Wqq ffls 6 \J o d uwe e%( Qq/ De Commissie der Stedelijke VAK- en NIJVERHEIDSSCHOOL Onder de Antenne Drie en dertigste Jaargang Zondag 22 februari 1959 Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327. 27 Postcheckrek. 4786,35 Prijs per Nummer 2 F. Prijs voor Jaarabonnement85 F. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Onze medewerker gaf ons verleden week een /eer objectieve en suggestieve zienswijze over de op te richten Culturele Commissie, pas geboren kind onzer stad, en de volledige inhoud van dit artikel verdient dan ook de meest oprechte aan beveling bij de personen die door het nieuwe Stadsr bestuur eerlang zullen aangeduid worden om de pasgeborene over de doopvont te houden. Dit kind te laten ontwikkelen tot iets dat onze stad eer aandoet is een niet te versmaden opdracht. De andere Commissies met uitzondering van deze van Openbare Onderstand hebben voor enkele dagen hun nieuwe mandatarissen gekregen voor de komende zes jaar, zodat we het ogenblik goed gekozen achten de schijnwerper te richten op een Commissie, die alhoewel tot hiertoe geen kop- of geldzorgen heeft gebracht..., zelts geen po litieke kibbelpartijen toch eens de aandacht van het oubliek verdient; wij noemen de Commissie van Beheer der Stedelijke Vak- en Nijverheids school Wat de Nijverheidsschool zelf en 't inwendig bestuur betreft, hebben wij nimmer geweten dat een oppositiepartij het nodig heeft geacht zij het dan ook maar de minste kritiek te moeten uitoefe nen op het beheer van de school. Dit is in de eerste plaats te danken aan de stiptheid en het plichtbe- wustzijn van de opeenvolgende directeurs die er aan hielden door de officiële inspectiediensten eer der gefeliciteerd dan bekeurd te worden. In de tweede plaats is het een feit dat in de be stuurscommissie neven de eigenlijke politie- kers, ook technici zijn opgenomen niet vreemd aan de gunstige innerlijke toestand. Het doet ons dan ook dubbel genoegen vast te «tellen dat, bij de hernieuwing van de Commis sie voor het komend mandaat, nog meer dan vroe ger op deze technici beroep is gedaan door alle partijen in het Stadsbestuur vertegenwoordigd. We zouden een open deur instampen moesten we heden het belang willen aantonen van het be staan der Nijverheidsschool in onze stad. Al dege ne die begaan zijn met het industrieel en ekono- misch peil van Stad en omgeving, kunnen best getuigen van de schrijnende nood aan degelijk ge schoolde arbeidskrachten, en betreuren hartsgron dig talrijke bedieningen te moeten overlaten aan volledig ongeschoolden uit pure noodzaak wel bewust dat zulks een rem betekent voor de voor uitgang van de gevestigde bedrijven. Het is voor hen nochtans een riem onder het hart iedere eerste zondag van september bij gelegenheid der jaarlijkse tentoonstelling een standvastige vooruitgang te mogen vaststellen in de technische uitrusting der school, evenals in de behaalde resultaten der leerlingen. De algemene wensen die we, bij deze gele genheid, van de meest competente bezoekers uit de onderwijs- en industriemiddens mocht©» vöwte- faen, aj* m teo'of&gsait titr'eoeviet In de eerste plaats steken de miniatuurdraai bankjes te schril af tegenover de meer moderne pro ductie-freesmachine die U, bij het binnenkomen, verwelkomt. Zijn die kleine draaibankjes dien stig voor de leerlingen uit het eerste jaar of voor leerlingen die nog niet dagelijks in hun atelier de draaibank bedienen, dan is voor de meer gevorderde leerlingen toch wel een draaibank nodig die ze werkelijk in een middelgroot atelier der nijverheid kunnen aantreffen. In de tweede plaats wordt algemeen de wens geuit ook de praktijk voor de afdeling houtbewer king te zien invoeren. Wij willen ons volgaarne bij deze twee wen sen aansluitenen zijn van mening dat de verwe zenlijking ervan volledig in het bereik ligt van de mogelijkheden. STAAT ER IETS DEZE VERWEZENLIJKINGEN IN DE WEG Ten gerieve van onze lezers hebben we ons