S/7 y, d w e szin WIE DE VREDE WIL DIENEN... ZALIGE HOOGDAG Rode Kombientjes Drie en dertigste Jaargang Zondag 16 oogst 1959 AAN AL ONZE LEZERS BANT DE HAAT UIT HET HART Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327. 27 Postcheckrek. 4786.85 Met enige verbazing, hebben wij allen vóór een paar weken langs de dagbladen kennis genomen van net feit dat twee beruchte misdadigers, lang voor zij in de gevangenis hun straf hadden uitge zeten, door het Belgisch gerecht in vrijheid werden gesteld. Onnodig te zeggen dat het hier betreft doktoor-milraillette Kinchard en Eugenio Messina. Wie herinnert zich niet Rinchard. de be ruchte «verzetsman» uit Eigenbrakel. wiens proces in 1951-52 voor het Brabants Assisenhof wellicht het meest ophefmakende was sinds tientallen jaren in de geschiedenis van 'het Belgisch gerecht De juryleden bevonden deze dokter-gangster schuldig aan valsheid in geschriften, moordaanslag en moord. Weerzinwekkende misdaden kwamen aan het licht zo o.m. de moord, een maand na de bevrijding, op een journalist, trouw vaderlander en rechtschapen man, die evenwel gedreigd had over Rinchard's han delwijze tijdens de bezetting een en ander te pu bliceren. Hij heeft zijn dreiging nooit ten uitvoer kunnen brengen Rinchard's bende kogelde hem tijdig neer Zo had Rinchard zich ook te verant woorden voor de moordaanslag op Dr Patte. zijn konkurrent dus, die hij eerst uit zijn huis had gelokt «naar een zwaar zieke»... Nog frisser in het geheugen ligt het geval van Eugenio Messina, de spil van een uitgebreide handel in blanke slavinnen, die in 1955 aan onze kust werd aangehouden. Het heerschap, dat zelfs ter sprake kwam in een parlementaire vraag, ge licht tot de Britse Minister van Justitie. Messina werd over de grens gezet hij boette 2 jaar uit van de 6 jaar en 5 maand, tot dewelke hij was veroordeeld. Rinchard «kreeg» eerst levenslang, wat daar na werd omgezet tot 20 jaar. Thans, 10 1/2 jaar na zijn arrestatie werd hij in vrijheid gesteld. Uit al wat voorafgaat hale men nu niet de gevolgtrekking dat wij hier de haat willen pre diken. Integendeel Wanneer bevoegde instanties tot de bevinding zijn gekomen dat een mens als Rinchard opnieuw in de maatschappij kan worden opgenomen en hem vrij laten, dan kan zich ieder «mens van goeden wille» daarover slechts verheu gen. Neen. niet uit haat doch om een heel andere reden schreven wij deze regels en menige lezer zal reeds hebben geraden welke die reden is een aan klacht tegen ons gerecht om de tekortkoming tegenover de tientallen, die niet, zoals Rinchard en Messina, een gevaar betekenden voor hun medemensen, hun streek en hun land. Want vijftien jaar na de bevrijding van het Belgisch grondgebied die voor alle landgenoten vrij heid. hoop tn vrede had kunnen en moeten brengen, lijden duizenden medeburgers nog steeds onder de gevolgen van een repressie die op een meedogen loze wijze plaats greep. Gedurende het verloop der jaren, streng beoordeeld en veroordeeld door hoog staande personaliteiten uit alle politieke partijen en van diverse levensbeschouwing, blijft dit pijnlijk probleem voortkankeren in ons maatschappelijk le ven en onthoudt net wederrechterlijk elementaire rechten aan tienduizenden landgenoten. Waar landen als Frankrijk, het Groot Hertog dom Luxemburg, Nederland, de Sovjet-Unie, Joego slavië en Italië reeds geruime tijd amnestiewetten hebben uitgevaardigd, bleken bepaalde machtsheb bers en «machten» in ons land niet wijs en humaan genoeg om een werkelijke «nationale verzoening» onder alle burgers na te streven. Nochtans kan alleen «Amnestie» de repressie ongedaan maken en de schande herstellen waafmee België zich belaadde, door zich de meest hardvoch tige rechter te betonen tegenover deze burgers wier misdrijven van zuiver politieke aard waren. Ver grijpen. die doorheen heel de geschiedenis van <V mensheid steeds vrij spoedig werden geamnestiëerd: dit wil zeggen vergeten en vergeven. Zoveel werd er door regeerders allerhande beloofd, gepraat en geschreven