^'sten Beste Kijkers.. Onder de Antenne Drieëndertigste Jaargang Zondag 15 november 1959 WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK Mevrouw Van De Mosselaere Stationsstraat Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327. 27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer2 F. Prijs voor Jaarabonnement35 F. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Vandaag kregen wij een paar kolommen, vóórpagina, voor ons proza toegewezen. Met genoe gen maken wij er gebruik van om met onze lezers eens een paai hartige woorden te wisselen, niet over een of ander politiek probleem, dat desondanks toch even groot zou blijven, doch over die wondere, moderne heerser, die het TV-kijken geworden is. Toen vóór enkele tientallen jaren de radio zijn intrede deed in de gezinnen, waren de mensen wei nieuwsgierig en zelfs verbluft, doch er was toch een zeer, zéér speciale gebeurtenis nodig om de niet-radio-bezitters te lokken naar de huiskamer van een gebuur die wel naar het verslag over dat gebeuren kon luisteren. Er was bijvoorbeeld beslist niet het verschijnsel van thans zeer vele huisge zinnen die wekelijks ten minste één keer emigre ren naar familielid of gebuur, die een TV-toestel bezit en cafés, die kliënteel loKken en krijgen naar hun TV. Geen mens. die ontkent de grote in teresse, door het volk aan TV betoond. Het is te bagrijpen waar voorneen alleen auditief werd waargenomen (radio) komt er thans een nieuwe faktor bij de vizuele. Vandaar die reuzemacht en -invloed van de TV-uitzendingen. Vandaar ook de noodzakelijkheid van degelijke voorlichting en ernstige recensies in zake programma s, noodzaak, die alle katolieke dag bladen sinds lang hebben ingezien want dagelijks besteden zij ettelijke regels aan de programma's der verschillende zenders (met eventueel kwote- ring). Wii schreven noodzaak, doch evenjuist had den wij kunnen zetten plicht Dit al zal echter weinig uithalen (en in som mige gevallen wel een omgekeerd rezultaat heb ben...) mdien niet de Kijker zelf gezond oordeelt over de waarde en de toelaatbaarheid van wat hem wordt geprezenteerd. Hij moet kieskeurig kiezen en dit is voorwaar niet een geringe taak, noch ene dit zo maai onachtzaam Kan worden voorbijgelopen Hij moet vooraf achterhalen wat in zijn huiskamer zal worden toegelaten en, in geval hj verrast wordt door een niet te dulden programma of nummer, resoluut overschakelen naar een ander, ongeacht of er bezoekers zijn, die gaarne verder kijken er moeten in dergelijk geval werkelijk geen regelen van beleefdheid in ^cht worden genomen. En waarou zouden wij ook élke avond TV kijken Bestond er dan vroeger geen gezelligheid in de gezinnen en zouden al diegenen, die geen TV bezitten, zich dan elke avond zó erg vervelen Het is misschien (of zeker t)) wel juist andersom met de TV verdwenen ook de avonden, die zeer kalm en rustig verliepen, doch waarop alle leden van het gezin mekaars nabijheid en verbonden-zijn haast konkrect voelden. Met een TV-scherm lich tend voor zich leeft ieder zijn eigen leventje en is alle kontakt verloren. Misschien komt met de tijd het wel vanzelf dat het TV-toestel alleen wordt aangezet wanneer er werkelijk iets goeds en in teressants te zien valt, doch verstandig hij, die Uit van in den beginne als regel neemt. Want op een TV-loze avond valt er zoveel te doen een gezellig babbeltje, een vriend, die eens over komt (en heus niet steeds TV komt kij ken, integendeel een boek (vergeet niet te le zen een vrolijk spel met groten of kleinen, een knutselwerk en al die tientallen eenvoudige dingen die steeds de avonden van aiie mensen over de hele wereld schoon en goed konden maken. Als wij hierboven schreven plicht dan waren w;„ er ons wel van bewust dat menige lezer zal nebben gezegd En gij, Denderklok In derdaad, ook wij Ook wij zullen voortaan graag elke week