h 'QQ/77S e2.\nd w Q<y Drie en dertigste Jaargang Zondag 28 juni 1959 y, mJÊ Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327. 27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer 2 F. Prijs voor Jaarabonnement85 F. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Het «Parlement» en meer bepaald de «Kamer van Volksvertegenwoordigers» heeft de laatste we ken op meer dan één manier, de aandacht gevraagd van alle burgers in ons land. Let wel, vriend Lezer, wij zuilen er ons wei voor hoeden aeze verscnilienae manieren met ernaar te vergelijken. Dit zou ae reinste onzin zijn en de hicronaerstaande bedenivingen zijn in ten artikel ondergebracht omdat ze betrekking heboen op deze vergadering die wordt genaamd «De Kamer van Volksvertegenwoordigers». Daai is eerst het geval VAN EYNDE. Kier Van Eynde nog voorstellen is totaal overoodig. Het lezend publiek, ja zelfs het publien dat oordeelt in functie van wat anderen voorpraten, kent ge noegzaam deze «nopman» van de socialisten, dan dat wij ons nog zouden wagen aan een portret van de man die als grote specialiteit opb.engt cic kamer af en toe eens op stelten te zelen en er voor te zorgen dat bij een groot aeel van onze be volking de vergadering van «députés» vergeleken wordt bij een cirkus. Van Eynde is de man die voor niets iu u, deinst. Hij kan alies en hij durft alles. Dat hij daar bij meestal dc grenzen van het geoorloofde over schrijdt ligt voor de hand Wij hebben dezer aagen, uit de mond van een gewoon arbeider deze bed li king gehoord die ons diep heeft getroffen Als we onze volksvertegenwoordigers moeten aanspre ken met de titel «Mijnheer» dan is er wis en zeaer é'én die deze betitteling niet verdient. Dat is geen heer meer En inderdaad. Zijn incident met de voorzit ter van de kamer was van zuik aliooi dat het. slot som alles, terugslaat op de verwekker ervan en in een samenkomst van mensen, laat ze dan van ver schillende gedachten en strekkingen zijn, van men sen die aan het land het voorbeeld dienden te geven, is op zijn minst, een heel klein greintje beleefdheid van node. Wij willen het zacht uitdrukken de ongehoorde wijze waarop Van Eynde ditmaal zijn eigen record in grofheden en platheden heeft over troffen, grenst waarlijk aan het ongelooflijke. Daar waar bij de CVP en bij de Liberalen een unanieme reaptie is losgekomen tegenover de verguizing van het voorzitters-ambt in de kamer, door de socialist Van Eynde, kunnen wij best be grijpen hoe de socialisten zelf, eerder verveeld op hun neus keken. Hij zal, ook in eigen rangen, stellig met een stille verwensing zijn bedacht, op het ogenblik dat hij voor de hoeveelste maal wel de Kamer van Volksvertegenwoordigers in rep en roer heeft gebracht. En wij vragen ons af wat dergelijke mensen wel komen doen in zo een parlement. Wanneer soortgelijke incidenten zich kunnen voordoen en zich kunnen herhalen in 'het halfrond van ons par lement, waar men dan toch een minimum «standing» zou dienen te veronderstellen, dan is het niet te verwonderen dat de eerbied van het groot publiek tegenover die eigenste vergadering stilaan maar zeker teloor gaat. En wat zou het worden indien Van Eynde morgen zelf eens Kamervoorzitter moest zijn Wat in onze Kamer geen onmogelijkheid is. Daai is dan verder een tweede feit. Dit van de driehonderd duizend. Het zal wel niet meer nodig zijn eraan te herinneren dat het hier gaat over driehonderd duizend frank en niet over drie honderd duizend volksvertegenwoordigers of wat ik nogal zou kunnen noemen. Onze «honorabelen» hebben dus de euvele moed opgebracht hun eigen wedde van 225.000 op 300.000 F te brengen. Zij hebben daar een hele boel redenen voor gevonden. En zij hebben hei klaargespeeld in een minimum van tijd. Er zijn weliswaar nog zeer dringende zaken af te handelen in het parlement en Eerste Minister Eyskens heeft zelfs ai gezegd dat er bepaalde kwesties dienen opgelost vóór de vakantie, maar deze kwestie bieek dan toch voor al onze volksvertegenwoordigers van het overgrootste belang. Nu ja, wij begrijpen dat. Eén van onze medewerkers heeft er hier on langs reeds op gewezen in zijn artikel Eerst Oompje en dan oompjes kinderen En waarom zouden deze heren aan anderen gaan denken als er nog iets is dat ze voor hun eigen zelf kunnen doen. Ik geloof dat onze eenvoudige