d ut/ e Qr/ Drie eri dertigste Jaargang Zondag 1 november 1959 Paul LUYSTERMAN - JACOBS Prijs per Nummer2 F. Prijs voor Jaarabonnement85 F. WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK Mr A. De Ruyver Beverstraat Drukker - Uitgever Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327. 27 Postcheckrek. 4786.85 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Telkenjare, als de nevelen en de stormen van de herfst over het land gaan, roept de Kerk ons het beeld op van dat ander land, waar licht en zon, waar leven en geluk, geen schaduw of geen einde kennen. Naast de wereld van alles wat sterft en vergaat, rijst dan voor ons die andere wereld van alles wat blijft en niet sterven kan. Wat hier beneden moest groeien en groot worden tussen de vlagen en de slagen van regen en wind; wat hier door duisternis en wolken heen naar zon en licht moest zoeken, dat heeft daarboven zo meteen zijn grond gevonden, zijn lucht, zijn zon en zijn klimaat. Wat hier heeft gedroomd van schoonheid, en er soms ook een glimp mocht van opvangen, dat staat ginder omspoeld en doordrenkt van een werkelijkheid, waarvoor alle dromen ver zwinden en alle verlangens vergaan^ Wie hier, in de tuinen dezer aarde, geen rozen mocht plukken zonder zich te kwetsen aan de doornen, die staat ginder, in de paradijzen van God, in de onuitspreek bare weelde van verrukking en extase. Tegenover het onvolledige en het onvolmaakte, tegenover het vermengde en het verminkte van alles wat een mens hier beneden gelukkig kan maken, staat het gave van het gehele, het volle en het veilige bezit van zaligheid en geluk. De besten en heiligsten onder ons zijn zij, die dat hebben ingezien en aangevoeld; en allen zijn ze veworden de heimweevolle pel grims van het geluk van hierboven. Vandaag wordt dit alles ons voor de geest geroepen; de aarde kijkt op naar de hemel; de zielen van nier beneden groeten hun broeders van daar boven. En zo wordt de feestdag van de heiligen in de hemel ook de feestdag van de mensen op de aarde; de dag waarop aan ons, bannelingen en wroe- ters in dit stol, het visioen wordt voorgehouden onzer uiteindelijke bestemming; de dag der grote herinnering aan het paradijs; de feestdag van de hemel zelf. Vandaag vieren wij niet, zoals op de andere dagen, een of andere vooraanstaande figuur uit de heirscharen van hierboven; geen gemijterde abt of geen gekroonde paus alleen krijgt vandaag de eer. Een ster kan wel luister schenken aan het firma ment, maar de glorie en de pracht van het uitspansel ligt toch duizendmaal meer in de ontelbare massa sterren die in de zomernachten krioelen boven de aarde. En het zijn die onbekende sterren, die heiligen zonder naam of zonder ge schiedenis. die vandaag ook hun beurt krijgen om te worden herdacht en gevierd. Allerheiligen is het grote volksfeest van het hemelse Jeruzalem het massafeest en de massa vreugde in de stad van hierboven het feest van de ontelbare menigte uit alle rassen en alle klassen, uit alle talen en alle tijden. Er komt geen einde aan de opsomming van de volksstammen die hun vertegenwoordigers hebben in het rijk der hemelen. Geen wonder dat de verbeelding onzer dichters hier van vlaggen en vanen, van festoenen en bazuinen heeft gesproken geen wonder dat het palet onzer schilders aan deze hemelse taferelen zijn schoonste kleuren heeft gewijd. Allerheiligen... dat zijn zij allen die honger en dorst hebben gekend naar de gerechtigheid dat zijn de zachtmoedigen en de reinen, de barmharti- gen, de bedroefden en de vervolgden dat zijn zij allen die voor onze ogen voorbijglijden in dat grote poëem van tijd en eeuwigheid, dat Kristus ons heeft voorgehouden in Zijn bergrede over de acht Zaligheden dat is alle zielegrootheid en ziele- schoonheid die ooit op de aarde heeft vertoefd, en die zich daarboven, in de luchten van God, is gaan ontplooien in eeuwige bloei. Doorgronden waarin het geluk van de hemel bestaat, is zeei moeilijk. Het is immers al zo lastig, het kleine geluk, dat ons hier op aarde soms ten deel valt, onder woorden te brengen; wat zouden wij dan het eeuwige geluk van de hemel willen gaan bepalen of beschrijven! Neen, voor alles wat oneindig en eeuwig is, zijn onze menselijke begrip pen te beperkt en onze inzichten te begrensd. Hel geluk van de hemel zai voor de stervelingen dezer