een paar kolommetjes TV-Rubriek in lassen, en wij aanvaarden eventueel Uw verwijt, Lezer, van dit niet reeds vroeger te zijn begonnen, doen wat wenselijk is, blijkt daarom nog niet altijd mogelijk. Men mene nu niet hier vanaf volgende week elke zaterdag uitgebreide TV-programma's te lezen hiertoe vindt men geminuteerde en gedetailleerde gegevens in specifieke Radio- en TV-brochures. Men zoeke ook niet onze mening over élk programma der voorbije week, zelfs niet over élk groot, want... wij hangen niet iedere avond voor onze kijkkast Doch graag zullen wij, in de mate van het mogelijke, U van degelijKe programma's voorat op ue hoogte brengen, en U onverholen en on ver bloemd meedelen wat wij voor goed en minder goed aan een uitzending hebben gezien en gehoord... En ongetwijfeld, Lezer, zal niet altijd onze mening met de Uwe stroken... Elk woord, dat U ons m deze waardig gunt, zullen wij dan ook dank baar en met aandacht lezen. Aldus wensen wij i en waarom niet ook ons veel genoegen aan deze nieuwe Denderklok- rV-Eubriek Tot volgende week Er gaat geen dag voorbij zonder dat de Te levisie ons nieuws brengt over een of ander streek van Congo. Is het onze Televisie niet... 't is die van Hijsel-Panjs. De Fransen vertellen over onze mizeries in Congo me: zoveel plezier dat ze er hun eigen mizeries in Afriza bij vergeten. Zij waren er v anaf de eerste opstootjes in Leo innig van over tuigd dat de negers van ons weg wilden om met de Fransen te gaan huizen. Het samenhokken is een bij uitstek Franse specialiteit. Ik ben op 11 november aangenaam verrast geweest door een onverwachte ontmoeting een flinke jenge man die veertig jaar geleden bij mij op de schoolbanken zat. Hij heeft carrière gemaakt in Congo en ledermaai dat hij naai het moederland terugkeert, zijn er een paar bezoeken bij voor mij. Wij nebben over Congo gepraat. Hij is niet alleen een man met ongeveer twintig jaar kolonie achter de rug. Hij is een man die niet achter de schrijftafel gezeten heeft om erslagen te schrijven of te lezen. Hij heeft in alle mogelijke en onmogelijke hoeken van Congo ge beten soms op de. geweldige lanen van de groot stad bij gelegenheid in de krotwoningen der achterbuurten die de onvermijdelijke aanhang zijn van de grootsteden over heel de wereld. Hij heeft daaibij maanden en jaren, nu hier, dan daar, in de brousse gezeten. Hij kent niet alleen de kaart van Congo, hij kent cte Congolezen. gelijk de schaapherder zijn schapen kent. Voor ons, oningewijden, hebben alle schapen dezelfde kop een schapenkop. De herder kent ze Silemaai individueel. Hij moet lachen als wij hem vertellen dat alle schapenkoppen dezelfde zijn. Voor ons zijn de negers ook allemaal dezelf de. V ij hebben wel horen spreken van Bakongo's, 'van Banitou's en wat weet ik al. Voor ons heeft dat zo ongeveer een aardrijkskundige betekenis gelijk Limburger zijn Brabander Antwerpe naar of Oost-Vlaming. Het aantal stammen bij de Congolezen kunt ge op uw vingeren niet teilen zei mijn vriend. Ze hebben elk hun eigen taal' hun eigen gewoonten en zeden. Ze zijn allemaal vreemden voor mekaar, dat wil zeggen vijanden. Als kinderen van verschillige stammen onder ge bracht zijn in dezelfde kostschool, moet er voor gez-orgd worden dat ze afgescheiden van malkaar leven. Zodra ze bij elkaar geraken zijn ze aan het vechten. Nu houden de Belgen daar de wacht. Als zij zullen weg zijn, zullen de zwarten weer onder ling aan 't vechten gaan en net zal niet lang duren oi ze zullen weer malkaar opeten De «evolués» zijn mensen die kennis hebben gemaakt met de beschaving dat wil nog niet zeggen dat ze beschaafd zijn Er zijn er wel enkele, maar hoeveel is dat op de totale bevolking van Con go? Laat het nu één zijn op duizend laat het twee op duizend zijn... Denk u Ninove in met zijn (Lees verder op blz. 2) °^ams ba

Denderklok | 1959 | | pagina 1