ff risten /qq rn s ez'M POLITIEKE WINDSTILTE De Rozenkransfilm komt naar Ninove de Antenne Drie en dertigste Jaargang Zondag 6 september 1959 Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327. 27 Postcheckrek. 4786.85 De vakantie-periode is nu achter de rug. althans voor de gewone stervelingen waaronder de schoolgaande jeugd alvast ook te rekenen is. Slechts onze Ministers zijn nog van de partij en reizen de wereld rond het nuttige met het aangename parende of omgekeerd. Inmiddels blijven de me nigvuldige problemen, welke op een oplossing wach ten, hangende en heeft de openbare mening ge legenheid om de balans op te maken van het voor bije regeringsjaar. Het Probleem Kongo Dat het ginder niet te best vlot is voor ieder een zonneklaar. Spijts de koninklijke belofte en het door de regering opgesteld programma, zijn de Kongolezen van oordeel dat er geen woorden nodig zijn maar daden. Af en toe komen «geëvolu- eerden» afgezakt en houden een perskonferentie om net ons duidelijk te maken. De Zwarten zijn haastig, meer dan haastig, om hun onafhankelijk heid te bewerken en de regering volgt op afstand. Noem het nu vrees of administratieve slen ter, een feit staat vast dat de Kongolezen vinden dat het nu welletjes is en dat er absoluut iets po sitiefs moet gebeuren. Ze willen de macht in han den krijgen, liever morgen dan overmorgen. Mi nister Van Hemelrijck van zijn kant wil er ook wat schot in krijgen en tracht zijn kollega's te oveituigen dat de tijd dringt, te-wijl and'~e Mi nisters van oordeel zijn dat hij te vlug vooruit wil. Hoe dan ook laten de beloofde hervormingen op zi,ch wachten en weet men niet goed hoe er mee te teginnen. Dit probleem is dus nog verre van opg< lost. Hei Finantieel Probleem Minister Van Houtte heeft het niet onder de r larkt en heeft nog geen tijd gevonden om er uit e muizen. Het budget van het komende jaar is nog verre van klaar en wie weet wat er ons te wachten staat. Het budget van 1958 opgemaakt door het exsocioliberaal kartel werd geslo ten met een tekort van nagenoeg 8,5 miljard. Nu dat was te verwachten en is in alle tonen voorspeld geweest. De huidige regering zit met de gebakken peren en zal ook voor het jaar 1959 het gat niet kun nen stoppen. Hier en daar worden wel besparingen in het vooruitzicht gesteld maar- om er botweg met het mes in te kerven, daar moeten wij ons niet aan verwachten. De Staat is altijd een grote slokop geweest en het is er de laatste jaren niet op ver beterd. Hoeveel het budget voor 1960 zal bedragen weten we nog niet, maar we weten alvast dat we nog dieper in onze zak zullen mogen schieten. Li beralen en Socialisten zullen wel uitleggen dat de verplichtingen van he: schoolpakt alleen oorzaak zijn van de overdreven uitgaven, maai- dat is te gemakkelijk. De regering moet putten vullen en kan dit slechts door nieuwe bij te maken. Wij weten van oudsher dat deze politiek regelrecht naar de finantiële afgrond leidt. Besparingen in het Staatshuishouden is de enige verstandige oplossing. De Amnestie Een belofte welke nog in te lossen blijft en door het CVP-programma voorzien werd. Zal de eerste-minister de moed hebben om deze etterbuil uit te snijden en de gemoederen tot bedaren te brengen, of zal hij zwichten voor zijn partners die openlijk tegen amnestie zijn wanneer het om Vla mingen en om kristenen gaat en onderduims meer zwarten en sjacheraars uit den bak hielden dan de CVP er ooit reeds uitgehaald heeft. De katolieke Vlaamse opinie eis: geen medelijden maar recht vaardigheid. Andere landen zijn ons voorgegaan, niet uit kristelijke overtuiging, maar enkel en alleen uit