h \j Q& Zevenendertigste Jaargang Zaterdag 26 januari 1963 WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK Mr A. De Ruyver Beverstraat Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 85 F Prijs per Nummer '2 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Wat iedereen die een beetje afweet van onze Rationale e.-:onom:e met gemak kon voorspellen, zal misse.lien dus narue werkelijkheid worden Nog een goede week van dit barre winterweer en de kolenmagazijnen zullen, bij gebrek aan dringende maatregelen, de deuren sluiten. En dat in een land waar een overvloed van kolen beschikbaar zou moe ten zijn. Hoe we tot dergelijke toestand gekomen zijn willen we trachten onze lezers zo bondig mo gelijk uit te leggen. Werkelijk gebrek aan kolen bestaat er niet de totale nationale productie kan i uimscnoots instaan voor de behoeften der bcvol- kirig. Veeieei bestaat er gebrek aan goede of liever aan bepaalde soorten huisbrand, zoals mager Kolen (in België ten onreente antnraciet genoemd;. De hogeie levensstandaard Dracht mede dat het huis houdelijk komfort werd verhoogd. De vroegere ver warmingstoestellen zoals bv. de overbeKende leu- vense stoven, verdwenen zowel in de stad ais op cie buiten om piaats te maken voor modeine vuren zoais ulxtacnels en KooKhaarden. Y\ aar de vroegere toestellen allesbranders waren in de volle zin van het wooid, zijn de moderne vuren over het algemeen aangewezen op wel bepaalde kleinere soorten mager Kolen en het zijn juist deze soorten waaraan we het grootste gebrek hebben. Aan vette (Kempische) kolen bestaat geen tekort, wei in tegendeel is de productiemogelijkheid zo groot dat in ae zomei de werktijd tot 3 of 4 dagen per week moet ingekrompen worden. Zelfs wordt de sluiting van zekere koolmijnen zoais bijvoorbeeld Hout halen (slechts een dertigtal jaren mits miljarden investeringen opgericht) in het vooruitzicht ge steld. De pioductiemogeiijkheid van deze koolmijn aileen bcdiaagt ciica 6000 ion per dag. Hiertegen- ovei staat dan dat de mijnen, producenten van magei kolen beKkens van Luik, Charleroi en Centre zodanig uitgeput raken dat het meesten- deel ei van gesloten werden omdat de prijzen niet langei enderend waren. We staan enerzijds dus voor het feit van een overproductie van vette en anderzijds aan een tekort van mager kolen. Reke ning houdend met deze toestand moest er sinds lang van Regeringswege een kolenpolitiek gevoerd die ofwel de invoer van mager kolen tijdig voorzag, ofwel de nodige richtlijnen gaf tot een vervangen van mager door vette kolen als huisbrand. We mo- gen gei ust zeggen dat het Kolendireetorium het parastataal instituut gelast met deze zaken deer lijk in zijn taak is tekort geschoten. Uit de aard der zaak zelf is invoer van vreemde produkten al- lijd nadelig voor de nationale ekonomie, maar het was en bleef er. Dus dienden maatregelen getroffen om aan dit tekort te verhelpen, en dat is niet gobeuid. In plaats van ten minste zes maanden vroeger de nodige invoervergunningen toe te staan, werd hiermede tot september oktober gewacht, veel telaat dus om nog enige gunstige invloed te hebben op de bevoorrading. Bovendien gebeurde deze invoer op het nippertje aan prijzen die 200 tot 300 F per 1000 kg hoger lagen dan de eigen proauktie uit onze mijnen zou hebben gekost. Dit te voorzien, was het werk van het Kolendireeto rium, dat zich liever bezig hield met het uitwerken van een planning waarbij de praktijk zich moet aanpassen aan de theorie en niet omgekeerd, zoals het behoort. Het grootste falen van gezegd Direc torium ligt nochtans nog op een ander vlak Rekening houdende met de overproduktie aan vette kolen, dienden sinds jaren alle inspanningen er op gericht om deze grondstof zo goed mogelijk aan de behoeften en de vraag der verbruikers