veroorloofd de zaak eens van dichteibij te gaan onderzoeken en we menen aan onze plicnt te koit te schieten, indien we niet objectief onze bevin dingen in het ware daglicht stellen. DE ACTIE VAN DE COMMISSIE VAN BESTUUR Wij mochten vernemen dat gedurende de voorbije termijn van zes jaar bij herhaling een tijdspanne van een vol jaar verlopen is tussen twee opeenvolgene vergaderingen van de Commis sie. Dit vinden wij waarlijk beneden alles en is werkelijk geen pluim op de hoed van de uittie- dende voorzitter, de Heer Violon. Waar zou men op deze wijze eindigen moest er niet kunnen gerekend worden op een toegewijde sekretaris. tevens directeur der school Wij kennen de nieuwe voorzitter. Schepen van Onderwijs de Heer DE RIEMAECKER vol doende om het mes in deze wonde niet verder te moeten omdraaien. DE AANKOOP VAN EEN MODERNE DRAAIBANK Naar we konden vernemen is deze aankoop voorzien op de onlangs opgemaakte begroting voor 1959. Wij wensen dat het huidige Stadsbestuur deze post aan de Nijverheidsschool niet zal ontzeg gen. DE PRAKTIJK IN DE HOUTBEWERKING Ook hier mocht uit onze gewonnen inlich tingen blijken dat de Commissie reeds meerdere voetstappen heeft aangewend, namelijk wat be treft de aanpassing van de lessenrooster. en dat reeds in de begroting van 1956 een bedrag van zeetfg duiwad F was voorzien voor eerste uitrus- iLees verder op blz Ik ben deze week bij de dokter geweest. Ik kon mijn ogen noch mijn oren geloven ik was overtuigd dat ik aan zinsbegoocheling leed. Mijn ogen en mijn oren waren niet mis. Ik was mis: Hoe een dubbeltje rollen kan Vijftig zestig jaar geleden waren wij de jonge generatie in Vlaanderen die van het Conscience- en Roaenbach-romantisme oversloeg naar de realis tische biefstukkenpolitiek van Eentje Anseele. In die gezegende tijd bestond er te Gembioux een landbouwschool, aan de kust een zeevaartschool en te Mons een école des mines. De Vlamingen mochten daar binnen gelijk de Walen op conditie dat ze eerst Frans leerden. Wie het aandierf zat op de banken bij jongens die vijf jaar jonger waren dan hij zeil en die hem bon-papa noemden, en er was voor hem geen toekomst. Wij reclameerden en protesteerden. De klank van onze stem ging verloren in een woestijn van onverschilligheid: Wij waren te klein en de an deren te groot. Hier terloops ere aan wie ere toekomt de aalmoezeniers van de arbeid met hun Vlaamse vakscholen voor Vlaamse jongens. De grootburgerlijke Waal had medelijden met ons. Een Vlaamse zeevaartschool... Maar beste, wat haalt gij uit met Vlaams op de wereldzee Een Vlaamse landbouwschool Maar de grote boerderijen liggen in Wallonië. Wie kan er denken aan een landbouwschool voor geitenboeren? Een mijnbouwschool? Maar Vlaanderen heeft geen mijnen Ach, waren er koolmijnen in Vlaan deren, dan... Reeds waren de kolen ontdekt in de Kempen, maar ze lagen zo diep en in zandig terrein. Wie weet zou er van leven begonnen worden met de uitbating. Dat is zuivere toekomstmuziek... En Vlaanderen stond met ledige handen. De koolmij nen gingen toch in gang en de Walen kwamen er toe gelijk de zwaluwen in de Lente. Heel de état-major was Waals. De heren kwa men toe met vrouw en kind en de Franse scholen rezen uit de grond. De koolkappers kwamen uit de vreemde Duitsland, Polen, Tjeebo-Slovakije dat waren geschoolde werklieden. Die woonden in de villa's en woningen rond de mijn. De Vla mingen leverden de ongeschoolde werklieden zij reden per tram of per trein naar hun werk gelijk onze Vlamingen hier naar het Walenland. Nu nog is de toestand ongezona. maar in Limburg zijn de Vlamingen gezond. En terwijl Walen, Aigerianen, Grieken revolutie maken in de Borinage omdat het Land het moe wordt miljarden te versmoren in uitgeputte mijnen, spelen de Vla mingen in de Kempen op hun poot omdat hun mij nen moeten dienen om het deficit van de Waalse mijnen te vergoeden. (Lees verder 09 blz 2) '"""en \fcs9 e^n

Denderklok | 1959 | | pagina 1