg gehaald worden. Een ander aspect van deze inventaris zou dan kunnen gewijd worden aan de grote trusts, de logebroeders en consoorten. Alle man weet dal de roden en blauwen hun laat ste kiesstrijd gestreden hebben met munitie geleverd door deze sinjeurs, zo gezegd uit haat tegen het kristendom en om de achter lijke Vlamingen eindelijk te ontvoogden. Zo wordt het toch de gewone kiezer wijs ge maakt. Wie zich echter voorstelt dat de grote bazen daar hun goeie geld aan vermorsen' is meer dan één deurken mis. 's Morgens bij het ontbij: ondeipaster- nierkens. of pets de nonne, of een schelle patersspek. jawel zo nu en dan eens niet te veel want dat rispt nog al op. Nee. bij die mannen gaat het dormant, dormant ik geef U wat en wal krijg ik er voor in de plaats In dit geval schijnt het ons nog al simpel. De grote banken en trusts zitten in hun koffers met een flink pak aandelen in de tot ondergang gedoemde waalse kolen mijnen. En aan wie kunnen ze die beter ver lappen dan aan de Staat Belgié. dat goede schaap dat al zo veel miskoopjes gedaan heeft Wat is eenvoudiger dan de kolenmij nen te nationaliseren, mis dikke vergoeding natuurlijk De syndikaten hebben iets om er bij hun leden op te stoefen, het groot-kapitaal steekt de schone duiten in de zak, en de regering kan overgaan tot een serie benoemingen, lang genoeg om hun achterkleinkinderen van alle miserie te vrijwaren. Maar ook dit aspect willen we voor het ogenblik althans buiten beschouwing laten om onze aandacht te beperken tot iets heel positiefs tot de kiezers zelve, of liever tot kiesgetallen en cijfers. Elke partij kent zo, op een paar stemmekens af, het aantal zijner vaste klientende mensen die geen uitleg vragen, aop-af stemmen zonder meer, omdat ze 't van huis uit zo gezien hebben, omdat zelf iemand kiezen toch zo moeilijk is in 't kort een beetje uit politieke luiaardij. De lar.dsturm. Daarne t en echter loper er in ons dier baar Vlaanderen een paar honderd duizend kiesgerechtigden die wèl kiezen die naar gelang hun goesting, hun humeur, hun eigen belang of hun haat, nu eer.s links, dan eens middenin of eens rechts stemmen de fameu ze vlottende massa, de mensen die de balans in het voordeel der enen of anderen doen overhellen en de richting bepalen waarin de volgende vier jaar zai geregeerd worden. De échte kiezers dus, of we 't nu wélen of me'. Onder die paar honderd duizend zit er van alles, rnaar we geloven niet de bal te misslaan ais we zeggen dat rekening houdend met het gewoon procent klaplopers, zwaazets en wringers de meerderheid dezer kiezeis bestaat uit kristene Vlamingen, vroegere VNV-ers. Die lopen nu nog aitijd zeer verbitterd om wat de CVP tijdens hare ho mogene iegering met verwezenlijkte: amnes tie. Oude koeien uit de gracht haien baat tot r.iet» en we zullen dat zeser met doen om de gezonde reden dat wat nu mogelijk is acht jaar geleden met mogelijk was. Alle? evolueert, ook de politieke gedachten. Nu dertier. jaar na de bevrijding staan we evenwei zo ver dat de vraag klaar en duide lijk moet worden gesteld, dat de inventaris de: repressie moet gemaakt en dat verbete ring en herstel moet gebracht daar '.vaar vroeger zo deerlijk werd gefaald Iedereen is axkoord dat het onze kristene pücht van naastenliefde is te vergeten en te vergeven. Niemand dun: helaas de slier bij de hoier.s nemen. In een overigens goed gesteld en kiaar- :end artikel hnr op deze plaats. u\er enkele weken verschenen, zette schrijver ervan ons ai-n tot bezinning er. bezadigdheid. Bezinning, jawelMaar \ur. wie Van het eeuwige siaeiitoffer - de kiezer En van de ge kozenen niet 7 Wie is do