e BHb/ z\n u'Qams DE C.V.P. ROEPT DE JEUGD OP Zevenendertigste Jaargang Zaterdag 23 maart 1963 sa De Jeugd staaf meestal afzijdig van de politiek Partij-Voorzitter Van Den Boeynants legt de vinger op de wonde Ook de Walen zijn voor Federalisme Het is vijf vóór twaalf voor de C.V.P, Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 85 F Prijs per Nummer 2 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Een onzer lezers zond ons onderstaande brief die we gezien zijn inhoud en naamtekening graag in zijn geheel overnemen. Geachte Redaktie, Uw artikel over de samensmelting van Ninove met Poliare. Outer en Okegem door U een beetje smalend u Gross Ninove genoemd, met aandacht doch ook met verbittering gelezen. Met aandacht, omdat al wat de bloei en de vooruitgang der Stad aangaat ons nauw aan het hart ligt en vanzelfspre kend onze volledige goedkeuring wegdraagt. Maar toch ook met verbittering, omdat deze woorden ons een tijdstip in herinnering brengen dat niet zo heel lang tot het verleden behoort, toen de pioniers van deze hoogstnodige hervorming de vele burgemeesters die wegens hun optreden tij dens de oorlog bij de bevrijding voor lange tijd het kafkot invlogen. Zonder onderzoek, zonder pro ces. alleen maar op aanklacht van zich—te—kort— gedaanvoelende politieke tegenstrevers, om ach teraf door het Gerecht tot lange gevangenisstraffen en onmogelijk te betalen boeten werden veroor deeld. Daarbij denken we vooral aan goede, over tuigde Vlamingen als bievoorbeeld Rik Borginon en Dr Grauls wier verdere leven letterlijk werd gekraakt, omdat ze het aandierven deze hervorming door te voeren tijdens de oorlog. Heeft ooit iemand daardoor een snede brood of één aardappel minder gehad Nu we toch zo ver staan dat de Regering, de nuzovaderlandslievende socialisten op kop. zelf het nut van dergelijke hervorming inziet, moet ze konsekwent blijven en wat nu noodzaak blijkt niet als zwaar anti-Belgisch misdrijf beschouwen omdat het binst de oorlog gebeurde. Of moet het waarheid blijven dat te vroeg gelijk hebben evenveel betekent als ONgelijk hebben Vraagt niet de elementaire eerlijkheid dat de ter zake gevelde vonnissen eenvoudig zouden ver nietigd. en dat de gestraften in recht en eer zouden hersteld worden, met teruggave der verbeurd ver klaarde goederen Het zou een schrale troost zijn voor al het leed dat werd aangedaan. Is het ogenblik nog niet gekomen om iemand als de doorbrave kristelijke huisvader Leo Vindevogel uit Ronse. terechtgesteld (of moeten we zeggen vermoord), in eer te herstellen, zodat zijn kinderen fier mogen gaan op hun naam Wij, Vlamingen, zijn maar ai tc rap geneigd om te vergeten wat ons werd aangedaan, we leven te veel voor onze maag. te weinig voor een gedachte. Uw vrijheid van woord kennende, vertrouwen we dit schrijven in uw weekblad opgenomen te zien. waarvoor beste dank. NOTA VAN DE REDAKTIE In de woorden Gross Ninove iets smalends vinden, mag onze lezer zeker niet. Onze bedoeling was alleen een sprekend opzicht te vinden. En dat is gelukt. Als bewijs zijn antwoord. Wat de rest betreft we zijn hier de eersten geweest IN DE TIJD TOEN ER NOG MOED TOE NODIG WAS de wraak roepende feiten van na de bevrijding aan te klagen. Voor ons mocht de spons al lang over alles gevaagd want we vragen niet beter. En voor de rest, vriend lezer, hebt ge gelijk. Onze Vlaamse jeugd zou er goed aan doen niet altijd rechtdoor te draven op zoek naar pateekes en frit. Eens omkijken is al tijd goed, want uit het verleden zijn de lessen voor de toekomst te rapen. De CVP hield zaterdag jl. een partijraad te Brus sel met als voornaamste punt aan de dagorde een aantal problemen welke meer bepaaldelijk de jeugd aanbelangen. Alle CVP-ministers en een aantal man datarissen hadden er aan gehouden aanwezig' te zijn bij de bespreking van een zo belangrijk pro gramma als het betrekken van de jeugd in een politieke partij. 