k u'aams en V// Hoe zit het nu met het Schoolpakt 0ndnr git r h m a r iui a e I d e r passion de Antenne Drie en dertigste Jaargang Zondag 8 februari 1 959 Paul LUYSTERMAN - JACOBS Prijs per Nummer2 F. Prijs voor Jaarabonnement85 F. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG NINOVE - Zaal "Nova,, WOENSDAG 18 FEBRUARI te 20 h. Toegangsprijzen: 40, 30 en 25 F. - Nummesing der kaarten in café Nova. Ingericht door DAVIDSFONDS-afdeling Ninove, in samenwerking met de Parochiale Werken van de Burcht dam. BOEIEND - DIEP ONTROEREND - ONVERGETELIJK 1 irtwaJifaoi*»* »i o f m»^< m hm,i mi (Lms verdar 09 Mk. 8) Drukker - Uitgever Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327. 27 Postcheckrek. 4786.85 Het is nog niet zo heel lang geleden dat wij en met ons tal van weldenkende tegenstrevers een bevrijdende zucht hebben geslaakt bij het ver nemen dat het schoolpakt werd geparafeerd. Op 6 november 1958 hebben de leden van de daartoe ingestelde nationale onderwijskommissie hun naam plechtig gesteld onder de tekst van een akkoord dat, tussen de CVP de Socialisten en de Liberalen de zo venijnige als nefaste schoolstrijd uit ons nationaal leven zou schrappen. Sindsdien is er al heel wat water naar de zee gevloeid en moeten we helaas vaststellen dat het met dit zo gegeerde nationaal schoolpakt eigen lijk niet van een leien dakje loopt. Daar is eerst en vooral iets wat veel verzet heeft uitgelokt in de kristelijke rangen Bij de samenstelling van de regerings-coalitie CVP Liberalen die hun houding zeer zeker hadden be paald na het tot stand komen van het schoolpakt) werd de heer Van Hemelrijck opgevolgd door de liberaal Moreaux. Minister Van Hemelrijck was de grote bezieler van het schoolpakt en vooraleer zijn departement te verlaten, had hij er voor ge zorgd een ontwerp van wet klaar te stellen dat de clausules van het pakt in wetteksten moest omzet ten. Zullen wij U verrassen, vriend Lezer, wanneer wij U zeggen dat de liberaal Moreaux dit werk aan zijn zolen lapte en nieuwe teksten liet opstellen en uitwerken Begin januari is de huidige minister van on derwijs met deze nieuwe teksten klaar gekomen. Sindsdien is er een groep leden bestaande uit ver tegenwoordigers van de drie nationale partijen be zig deze nieuwe teksten te onderoeken. Mensen die we zouden kunnen bestempelen ais optimisten tot *in hun kist vertrouwen nu dat de nieuwe schoolwet nog voor het Paasverlof in het Parlement zal worden goedgekeurd. Maar we zijn niet zo naïef. De ondervinding met die liberale heerschappen leert ons genoegzaam op ons tellen te passen en wij zullen al heel blij mogen zijn, wanneer Zijn Majesteit de Koning zijn vorste lijke handtekening zal kunnen schrijven onder de nieuwe schoolwet even voor het parlementair zo merreces. Want wij kennen de liberalen. En wij kennen vooral hun manier van schipperen en citroenper- serij. Wij zijn niet onbekend met sommige zeer taaie geruchten die er op wijzen in politieke kringen vooral hoe de liberalen niets anders zoeken dan een rem te plaatsen op de besprekingen van het schoolontwerp. Wat ze daarmee beogen is zo klaar als de zon, en ligt er vingerdik op hun bereidwilligheid ten overstaan van de schoolwet wordt gemeten naar deze van de CVP die eerst en vooral de provinciale kiesapparentering zou moeten toestaan. Dit kiesvoordeel, alleen voor de steeds- kleiner-wordende liberale partij, zou dan de zo veelste toegeving betekenen. En dit niet alleen van wege de CVP. maar ook van de andere grote na tionale partij, de socialisten. Da1 dit zoveelste maneuver van de liberalen een schending van de geest van het schoolpakt be tekent. hoeft wel geen verder betoog en het is niet alleen tot onze CVP-ministers, maar ook en vooral, tot onze katolieke mensen dat wij de waar schuwing zouden willen richten op hun zaak te letten. Ten tijde van Collard heeft het Parlement niet geaarzeld een nachtzitting te wijden aan de zo hatelijke schoolwet van toen. Als het nodig blijkt moeten onze leiders maar van zich af bijten en eisen wij onderstrepen het woord dat er