voorman die klaar en duidelijk ;n zijl; p: ogramma amnestie durft schrijven en het vertrouwen van alle vlammgen onzer streek geniet'.' Die man is zeker te vinden, bizonder ais van beide zijden de goede wil vooraan zit. Dit bereiken is het land èn het wik een goede dienst bewijzen. W.e maak: deze inventaire Er is een oude vlaamse spreuk die zegt Met de hoed 111 de har.d, komt ge door heel het land Onze w ijze vooroue .s bedoelden daarmede niet alleen dat eer beleeld man een graag geiene gast is, maai wezen er ook op hoe wij - het hele land m or er wel aan doen het hoofd le ontblote', voor wie dit vfaariijk verdient. Dit spreekwoord viel ons dezer dagen opnieuw te binnen bij een TV-uitzending en bij het lezen van een paai artikelen in de dagbladpers. De journalist, Louis De Leiitdecker (al hier ter stede reeds gunstig gekend door een paar van zijn pittigste voordrachten!, heeft ons. Ninovielers. de gelegenheid gegeven om ons te verkneukelen aaneen rechtmatige fier heid. Hij had het immers niet minder dan over deze wereldburger Dr Frans Hemme- rijekx, waarvan de wieg dan toch geslaan heeft in de Oudste, de stoutste en de wijste der steden, namelijk in ons dierbaar Ninove. En hij heeft het gedaan, aan de hand van eigen en persoonlijke bevindingen, op een wijze die er ons toe noopt aan al onze mede burgers te durven schrijven en zeggen: Hoe den af. a.u.D. voor een van de besten onzer stadsgenoten, hoeden af voor Dr Frans Hem- merijekx Wij weten het zeker, moest bij onmo gelijkheid Dr Hemmerijckx onze povere krabbels kunnen lezen dat hij er monke lend zou gaan mijmeren en zeggen Waarover toch beslag maken ant ri. Dr Hemmerijckx, met al de of- iei a;.dizhe.d van zijn groot hart. met al kunde \an befaamd geneesheer, jaren var: zijn persoonlijk en van zijn familiaal en heelt gegeven aan de meest-ongelufcki- gen onder de mensheid, namelijk aan de me laatsen. ja ziet U. waarde lezer, dat vindt Dr llenitnenjckx zo eenvoudig-norniaal dat hij "net de moeite niet waard acht er over te spieken, laat staan er over te schrijven. En loco toch heeft hij meet dan gelijk welke andere Ninovieter recht of een paar beschouwingen in ons weekblad. Zo vaak wordt er b:. ons en t'allenkante trouwens met het wierookvat gezwaaid, zo dikwijls heften wij mensen op het schild die dik- ijls vet-betaald en ook al een enkele keer gratis-voor-niets. zich op de ene of andere wijze van hun medeburgers hebben onder scheiden. Lol en vleieuj stinken nog al vaak» zegt een andere vlaamse spreuk, maar wij zijn allemaal maar simpele mensen en... wij ruiken die o zo gaarne. Wanneer wij dan eens de aandacht kun- r.ei. vnagen voor een stadsgenoot die reeds bijna zijn hele leven heeft weggeschonken VANDAAG, 30 NOVEMBER, in Ons Huis te 20 u. met ARMAND PREUD'HOMME, MARIE-LOUISE CONINGS, Michel VANATTENHOVEN Ingericht door Toegang DAVTDSFONDS - NINOVE 20 F - 15 F. voor leden. Sint Maarten is voorbij Sint Niklaas is op komst en 't Kerstmannetje staat op zijn beurt te wachten. De drie vrijgevige kindervrienden doen malkaar geen concurrentie. Zij verdelen het werk onder malkaar. Zij z.jn dan nog over laden en moeten om er door te geraken beroep doen op helpers-piaatsvervaiigers. Die helpers zijn precies niet allemaal hef» ligen gelijk de drie kindervrienden: Maar dat ij de miserie van de wereld. De drie Meiligen weten alles wat de kinderen gedaan hebben: Het staat allemaal te boek het goed en het kwaad. Kinderkwaad is gewoonlijk maar katte- kwaad: Als net bij toeval eens erg was, kwam de strenge heilige man en legde een zweep in het ma..dje van de stoute jongen. Het gebeurde niet dikwijls. Nu