'Deze vaststelling is niet van gisteren en alle generaties hebben steeds voor ditzelfde feit gestaan. Het is ook niet alleen in de CVP-rangen dat het verschijnsel zich pleegt voor te doen alle par tijen worstelen doorgaans met dezelfde moeilijk heid. We mogen gerust zeggen dat er werkelijk een klooi bestaat tussen de onderscheiden politieke partijen en instellingen enerzijds, en de jeugdbe wegingen zowel als de jeugd op zichzelf, anderzijds. Vandaar een gebrek aan nieuw jong bloed dat zich regelmatig laat gevoelen in de partijen en meteen een gebrek aan jonge stuwkracht welke zowel een partij als een private instelling op gelijk welk ge bied broodnodig heeft. De CVP heeft dit euvel waarschijnlijk goed aangevoeld en heeft de moed gehad er een partijraad aan te wijden. De voorzitter van de CVP deed beroep op de burgerzin van de jongere generatie om zich aktief in te laten met de politiek en de moeilijkheden waarmede het land voor het ogenblik te kampen heeft. Volgens de partijvoorzitter is de eenheid en het voortbestaan van he land zelf bedreigd en is het al te gemakkelijk en te simplistisch de verant woordelijkheid hiervoor op de rug te leggen van allerlei extremisten en onverdraagzamen. Thans zegde hij betalen we de vergissing, het onbegrip, de lafheid en de lichtzinnigheid van een politiek die 50 jaar lang ononderbroken de maatregelen niet wou treffen welke zich opdrongen. Wij van onze kant vinden die 50 jaar en beetje onderschat, want we mogen deze periode alleszins op 130 jaar schat ten, vanaf het bestaan van de Belgische Staat zelf. Wanneer de eenheid van het land nu bedreigd wordt, dan ligt de schuld eerst en vooral aan de structuur van deze Staat en aan het fanatisme van een minderheid die wou blijven heersen tegen alle gezond verstand in. Wanneer de extremisten het spelletje beu werden en hun heil zochten in af scheuring. dan werd dit extremisme slechts moge lijk gemaakt door de houding van Moeder België zelf die lieve kinderen miek en slechts misprijzen en welwillend begrijpen toonde voor het meest le vende deel van de natie. Daarom is de jeugd van heden niet meer te vergelijken met deze van voor 50 jaar, omdat het intellektueel peil van deze jeugd geweldig is gestegen. Vóór 100 jaar leerde Conscien ce zijn volk lezen vóór 50 jaar trachtten enkele zelfbewuste intellektuelen hun volk politiek wijs te maken, en heden ten dage is dit zelfde volk tot rijpheid gekomen en wil het zijn eigen weg gaan, wars van alle extremisme. Of de Belgische Staat nu unitair of tweeledig weze heeft geen belang meer en dat komt er ook niet op aan. Wat hij onvermij delijk moet worden kan niets meer tegenhouden, nl. de overkoepeling van twee wei-onderscheiden gemeenschappen welke op elkander aangewezen zijn en ieder hun eigen weg moeten kunnen gaan. En niet alleen de meest linkse vleugel van de BSP ofte MPW. Te Namen zal op zondag 24 maart een Waals aktiekongres plaats hebben op hetwelk een pleidooi voor federalisme zal gehouden worden door de meest vooraanstaanden in de onderscheiden Waalse bewegingen. Dit kongres verdient onze vol le aandacht omdat hier een nieuw geluid zal naar voor gebracht worden en waar de ouderwetse op vattingen die het «rendez-vous des Beiges» planden, overboord zuilen worden gegooid. Noch deze Waalse federalisten, noch de Vlaamse willen de vernieti ging van de Belgische Staat, wel de heropbouw op een gezonde basis van deze Staat, een meer realistische en een meer verstandige, ten bate van de twee volksgemeenschappen. De unitaristen van de CVP met eerste minister Lefèvre en partijvoorzitter Van Den Boeynants op kop, zijn toch niet stekeblind en moeten open oog hebben voor deze normale evolutie. Het heeft geen zin meer de boeman van het verscheurde land te zwaaien om de jongeren aan te zetten aktief deel te nemen aan hun politiek. Nieuwe tijden vergen nieuwe geluiden, ook voor de CVP. Wij menen het goed wanneer we onze politieke leiders toe roepen werkt aktief aan de ontplooiing van uw Vlaamse volksgemeenschap en schept de middelen welke zich opdringen voor het te laat zij Onze jonge generatie heeft nood aan actie, maar spant zich maar in voor een GROOTSE ZAAK d w Nog Gross Ninove!

Denderklok | 1963 | | pagina 1