A rist £/7 \j Qtf O. L. Vrouwkerk Moderne verlichting DE MONUMENTALE Zevenerdertigste Jaargang L>ic4i\i\ei - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer 2 F Prijs voer Jaarabonnement: 85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Log niet zolang geleden het monopolium van sommige Vlaamse extremisten, werd in de laatste maanden net woord Federalisme in de gewone politieke woordenschat opgenomen zondei dat zoals wel eens in vaderlandsminnende kringen ge vreesd de Belgische Staat er aan kapot is gegaan. Vroeger ge^ahuwd ais ae pest, kreeg het federalis me slechts zijn bewijs van burgertrouw sinds de Mouvement Populaire Wallon van kameraad Renard deze nieuwe staatsvorm opeist als de laatste red plank voor het voortbestaan van België, dus voor de Walen zelf. Of er federalisme komt, van welke vorm. met hoeveel staten en zo meer. zullen we voorlopig buiten beschouwing laten om alleen en kele economische aspecten van deze gebeurlijke Hernieuwing onder ogen te nemen. Uitgaande van de veronderstelling dat een fe deratief België zou bestaan uit Vlaanderen, Wallo nië en Brussel, komen we al direct tot de vaststel ling dat Brussel op zichzelf ais Staat en Fede ratieve hoofdstad nooit leefbaar is. Brussel leeft en teert door en van de provincie, zowel op handels als op nijverheidsgebied. Het grootste deel zijner werkkrachten komt uit Vlaanderen, waar het ook het grootste deel zijner producten verkoopt. Zoals ade andere grote steden is Brussel aangewezen op een rijx hinterland dat alleen een bloeiend Vlaan deren kan zijn geen arm, stervend Wallonië. Voor de Walen zelf stellen zich een massa vraag stukken, te veel om in dit korte betoog op te som men. Toch zijn er enkele die ons zo niet onmoge lijk dan toch zeer moeilijK oplosbaar schijnen te zijn, zoals bv. net industrialiseren der economisch zwaxke provincies Luxemburg en Namen, wel van enig toeiistiscn belang, maar jammer genoeg we gens hun bodemgesteldheid, slecht wegennet, on bevaarbare waterwegen en gebrek aan werkki ach ten totaal ongeschikt tot het oprichten van nieuwe industriën. Luik en Henegouwen van hun kant heb ben al te rekenen met het langzaam verdwijnen wegens uitputting der koJenindustrie met de hieraan verbonden zware bedrijven vroeger een vaste en rijke bron van inkomsten nu een last post voor de ganse natie Meer dan ooit krijgt Wallonië af te rekenen met het acute probleem der werkkrachten. Te lang hebben de Walen het principe gehuldigd één kind, maar rijk... zodat de bevolking er langzaam maar zeker achteruit liep en ook wei omdat er gerekend werd op de rijke toevoer uit Vlaanderen Niets zegt ons evenwel dat moest Vlaanderen ooit een Staat worden alles niet in het werk zal worden gesteld om onze eigen mensen werk op eigen bodem te bezorgen. De strek king in deze zin wint langs om meer veld en alles wijst er op dat Wallonië zijn toevlucht zal moeten nemen tot Italianen, Spanjolen enz... moreel gezond gebleven werklui met een massa kinderen die na één generatie, de Walen letterlijk zullen overspoelen Wat daarvan de gevolgen zouden zijn is licht te raden... Hetzelfde kan niet gezegd voor wat Vlaanderen betreft Van zelfsprekend zou federalisme van ons veel verandering en heraanpassingsvermogen ver gen, maar daar tegenover staat dan toch dat we over troeven beschikken die de anderen niet heb ben Moreel gezonde en flinke werkkrachten zijn hier nog in overvloed te krijgen, er rijst een gene ratie van technici die het beste laat verhopen en het intellectueel peil gaat snel omhoog, Verder "be schikken we over een goed wegennet, prima water wegen en kanalen die grote havens als Antwerpen, Gent en Zeebrugge rechtstreeks verbinden met gans Europa en bijzonder met het industriegebied van