d w R zin n\fcs2 ^a/ns De Rozenkransfilm komt naar Ninove Drie en dertigste Jaargang Zondag 13 september 1959 op dinsdag 29 september en woensdag 30 september te 7.30 uur in de zaal "NOVA,, Reeks DE BLIJDE MYSTERIES Jl Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE feiefoon 327. 27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer2 F. Prijs voor Jaarabonnement85 F. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG II y avail une fois... Met deze woorden begon nen indertijd de sprookjesverhalen die de kinderen opgedist werden om ze braaf en zoet te houden. Mogen we u op onze beurt ook een dezer ver- teiselkes opdienen, met verzoek nochtans eerst een stoel of een zetel te nemen, U goed neer te zetten, want wat ge nu te lezen krijgt bezorgt U vast en zeker een koppel flanellen benen. Ge weet dat er sinds lang geklaagd wordt over de lonen die door de Europese Kolen- en Staal gemeenschap (EGKS deze en volgende afkortin gen goed onthouden a.u.b) aan haar personeel uit betaald worden. Een dagelijkse zonde, zult ge zeg gen, opslag is immers aan de orde van de dag. Deze keer zijt ge mis... want hier wordt geklaagd dat de lonen te schandalig hoog liggen en wat ons hierover beieikte grenst werkelijk aan het waanzinnige Een dame, gehecht aan de vertaaldienst (tolk- ster tolkinne die deel uitmaakt van het Hoger Gezagsorgaan (HGO) van de EGKS, werd door'dit organisme ter beschikking gesteld, of uitgeleend als ge t liever hebt, aan een ander Europees ma chten de Gemeenschappelijke Markt (GM en niet verwarren met General Motors). Deze tolkdame dan, wier werkkring normaal in de stad Luxemburg lag, werd overgeheveld naar de GM te Brussel, haar werkelijke woonplaats, en waar ze haar teerbemin de echtgenoot ging vervoegen. Met haar vroeger werkgever, het HGO van de EGKS, had ze dus verder geen betrekking meer. Tot daar is alles normaal en niemand heeft daar graten in te vinden, en het is goed begrijpelijk dat dit schoon kind liever bij haar man in Brussel zit dan een ganse week alleen op een ander, en per slot van rekening zijn dat allemaal ons zaken niet. Waar ze het wel worden, dat is waar het gaat om de berekening van haar loon dat door ons alle maal belastingbetalers afgedokt wordt hetzij via rechtstreekse belasting, hetzij via de kolenprijs of spociale taks op de mazout. Deze bediende dan. die ondanks het feit dat haar werkkring te Brussel ligt en ze daar inderdaad woont, kreeg boven haar gewone wedde nog toegewezen A. een scheidingsvergoeding (indemnité de sépara- ti°n) waarschijnlijk om haar schadeloos te stel len voor de wekelijkse bittere tranen... die ze niet stort... B. haar Brussels werkgever de GM kent haar een «missievergoeding» toe van 450 F per dag. Die missie bestaat er in dagelijks met een Ame rikaanse slee van en naar het werk te gaan. C. Een verblijfsvergoeding omdat ze buiten haar normale werkkring aan de «arbeid» is. Alles bijeen wordt het loon dezer Europese uitverkorene als volgt vertolkt Basisloon 23.650 F Verblijfsvergoeding 3.548 F Scheidingsvergoeding 4.730 F Missievergoeding 13.500 F Dat geeft samen een totaal van 45.528 balle- kens per MAAND, en geen Franse klodden, maar échte gezonde Belgische frankskens. Met andere woorden gezegd ongeveer het netto-loon waarvoor een gewoon arbeider een GANS JAAR moet zweten. W e weten dat ge in uw eigen zelve nu zegt die schrijver is stapelzot, en de volgende keer zal hij ons iets anders wijs maken. Mis teerbeminden..., wat hierboven gechre- ven en gedrukt staat komt regelrecht cijfers en al uit een verslag van de heer Urbain Vaes, com missaris gelast met het nazicht der rekeningen van de EGKS en andere Europese en parastatale ge meenschappen En dat is één voorbeeld uit de nonderden die onbekend zijn en voor altijd onbe kend zullen blijven. Moet ge dan verwonderd zijn dat we volgende nog niet officieel bekende fei ten