h BOUWEN OF VERBOUWEN VAN MIDDENSTANDSWONINGEN Onder de Antenne Betaald Verlot Drie en dertigste Jaargang Zondag 19 juli 1959 Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327. 27 Postcheckrek. 4786.85 DE STAATSTUSSENKOMST BIJ HET Wij achten het nuttig, ten gerieve van onze lezers een en ander mede te delen betreffende het koninklijk besluit van 20 april 1959 hetwelk meer bepaaldelijk de voorwaarden vastlegt tot het beko men van kredieten ten voordele van de Midden stands-won ingenibouw. Eerst en vooral willen wij de nadruk leggen op het feit dat het hier niet gaat om een besluitwet maar wel om de uitbreiding en aanpassing van de wet van 8 maart 1954 strekkende tot het aanmoedi gen van de bouw, de verbouwing en de aankoop van Middenstandswoningen ten gerieve van de zelf standigen. De bewuste wet is achteraf nog verder bijgewerkt door een koninklijk besluit van 15 april 1955 en een Ministerieel besluit van 30 juni 1955, dus onder het socialistisoh-liberaal bewind. Door de laatste nieuwe besluitwet heeft de CVP- minister van de Middenstand een ruimere toepas sing van deze vrijwel of althans in beperkte kring gekende wetgeving beoogt. Welke is nu in feite de draagwijdte van deze wet Wij konden reeds vaststellen dat slechts wei nigen de juiste zin beet hebben en zich een verkeer de voorstelling maken van de voordelen welke er aan verbonden zijn voor onze zelfstandige Midden standers. De Staat die reeds zoveel presteerde op sociaal gebied ook op het terrein van de woning bouw en er telkenjare vele miljoenen voor over heeft, is naar ons bescheiden mening niet zo mild tegenover de Middenstand. Inderdaad de nieuwe wet biedt geen tastbare vooivhien maar iaat alleen toe een hoger bedrag te ontlenen dan normaal, dank zij de staatswaarborg welke hiermede aan de geld schieters verstrekt wordt. Dit wil zeggen dat wan neer een zelfstandige bouwt, verbouwt of aankoopt hij onder de gewone voorwaarden het ontbrekende geld kan ontlenen bij gelijk wie, hetzij bij officiële organismen als de Algemene Spaar- en Lijfrentekas, hetzij bij het Centraal Bureau voor Hypothecair Krediet, hetzij ook nog bij een particulier geld schieter tot beloop van 50*. van de verkoopwaarde van hei betrokken onroerend goed, eventueel ver hoogd tot 60' wanneer ei een levensverzekering bij te pas komt. De nieuwe wet laat toe te ontlenen tot 100G van de verkoopwaarde bij het bouwen van een middenstandswoning en tot 90% van de bouwkosten in geval van verbouwing, telkens wan neer er met levensverzekering ontleend wordt. Zon der deze laatste worden deze procenten terugge bracht tot 90' en 80'7Het verschil der ontleende bedragen boven de 50 of 60S wordt gedekt door de staatswaarborg, mits hiertoe de nodige aanvragen in te dienen. Wij onthouden ons opzettelijk van nadere bijzonderheden omtrent de modaliteiten tot het bekomen van deze waarborg om de eenvoudige reden dat deze tot het technisch gedeelte van de wet behoren en bij tei zake bevoegde personen vol doende bekend. Verder gaat de staatstussenkomst dus niet tenzij net waarborgen van een tweede rangs-hvpateek, om 't in andere woorden te zeggen. Wij kunnen hier nog aan toevoegen dat de verkoopwaarde der eigendommen moet gelegen zijn tussen de 400.000 en de 750.000 F voor wat onze streek betreft. Deze maxima-waarde kan verhoogd worden met 5'per kind of per ascendent terwijl een ontlener die minder dan 4 jaar gehuwd is of waarvan het jongste kind minder dan 4 jaar oud is, nog 5/t kan bij vragen. Daarenboven, wanneer het ontleende kapi taal besteed wordt aan een gebouw dienstig tegelij kertijd als woning en als beroeps-uitbating, kan de maxima-waarde, hierboven vermeld, nog met 25' r verhoogd worden. Wat moeten onze Middenstanders nu denken van deze voordelen Alhoewel Minister Van Den Bocynants in zijn persconferentie en radiotoespraak de Middenstanders uitnodigde ruimschoots gebruik te maken van de geboden kredieten, kunnen wij niet