u'Qams en Onder De Eozenkransfilm komt naar Ninove de Antenne Drie en dertigste Jaargang Zondag 18 oktober 1959 Paul LUYSTERMAN - JACOBS Prijs per Nummer2 F. Prijs voor Jaarabonnement: 85 F. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK Mevrouw Van De Mosselaere Stationsstraat op dinsdag 27 oktober en woensdag 28 oktober a.s. te 7.30 uur in de zaal "NOVA„ Reeks „DE GLORIEUZE MYSTERIES" Drukker - Uitgever Koepoortstraat 10 NINOVE Ft lef oen 327. 27 Postcheckrek. 4786.85 Het toeval dat een zo grote rol in ons leven speelt bracht ons onlangs in het bezit van een oud-Denderkloknummer, uitgave 10 april 1932. Ge ziet» nu precies van gisteren niet. In zijn Hoekje van de Reporter bekloeg onze voorganger er zich toen al over dat de reklame een allesomgrijpende vorm had aangenomen en dat de schoonste fles daarom niet het beste vocht inhield» of de gouageringde sigaar daarom de bes te was. Onze kollega, intussen ook al ouder geworden, zal met ons akkoord gaan als we zeggen dat in dit opzicht de stoutste verwachtingen overtroffen wer den en dat reklame als dusdanig bedoeld tot een grootscheepse opsnijderij veranderd is. Want de aanleiding tot dit artikel, lieve lezers, was een opschrift dat we onlangs zagen ergens op een bui tendorp diep in de Vlaanderen opschrift, dat ons eerst eens hartgrondig deed vloeken, daarna een glimlach op onze lippen toverde en ons ten slotte in een uitbundig gelach deed uitbarsten. Gelach om zo veel stommiteit in een zo stom boerendorp. Dat opschrift dan was te lezen op het venster, par don de vitrine van een lood- en zinkbewerker achter hetwelk te zien lagen koperen en nikkelen kranen, rubberslangen, een wit gelakte wastafel, een badkuip en alle andere soorten dingen die behoren tot het modern huiselijk komfort, tot een soort gummi-opstoppingsklok toe, genre lek-stok, en waarvoor geen nadere omschrijving vereist wordt. We weten niet hoe gezegde Jef, loodgieter van beroep, op de gedachte kwam die naam van zijn Amerikaanse stielgenoten op zijn voorruit te schilderen, toch willen we er iets op verwedden dat de brave man die woorden hier of daar in de stad heeft ontdekt, vond dat ze goed stonden en al ze op zijn gevel te schilderen er zijn eigen onbe nulligheid onder begroef. En hoe kan het ook anders Worden we, in onze tijd, niet overstroomd met allerlei soorten gekke namen en dingen Sinds het betaald verlof en de auto onze mensen zo gemakkelijk naar het buitenland bren gen, worden we overstroomd onder een vloed van dwaze, opgeschroefde benamingen voor de meest onnozele dingen. Zagen we onlangs niet op een frit'kot A la frite dorée In de gouden frit... Wie regelmatig stad en dorp van ons Vlaamse land afreist, zijn ogen de kost wil geven en daarbij zin heeft voor humor, kan de schoonste bloemlezing van dwaasheden verzamelen die ooit onder deze hemel gebloeid heeft. Zagen we zelf niet onlangs in een dorp onzer eigen Denderstreek een onoog- lijk cafeetje met Cafe Guido Gezelle... In dit land van schuimende bierpotten zijn de vroegere her bergen en deftige staminees sinds lang verdwenen om plaats te maken voor cafés Salon Napoléon, New-York, Hutsepot, La Jungle of de Lustige We duwe... In dit opzicht schoot Brussel natuurlijk weer de hoofdvogel want een doodgewone pintentapperij is er een pompeuze Brasserie de la Zwanze gewor den. Sla een adres- of telefoonboek open en ge vindt op elke bladzijde verschillende oorzaken tot plezier. Het geval is ons bekend van een handelaar in veevoeders, ver van hier, die zaken drijft onder de benaming van Laboratoires Sucriers Agricoles (in het meervoud a.u.b.) en wiens bedrijvigheid er in bestaat in een bouwvallige barak gekapt stro met suiker te vermengen, als paardevoer... De moderne reklame in al haar kleuren en geuren beschrijven zou ons te