over de uiteindelijke oplossing van het repressieprobleem, de daden ble ven echter doorgaans achterwege of waren van dien aard dat ze slechts weinig konden bijdragen voor i en gezonde en rechtvaardige oplossing. En nochtans, die oplossing dringt zich op wat waar is voor Rinchard en Messina moet ook eens werkelijkheid worden voor al diegenen, die niet moordden noch aanslagen pleegden, die geen mens verklikten noch zich verrijkten ten koste van het bloed van hun medemensen, voor al diegenen, die alleen het slachtoffer werden van een politieke dwaling, of die heel eenvoudig idealist wraren of streden aan het Oostfront tegen waarom het ontkennen ons aller gemeenschappelijke vijand van morgen... Die oplossing dringt zich op, want ons aller vergevingsgezindheid is véél groter dan de dwaze, blinde haat van enkelen. En ten andere WIE DE VREDE WIL DIENEN, Een drie weken geleden brak er te Moskou een groot schandaal uit. De Kommissaris der Mi- licie B. Grichine beschuldigde de Directeur van het best gereputeerde restaurant «Aragavi». Kameraad Stavadze ervan het drinkgeld- of pour- boire systeem opnieuw in zwang te hebben gebracht. Een schandalig schandaal in het land van het puur (Vervolg op blz. 2) Prijs per Nummer 2 F. Prijs voor Jaarabonnement85 F. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Wat een geluk dat we veertien dagen vrijaf hebben en meteen tijd om onze geschokte zenuwen te laten tot bedaren komen. De laatste weken of liever de laatste maan den. heeft de bandieterij hoogtij gevierd. Het groot publiek stond en staat simpatiek tegenover de bandieten. Zij die iets weten zwijgen als vermoord. Als voorwendsel wordt aangegeven «de bandieten worden niet gestraft dat het de moei te loont, en als ze terugkomen sta ik in de beet. Het publiek heeft altijd plezier gehad als de gendarm slaag kreeg. Getuige daarvan de volks litteratuur de eeuwen door. De oi uanisatie van de moderne samenleving heeft een school opgericht voor de bandieterij. Vroeger was de bandiet een ongeletterde, on beschaafde boerenkinkel, stalknecht op een of an dere hoeve, en daai hij noch lezen no.-h schrijven kon was de misdaad altijd ondertekend en de politie moest de schuldige maar uit zijn bed halen. Nu zijn de bandieten geleerd zij werken met handschoenen aan ze hebben iedere slag die ze slaan maanden lang voorbereid en bestudeerd om niet geknipt te worden. De politie tast in het duistere terwijl de reporters der dagbladen er al tijd bij zijn om de bandiet op de hoogte te houden van de stand van zaken. De politie zelf speelt in de kaart van de bandiet. Als zij er een te pakken krijgt, wordt het groot publiek de bandiet incluis op de hoogte gebracht van de fijne kneep van de politie. En het is in alle landen hetzelfde. Hoelang is het geleden dat in Engeland een «gentleman» een politieman neerschoot. Hij werd aangehouden en beweerde dat hij van de collega's van de vermoorde een pak slaag had gekregen. Er is beroering geweest tot in het parlement en de minister van Justitie heeft moeten fijn garen spin nen om er zijn bijltje niet bij neer te leggen. In Frankrijk bestaat de doodstraf nog. Zij heeft haar leven te danken gehad aan de «esprit francais» van een volksvertegenwoordiger die bij de stemming neen zei er bij voegende «que mes sieurs les assassins commer^cent». Dat één woord heeft veel bandieten het leven gekost, maar het heeft nog veel meer deftige bur gers het leven gered. Maar dit laatste is zonder belang. Om de pluim op de hoed te steken heeft de minister van Justitie, op grond van de wet Lejeune. Dr Rinchard in vrijheid gesteld. De weerstand is niet in verzet gekomen en de minister is niet moeten aftieden. Nochtans Rinchard was de eerste de beste niet. Hij ging er met de grove borstel door. Ik ken hem niet. Was hij een ruwe ziel of was hij een vurig idealist een patriot van eerste gehalte die zijn verontwaardiging geen meester kon Mysterie voor mij. (Lm verder op blz. 2) ^'aams Onder de Antenne

Denderklok | 1959 | | pagina 1