aan te passen, in natuurlijke staat ofwel onder vorm van ersatz-anthracites of speciale cokes. Vette kolen zijn immers rijke kolen om reden van hoog gehalte aan allerlei chemische stoffen zoals gas teer benzol tuluol enz waarvoor overal ter wereld afnemers aan interessante prijzen te vinden zijn. Ais overschot blijven dan de cokes of semi-cokes, een zeer goede brandstof, proper bij de behandeling en hard en bovendien aan schappelijke prijs, goed bruikbaar als huisbrand, voor zover men over goe de, speciale verbrandingsapparaten kan beschikken. Liever dan tijd en geld te verknoeien aan nutte loze theorie of het oprichten van een even nutteloos Kolendireetorium. was het de plicht der verschil- lenre regeringen de aandacht der constructeurs te vestigen op het uitvinden van een kachel die met evenveel gemak, even zuinig en proper, vette kolen of cokes kon verbruiken dan wel mager kolen. We zijn akKoord dat het zoeken naai een dergelijk apparaat zodanig veel tijd en geli zou vergen dat de constructeurs er zouden voor terug schrikken. Maar aangezien het gaat om het gebruik van een nationaal produkt, om werk voor mensen op eigen bodem, mocht het Kolendireetorium hier gerust enkele tientallen miljoenen uitsteken om een de gelijk resultaat te bereiken. Opwerpingen als zou het bouwen van dergelijke kachels onmogelijk of zeer moeilijk zijn. houden geen steek. Bovendien heeft het hun nooit aan vindingrijkheid ontbroken, zodat een ernstige aansporing van regeringswege met de nodige financiële waarborgen, aan het ko- lenvraagstuk zeker een oplossing zou hebben ge geven. Veischeidene lezers van De Denderklok druk ten ons hun voldoening uit over de bevattelijke algemene beschouwingen die we voor veertien da gen bi achten over het onderwerp der verwarming en dat gezien de barre winter die we doormaken voiledig op zijn tijd kwam. Samen met de niet verholen voldoening, verwachten vele lezers er zidh aan dat we het bij deze eerste algemene beschou wingen niet zullen laten, maar ook iets meer zouden vertellen over zekere aspekten van het verwar- mingspi obleem dat hen als leek zeer nauw7 aan het hart ligt. Zonder het gevaar te lopen ons te willen uitgeven voor doorwinterde specialisten in het vak, willen w e onze lezers toch graag deze voldoening schenken temeei daai er op het gebied van verwarmingsme thoden en stooKprocessen nog een zekere onwe tendheid heerst die in sommige gevallen kan leiden tot zeer treurige ervaringen. Anderzijds zijn die genen zeer talrijk die uit oorzaak van de zeer strenge winter die we doormaken de installatie van een centrale verwarming op de lijst hunner objectieven hebben geschreven en natuurlijk hier- over iets meer wensen te vernemen. KEUZE VAN DE BRANDSTOF VOOR CENTRALE VERWARMING GAS ALS BRANDSTOF In steden of gemeenten die aangesloten zjjn op een gasdistributienet komt gas natuurlijk in aan merking als brandstof en biedt het zelfs enkele voordelen die niet te verwaarlozen zijn. als een voud van bediening aanvoer van kolen of stook olie en afvoer van as vervallen, wat meteen derge lijke installatie zeer zindelijk maakt de brand stofbergplaats komt totaai te verdwijnen de biandstof wordt niet vóór maar na het verbruik betaald en de betaling is bovendien verdeeld over ae ganse winterperiode. Vermits in ons gewest de gasaansluiting niet bestaat achten we het dan ook niet nuttig hierover nog verder uit te breiden ELECTRICITEIT ALS WARMTEVERWEKKER Elect rische energie wordt veelal in straalkachels in warmte omgezet. Daartoe wordt electriciteit be leid door elementen die door warmteontwikkeling van de electrisdhe stroom, in gloeiende toestand geiaKen. Men heeft hier hoofdzakelijk te doen met I^ees verder op pagina 2 K7md Kolen nood -r Verwarming

Denderklok | 1963 | | pagina 1