e z\n Pmii luysterman Bij .et Begin van het Nieuwe Jaar Onder de Antenne Drie en dertigste Jaargang Zondag 4 januari 1959 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Prijs per Nummer2 F. Prijs voor Jaarabonnement25 F Drukker - Uitgever Koepoortstraat 10 eek rek Telefoon 327. 27 j-j ..,taat niet stil en weer is t oude jaar de eeu\vLj/ ingegaan. Het nieuwe jaar staat voor de deur willen aan die oude en schone 8e~ woonte voorbijgaan iedereen een zalig en ge- iukkigC/uwjaar toe te wensen Ai zalig einde en een goed begin, werd er vroecv vroom gezegd en de Redactie van De Den- deri/K maakt vandaag deze welgemeende groet tot hare. Veel is er gebeurd in het voorbije jaar en veel jidt er te gebeuren in negentienhonderd negen en ijftig. En 't is uit de volheid van ons hart, met die overtuiging van ons kristen, vlaams en volksgezind weekblad dat wij het nieuwe jaar voor al onze lieve Lezeressen, voor onze talrijke getrouwe Lezers vervuld wensen en hopen met alles wat door God zo kwistig wordt toebedeeld aan ons arme ster velingen die meetollen en meewentelen irv de kolk van de jaren. En nog een beetje nazinnend over de heerlij ke Kerstdagen, sturen wij deze welgemeende wens aan alle mensen van goede wil. Dat wij daaronder ook on. e politiekers ver staan zal wel niemand betwijfelen en zal ons ook niemand kwalijk nemen. \V ij zijn immers een week blad dat zijn steun en zijn strijdvaardigheid, zijn goed- en afkeuring soms. aanwendt in het strijdperk van de politiek die hoe er ook kan worden over gedacht vooral in ons landeken een levensbelang is geworden. Zonder politiek kunnen wij het nu eenmaal niet meer stellen en het woord is niet van ons, maar van een zeer wijs en verstandig man als wij niet doen aan politiek en de politiek niet naar onze hand zetten of stellen, zal de politiek ons leiden en ons meesleuren in haar wentelingen en buitelingen waarvan we niet. bij voorbaat, kunnen weten waar ze stoppen of ophouden zal. Dit is in een paar woorden gezegd het hele program van De Donderklok die jaren en daar is de hele Redactie fier over ijvert en strijdt voor de gedachte die ze tot de hare heeft gemaakt, voor de princiepen van ons Kristen-, Vlaams- en Volkszijn En wanneer we dan, bij dit nieuwe jaar, onze wensen toesturen aan de politiekers, dan doen we dit om hun, zonder onderscheid van kleur en van gezindheid, luide te verklaren hoe onze strijdvaar digheid, hoe onze verbetenheid, hoe onze rotsvaste overtuiging zeer zeker niet zal luwen, maar integen deel steeds zeer waakzaam, zeer beginselvast zal blijven en uitgroeien. Aan onze mandatarissen zeggen we klaar en onomwonden op ons kunt ge rekenen wanneer gij met de volle inzet van uw persoonlijkheid, van uw talent, van uw pogen en uw kunnen in de bres zult staan voor het program van de Kristen, Vlaamse Volkspartij. Op ons kunt ge rekenen wanneer dit niet meer zou gebeuren, 't ls te zeggen dat wij wensen deel uit te maken van die grote macht, de Pérs in ons land, of ze nu wordt vermeld als dag- ef weekblad, die dan toch zoals het ook reeds vaak is gezegd het geweten is van de partij. Onze wensen vergezellen U in al uw pogingen, daar waar ze afgestemd zijn op uw en en onze zaak de CVP. Wij weten dat wij in dit machtig con cert dat wij reeds vermeldden met dit alles-omvat- tende woord de Pers, maar een heel klein en in- fiem deeltje uitmaken. Maar is de hele zee, de ganse oceaan ook niet samengesteld uit vele kleine druppels En ónze kleine druppel zal steeds zijn en blijven een klaar dropje water, midden in die grote vloed, dat het zijne wal bijbrengen in het belang van de grote zaak voor ons volk. Juist daarom willen wij onze nieuwjaarswens van vandaag volledig maken en er bijvoegen legt uw oor te luisteren aan het hart van het volk dat gij wenst te vertegenwoordigen. Gooit alle klein zielig gedoe overboord. Strengelt de handen in me kaar en houdt uw hoofd koel. Denkt nooit dat po litiek alleen wordt gevoerd een paar maand voor de verkiezingen, maar dat politiek is een werk en een strijd van dag en maand en jaar. Denkt nooit ik kan het alleen wel af. Menig groot politieker is