h f'st <?<y Begroting 1959 Electriciteitsdienst Onder de Antenne Elke zondag Avondmis DE CIJFERS AANPASSING TARRIEVEN WERKPLAN VOOR '59 O. L. Vrouwkerk - NINOVE fe 5.30 uur (Communiegelegenheid) Drie en dertigste Jaargang Zondag 15 maart Ï959 u,ee^/ Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepooi tstraat 10 NINüVE Telefoon 327. 27 Postcheckrek. 4780.85 Prijs per Nummer 2 F. Prijs voor Jaarabonnement85 F. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Nu in het laatste nummer een algemeen en voor iedereen duidelijk verslag te hebben gegeven van de stadsbegroting 1959. willen we thans even eens een konkreet verslag uitbrengen over de be groting van de electriciteitsdienst, besproken en goedgekeurd in de zitting van de gemeenteraad van vrijdag 27 februari 1959. Het verwonderde ons niet dhr MEGANCK. schepen van Electriciteitsdienst, te horen verklaren, bij net begin zijner uiteenzetting over de begroting, dat het niet aangenaam, niet populair en niet dank baar is voor de eerste maal dat de CVP-groep deel uitmaakt van de bestuursmeerderheid de verhoging der electriciteitstarieven te moeten voor zien. Hij verklaarde anderzijds dat voldoende moed vereist is. overeenkomstig de verantwoordelijkheid die men in een stadsbestuur draagt t.o.v. een ge zonde financiële toestand. Dat het anderzijds een lafheid zou zijn niet de passende maatregelen te durven treffen voor een goed beheer. ONTVANGSTEN Verkoop van stroom 5.150.000 F Werken voor derden 20.000 F Openbare verlichting 385.000 F Sociale lasten 93.004 F TOTAAL 5.648.004 F UITGAVEN Personeel - lonen en soc. lasten 1.140.854 F Aankoop stroom 2.600.000 F Aankoop materialen 300.000 F Onderhoud gebouwen, materialen 60.000 F Verzekeringen 32.000 F Belastingen 250.000 F Overschrijving - openb. verlichting (200.000 F te betalen rekening aan Compagnie lopende over een tijdspanne van 8 jaar 100.000 F voor uitbreiding van openb. ver lichting) 300.000 F Bestuurskosten 23.000 F BALANS TOTAAL 4- 942.150 F. 4.705.854 F Met het oog op het in evenwicht brengen der stadsl inancies, met als vertrekpunt bijna 1 mil joen 800.000 F stijging der uitgaven, ligt het voor de hand dat de twee voornaamste inkomsten der stad dienden verhoogd, nl. de opcentiemen op de grondbelastingen en de electriciteitstarieven. die de grootst mogelijke spreiding der lasten toelaten. De aanpassing der electriciteitstarieven geeft een groter inkomst t.o.v. vorig jaar van 650.000 F. Er is echter meer. Deze aanpassing is ten volle ge rechtvaardigd. gezien in het licht der stijging van wedden, lonen, sociale lasten en aankoop stroom. De na-oorlogse tarieven vergeleken met deze van 1939 stegen met ongeveer 504 tegenover de lonen en sociale lasten met 400 tot 500/7. Deze tot nog toe in voege sedert 1 mei 1950 zijn Gewone verlichting Nijverheidsverl. Drijfkracht 3.05 F per Kw 2.95 F per Kw 2.20 F per Kw Sedert 1950 is de aankoopprijs van de stroom die de stad moet betalen aan de Cie d Electricité de la Dendre gestegen met 25' F Voor wat betreft de exploitatie van de stede lijke dienst zeit stegen de uitgaven, vergeleken bij deze vas 1950, met 404. De wedden, lonen en sociale lasten stegen in diezelfde tijdspanne met 354 en dat niettegen staande een ettectiel van 2 personeelsleden minder. De voorgestelde aanpassing voorziet een ver hoging van Gewone verlichting tot 3.75 F per Kw Nijverheidsvellicht. 3.50 F per Kw Drijfkracht 2.75 F per Kw hetzij een verhoging (tegenover 1950) van 23 vooi de gewone verlichting. 19 4 voor de nijverheidsverlichting. 25 voor de drijfkracht. Niet.tegentaande de hogere kosten der exploi tatie en voor net personeel werd de verhoging dus beperkt tot wat de stad meer moet betalen voor de aanpoop van de stroom. De heer Schepen MEGANCK. zette eveneens een werkplan uiteen waaruit een keuze zal gedaan voor uitvoering in 1959 volgens de noodzakelijkheid en de dringendheid, rekening houdend met het be perkt krediet. UITBREIDING de aansluiting der Firma Carlier maakt een afzonderlijk voorwerp van on derzoek uit. In dit geval kan nog geen raming ge daan worden van de kosten voor de stad. Voor andere uitbreidingen zal de Electrici teitsdienst de Openbare Werken op de voet volgen. Tot nu toe kan de doorsteek naar de Graanmarkt worden voorzien. VERSTERKING VAN HET NET Versterking van de leiding wordt voorzien, wegens overbelasting, in de Burchtstraat en Be verstraat. op het Ameiveld, op de Steenweg naar Geraardsbergen en Preulegem. Werken aan het net op de Desiré De Bodt- kaai en in de Brusselstraat dringen zich op. Op de Graanmarkt kan een speciale kabel worden voorzien voor de kermissen. <,Lees verder op blz. 2) Ondervinding is de beste school Ondank is "s werelds loon Als ge aan een ezel zijn gat krabt, schijt hij op uw hand Dit laatste zal de habitués van parfum de Paris hun neus doen stoppen. Het gezegde komt uit mijn koker niet. Het is Vlaamse folklore, en uit respect voor al wat folklore is en al wat Vlaams is. geef ik het ten beste in zijn natuurlijk en vol maakt wezen. Waarom uitpakken met al die diepe volks filosofie Wel. in één en dezelfde week heb ik in La Libre Belgique gelezen dat volksvertegenwoordiger Van Daele een extremist is van uiterst rechts. Het zelfde over volksvertegenwoordiger Van den Ber- ghe en nogmaals hetzelfde over volksvertegenwoor diger Linaemans. die de Libre weet niet hoe verloren gelopen is op de CVP-lijst te Brussel. Ik heb in mijn jonge tijd bij de kanonniers een adjudant gekend die vergrijsd was onder de kepi. Zijn mannen waren altijd en overal de eerste bij en altijd de eerste in het gelid. Hij was er lier op. Iedere morgen als het appel geblazen weid. stond hij aan de deur van de chambrée Zijn mannen kwamen letterlijk buiten gestormd en de laatste kreeg, onveranderlijk, drie dagen ar rest. Op zekere dag het was omtrent zijn heen gaan omwille van de ouderdomsgrens werd het hem te machtig. Hij begon met een paternoster Franse vloeken, die nog nooit iemand uit zijn mond gehoord had, en dan volgde het Voila. plus de trente ans que je colle trois jours au dernier. et il y a encore toujours un dernier De mannen van de sleutelposities in België hebben nog ai hun werk gemaakt van het uiterst rechts. Dood geschoten, levenslang gegeven, ver bannen. ol levend begraven tussen de levenden om ze tot last te laten dienen van hun naastbestaan- den ol van hun naaste, kortaf. Veel weldenkende en voorzichtige mensen hebben meegedaan uit vrees voor de joden Ze hebben hun intellectuelen ('Lees verder op blz 2> u^amd en

Denderklok | 1959 | | pagina 1