stem in het concert van al de protesten in de pers natuurlijk niet van veel tel zal zijn. Maar toch, wensen wij ons aan te sluiten bij de talrijke reacties die tegen over deze daad van onze volksvertegenwoordigers zijn losgekomen. Dat ze de beslissing hebben getroffen in «ge heime» zitting is wel tekenend voor het jongste gebaar van onze vertegenwoordigers. Dat precies vinden vinden wij alleszins «minnetjes». Of wa ren ze van te voren reeds overtuigd dat er ja wie weet op de banken van het publiek protest- reaftie zou opgelaaid zijn, als ze deze kwestie in het openbaar gingen behandelen De socialisten wordt beweerd hebben in blok «ja» gestemd. Dat verwonderde ons niet. Morgen zullen ze wel weer voor de pinnen komen dat alleen de socialis tische partij voor de kleine, voor de mindere man. in 't gelid treedt. Zij hebben het nu bewezen. Zij hebben voor de zoveel «mindere mannen» in het parlement maar rap een loonsverhoging gestemd van F 75.000 per jaar. Hoe vindt ge dat, brave ar beider. die 's morgens op trein of tram kruipt met uw boterhammen-zaksken om er benevens de paar uur trein- of tramverlies acht uren te gaan kloppen voor een loon dat U soms amper toelaat de beide eindjes van de week of de «quinzaine» aaneen te knopen De liberalen hebben zo wordt er verteld met uitzondering van de hoogvlieger De Muvter die «ja» heeft gestemd onthouding voorgewend. Ik zeg «voorgewend» want dat is liberale di plomatie die heren wisten wel dat er voor het uiteindelijk akkoord genoegzaam stemmen in de kamers zouden gevonden worden. En met hun ont houding konder ze dan voor het kiezerskorps treden (Vervolg op blz. 2) Naamloze... Het spijt mij dat ik Ued. zo kortaf moet aanspieken... Ik weet niei of ge achtbaar zijt of niet, vermits gij naamloos zijt. Naamloze, gij laat mij weten dat gijzelf en anderen van uw soort mhjn proza beu zijt. Ge wordt er mij haast simpatiek om. Wij zijn dus niet alleen in het Land om iets beu te zijn, lang beu te zijn en heug tegen meug te moeten slikken gelijk het kind zijn pappeken. Gij hebt een zwarte op uw neus zitten en het is zo gezegd daarom dat ge u*niet kunt aan sluiten bij uw volk da», zijn gelijkheid in feite en m rechte opeist. Bij mij zijn het al de tante Jeannes van de weerstand die over het Land de terreur van het crapuul hebben ontketend al de dikke mijnheren in zware voituren die Waals Brabant hebben on veilig gemaakt en Henegouwen mede, en gemoord hebben dat het een plezier was, onder bescherming van de Wet. Enkelen die het te l >nt maakten zijn achter de grendel geraakt, de rest is blijven lopen en geniet al de voordelen toegekend aan de Weerstand, pensioen inbegrepen. Ik heb Schepen Cornells van Aalst niet ver geten. noch Meester De Vos van Erpe die twaalf wezen achterliet. Ik heb Apoteker Bogaert niet vergeten die een deftig man was en noch zijn Land noch zijn voik verraden heeft. Die burgerij waarover gij spreekt is zo een standaardtype gelijk het Belgisch trekpaard breed van borst en plaats voor veel dekoraties rond van buik en redelijk laag op poten. Zij heeft nooit haar buikruini moeten opspannen om de indruk te hebben dat ze wel gegeten had. Welgedaan en volgedaan is ze vanzelfsprekend en het is met haar gelijk met de kapitein Quand ie capitaine a bien diné. la compagnie peut bien marcher Onbekende, wij zijn veel dingen beu. We zijn beu honderen miljoenen belastings geld m de uitgeputte Waalse kolenmijnen te zien gieten. Wij zijn beu de Walen door de straten van steden en dorpen te zien stappen om te eisen dat het Land hun werk geeft in hun eigen dorp. Om ons volk aan het werk te helpen zijn er geen miljoenen en alle dagen zien wij de bussen vol werkvolk uren ver het land in rijden om te gaan werken. Nog altijd zien wij mensen uit ons volk optrekken met pak en zak naar hun werk en pas na één of twee weken terug komen bij vrouw en kinderen. Er zijn nog veel ander zaken die wij beu zijn En wij zijn hot dubbel beu de welgedane buiken, uit eigen volk, onverschillig en misprijzend erop te zien neerkijken, precies of het toch maar juist is. De Vlamingen zijn de talrijkste in het Land. De verontwaardigde naamlozen die overlopen naar de andere zijde, leggen de zwaartekracht in de aii- vLees verder op blz. 2) HET PARLEMENT Onder de Antenne

Denderklok | 1959 | | pagina 1