k r'st^n u'Qams en xind we Onder de Antenne Drie en dertigste Jaargang Zondag 1 februari 1959 Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327. 27 Postcheckrek. 4786.85 DB Onze Lieve Vrouw Lichtmis op 2 februari is een van de kerkelijke feesten die vroeger door ons volk en voornamelijk door ons boerenvolk heel wat beter, heel wat plechtiger werden gevierd. Op het einde van de vierde eeuw werd in Jeruzalem op de veertigste dag na de geboorte van Jezus de ontmoeting herdacht van de God mens met de Heilige Simeon, en wel bij de opdracht in de tempel. Eigenlijk is dit de eerste verschijning van het Licht (dat voor ons de Verlosser betekende) midden in de duisternis en bij de aanvang werd deze her denking bijna even plechtig gevierd als het Paas feest zelf. Thans wordt Lichtmis althans in de Kerk nog steeds wel hei dacht met de nodige luister, maar jammer genoeg (en dit geldt niet alleen voor Lichtmis) worden de nochtans zo heerlijke en zinrijke ceremoniën in onze parochies nog alleen zeer matig bijgewoond door de gelovigen. Deze plechtigheden omvatten een wijding van de kaarsen, een uitdeling daarvan en nadien een processie d;e als boet- en bidprocessie is bedoeld, zonder natuurlijk de Heilige Mis te vergeten. Het is heel waarschijnlijk dat de kaarspro cessie op 2 februari in vervanging is gekomen van ec-n heidense plechtigheid. Het dragen van licht in Rome bijvoorbeeld was bij een ommegang haast noodzakelijk, daar deze gewoonlijk plaats greep in de vroege ochtenduren en gehouden werd langs straten en pleinen «waar hier en daar nog puinen lagen uit het heidense tijdvak». Voor ons kristen mensen heeft dit verschijnen van het Licht een mooie simbolische betekenis, daar het Kindje Jezus in de Tempel, bij de opdracht, dooi de Heilige Grijsaard werd begroet als het LICHT VOOR ALLE VOLKEN De plechtige wijding van de kaarsen dateert van de X' eeuw. En bij deze wijding wordt onze aandacht gevestigd op de kwaad-afwerende kracht, terwijl de zinnebeeldige betekenis van de gewijde kaars de inwendige verlichtingen beduiden die God in Zijn onuitputtelijke goedheid aan onze ziel wil schenken Het is trouwens daarom dat wij aan de stervenden een gewijde kaars in de hand geven wij geloven dat dit dan bedoeld is als verlichting er. als zuivering, door dit licht, van onze zielen die eerst dienen gereinigd te worden van de zonderlek ken. vooraleer wij eenmaal mogen aanschouwen het Licht van de hemelse glorie. Onze Lieve Vrouwke, die nochtans geheel onbevlekt en ongeschonden was, heeft zich op deze dag, bij de Opdracht in de Tempel aan de Wet van de reiniging onderworpen en heeft ons. toen reeds, een subliem voorbeeld gegeven van ontzagwekkende nederigheid. Voorbeeld dat wij met Luchtmis wel even in overweging dienen te nemen, om Code dan te danken die uns, door de zending van Zijn Licht in de duisternis, geroepen heeft tot de Eeuwige Klaarheid. Ook in de Natuur komt er, met Lichtmis, stilaan grote verandering. Streuvels heeft het zo schoon gezegd De morgen brengt de stille, met een eerste, bescheiden waterzonnetje. De kaarsen Prijs per Nummer2 F. Prijs voor Jaarabonnement85 F. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG HBBBBBHBBHBH9I zijn ontstoken die de winterse duisternis moeten verdrijven. Lichtmis doet denken aan klaarte, hel derheid. De donkere zes-weken zijn voorbij de winter is gekeerd. Lichtmis voorbode van de na kende Lente, waar de mensen altijd opnieuw naar haken en verlangen als naar een vertroosting, een wedergeboorte Al zijn we nog volop in de winterperiode. De boer ken: evenwel reeds de leuke woordspeling' hij kan van nu af bij het werk licht missen Er zijn tal van weerspreuken die helaas alleen nog op dt buiten, bij onze boeren worden be waard en gezegd Een ervan hebben wij laatst nog gehooi d te Appelterre Als 't Lief-Vrouwken hare kerkgang doet met licht en zonneschijn, dan zal er meer ijs en sneeuw en vorst dan van tevoren zijn. Vroeger gebeurde het wisselen en de verhuis van boerenknechten en -meiser.s op Lichtmis. En liet woord lichtmis (in de slechte betekenis dan) en dat wij allemaal kennen zou voortkomen van lichtmissen of Lichtmis vieren, omdat precies bij die omwisseling van het dienstpersoneel nogal