h y, o\V>S2 u'Qams ez'\nd ucee^. Onder DE DAG VAN DE DAAD ZALIGE HOOGDAG de Antenne Drie en dertigste Jaargang Zondag 17 mei 1959 AAN AL ONZE LEZERS Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327. 27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer2 F. Prijs voor Jaarabonnement85 F. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Dat was een wonder afscheid geweest, bij de Hemelvaart van de Heer. Geen zweem van droef heid was er bij de apostelen - sinds he; Paasfeest was dat immers niet meer mogelijk. Waar de dood hen van Kristus niet had kunnen scheiden, zou ook geen Hemelvaart, geen afstand of ruimte Hem van hen meer kunnen verwijderen. Uit hun ogen was Hij verdwenen, ja... maar in hun hart en hun geest, in hun hoop en hun verwachtingen, was Hij meer dan ooit aanwezig. Want bij zijn heengaan had de Miester mys terieuze woorden gesproken, die wei hun begrip te boven gingen, maar die des te groter verwachtingen hadden gewekt. Zij zouden de kracht van de Geest ontvangen, alle volken onderwijzen en dopen, en van Hem getuigen te Jeruzalem, in gans Judea en Samaria, tot aan het uiteinde der aarde. Verbluffende woorden waren dat voor vissers en kleine boeren, wier horizont beperkt bleef bij de oevers van het meer en de grenspalen van hun ak kers. Voorwaar eer dat werkelijkheid kan worden, moesten er eerst nog andere wonderen gebeuren. Want zij waren zo hard en zo moeilijk om beleren. Zovele wijze woorden hadden zij gehoord, zovele wonderen hadden zij bijgewoond - en toch waren zij altijd gebleven de modicae fidei, de kleinge- lovigen, de vreesachtigen, de twijfelaars, de pas sieven en de onbegrijpenden. Eer uit zulke stof apostelen en veroveraars konden groeien, moest het laatste wonder nog ge schieden - niet meer het wonder rondom hen. maar het wonder in en binnen hen zelve, het wonder van de ommekeer en de innerlijke transformatie, het wonder van het vuur dat het oude ijzer staalt en hardt tot het bruikbaar en vaardig wordt voor de zwaarste doeleinden, het wonder van het licht en de warmte die de oude werschrompelde graan korrel doen herleven in duizenden harten, het won der van de levenskracht en de vruchtbaarheid, die het kleinste mostaardzaadje doen uitgroeien tot die reuzeboom die met zijn wortels in het hart van de aarde dringt en met zijn kruin de ruimte van de hemel verovert het wonder dat van de bangeriken die eens bezweken voor de wijzende vinger van een dienstmeid, dui vers maken zou en belijders die niet terugschrokken voor de hoogste instanties van de Joden het wonder dat trage leerlingen om scheppen zou tot schitterende leraars dat van hardhorige toehoorders, helderziende verklaarders maken zou van de moeilijkste schriftuurteksten. Dat was het wonder dat nog moest gebeuren, en dat is dan ook geschied op die eerste Sinksendag. Pinksteren is bij uitstek de dag van de daad Het was de dag van de daad voor de apostelen. Vóór deze dag werden die mannen wel apostelen ge noemd, maar ze waren het niet echt metterdaad. Maar de H. Geest over hen was gekomen, was het anders geworden. Nu werden ze pas apostelen en voor goed Pinksteren was voor de apostelen de dag van de daad Ook voor ons moet deze Pinksterdag de dag worden van tie daad Maar vergeet het niet de daad is enkel de vrucht van een overtuiging. En hoe zelazaam zijn op onze dagen de kristenen die we terecht mogen noemen mannen van overtui- ing In hun kinderjaren hadden ze ook wel een schone overtuiging, en, had toen iemand hun over tuiging durven tegenspreken, ze zouden met mond en hart geantwoord hebben het is niet waar... Ge liegt Maar de godsdienstkennis van hun kinder jaren was te oppervlakkig. Eens uit de school heb ben ze nooit nog eens rustig nagedacht of gestu deerd hun godsdienstkennis hield geen gelijke tred met de ontwikkeling van hun verstand en. wanneer de voorraad van hun eerste opvoeding opgeleefd was, stonden ze doodarm voor het leven, en hun overtuiging maakte plaats voor