aarde altijd blijven een van de vele mysteriën, een van de grote geheimen Gods het grote, blijde mysteries van de hemel. Eén zaak weten we met stellige zekerheid, en dat is dat het geluk van de hemel bestaat, niet alleen omdat Kristus er gedurig aan heeft over gesproken, maar ook omdat het zo moet en niet anders kan. Het kan niet zijn dat de Schepper aller din gen een honger zou hebben geschapen, zonder ook de spijs te scheppen om die honger te stillen het kan niet zijn dat Hij een dorst zou hebben gescha pen zonder ook een drank te scheppen om uie dorst te lessen. En daar is honger en dorst geschapen die door geen aardse water of door geen aardse brood ooit konden worden gestild; dat is de honger en de dorst van de mens naar geluk. En het werk van de Schepper zou voorwaar vatbaar zijn voor zeer scherpe kritiek, moest Hij in die honger en die dorst niet hebben voorzien onvolledigheid in Zijn werk ware hier fout en grondige onvolmaakt heid. Maar daar is in voorzien en wel op een wijze die alle kritiek ontwapent, op een wijze die alle verstand te boven gaat en alle verbeelding overtreft omdat er iets bestaat dat eenmaal in eeuwigheid die honger en die dorst stillen zal, en dat is het geluk van de hemel. En zoals de sterren aan de zeeman op zijn vaart de weg, de koei's en de richting naar het veilige strand wijzen, zo wijzen ons de heiligen die ook als sterren staan boven het leven dezer aarde de koers, de richting en de weg naar God en naar de hemel. Iets over de Rozenkransfilm. Hij is nu vol ledig afgedraaid hier te Ninove. Al wie er belang in stelde heeft hem gezien. Wij kunnen nu objec tief ons gedacht zeggen, zonder verdacht te worden van verdoken propaganda of van kritiek. Veel mensen denken dat Pater Peyton een streng geschiedkundige afbeelding heeft gegeven van de feiten die in de Rozenkransfilm behandeld worden. Hij heeft dat met gedaan en ook dat inzicht niet gehad. De voorstelling van de stal van Beth- leëm en de voorstelling van het graf van Kristus, onder andere, zijn zeker niet streng geschiedkundig. Pater Peyton is de grote promotor van het in ere herstellen van de Rozenkrans in de familie, als tegengift tegen het uiteenvallen van de familie geest en het familieleven zelf. Toen we op de schoolbanken zaten hebben we heilige geschiedenis geleerd. Er bestonden daar voor wandplaten. Die platen wilden ons iets leren heel dikwijls iets dat niet af te beelden is. Kristus heeft op de dag van zijn lijden, grote pijn geleden gelijk er nooit iemand verdragen heeft. Dat is echt wijsgerig en geschiedkundig waar. Het is daarom niet nodig dat de vijanden van Kristus voor Hem speciale folteringen hebben uit gedacht. De grond van de zaak ligt hierin dat Kris tus ae volmaakste en de gevoeligste mens is geweest die bestaan heeft of nog bestaan zal. Hij was veel meer vatbaar voor genot en voor lijden dan gelijk wie ook. Genot heeft Hij niet gekend lijden des te meer. Om die waarheid te leren gebruikt de plaat over heilige geschiedenis voor Kristus een veel gro ter en zwaarder kruis dan voor de moordenaars. Het spreekt vanzelf dat een zwaarder of lich ter kruis de pijn niet kon verhogen of verminderen van hem die er aan te sterven hing. Die beelden die ons familiair zijn van in onze kleuterjaren, heeft Pater Peyton geëerbiedigd. Zijn doel was niet de laatste bevindingen van de ge schiedkunde te vulgariseren. In de eerste eeuwen van het kristendom zijn er buiten de Evangelische die zuiver geschied kundig zijn nog andere boeken geschreven over Kristus een soort godsdienstige romans. Eén er van is het Evangelie van de Kindsheid van Jezus Er waren er nog meer andere, en ook over heiligen. Uit die legende is er wel hier en daar een beeld eigenomen. Als wij Thomas, bij de dood van Mui ia, een tweeoe maal zien te laat komen, moeten we even glimlachen... Als wij dit punt aanraken is het omwille van zekere kritische geesten die zouden geneigd zijn legende en gescniedenis op dezelfde lijn te stellen, en soms twist en tweedracht te scheppen in familie en samenleving, tegen het inzicht van Pater Peyton in die de Rozenkrans wil gebruiken als middel van vrede en eendracht in het gezin, op een tijdstip waar de familie zo jammerlijk uiteenvalt. taams en ehn ekh/ flküE RH EI liIGEN Onder de Antenne

Denderklok | 1959 | | pagina 1