vaak gelegenheid voor.kwam voor slem partijen en alles wat daarmede gepaard ging. Tal van boeren houden nu nog gelukkig vast aar. aloude gebruiken en geplogenheden die eertijds algemeen in zwang waren. De gewijde kaars van Lichtmis wordt er nog ontstoken als malheu ren dreigen, als de donder rammelt over de hof stede en de bliksemschichten benauwelijk door het zwerk flitsen. Met deze kaars trouwens heeft de boer. die vroeger de Heilige Mis op Lichtmis niet zou hebben verwaarloosd, een rondgang gehouden door stallen en schuren en op tal van grote boer derijen worden tussen de hoornen van het vee. tussen de oren van de paarden, op de kop van alle dieren op het hof. drie druppels smeltend was van de gewijde kaars neergelekt om ze tegen alle on geluk te beschermen. In het zaaigraan ook druppe len de boeren van dit smeltend was om het ontkie men te bevorderen en vooraleer de kaars uit te doven, laat de gelovige boei drie druppels in zijn klak vallen. Wanneer vroeger een nieuw huis werd be trokken was het gewoonte de gewijde kaars aan te steken en op de dorpel en de buitendeuren enkele druppels was te storten. Deze en andere vrome gebruiken sterven helaas van langs cm meer uit en wij kunnen er alleen ons spijt over uitdrukken. Zij maakten deel uit van het leven van onze mensen die hun dagelijk se gedoe doordesemden met, en verbonden aan de kerkelijke en kristelijke plechtigheden. In West-Vlaanderen wordt Lichtmis ook nog genoemd Feestdag van O.L. Vrouwschudde panne Deze dag is immers een van de traditio nele pannekoekdagen en deze simpatieke geplo- genheid horen we nog dikwijls aldaar in het simpele Versje Met Lichtmis is geen vrouwke zo arm Of ze maakt er haar panneke warm Dag zwarte broeder... Hoe is 't? Voelt ge nog mets? Hebt ge nog niet begrepen dat ge een bok geschoten hebt? Wij weten nog niet alles wat er gebeurd is. Eij toeval hebben wij vernomen dat ge blanke vrouwen die aan uw welzijn werkten ver kracht hebt; dat gij minstens één kerk ontheiligd hebt. De Bisschop heeft ze moeten opnieuw inze genen. Dat gebeurt als er bloed is vergoten (een bloedneus komt daarvoor niet in aanmerking) of als er zeer ergerlijke feiten gebeurd zijn tegen de zeden. He: bestuur in Congo en de regering hier hebben verklapt wat niet te verzwijgen was. Eén uwer ontwikkelden een zwarte die nogere studies doe: in België heeft schriftelijk geprotesteerd tegen de schietpartij. Hij beweerde dat er geschoten werd omdat het maar zwarten waren dat er hier ook soms relletjes zijn en dat er niet geschoten wordt. Zwarte broeder, uw ontwikkelde hier heeft u met zijn schrijven meer kwaad gedaan dan gij zelf hebt gedaan met uw dom gedoe in Leo. Hij heeft ons in zijn ziel laten lezen: ze is even zwart als zijn huid. Laat mij u zeggen dat geen blanke hier te lande zou laten gebeuren met zijn vrouw ot zijn zuster wat gij gedaan hebt in Leo, zonder er in te schieten gelijk in de mussen. Zwarte broeder, in al uw miserie hebt ge nog gehad, die u zijn komen vlijen maar niets hebben meegebracht. Nu wassen ze hun handen gelijk Pi- lat us zij hebben niets gedaan... gij hebt het gedaan. Buisseret heeft het niet gedaan de school strijd heelt het niet gedaan de protestantse mis sionarissen hebben het niet gedaan de Fransen van Brazaville hebben het niet gedaan. Misschien hebben dt- communisten iets gedaan... ze zijn zo ver van hier. Wat wij nu al weten zonder dat ons regering het rondbazuinde is: Dat Moscou en Peking met uw geval bezig zijn en u de raad hebben gegeven dat gij moest beroep doen op de «rechten van de mens». awarte broeder, in al uw miserie hebt ge nog geluk gehad. Het waren die van Moscou niet. noch die van Peking die in Leo waren. Die van Boedapest weten er alles van en de Paters die in China's gevangenissen hebben gezeten weten er evenveel van. De Fransen hebben het niet gedaan, maar ze wisten van de eerste dag dat Leo wilde behandeld zijn gelijk Brazaville. En de eerste advokaat die opdaagde om de negers te verdedigen voor de rechtbank was een Fransman. Major is vroeger bij u op bezoek geweest. Hij is u komen inlichten over uw rechten. Het is nog niet lang dat gij kennis hebt gemaakt met het (Lees verder op blz 2) LICHTMIS

Denderklok | 1959 | | pagina 1