Noord-Frankrijk, een vruchtoaar hinterland dat in ons direct bereik ligt Dat er in de laatste tijd zoveel vreemd kapitaai in onze streken werd geïnvesteerd is een bewijs dat de zakenlui grote mogelijkheden zien tot het fabriceren van massaproducten die op de steeds bre der wollende Europese Maikt gemakkelijk een af zet kunnen vinden. Zonder alles te zijn, waren dit dan enkele as pecten d.e ons het federalisme minder doen vrezen dan dit wel voor Brussel en Wallonië het geval is Voor beide laatste zou het immers een sprong in het onbekende betekenen, het opnemen van ri sico's en verantwoordelijkheden tot dewelke wij ze zeker niet in staat achten Daarvoor hebben ze 130 jaar lang op een staatskas kunnen teren uit dewelke ze naar believen konden putten, terwijl ze op de goedzakkigheid der Vlamingen rekenden als op iets heiligs Misschien zit in dat idee van federalisme op zijn Waals nog wat anders mis se dien krijgen we een federalisme waarin elk der Staten zichzelf beheert, maar met één Federale kas Ge kent. al direct ons antwoord neen Moet er federalisme k men, nu vooruit dan... op Gods ge nade. we hebben al voor heter vuur gestaan Maar dan op één voorwaarde elk huishouden zijn eigen kas Het moet gedaan zijn met uitgaven van 500 miljoen voor een totaal nutteloze Route Wallonne, de autoweg dwars door Wallonië die voorrang krijgt op een E3 weg, een dringend werk. lang beloofd maar nooit begonnen Omdat die E3 weg Antwer pen met Noord-Frankrijk zou verbinden en meer rijkdom naar Vlaanderen zou brengen. Willen onze broeders in België dat eens en voor altijd goed in hun oren knopen De behandeling der begroting van de Kerkfabriek der Onze Lieve Vrouwkerk in de jongste gemeen teraadszitting en de ongewone debatten waartoe ze aanleiding gaf, heeft de beoogde reacties uitge lokt Gans het bestuur van de stad zet zich ongemeten in om alles, wat in zijn bevoegdheid ligt, in het werk te stellen voor de restauratie van de kerk en de aanpassing van haar omgeving. mmmm Op initiatief van de Kerkfabriek bracht een af vaardiging van de Koninklijke Commissie voor Mo numenten en Landschappen een bezoek aan de kerk op 24 december, in verband met ten voorstel tot verwarming van de kerk De openbare opinie van stad en streek betuigt van langs om meer een begrijpelijke en gewettigde interesse rond het gebeuren met het schoonste mo nument van Ninove en omstreken,. We weten dat de hogere instanties zich niet onbetuigd zullen laten aan deze sinds lang ver wachte reacties. Vv e zullen onze stadsgenoten zeer nauwkeurig op de hoogte houden van gans het verder verloop Het is ook een middel en zeker niet het slecht ste opdat ei iets van terecht komo ADR Indien de weersomstandigheden het toelaten dan zal de uitrusting van de Parklaan te Ninove. met een degelijke moderne openbare verlichting, over korte tijd een voldongen feit zijn De eelste twee lantaarnpalen zijn reeds opge richt en in werking De andere zullen ten spoedig ste volgen.. Dit zal bij avond een andere kijk geven op een sector die erbarmelijk verlicht was (zeven palen met buislampen van 2 x 20 watts) Die verlichting zal ook haar weerschijn hebben op een deel van het stadspark Laat ons hopen dat de inwoners van die om- ge\ ing .run vei lichting niet alleen zullen op prijs stellen, maar dat ze er zelf zullen helpen voor zorgen om ze in ere te doen houden Het stadspark zelf' zal niet langer onverlicht blijven In afwachting dat het later naar be horen uitgerust wordt met de passende parkver- liohting. werd een verlichting met schijnwerpers voorzien Bij velen zal een zucht van verlichting opgaan unnguo puoAi? fiq uao uca o pp i lusSu i jou es ;ip uio oord. Enkelen zullen elders moeten zuchten.. ez'»n d w e^6/, FEDERALISME

Denderklok | 1963 | | pagina 1