nalaten sceptisch te staan tegenover deze wet geving'. Immers gewetensvolle handelaars en zelf standigen zullen er tegen op zien zich tot over de oren in de schuld te steken, terwijl andere, minder kieskeurige ontleners, de Staat eventueel met de gebroken potten zullen laten zitten. Van enig fi- rantieel vooideel als lagere rentevoet bv. of premie is er geen spraak, terwijl de aflossing van het ontleende kapitaal binnen een termijn van rvr- mum 25 jaar moet geschieden. Eindelijk cn dit is niet de minste voorwaarde moet iedere ontlener l'< afstaan aan een Gemeenschappelijk Waarborgfonds hetwelk aldus door de ontleners zelf gespijsd wordt. Weinig Middenstanders zullen dit nieuw zwaard van Damocles over hun hoofd willen zien hangen wanneer men bedenkt dat in geval van uitputting van het waarborgfonds de Staatskas, bij het in gebreke blijven van de ont lener, de ontleende kapitalen terugvordert ten laste van deze laatste en ten voordele van het waarborg fonds. Wij stellen vast dat de Staat ook deze maal de zaken met allerlei zekerheidsmaatregelen om ringd heef en de voordelen praktisch vervallen. Wanneer men goesting heeft om zich diep in de schuld te steken is het nutteloos hierbij de Staat te betrekken men kan dit even goed op eigen hand. Ten slotte zal deze nieuwe maatregel ten behoeve van de Middenstand weinig aanhangers vinden en zal naar een andere oplossing dienen gezocht met tastbaarder geldelijke voordelen. Dat de Minister zijn diensten opdracht geve deze wet nogmaals te verwerken tot een effectieve tegemoet koming ten bate van onze wakkere Middenstanders die steeds alleen hun zware lasten te dragen heb ben Ook DAT moet veranderen en maakt deel uit van de sociale en ekonomische sektor. Prijs per Nummer2 F. Prijs voor Jaarabonnement85 F. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG wat oucter dan ik en hij wist er nog meer van dan ik. die er alles van weet. Hoe ouder ge wordt, hoe rapper de maanden en de jaren vliegen, zei hij, maar de uren zijn toch zo lang. Wat doet de mens van jaren om bezigheid, afleiding, verstrooing te ivinden. Kinderen en jonge lieden die hun aandacht moeten wijden aan hun bezigheden, klagen dat ze altijd verstrooid zijn. Wij ouderen klagen over ge brek aan verstrooing... Wat een ander doet weet ik niet. Wat ik doe om de tijd dood te doen 9 Wel ik vier mede met alle volkeren die hun nationale dag vieren. Ik heb deze week met de Fransen hun quatorze juillet ge vierd. Dat begint een dag of twee te voor en eindigt een dag of twee nadien, en daar is een halve week van de baan. Ik heb. via Rijsel, naar de TV van Parijs gekeken. Zondagavond was dc man van het nieuws be zig. Kij had niet veel te vertellen en zo bots ineens kwam hij te voorschijn met een brief van een Spaans kardinaal-aartsbisschop die zijn diocesanen onderhield over de gevaren en de verplichtingen van de vakantie. Wij kermen de Spanjaards van in de tijd van Alva. Wij kennen de Fransen ook, misschien nog langer dan de Spanjaards. Ieder volk heeft zijn eigen hoedanigheden en zijn eigen fouten. De Frans mans zijn content over zichzelf grote stoeffers in 't aanschijn van de wereld en Frankrijk is het land van amour-toujours. De grootste speaker van de grootste televisie- post van Frankrijk heeft zondagavond, met het serieuste gezicht dat zijn onnozel gezicht zetten kon. met de Spaanse kardinaal de vijf minuten gehouden. Hij gaf geen kommentaar. las de uittrek sels Vc.n de brief beklemtoonde al de doodzonden waarvan sprake alzo. ge weet wel dood zonde Wat is er toch plezieriger dan dood zonde en wat zoudt ge niet doen om eens doodzonde te kun nen doen. Ieder doodgewone boer van Vlaanderen weet dat een driftig, vurig koerspaard meer moet in toom gehouden als een oude, versleten knol. *Lees vercier op blz. 2) Ingevolge betaald verlof, van 26 juli tot 1 oogst e.k., zal ons blad op 2 cogst niet verschijnen. Waama en &1'"4 wee*6/,

Denderklok | 1959 | | pagina 1