d vu e ezin n °lQams 6^ De beroemdste Ninovieter Nationaal Orkest van België Onder de Antenne VERLEDEN,, Drie en dertigste Jaargang Zondag 19 april 1959 Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327. 27 Postcheckrek. 4786.85 HWffiBBBrasnea In een van onze vorige nummers hebben wij naar aanleiding van een ingezonden stuk beloofd een ander te vertellen over de beroemd ste Ninovieter Johannes Despauterius. Ik zou mij evenwel eerst toch de volgende opmerking willen laten ontvallen. Een volk dat zijn verleden niet meer kent. zou op bedenkelijke wijze blijk geven van een gebrek aan belangstelling voor de voedingsbodem waarop het noodzakelijker wijze moet teren. Van zo een volk zouden we kun nen zeggen dat het geen belangstelling meer heeft voor zichzelf, wat van menselijk standpunt uit ge zien, vrijwel onbegrijpelijk zou zijn. Laat ik dan ook enkele biografische gegevens hier mogen neer schrijven om onze stadsgenoten tot op die hoogte van onwetendheid te bevrijden, dat ze zouden we ten dat Despauterius de beroemdste Ninovieter is geweest. Beroemd, nu ja, in zover men dan, wanneer het gaat over een geleerde, van beroemdheid kan gewagen. Een eminent geleerde was hij zeker. Een van de eerste, zoal niet de allereerste en in zijn da gen de enige universitair gevormde. In 1501 beëindigde hij zijn universitaire stu diën te Leuven, kwam ais vierde uit de proef voor filosofie en promoveerde tot magister artium. (In huidig Nederlands betekent dit meester in de zeven vrije kunsten en zoals on: e lezers weten zijn deze zeven vrije kunsten grammatica (taal leer) retorica welsprekendheidsleer) dialec tica (redeneringskunst) musica (muziek) - arith metical (rekenkunde) geometriea (meetkunde) en astronomica (sterrenkunde). Despauterius was toen zowat twintig jaar oud, want hij moet te Ninove geboren zijn om streeks 1480. Sommige biografen die echter blijk geven van slecht humeur menen dat hij reeds in 1460 zou geboren zijn, maar dan zouden we te doen hebben met een uiversitair van veertig jaar. wat eerder weinig waarschijnlijk is. Met zijn geboortestad zullen zijn betrekkin gen niet al te druk meer geweest zijn. Kort na zijn promotie werd hij professor te Leuven en doceerde Feestzaal van het Instituut der Zusters H. Harten onder leiding van JAN LOUEL Solist LODE BACKX. pianist. Ingericht door Davidsfonds-afd, Ninove en de Kon. Harmonie Eendracht,, in samenwerking met de Gewestbond van het Da- visfonds en onder auspiciën van het Ministerie van Openbaar Onderwijs. Op het programma werken van HAENDEL. GRIEG MOUSSORGSKY LOUEL en STRA- WINSKY. Prijs per Nummer 2 F. Prijs voor Jaarabonnement85 F. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG hij ook te 's Hertogenbos. Van 1509 tot 1514 gaf hij colleges te Sint-W inoxbergen, een gemeente in F rans-Vlaanderen. Het is de tijd van het opkomend humanisme cn van de ontluikende Renaissance in ons land. Reeds in de eerste jaren van de I6e eeuw ging er van Leuven een krachtige impuls uit die de Re- naissancekuLuur in onze streken zou doen wortel schieten en vrij vlug doen bloeien. Kultuurhisto- nscn gezien, teert vrijwel de hele Nederlands-spre kende gemeenschap op het denken en werken van enkele vooruitstrevende geesten, die deze tijd van laat-middeleeuwse moeheid een waarachtig nieuw en krachtig leven zullen verlenen. Dat is ook de tijd dat wij geleerde magisters die aan de Leuvense Alma Mater gedoceerd hebben, als 't ware kuituur missionarissen zien worden, die zich in verscheidene steden gaan vestigen als ludimagistri om aldus overal de grondslag te leggen van de nieuwe kui tuur. Deze ludimagistri waren vrij vaak de enige geletterden van uren in het ronde en hadden dan ook de handen vol met onderwijzen. Een van de eerste ludimagistri is Despauterius geweest en wel te Komen, waar hij in 1514 een school op richtte en er onderwees en werkte tot aan zijn dood in 1520. Men kan zeggen dat hij, met een zekere Jo hannes Custos (Jan De Coster) van Brecht. een van de leiders is geweest van die betrekkelijk klei ne groep humanisten (en onder hen blijkt hij een van de meest vooraanstaande) die het gebrek aan kuituur van die dagen hebben pogen te verhelpen. Te Leuven had hij kollege gelopen bij be roemde humanisten, als een Jan Raetshoven en een Canisius. Van hen had hij niet alleen Latijn geleerd, maai ook het besef meegekregen dat het voor alles nodig was degelijke taaihandboeken te schrijven. Een vrij belangrijk deel van zijn kort leven hij werd immers maar 40 jaar oud moet hij aan zijn schrijftafel hebben doorgebracht. De boeken die hij daar vervaardigde zijn het die hem (Vervolg van bladzijde 2) ZONDAG 3 MEI 1959 te 20 h. Gent... zucht hij en sterft... Ja Rodenbach en zijn Sneyssens. Ja Klokke Roeland en zijn Belfort van Gent. Romantisme zeggen de lelijke mensen van onze tijd. V oor ons realisten van deze tijd een uurtje zonneschijn in een lange, grijze winterdag. Gent, de Marilou van onze nationale geschie denis. Gent. de schone, die de bloempjes uitzet tot schade en schande van eigen volk. Gent. dat Artevelde vermoordde, dat alles en iedereen heel: verraden die er vertrouwen in stelde. Och kom ;aat dat potje gedekt. Gedane zaken 'hebben geen keer. Toen in 1830 België, België werd après des siècles d esclavage, le Beige, sortant du tombeau waren ze te Gent orangist en toen Leopold I te De wapenschild is nog altijd dal van Willem van Oran- naai BjUsscI iced, waren de grote heren van Gent niet thuis. Het was niet omdat België Frans was en Holland Nederlands. Ons Vorstenhuis komt uit Duitsland, het Lioilandse komt uit Frankrijk en zijn apensc hiid is nog altijd d)t van Willem van Oran je en de kenspreuk die er onderstaat Je main- tiendrai Maar Gent ging liever met grote he ien om en schaamde zich voor eigen volk. Gent, hoofdstad van de laamse gouwen, heeft noodgedwongen een Vlaamse hogeschool aan vaard en heeft nu nog altijd zijn ecole de hautes etudes waarmede Gent tegen zijn Vlaamse Ho geschool protesteert. Gent. nooidsiad van net katolieke Vlaande- ïen. zit daar met een nest volksvreemden die niet alleen een ander taal spreken dan wij, maar anders denken en met mispi ijzen neerzien op ons Rooms (Lees verder op biz. 2) Parochiaal Vacantiepatronaat" De Kon. Kat. Toneeigilde HOOGER OP speelt op zondag 19, en maandag 20 april a.s. In de feestzaal "Roxy,, HET DRAMA van Ina Boudier Bakker Vrienden van het "Parochiaal Vacant,:epatronaat„ houden deze dagen vrij. JJ Johannes Despauterius

Denderklok | 1959 | | pagina 1