fs teams Bh bi Q(/ Nationaal Orkest van België Onder de Antenne Elke zondag Drie en dertigste Jaargang Zondag 12 april 1959 Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327. 27 Postcheckrek. 4786.85 Gedurende de Paasdagen hebben we de ge legenheid gehad een kort gesprek en een aange naam onderhoud te hebben met één der trouwste medewerkers van de Parochiale Biblioteek ge vestigd in de St. Jorisstraat. We stonden verwonderd over de intense en aanhoudende, maar tot heden onbekende werking van deze biblioteek. We waren vervuld met eer bied voor de ongekende, stüle inspanningen en op offeringen, die hier zonder veel uiterlijke schit tering. door enkele heren, dag-in en dag-uit, alie weken, en reeds gedurende jaren, werden geleverd. We zijn tot de conclusie gekomen dat in onze hui dige tijdsbelevenis niet altijd de beste paarden de haver verdienen en dat het ook de taak is van ons weekblad te wijzen op een caritatief werk dat onze aandacht verdient, en de eer te bewijzen aan wie ze toekomt. Uit de verslag- en kasboeken welke ons welwillend werden getoond en gecommentarieerd blijkt dat de biblioteek opgericht werd op 1 november 1891, op eigen initatief door wijlen de heer Victor Van Gijseghem. met de medehulp van wijlen de heer De Winne, in het kleinste lokaal tje van Ons Huis met de finantiële medehulp van het Davidsfonds en een boekentoelage vanwe ge de Staat. Dat deze hulp zeer miniem was blijkt uit enkele cijfers Voor 1912 kreeg de biblioteek een toelage vanwege het Davidsfonds ten bedrag van dertig F. terwijl de u tgaven vijf en twintig frank vijf en zeventig bedroegen. Op 1 januari 1927 was er in de kas een be drag van 25,45 F en kreeg de bibliotecaris een toelage vanwege de Provincie van 151 F, maar moest boeken aanschaffen voor een bedrag van 110J25 F. Nochtans hadden de heren Van Gijseghem en De Winne, niettegenstaande hun bescheiden mid delen, op dat ogenblik reeds een boekenfonds van 1810 eksemplaren. reeds 8220 uitleningen, gedaan aan 85 mannelijke, 24 vrouwelijke en 24 jeugdige lezers. Waar kwamen dan al die boeken vandaan Het antwoord geeft volledig' de geestesgesteltenis en de toewijding weer van die vroegere werkers. Het grootste aantal kwam benevens de giften van het Davidsfonds uit de eigen beurs van de heer Van Gijseghem zelf, die van elke gelegenheid Feestzaal van het Instituut der Zusters H. Harten gebruik maakte om op zeer goedkope wijze aan boeken te geraken, en voor de rest werd elk boek regelmatig maar met een heilige zorg, her steld en opgekalefaterd. In 1930 is de boekerij dan overgenomen dooi de plaatselijke afdeling Davidsfonds en verhuisd naar een groter lokaal met toegang langs de Vest- barm. Ter dier gelegenheid werd alles op een nieu we leest geschoeid het tiendelig stelsel werd in gevoerd. alle boeken werden hernummerd. van nieuwe kaften voorzien, nieuwe fiches werden aan gelegd en lijsten opgesteld. Een werk dat vele avonden en zelfs nachten in beslag nam. Maar de biblioteek groeide en breidde zich uit. Het was de enige voldoening voor de stille werkers. In 1933 waren er 5.545 uitleningen welke aangroeiden tot 21.889 in de jaren 1943. Tenslotte werd het lokaal in de St Jorisstraat betrokken, huidig lokaal. Voor de zoveelste maal spanden zich enkele mensen in om van de biblio teek te maken een instelling waar jong en oud op een gemakkelijke wijze een goede keus kan doen in een rijke en degelijke boekenreeks. Zelfde vrijwilligers staan nu reeds jaren elke woensdag en elke zondag gedurende vijf volle uren per week. ten dienste van de lezers. Zelfde heren besteden, dag-in en dag-uit, hun aan gename vrije tijd. om de nodige boeken te verschaf fen. ze te catalogeren, ze te kaften, de nodige fiches op te stellen en bij te houden, de talrijke boeken te herstellen en te onderhouden. Gedurende het jaar 1958 werden 7.227 boeken uitgeleend aan 86 mannelijke. 59 vrouwelijke en 291 jeugdige lezers. We moeten het een schitterend rezultaat noe men rekening gehouden met onze moderne tijd van cinema, televisie en sport. De Donderklok heeft gemeend de aan dacht te moeten trekken van haar lezers op dit schone en edele werk, en dit caritatieve werk te moeten aanprijzen. Hetgeen daar verricht wordt door enkele heren onzer stad verdient meer waar dering en steun. De tot nu toe misschien onbekende Paro chiale Biblioteek alsook haar onbekende, maar zeer verdienstelijke stille werkers, verdienen ons aller achting. ZONDAG 3 MEI 1959 te 20 h. (Dirigent, solisten en programma worden in volgend nummer medegedeeld) Ingericht1 door Davidsfonds-afd. Ninove en de Kon. Harmonie "Eendracht,, in samenwerking met de Gewesïbond van het Da vidsfonds en onder auspiciën van het Ministerie van Openbaar Onderwijs. Prijs per Nummer2 F. Prijs voor Jaarabonnement85 F. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Deze bedenkingen hebben geen uitstaans met de Antenne. Ge kunt niet altijd zitten luisteren en kijken. Tony Corsari is niet altijd op het podium en daar komen te veel anderen appels voor citroe nen verkopen. Een melkboerke dat ne keer een beetje spoe ling uit zijn melkkan bij de melk gegoten heeft, wordt gestraft en krijgt een papier op zijn deur. Een giftmengster die een oud ziek mens uit de wereld helpt, krijgt 20 jaar. De mannen die gedachten zaaien en die geen gedachten hebben; die valse en kwaadaardige ge dachten rond strooien waarmee ze het moreel van de mensen verminken of vermoorden, worden wel betaald voor hun werk en krijgen er nog decoraties bij. Dit geldt voor al de zaaimachienen van de moderne wereld-boeken en bladen teater en cinema radio en televisie. Dat wil zeggen dat ze niet onverdeeld mijn simpatie genieten. Het is daarom niet alleen dat ik nu en dan eens elders ga zien met eigen ogen. In de afgelopen week ging in ons Land de belangstelling niet naar de stakingen in een of ander bedrijf. De amnestie stond op het voorplan. En ik wil er de waarheid over zeggen. Toen de bevrijding er was, hebben wij hier op dezelfde plaats de wens uitgedrukt dat het ver raad zou gestraft worden in koelen bloede met matigheid en verstand, opdat jaren later de atmosfeer van ons Land niet zou vergiftigd worden door een driftige agitatie voor amnestie. Wij wisten wel dat het een vrogne wens was die niet zou in vervulling gaan. Ontelbare motieven hebben de repressie be ïnvloed en er waren er weinig deftige bij. De weerstand heeft er het monopolium van gehad... De weerstand die na de bevrijding zo edelmoedig onderdak verleende aan koniinen- en kiekendieven en andere ersatzs-weerstanders, dat niemand meer weet of hij voor een echte of valse weerstander staat. (Lees verder op blz 2) O. L. Vrouwkerk - NINOVE te 5.30 uur (Conimuniegelegenheid) t,shen Jo\V>5S d we STILLE WERKERS... Avondmis - iui n ui I <m^—- J -mi II Tü

Denderklok | 1959 | | pagina 1