ver brengen en deze gazet zou er niet voor volstaan. Wat we dan eigen lijk met dit opstel bedoelden Och... ten eerste, om eens over iets anders te schrijven dan politiek. Ten tweede, omdat, als ge ai die dingen eens nauw keuriger gaat bekijken en het zeer dun laagje vernis er afhaalt, daaronder veelal niets anders te vinden is dan het grofste boerenbedrog. We mogen gerust zeggen dat de moderne mens er behoefte aan heeft zand in de ogen gestrooid te krijgen en er werkelijk naar hunkert beet genomen te worden, als het maar gebeurd ondei een vreemd-klinkende, liefst onbe grijpelijke naam. En ten derde, dat niemand zich over zijn werk hoeft te schamen. Een deftig werk man aan de reinigingsdiensten is ons meer waard dan de opsnijder die zich zelf agent sanitaire com munal noemt. Wie op behoorlijke en deskundige wijze zijn ambt, stiel of vak uitoefent kan gerust zijn eigen, goede naam gebruiken, niemand zal hem dat ten kwade duiden, wel integendeel. Noemen wij ons zelve journalist omdat we hier af en toe aan onze lezer eens... de waarheid zeggen Ik word het beu van naar de televisie te kijken. Poen ik er mede begon was ik verwonderd dat er zoveel vooraanstaande personaliteiten bijeen te krijgen waren en dat er zoveel bij waren die ik nog nooit gezien had, waarover ik nog nooit ge hoord had, wiens bestaan ik nog nooit vermoed had. En ik weerde mij om gezichten en namen te ont houden met enkele bijzonderheden bij, om de indruk te laten dat ik ook wel in hogere sferen verkeerde. Maar ik ben overeten. Er zijn er werkelijk te veel om te verwerken er zijn er zelfs te veel om wel te zijn. En het staat op geen beteren. Vroeger ope- ieerden de vooraanstaanden in meer beperkte kring Ze kregen soms hun naam in een gazet. Later wer den ze bij toeval eens afgeroepen in de radio, maar dat was het een oor in, en het andere uit. Nu kunnen ze heel het land door gezien wor den, en staan daar, in een grote stad of in een klein dorp voor en aan ze zijn immers vooraan staanden en ze voelen dat iedereen het oog op hen gericht heeft. Maar ze doen alsof ze het niet merken dat het oog van de camera op hen gericht is. Als de camera eens een greep .doet in de massa, om te laten zien dat er veel volk is, zijn er seffens die het in het snuitje hebben dat ze er bij zijn en ze groeten en wuiven zoveel ze kunnen. En 's anderen daags vragen ze aan wie ze tegenkomen hebt ge mij gisteren gezien in de televisie De vooraanstaanden doen dat niet. Ze geba- en dat ze niet eens weten dat ze voor de televisie staan en ze doen zodanig natuurlijk dat het er werkelijk een vingerdik opligt dat ze niet natuur lijk zijn. Achiel en Spaak lieten altijd zien dat ze wisten dat ze gezien waren en dat het hun ijdel- heid streelde. Vandaar ook dat er steeds meer hartstochte lijk gedrumd wordt om op de eerste rij te geraken en dat er steeds min verstandhouding bestaat tussen de mensen, omdat er te veel zijn die hun smikkel willen roeren. Maar ja... omtrent vijftig jaar geleden gingen de deuren van het leven voor ons open. Met zeven entwintig waren we die met een diploma onder de arm de schoolbanken verlieten en de wereld in trokken ter verovering ja, wat weet ik al. We waren met zevenentwintig en wij zijn het leven in- en doorgeraakt. Achttien van de zevenen twintig zijn reeds achter het ijzeren gordijn van de eeuwigheid. De overblijvenden komen regelma tig ieder jaar eens bijeen om het verleden eens op te rakelen. We zijn weer bijeen geweest. Van de negen waren er zes. De drie anderen leven nog, maar zijn volslagen invaliede. Dat wil niet zeggen dat de zes andere valied zijn... Ik ben, bij voorbeeld, niet in valiede, maar het is ook al en de vijf andere zijn niet veel beter dan ik. (Vervolg op bi*. 2) h b hn d w ek6/ REKLAME

Denderklok | 1959 | | pagina 1