Matris uce Onder de Antenne Drie en dertigste Jaargang Zondag 11 januari 1959 Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327. 27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer: 2 F. Prijs voor jaarabonnement85 F. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Er is, dezer dagen en vooral ter gelegenheid van Kerstmis en Nieuwjaar opnieuw veel ge sproken en nog meer geschreven, over Amnestie. De beide vermelde feestdagen zijn trouwens een enige gelegenheid om over dit delicate en tevens pijnlijke onderwerp van gedachten te wisselen. Ook wij wen sen daarover vandaag een woordje te reppen, vooral dan omdat wij behoren tot overtuigde volgelingen van de partij die in haar vaandel heeft geschreven de drie grote principes van een levensopvatting die is èn KRISTELIJK. èn VLAAMS- èn VOLKSGE ZIND. Maar vooreerst wat is Amnestie Om daar een afdoend antwoord op te geven moeten wij een onderscheid maken. Onderscheid dat gesteund is op het dubbele feit van het stand punt dat ter zake tweevoudig is en dat wij dus kunnen innemen naar gelang wij de zaak bekijken hetzij van het éne, hetzij van het andere standpunt uit. Het eerste standpunt is dit van de KRISTE- TELIJKE LEER. Wanneer wij amnestie beschouwen van uit deze hoek, dan zouden wij onmiddellijk willen zeggen dat amnestie is een daad van Kris- telijke Naastenliefde. Het tweede standpunt is dit van de POLITIEK. En wanneer wj dit politiek terrein betreden, dan zouden wij kunnen zeggen dat amnestie een daad is van verzoening vooral dan op politiek gebied. De Kristelijke Leer zegt dat wij onze naaste dienen te beminnen zoals ons zelf. In de Tien ge boden die helaas van langs om minder worden toe gepast en nochtans de bakens zijn, de wegwijzers, van eer. gezonde levensopvatting, wordt het gebod van de Kristenlijke Naastenliefde vermeld als het tweede grote Gebod van God en naar de godde lijke beschikking zelf gelijkgesteld aan het eerste. Wij Kristenen zijn daarom de mening toegedaan dat amnestie al jaren had dienen verleend te wor den, als een daad van vergiffenis, van een kristelijke naastenliefde die ons opgelegd wordt door God zelf. Om alle misverstand te voorkomen willen wij hier onmiddellijk bijvoegen dat de veel omstreden Amnestie waarover in ons land nog steeds geen een heid is bereikt, niet wil zeggen dat gewetenloze schurken die de dood van één of meerdere mede- burgen. op het geweten hebben, zo maar in een handomdraai moeten worden hersteld in al hun rechten en, met open armen, liefdevol, dienen te worden onthaald door de medeburgers waaraan ze veelal uit laagheid, uit misdadigheid zoveel schade hebben berokkend. Al weten we nu genoeg dat Kristus op Zijn Kruis niet nagelaten heeft voor Zijn eigen beulen te bidden dit sublieme gebed Vader, vergeef het hun. want ze weten niet wat ze doen toch menen wij te mogen zeggen dat de maatschappij het recht en de plicht heeft zich te beschermen tegen boosdoeners en schurken en dat dit recht en deze plicht impliciet meebrengen dat gerechtelijk uitgesproken straffen onvoorwaarde lijk dienen te worden opgelegd en ondergaan. Maar om dit kanalje gaat het ten slotte niet, wanneer onze kristelijk georiënteerde pers, wan neer het kristelijk gedeelte van onze bevolking met klem steeds blijft aansturen op amnestie. Deze pers en deze bevolking, en God zij dank. de massa blijkt meer en meer voor onze overtuiging gewon nen. verheft alleen haar eisende stem voor deze mensen die, enkel en alleen omwille van hun over tuiging. van hun vrije opvatting, gezondigd hebben tegen do Staat waarvan ze dan toch deel uitmaken. Voor dezen geldt de daad van Kristelijke Vergif fenis die wij naar de wens, wat zeggen wij. naar het gebed var» de Meester zelf al jaren hadden dienen toe te passen. Van dit standpunt uit gezien, nioet het ons van het hart dat wij van onze Kristelijke Ministers, van onze Kristelijke Senatoren en Volksvertegen woordigers. heel wat meer beginselvastheid ver wachtten. Naar onze bescheiden mening is het niet voldoende, vooral dan in verkiezingsperiodes, hoog van de toren te blazen en de kristelijke principes met gulden letteren in het blazoen te schrijven om deze zelfde principes dan, eenmaal de ministerpor tefeuille in de wacht gesleept, of eenmaal het man daat van Senator of van Volksvertegenwoordiger bemachtigd. Gods water over Gods akker te laten lopen Principes moeten principieel