onverschilligheid cn twijfelzucht. En wat dan Voor de eerste de beste die wat schoon kan praten, gooien ze hun heiligste idealen overboord... Velen onder u zullen in de rechtzinnigheid van hun hart moeten beken nen Het is zo... Dat is mijn geschiedenis... Welnu, ge moet uw overtuiging terugvinden En daarom, bidt weer zoals vroeger 's mor gens en 's avonds bidt weer in de mis 's zondags. Hoe wilt ge in Godsnaam uw overtuiging onge schonden bewaren, wanneer ge ze niet dagelijks oefent. Dat sportmannen zich dagelijks moeten oefe nen om hun vorm niet te verliezen, dat neemt ge geredelijk aan Maar dat een kristen mens zijn geloof dagelijks moet oefenen om zijn overtuiging niet te verliezen, tiaar denken velen niet aan En toch is het zo wie zijn geloof niet oefent door dagelijks en verzorgd gebed, door het godvruchtig bijwonen van de mis, door het veelvuldig ontvan gen van de sakramenten, wordt onverschillig en verliest zijn overtuiging. We hebben wel een zekere kristelijke over tuiging. maar we durven er in 't openbaar niet mee voor de dag komen, en in gezelschap van anders denkenden of van slappe kristenen steken we gelijk Petrus onze overtuiging op zak en we doen alsof we Kristus niet kennen. Deze Pinksterdag zou een einde moeten stel- ]cn aan onze halfheid en onze lafheid en weze voor ons de dag van de daad Ik heb op Hemelvaartdag in de televisie de stoet van Rerum Novarum gezien gelijk hij te Ant werpen is uitgegaan. Ten minste ik heb het eerste deel gezien. Het was indrukwekkend en iedereen voelt dat er daar een ziel, een kracht inzit. Elk haalt er uit wat hem het meest belang inboezemt. De eisen van de werkende klas be perken zich niet meer tot de beefsteaks van Eetje Anseele. Wij hebben spandoeken gezien die er de aandacht op vestigden dat Antwerpen geen univer siteit heeft en talrijke hogere instituten moet mis sen die dikwijls in bijna kleine Waalse steden te vinden zijn... Wijze mensen zuilen seffens oeweren dat de oorzaak bij .de Vlamingen ligt, dat de Walen zelf hun scholen gemaakt en betaald hebben, dat ze niet gewacht hebben naar het initiatief van de Staat maar dat de Vlamingen altijd gespaard hebben... Dat de Vlamingen altijd gespaard hebben is een grote wa. rheid. En dat hun spaarcenten in vorm van aalmoes of in vorm van belegging of in vorm van belasting naar Wallonië zijn gegaan, is ook waar. Gewoonte is een tweede natuur. Vlaanderen wordt nu nog altijd overstroomd door bedelbrieven afkomstig uit Wallonië die beroep doen op de Vlaamse naastenliefde om kerken, scholen en pa tronaten te stichten. Vragen staat vrij en weigeren staat er bij. Dat zijn zaken van private aangelegenheid. Nie mand moet daar bevelen uitdelen en niemand moet richtlijnen aanvaarden. Het prestige van Frankrijk geboren uit de militaire «roem» van Frankrijk in 't geheel en Napo leon in het bizonder. zorgt er nog altijd voor dat onze gespaarde Vlaamse franken Frans kapitaal worden. Daartegen kan propaganda gemaakt wor den bij ons volk om zijn geld onder eigen volk te beleggen. Er is ook nog de belasting. Een spandoek in de stoet vertelde ons dat Antwerpen op honderd frank belastingen die België binnentrekt, er veertien betaalt en dat Antwerpen op honderd frank dat België uitgeeft er drie krijgt. Daar ligt sinds ongeveerd honderd dertig jaar de wantoestand die bij ons de naam draagt «Vlaamse kwestie». Werken en sparen zijn de echte, gezonde bronnen van rijkdom. Vlaanderen heeft zo lang België bestaat gewerkt en gespaard en rijkdom ge schapen die regelmatig de levenslustige en onbe kommerde W alengemeenschap is gaan verrijken. Voor Rerum Novarum had de werkende klas geen politieke macht zij had geen stemrecht De bur gerij bedisselde alles volgens haar simpatiën. Zij was verfranst en miskende haar eigen volk. Er is nu demopratie maar er zitten nog te veel fransmin- nende burners op de wagen. En zij rijden waar ze (Vervolg van bladzijde 2) Pinksteren:

Denderklok | 1959 | | pagina 1