h Hst eft \J o \fcs9 eft 6/ AKTUELE OPENBARE WERKEN Verleggen Terminus Tram Strafuitvoeringen in Vroeger Dagen Q(/ De Rozenkransfilm komt naar Ninove Drie eri dertigste Jaargang Zondag 11 oktober 1959 Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327. 27 Postcheckrek. 4786.85 Onze aandacht werd hierop gevestigd door het verschijnen van het verslag der gemeenteraads zitting van 4 september 1959. Wij zijn zo vrij ge weest ten gerieve van onze lezers, ons licht te gaan opsteken om hen hieromtrent iets naders te kunnen meedelen. Het schepenkollege nam initiatief in juni 11. en begon onderhandelingen met de Nationale Maat schappij van Buurtspoorwegen, met het vooropge steld doel de terminus van de tramlijn te verleggen naar de Denderkaai. REDENEN Het stadsbestuur voerde als redenen aan de doorgang voor het toenemende verkeer te verbe teren op het smalste deel van de Burchtdam en het gevaar voor de weggebruikers te verminderen. Niemand zal het trouwens in twijfel trekken dat het van het grootste belang is de werkelijk over laadde Burchtdam op zijn gevaarlijkste punt te ontlasten van de tram. BESLISSING OP DE GEMEENTERAAD van 4 september 1959 De gemeenteraad keurde het voorstel van het Schepencollege goed met uitzondering van een paar liberalen die wel niets tegen het princiep in te brengen hadden doch wel bezwaren aanvoerden van financiële aard. KOSTEN De stad moet de verplaatsingskosten betalen ten uelopen van 108.086 F (raming) terwijl zij even eens ten laste moet nemen de kasseidewerken op de öurcntaam. De Nationale Maatschappij der Buurtspoorwegen neemt op zich het uitbreken van ae sporen en de lijnen op de Burchtdam. BEZWAREN Tijdens de gemeenteraadszitting van 4 sep tember 1959 werden bezwaren geopperd, onder meer dat net niet aannemelijk is de ongeveer volledige last op de stad te leggen, daar waar in de jaren 1931- 32 de terminus in het belang van de Maatschappij werd verlegd van de Denderkaai naar de Bui ent- dam ten laste van de Maatschappij. Vragen werden gesteld in verband met de installatie van pinklich- ten. het bouwen van een wachthuis en WC. Besloten werd de opmerkingen van de raad aan de Maat schappij over te maken. DE UITVOERING Voorzien wordt dat dit werk zal uitgevoerd worden samen met de nieuwe bestrating, die den kelijk binnen een drietal weken zal aanvangen. BESLUIT Het betreft hier een zeer nuttig, ja noodza kelijk werk... dat evenwel wat duur uitvalt voor de stad. Nu ais het niet anders kan... moet het maar. We menen de tolk te zijn van eenieder wan neer wij van het Schepencollege verwachten dat het nog een poging doet bij de Maatschappij om geen sou méér te betalen dan werkelijk moet Aan de heren van net Schepencollege en aan de gemeenteraad onze gemeende gelukwensen voor dit prijzenswaardig initiatief. Aan de liberalen moeten we eenvoudig zeg gen dat ze achteraf gezien zeer flauw hebben gedaan in de kiesstrijd, toen ze verkondigden dat men de Burchtdam de nek ging omwringen indien men de tram van de Burchtdam zou wegleiden. Maar alia... nu het geen kiezing is gebruikten zij dan toch, op dit punt, hun verstand. Prijs per Nummer: 2 F. Prijs voor Jaarabonnement85 F. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Ik heb verleden week heel onverwachts een uppercut van links gekregen. Eerst wordt ge gepre zen, opgehemeld zou ik zeggen dat, dat ge er hoog moedig van worden zoudt, moest het er een beetje inzitten; en dan... ineens... plets... dat ge sterrekens ziet. Ik ben mijn nood gaan klagen bij mijn vriend, de pastoor. Hij lachte hij lacht altijd dat zijn -linkse streken, zei hij. Iemand die het hart op de rechte plaats draagt doet dat niet. Het wordt veel gedaan; dat wil zeggen dat er veel meer linksen zijn dan rechtsen, al denken de mensen dat links een uit zondering is. Daarom moet ge de schrijver niet aanzien als een monsterachtig wezen. Hij doet gelijk veel correspondenten en reporters. Ze hebben iets half gehoord en bijgevolg verkeerd begrepen, en ze schrijven dat ze het gezien hebben. Ze zijn meest al zo en dus is het normaal. Ge moogit u beloven dat gij die dat niet doet, niet voor abnormaal versleten wordt. Hij heeft nog~ een verzachtende omstandig heid op zijn actief. Hij heeft in hetzelfde blad twee artikelen moeten schrijven. Dat is veel voor één man en als het kwestie is van het blad vol te krij gen, dient alles en nog wat voor koren op de molen. God peilt de harten en de nieren. Hem kunt ge geen rad voor de ogen draaien. Sinds de staats greep van Adam en Eva, die wilden gelijk zijn aan God, doen de mensen altijd voort met willen gelijk zijn aan God. Ze ontleden hun evenmens volgens hun eigen normen en daar de mensen allemaal ver schillend zijn van karakter gelijk van aangezicht, kloppen ze er regelmatig nevens. Feiten zijn feiten; zelfs een generaal is niet opgewassen tegen een feit. En als in één artikel van een blad Antenne en Klokkeklanken en andere rubrieken, in één adem, dooreengewerkt worden en aan dezelfde schrijver ten laste gelegd, staat dat daar te lezen. (Vervolg op blz. 2) (VERVOLG VAN VORIG NUMMER) o In het jaar 1501 werd Neelen de Cru- wae^henaere opgehangen. Het vonnis dat in de Franse taal was opgesteld vermeldde exécuté comme desrobeur de chemins et pour autres faits démérités o Op 16 juli 1504 werd een andere vreem deling, Hendrik Hutson, op de Grote Markt het hoofd afgeslagen. Met kaarsen, azijn en koorden werd hij eerst, tot tweemaal toe, gepijnigd. De beul droeg bij deze gelegenheid een rood kleed. Zijn helper reikte hem bij het uitoefenen van zijn ambt, zwarte handschoenen toe. Na de onthoofding werd het lijk, benen en armen rugwaarts toegesnoerd, op een rad gebonden dat over een staak werd ge stoken en op het Galgeveld geplaatst, ten prooi aan de vogels. o In 1526 werd Pieter den Herder op de Markt door het zwaard onthoofd. Op de plaats waar dit gebeurde werd zavel aangebracht, waarschijn lijk om het bloed op te slorpen. o In 1530 werden alhier vijf beruchte mis dadigers aangehouden. Het waren Hans Stalen, cellebroeder te Gent; Adriaan De Winter, Merten Vanden Eede, Joannes De Rouck en Anthoon de barbier. Alle vijf werden ze op de pijnbank gelegd en de twee laatste nadien onthoofd. Adriaan De Winter bleef achtentwintig dagen in de gevangenis opgesloten en, na aan de schandpaal te zijn geklon ken, geblinddoekt, tot bloedens toe gegeeseld en gebannen uit Ninove en het Land van Vlaanderen voor de tijd van tien jaren. Merten Vanden Eede ook werd gegeseld. De cellebroeder bekwam zijn invrijheidstelling, door de machtige tussenkomst van zijn medebroeders. (Lees verder op blz. 2) op dinsdag 13 oktober en woensdag 14 oktober te 7.30 uur in de zaal "NOVA,, Reeks "DE DROEVE MYSTERIES °!aa ms ez'w d we ■■mi Onder de Antenne

Denderklok | 1959 | | pagina 1