worden nage streefd- Anders wordt de goé gemeente in het ootje genomen en dit kan niet straffeloos blijven duren. De eindejaarsfeesten vooral dan het Kristelij ke Feest van Kerstmis waren een enige gelegen heid om deze amnestie, zoals we ze hierboven heb ben omschreven, in een breed gebaar van kristelijke vergiffenis toe te passen. Op politiek terrein is amnestie al even noodza kelijk. In alle bladen hebben wij dezer dagen kunnen lezen, hoe bijvoorbeeld in Algerië amnestie werd verleend, hoe op een andere plaats in onze geschokte wereld, Cyprus bijvoorbeeld, vijfhonderd Cyprioten werden geamnestieerd. In Frankrijk en in tal van andere buurstaten werd amnestie reeds jaren toegepast. Alleen in ons klein landeken vreet deze kankerplek nog steeds in op het politiek li chaam van ons bestel. Dertien, veertien jaar na de bevrijding geven wij aan de wereld nog immer het schouwspel van onze onverzoenlijkheid, van onze haat, van ons kleinzielig politiek gehaspel. Groot moedigheid bij de bevrijding, bij de overwinning op een vuige vijand die ons land vier jaar opnieuw onder zijn hatelijke hiel heeft verpletterd, kennen we nog steeds niet. En onze politiekers hebben nog niet geleerd dat een lichaam waarop een zieke zwam teert, tenslotte geen gezond lichaam kan zijn. Veel van onze politiekers althans, want het zou onrechtvaardig zijn ze allemaal over de zelfde kam te scheren. In dit verband zijn we thans opnieuw getuige van het gekonkel van een liberaal minister die blijkbaar de zo nodige oplossing van de amnestie kwestie aan zijn zolen zoekt te lappen. Iedereen weet dat wij het hier hebben over minister Mer- cilicrs die nid geneigd schijnt aan het probleem iLecs verder op blz. Z» Het heeft een beetje gespookt in Leo... Leo is een profijtige afkorting. De Belgen noemen die stad Leopoldville de Vlamingen noemen ze Leo- poldstad. Om ruzie te vermijden heet het nu Leo. 't Is nu toch ruzie gevet.-:. Wij weten nog altijd niet waarom er ruzie is geweest, noch wie verantwoordelijk is. Daa* zal wel iemand verantwoordelijk zijn en dan eerst zullen wij weten wie het niet is. 't Is de eerste maal niet dat het een beetje spookt in Congo. Juist na het einde van de tweede oorlog is er ook een bloedige opstand geweest. Het waren toen zwarte soldaten. Ze waren niet kwaad op de blanke paters en de blanke nonnen. De missies werden onaangeroerd gelaten en veel blanke kolo nialen hebben daar een onderkomen gevonden en de opstandelingen hebben gevochten tot de laat ste man De doden werden begraven en het zaak je mede. De wereld had nieuws genoeg en juist dat nieuws werd doodgezwegen. De blanken die er bij en rond waren wisten vanwaar het kwam. La Fontaine, in eén van zijn fabels schreef Suivant que vous serez puissant ou misérable les jugements de cour vous rendront blanc ou noir Hier was de machtige zo machtig dat hij niet mocht vernoemd worden. De brand in het ministerie, waar een klei# twimig bedienden geroosterd werden, hangt bij iedereer. in het geheugen. Een sekretaris-generaal werd verantwoordelijk verklaard niemand heeft een verband gezocht tussen de brand en de staking in de electriciteitsdienst tc Brussel. Afrika is sinds de bevrijding steeds in beroering geweest. De communistische drijverijen werden verantwoordelijk gesteld. Zij stonden immers in het vijandelijk kamp en vrienden mogen toch niet beschuldigd worden. Congo is het Land van Belofte voor alle mo gelijke kuiperijen Congo staat open voor ieder een. Alleen op de Belgen heeft net Bestuur zijn zeg te zeggen vreemden gaan er vrij hun gangen. De verantwoordelijke zal iemand zijn die nie mand achter zich heeft staan. Toe! kunnen we wijzen op een verantwoorde lijkheid die niet zal aanvaard worden door men sen die willen gerangschikt worden onder de wel denkend* elementen. TV-Parijs heeft zondagavond zijn zienswijze ge geven Die negers die daar het vuur aan de lont gestoken hebben, zijn Frans-sprekende negers. Ze voelen zich geestesverwanten van de Frans-spreken de negers van Brazzaville en gans Frans Congo en ze willen op hetzelfde niveau behandeld worden als die negers... Het is een feit dat Congo op de grens ligt van twee werelddelen het groot Frans koloniaal gebied en het deel van Afrika dat wij kennen onder de naam van Zuid-Afrika. dat geschiedkundig Neder landsFngels is. U.-^es verd«r op ü?U- 'i> A MN ESTI E

Denderklok | 1959 | | pagina 1