ten ondei gegaan aan zijn handelwijze die wij zou den bestempelen als deze van cavalier seul Eén in alles en voor alles en allen is de enige leus die van tel kan zijn in een strijd die niet begint met ons eigen bestaan en niet eindigt met ons eigen verdwijnen. En aan onze tegenstrevers ook wensen wij een zalig en gelukkig nieuwjaar. Zalig zeker, omdat wij als kristen mensen de hoop koesteren dat ook zij niet zouden verloren gaan. Omdat wij weten dat Gods Zoon niet op de wereld is gekomen voor één bepaalde schakering van het hele volk uit een land, of uit de ganse wereld, maar integendeel voor alle mensen en omdat wij rotsvast geloven dat ook zij die onze tegenstrevers zijn hier op aarde, geroepen zijn om deel te hebben aan de uiteindelijke hemelse glorie. Gelukkig ook omdat wij precies door het be trachten van de verwezenlijking van ons program op het oog hebben het geluk niet enkel van onze mensen, maar ook dit van de ganse gemeenschap waartoe wij behoren. Dat wil nu niet zeggen dat wij, ten overstaan van onze tegenstrevers zo naïef zullen zijn ons te laten leiden door het princiep van geduldig ondergaan. Als ze dat soms mochten denken, dan zouden wij ze vlug de goeie raad willen geven denkt maar wat anders. Want met even (.Lees verder op blz. 2) De TV zit altijd gereed met haar Panorama van de week. En zo krijgt iedereen de gelegenheid twee en driemaal hetzelfde te zien. Het gaat over de grote gebeurtenissen dat wil zeggen de grote malheuren, de grote begrafenissen- de grote sport prestaties en de woorden en gebaren van de grote politieke mannen. Ik houd niet van opgewarmde spijzen en zeker niet van een derde uitgave van een bepaalde schotel. Maar als de TV dat mag doen, mag ik dat ook doen. Het afgelopen jaar bracht ons de opening en de sluiting van Expo 58. Daar werd veel geld verteerd en veel vreemd geld verteerd, maar het is meest in vreemde zakken gegaan. Alleen het tekort is totaal voor de Belgische zak. Iedereen zou het kostelijk avontuur liefst ver geten, maar de TV schijnt een overschot van do cumenten te bezitten die denkelijk hoofdzakelijk bestemd waren voor de reclame, en die nu aange wend worden als souvenir om ons niet te laten vergeten dat de rekening moet betaald worden. Het afgelopen jaar bracht ons wetgevende ver kiezingen met bergen kiesbelolten. De bende Collard die vier jaar in de Belgische kerselaar nestelde werd verstoord en liet de nest staan met de eieren er in. De afbraak van de wet Collard gaat zo rap niet als de afbraak van de Expo. Honden die honger hebben waken goed en blaffen alarm op het minste gerucht. Er zijn mensen die in dat opzicht hondenmanieren hebben. De verdedigers van 't officieel onderwijs gaan reeds te keer precies of er dieven op het erf zijn. Het is tergend voor ons wat ze doen, en ergerend voor ons dat de grote katolieke pers doet of ze slaapt. Die mannen van het officieel onderwijs zijn won dere kinderen. Ze spotten en trekken minachtend de schouders op als er sprake is van dogma's. Dat zijn waarheden die God bekend heeft gemaakt en door de zorgen van de Kerk ons voorhoudt. Zij zelf maken leken dogma's die totaal vals zijn en ze willen ze opdringen volgens de aloude methode ze zeggen met klem dat het zo is. Ze beweren dat het officieel onderwijs in eerste rangspositie is en dat het vrij onderwijs een bas taard is die geen wettelijk bestaan heeft en die beweert met de echte kinderen aan de tafel te zitten. Het enige onderwijs dat op een echte wet telijke basis berust, is het vrij onderwijs! De grond wet van 1830 heeft die grote vrijheid ingeschreven in haar standregels. Wat meer is, ze heeft de Staat onbevoegd verklaard om te onderwijzen. Die wette lijke beschikking bestaat nog altijd. Het is een brutaal feit dat het officieel de bas taard is er het vrij onderwijs het wettelijk kind Dat wil niet zeggen dat de voorstaanders van het Vrij het ander willen bastaard maken Het christelijk onderwijs wil niet bastaard ge maakt worden en het wil het neutraal onder wijs niet in de weg staan. (Lees verder op blz. 2) ■je en €- *- h- r- ÏS :t a L n g a

Denderklok | 1959 | | pagina 1