ook als geloofwaardig beschouwen Een bekend kunstlotograaf (een gewone is daarvoor niet duur genoeg) kreeg als opdracht vier kunstfoto s te maken van de koppen der vier hoge pieten die regeren in het HGO van de EGKS, foto's die met de nodige luister zouden opgehangen wor den in de hall van het armzalig hutteken waar het personeel dezer gemeenschap in het zweet haars aanjjchijns een armzalige korst verdient. Toen de fotograaf zijn opdrachtgever ervan verwittigde dat hij nooit zijn mannen thuis vond om reden dat ze over de wereld rondzwierven, werd hem bevel gegeven deze vier pieten na te reizen en om het even waar en hoe hun kop op papier te brengen. En onze jongen heeft zijn opdracht in de letter uitgefoerd hij vloog zijn kliënten achterna naar New-York, waar ze juist vertrokken waren naar Lissabon volgde hen tot deze stad, waar ze in middels al weer weg waren in 't kort... zwierf gedurende meer dan een jaar de ganse wereld rond, om ten slotte met een onkostenrekening van een dik half miljoen weer te komen... (Vervolg op blz. 2) (Meer uitgebreide tekst op b!z. 2> Minister Van Hemelrijck is afgetreden als minister van Kongo. Hij is het tweede slachtoffer politiek slachtoffer op het terrein van het overzees gebied. Wij mogen niet vergeten dat ko ning Leopold het eerste is geweest. Wij mogen geen oude koeien uit de gracht halen zo luidt het ordewoord. Maar onwillekeu- i ig Komt het ons weer in het geheugen door het feit dat minister De Schrijver, gewezen minister van de ploeg van Londen, die sedert het aftreden van Leopold discreet op de achtergrond bleef, weer op de voorgrond komt en de equipe van de Londenaars komt versterken. Mais passons... Minister Van Hemelrijck was anders een sim- paieke figuur, een eerlijk man die zijn woord niet kon eten. We begrijpen wel dat hij niet minister van Kongo kon blijven als de grote politiekers in de regeling een acnterpoortje zochten om terug te komen op de gedane beloftens tijdens de paniek van januari. Was er dan geen ander plaatsje voor hem in d-„- egering Ot kon er geen gemaakt worden De lamingen volgen met veel belangstelling de ontwikkeling van de gebeurtenissen in Kongo. Ze viagen zich ai oi de recente koninklijke belofte aan de negeis gedaan, gaat ingelost worden vóór de belofte van koning Albert op de dagorde komt. aai om minister Van Hemelrijck niet minister van "V laamse zaken gemaakt Hij had kunnen in voe- ling ti eden met de V laamse Kasavubu's en een hele theorie opbouwen waarin Frans- en Vlaamsspre kenden eten en drinken zouden vinden. De periode van het edelmoedig begrijpen is lang afgesloten. In den beginne kon de Vlaming best begrijpen dat een toestand hoe verkeerd hij ook was niet in een handomdraai kon in orde gebracht worden... dat er moest rekening ge houden worden met de verworven posities en dat het niet mogelijk was een legioen Waalse beambten op den dop te zetten. Maar de overleden of op pen sioen gestelde Walen werden propertjes door jonge vervangen en de Vlamingen weten nu dat het edel moedig begrijpen niets meer dan een Jezuïeten- streek is de Jezuïeten niet te na gesproken. Daarna Kwam de periode van ce n est pas le moment De regering had andere katten te geselen ze had de handen vol met andere belang rijke zaken die niet uit te stellen waren. Als er een zaak uit de voeten was verscheen er een andere op het toneel en de Vlamingen werden verzocht nog even geduld te hebben. Nu staan we voor de enormiteit dat de zwar- >.en uit Kongo moeten voorrang nebben op de blan ken van het Moedei land. Het is erg te betwijfelen of Lamme GoedzaK hoe lam hij ook weze nog steeds goedzak zal blijven. De dagelijkse gebeurte nissen. nu hier dan daar, wijzen er op dat er in de onderste lagen der Vlaamse bevolking reeds een respectabel aantal lieden zijn die Walenmaniensi (Lms v«rd« op bin, ER WAS Onder

Denderklok | 1959 | | pagina 1