nu eens definitief komaf worde gemaakt met de uitvaar diging van de nieuwe schoolwet die de geest van het nationaal schoolpakt eerbiedigt en bekrachtigt. Alle laksheid in deze zo belangrijke kwestie zou door de overgrote meerderheid van de CVP-leden zeer streng worden be- en veroordeeld. Het komt ons ter oor dat het Arrondissemen teel congres van de CVP (omvattend de kantons Aalst Geraardsbergen Herzele Ninove en Zottegem) zou doorgaan te Herzele op zondag 15 februari a.s. Wij weten nog niet welke referaten en welke verslagen aldaar naar voor zullen worden gebracht Wij vertrouwen echter dat er te Herzele wel mensen zullen gevonden worden om de stem van het arrondissement luid en krachtig te laten weerklinken. Het nationaal schoolpakt en de nieuwe schoolwet die er het logisch gevolg moet uit zijn. zijn van tè groot belang, niet alleen voor onze mensen, voor onze katolieke onderwijsinstel lingen. voor onze katolieke onderwijzers en leraren, maar ook voor het ganse nationale leven in ons land. dan dat wij er de liberalen zouden laten mee sollen Indien er wat gebruikelijk en wenselijk is op dit congres een van onze Hoge Omes moest aanwezig zijn. dan hopen we dat in deze zaak ook de politiek van de regering zal worden toegelicht. Het spijt mij, zwarte geëvolueerde broeder, da- ik nog altijd op uw geval moet terugkomen. Niet dat ik meen slimmer te zijn dan gij. Op de wereld is er niets zo slim als een neger. Maar ik ben veer tig jaar ondervindingrijker dan gij. Vlaamse boe kenwijsheid beweert dat ondervinding de beste school is. Zwarte broeder gij speelt met vuur. Wie met vuur speelt loopt groot gevaar dat hij zich zal iverbranden. 't Is daarom dat kinderen nooit met vuur mogen spelen. Jullie hebben onder de oorlog 4045 Amerika ont dekt, omtrent 550 jaar na Colombus. Amerika had u veel vroeger ontdekt. De negers van Noord-Amerika zijn afstammelingen van negers die op gans de west kust van Afrika gevangen werden, in schepen ge worpen en naar Amerika gevoerd. Zij die stierven onderweg gingen zonder complimenten naar de haaien. De overlevenden werden aan een civiel prijske verkocht het was toch al winst om in de katoenplanterijen van de Zuidelijke staten te werken Daar is er nooit een van terug gekomen en uw voorouders hebben nooit geweten waar hun zwarte broeders naar toe waren. Gij hebt onder de oorlog Amerika ontdekt. Uncle Sam is voor u verschenen als grote menheer met veel geld op zak. Veel geld op zak ie omtrent hetzelfde als veel verstand in de kop. Het is daarmee dat de Amerikanen van onze tijd de geleerdste mensen van de wereld zijn. Zij hebben u veel goede raad gegeven. Zij hebben u uitgelachen omdat, gij u liet leiden door die kleine Belgen. Gij hebt geleerd u te schamen over ons. Gij hadt sinds lang het verschil begrepen tussen geld van kapitalisten en geld van paters die kwa men hospitalen en scholen bouwen. Het geld van kapitalisten is als zaaigraan. Het gaat de grond in om te groeien en rijke vruchten te dragen. Ik weet niet of gij truffels kent. dat soort zwarte padde stoelen met witte huid die het eten zo smakelijk maken. Weet gij hoe de mensen daar aangeraken In de streken waar die in de grond groeien kweken ze varkens die vrij rondlopen. Het instinkt van de varkens leert hun waar de truffels zitten. Ze woe len de grond om want ze eten ze gaarne. Maar ze hebben een band rond de hals die redelijk spant en ze kunnen de truffels niet doorzwelgen. «Afgeven is het ordewoord. Afgeven... Het is een beetje de methode van de kapitalist. Hij doet met de mens wat de boerkena doen met de varkens. Zij doen het ook met u. Het geld van de pater was geen zaaigraan het was broodgraan en het kwam u rechtstreeks ten goede. Toen gij na de oorlog zelf in ooriog gingt tegen het Belgisch kapitaal, hebt gij de missies in ere gehouden. Nu is de missie vijand nr 1 geweest. Gij hebt raadgevers gekregen die veel weg hadden van de raadsman van Adam en Eva in het paradijs Onder die raadslieden waren er van soorten Ze waren zelfs "a"*BT>is4e z\nd we e^/

Denderklok | 1959 | | pagina 1