een welbegrepen rechtvaardigheidsgevoel. Wij aarzelen niet net over de daken te schreeuwen Heren Ministers. CVP-gekozenen, ae kogel moet door de kerk of ge zult er uw pluimen bij laten Uw kiezers eisen 'n klare taal en een klare houding ook wanneer de huidige regerings-coalitie er het loven moet bij laten. Het is meer dan tijd, het is bijna te Iaat 1 Moge de huidige windstilte nuttig zijn voor de verantwoordelijken en bij de hervatting der parlementaire besprekingen aanleiding geven tot het neerleggen der noodzakelijke wetsontwerpen ♦er oülossing der aangehaalde problemen. op dinsdag 29 september en woensdag 30 september te 7.30 uur in de xaal "NOVA,, Reeks DE BLIJDE MYSTERIES (Meer uitgebreide tekst op blz. 2) Prijs per Nummer 2 F. Prijs voor Jaarabonnement; 85 F. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Ge zoudt het beu worden zo altijd maar naar grote mannen te kijken die met zeer ernstig gezicht de zware taak opnemen zeer belangrijke problema's op te lossen. Het is bijna niet te geloven dat er zoveel grote mannen zijn. Het ware zeker en vast beter indien er wat min grote mannen waren en wat meer kinderen, het leven zou eenvoudiger, kalmer en rustiger worden. En laat ze maar vertellen dat de ruzie door de kinderen komt. Hebt ge dat ook in uw gazet gelezen? Het is gebeurd een paar weken geleden aan een grenspost tussen Italië en Oostenrijk. Aan bedoelde post langs Italiaanse zijde stond een sliert auto's schijnbaar geduldig' te wach ten tot de douanemannen klaar waren met hun inspectie. De laatste van de reeks was een Hollandse onderwijzer. Hij had een beetje plaats gelaten tus sen hem en de voorlaatste om deftig te kunnen ademen. Daar komt een nieuwe laatste aan een Belg van de Franse taalrol, dokter in de medicijnen en chirurg. Hij ziet daar dat open plekje tussen de Hollander en de voorgaande en zet er zich netjes tussen. De koele stijve Hollander krijgt de mostaard in de neus... springt uit zijn wagen en gaat de Waal vertellen wat hij over zijn handelwijze denkt. De Waal bewust van zijn waardigheid antwoordt even nijdig en de Hollander die min goed ter tale is maar handiger dan de Waal. begint er op los te slaan, eerst buiten op de wagen, daarna binnen in de wagen en slaat er alles kort en klein wat maar klein te krijgen is. en... op verweer van de knappe Waal. begint hij de man zelf met de vuisten te bewerken. Slot van rekening de Waal wordt met gebroken kinnebak naar een kliniek gedragen om door zijn Italiaanse konfraters verzorgd te worden en weei buiten te komen met een bewijs van drie weken wei konbekwaamheid... De Hollander werd in de doos gedraaid en niet lang nadien los gelaten met de verplichting terug te komen om voor de Italiaanse rechtbank te verschijnen. Waren het twee jonge snaken geweest, zij hadden een uurtje met de knikkers gespeeld. Ik wil geen partij kiezen noch voor de hard handige Hollander noch voor de zeer zelfbewuste Waal. Ik zou ook in de oorlog tussen die twee kunnen betrokken worden... Maar is dat geen treffend beeld van de men taliteit van de hedendaagse groten Ze zijn te zelf bewust om hun manieren te houden en als er ruzie van komt kunnen ze hun zenuwen niet meester blijven. Er is maar één verschil als zij beginnen vechten is het niet op malkaars gezicht dat ze slaan maar op het gezicht van de kleinen die er aan of omtrent zijn. In onze jonge tijd in de eerste wereldoor log was er dikwijls spraak van duel dartille- rie Alsf een oningewijde naar de betekenis vroeg van de uitdrukking, kreeg hij als antwoord Duel (Lees verder op blz. 2) d we ekb/ Onder

Denderklok | 1959 | | pagina 1