gebeurt het niet meer. De kinders zijn nu niet braver dan vroe ger. Integendeel. Maar 't steek' zou nauv.' niet meer en zelfs grote bolheid wordt meest al aanzien als kattekwaad. En niet vergeten dat de roede afgeschaft is De wijze man uit de heiiige Schrift beweert da', de goede ou ders de roede niet sparen. Moest de wijze man nu leven, hij zou veel kans lopen in 't gevang te geraken. De wijze mannen van onze tijd zijn jaloers van de mannen die de rechten van de mens uitgevonden hebben. Iets dat uitgevonde.. is kan een tweede mar uitgevonden worden. Ze moesten er toch iets op vinden, en ze vonden de rechten van het kind. Ernstige mensen hebben altijd geweten dat een recht altijd een plicht ais tegenhan ger heeft. Als ik in een bepaald geval recht heb op waarheid, staat daar tegenover iemand die verplicht is de waarheid te zeggen. Het recht van de ene is de plicht van de andere, en omgekeerd. De mannen die de rechten van ae mens uitgevonden hebben, hebben de plichten vergeten. Hun opvolgers, die de rechten van het kind uitgevonden hebben, hebben ook de plichten vergeten. Daar ligt het vergif dat de mensen toege- aan de melaatsen, eerst in onze eigen ko lome en nu te Poiambakkam. in India, dan doen wij dit des te liever omdat wij ailen die Dr Hemmerijckx. waarin zijn echtgenote en als kameraad, kunnen proeven hebben aan zijn grootse zielenadel, aan zijn offerende caritas en ook en vooral aan zijn edel moedige eenvoud. En wanneer een tijdje geleden reeds het halfuurtje van de vrouw, Penelope een uitzending heeft gewijd aan Dr Hemmerijckb. waarin zijn echtgenote ook geboren er» getogen in onze stad een en ander kwam vertellen over het werk van haar man in India groeide onze fie: he.a over die reuzentaak van een der onzen, in recht matige afmetingen torenhoog op. Deze fierheid hebben w:j nog voelen aanzwellen bij de filmreportage van de televisie, door Louis De Lentaecker, gebracht over onze vlaamse. onze ninoofse melaatsendokter in Poiambakkam. Wanneer we even denken hoeveel roem en eer figuren als Pater Damiaan. Dokter Schweitzer. Dr Folereau. aan hun naam heb ben verbonden, moet ons toch dit van het hartbij een kleine vergelijking met hetgeen de wereldberoemde Dr Schweitzer, te Lam- barene, verricht bij de verzorging van vier duizend zieken, is het werk dat onze Ninoofse arts te Poiambakkam levert, ten bate van vijftien duizer.d hem toevertrouwde melaat sen. een taak die niet-meer aan het menseiijk- mogelijke, maar aan het heroïsche grenst. Zo vaak wordt het woord Held op onze dagen geprostitueerd dat wij dit zelfde woord haast niet meer durven schrijven met be trekking op Dr Hemmerijckx. En nochtans is het in die zin dat, in de gezegde filmrepor tage. universiteitsprofessoren, geleerden van alle slach, journalisten en allerlei mensen die het goed kunnen weten, over deze Ni noofse gcieerde en edelmoedige dokter heb ben gesproken. Hoeden af vroegen wij aan het hoofd van deze krabbels. En hadden wij geen ge lijk. waaide Lezer? W;e op zulke wijze zijn ganse «ik», zijn ga;ise persoonlijkheid, zijn streven en leven, ten dienste stelt van de naaste, van de ongelukkigsten onzer mede mensen, verdient stellig meer dan een Groet mei een Hoed. of met een Klak Vooral dan als deze iemandbehoort tot onze eigene mensen. Louis De "Lentdecl er had dan ook over schot van gelijk, wanneer hij het reuzenwerk van Dr Hemmerijckx zo warm heeft aanbe volen bij ons volk dat zijn missionarissen, ook zijn leke-apostelen r.ooit in de steek laat. diend wordt. De grote mensen zijn miskweekt en de kinderen worden miskweekt. Dal allemaal a propos van de Sint die geen zweep meer mag brengen en de Sint zelf wordt vergeten. De plaatsvervanger van de Sint is niet aitijd een heilige. Maar de Sint heeft geen keuze. Hij moet nefen wat hij krijgen kan. De Sint iaat zich geen vlassen baard aandoen maar zijn plaatsvervanger draagt dikwijls een vlassen baard. De geschenken die hij brengl zijn dikwijls verpakt in bijbedoelingen die met de wet van de liefde geen uitstaans hebben. Sint Maarten was nog een jonge man en soldaat daarbij toen hij zijn soldatenmantel in twee sneed om er een arme mede te be schutten tegen de koude. Hij heeft niet bere kend wat zijn daad hem kon opbrengen als de kapper zou inspectie houden. Hij wordt nog om zijn goed hart gevierd. Hij wordt niet meer nagevolgd. Wie de gevolgen van zijn daden niet overlegt is een dommerik. Sint Niklaas was bisschop. In zijn bis schoppelijke stad was er een man die drie htiwbaer dochters had maar geen geld om een bruidschat mede te geven. Achtereenvol gens wierp de Sint drie zware beurzen geld binnen. De meisjes werden uitgehuwd en haar bleef de schande van de ontucht ge spaard. Sint Niklaas wordt in ere gehouden maar de beurzen geld dienen om de meisjes naar de ontucht te lokken. Het Kerstmanneken komt ik weet niet van waar. Het komt met Kerstdag, maar Kristus is het niet. Die is zo oud niet geraakt. Man nen met echte lange baarden op hun gezicht e»n vlassenbaarden op 'nun ziel hebben onder de mom van ijver voor de Wet Gods hun haat gekoeld in zijn bloed. Kerstmanneken. Sint Maarten en Sinter Kiaas, ge komt bij nacnte en ge hebt gelijk het is niet pluis op de wereld, 't Is best dat ge u verstopt gelijk soldaten in de loopgra ven En bij deze bedenkingen verstouten wij ons een gedachte voorop te zetten. het is alhier, en elders ook. geplogenheid geworden om. zelfs tijdens hun leven, verdienstelijke medeburgers te eren met het geven van hun naam aan een nieuwe straat of een pas-ge trokken laan. Waarom zouden wij. hier te Ninove er is tans gelegenheid te over ook niet even denken aan een van onze nieu we straten en ze, met eigen fierheid, noemen Dr Hemmerijckxstraat. Och God. veet is het niet en onze goeie Dr Hemmerijckx zai wel de laatste zijn cm daar één ogenblik aan te denken, rnaar naar onze bescheiden me ning zou deze eigen lof ditmaal nu eens geen verdacht reuksken hebben. BIJ EEN OVERLIJDEN Verleden zaterdag werd te Vra- sene te grave gedragen Zeereerwaarde Heer Corteviile, die aldaarDirecteur was van de Zusters Franciscanessen. Zeereerwaarde Heer Corteviile is destijds onderpastoor geweest in on ze parochiekerk. Hij is het geweest die te Ninove de katolieke Scouts- groep in 't leven heeft geroepen. Nadien is hij een tijd lang pas toor geweest te Pollare, alwaar hij de tans-bloeiende Confrérie van St Kris- toffel heeft gesticht. Enkele bevriende Ninovieters en mensen van Pollare hebben er aan gehouden bij de teraardebestelling aanwezig te zijn. God heeft hem tans reeds be loond in Zijn schone eeuwigheid. De aanstaande Communiemis van onze Ninoofse Katolieke Scouts, op zondag 8 december te 7.30 uur, zai opgedragen worden voor de ziele- rust van Aalmoezenier Corteviile. ZITDAGEN VRIJDAG 6 DECEMBER Volksvertegenwoordiger Moriau DENDERWINDEwE te 15 uur in de pa rochiale zaal LIEFERINGE te 16 uur in de pastorij. NEIGEM te 16.30 uur in de pastorij. MEERBEKE te 17 uur in het Café Ri chard De Smet. POLLARE te 18 uur in het Café Du Mongh. MORGEN, 1 DECEMBER in de Roxy te 19.30 u. Toneelspel in vijf bedrijven van Fritz HOCHWALDER Vertaling Herman Bruggen opgevoerd door Toegang JONG - NINOVE 30 - 25 - 20 F. De Denderk lok

Denderklok | 1957 | | pagina 1