h fist V// talige JCoogdag Tentoonstelling 4eOud-Domper Rally Zevenendertigste Jaargang Zaterdag 1 juni 1963 De Geest van God en de geest van de wereld AAN AL ONZE LEZERS EN LEZERESSEN "MARIA, KONINGIN VAN DE WERELD,, postzegelverzameling van Z. E. H. Fr. DE T R O Y E R 1 tot 4 juni 1963. Conferentiezaal Koepoort zaterdag van 15 tot 19 uur zondag en maandag van 10 tot 12 uur, en van 15 tot 19 uur dinsdag van 10 tot 12 uur. OUD - DOMPER EN DE hu Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786 85 iwn— ■■■i—imniwiii—m mi'iiiinMBHiiiin Prijs voor Jaarabonnement 85 F Prijs per Nummer 2 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG We leven in deze wereld of in deze «onze» tijd. Dat wil niet alleen zeggen dat we eten en drinken, groeten en gekleed gaan naar de wijze van onze tijd, maar vooral dat we onweerstaanbaar, als 't ware automatisch, de lucht, de geest inademen van deze tijd. Hoe denken wij over God en ziel. over schep ping en doel der schepping, over tijd en eeuwigheid, over huwelijk en naastenliefde Onze christelijke gedachten daarover zijn veelal doordrongen met de heersende opvattingen van de tijd. In deze materia listische wereld kunnen we nog moeilijk zuiver- christelijk denken. En doen we het toch, dan staan we haast alleen en worden aanzien als een zonder ling soort van denkers, die zogezegd geen rekening houden met de werkelijkheid. De werkelijkheid, die men beoogt en die op alles haar stempel drukt, is de heersende geest van de tijd. Het valt moeilijk die geest klaar te omlijnen, daar zijn karakter zo gemakkelijk verandert vol gens tijd en plaats... maar hij blijft steeds dezelfde hierin dat hij hardnekkig strijdt tegen de Geest Gods. Onder allerlei vormen streeft hij er naar, het baatzuchtige, het aardse, het zinnelijke te ver heffen boven het onbaatzuchtige, het geestelijke, het hemelse. Het is de geest die de duivel de eerste mensen heeft ingeblazen Ge zult gelijk zijn aan God De geest van de wereld staat lijnrecht tegenover de Geest van God. zodat in elke ziel de ene geest de andere moet verdringen, naar het woord van Christus Niemand kan twee heren dienen Zo verschillen de kristenen van de niet-kristenen juist hierdoor, dat zij de geest van de wereld hebben verzaakt om de Geest van God te volgen, zoals St Paulus schrijft Wij hebben niet de geest van de wereld ontvangen, maar de Geest die van God is. opdat wij zouden kennen wat ons door God is ge schonken Kennen wat ons door God is geschonken is niets anders dan het involgen van de genaden die de H. Geest ons voortdurend schenkt, het beieven van de gaven waarmede Hij ons in het doopsel heeft begiftigd. Doch dat valt niet gemakkelijk te verwezenlijken omdat de wereld waarin we leven, als het ware met een duivelse hardnekkigheid en scherpzinnigheid strijd voert tegen de Geest Gods. en dat niet in het ijle, in het abstracte, maar in de ziel, in het leven van de kristen. Daarom heeft het Vormsel de ge doopte geridderd tot soldaat van Christus», niet omdat hij oprukken zou als soldaat in een geoidend leger tegen andere soldaten, maar om in zijn eigen leven en ziel op te rukken tegen de geest van de wereld en zijn bondgenoten de duivel en eigen begeerlijkheid. Het is niet een lichte en evenmin een korte strijd. Niet zonder reden wordt in de heilige Schrift het gehele leven van de mens een worste ling genoemd, of wordt op aarde de Kerk de «Strij dende Kerk geheten, daar de kristen, zolang hij ieeft nn lid is van die Kerk. te strijden heeft. Uit elke worsteling kan hij. gesterkt door de Geest Gods als overwinnaar te voorschijn treden, doch uitein delijk overwinnaar, bekroond met de lauweren van een blijvende zege. wordt hij slechts in het andere leven, als hij deel zal uitmaken van de Zegevie rende Kerk Velen vragen zich af waarom, na haast twintig eeuwen christendom, de wereld nog niet geheel is bekeerd Faalt er dan iets aan de kracht van de Geest, aan de Levenwekker van de zielen Of is Hij niet bereid aan allen de gave van bekering en van het geloof te schenken Daarin ligt de reden niet... maar wel in het feit dat die gave van de Geest door velen wordt geweigerd. Ze willen de gave van het geloof niet aanvaarden omdat ze af stand moeten doen van eigen wil en eigen zin. van gemakzucht en begeerlijkheid ze moeten een nieuw leven beginnen, de geest van de wereld ver zaken... en meteen verliest het geloof voor hen alle belang. Ware deze gave Gods te kopen met geld, zoals ze hun TV. hun huis of auto kunnen kopen, dan zou den er wel velen voor zorgen verzekerd te zijn van de H. Geest, want die zou de leegheid van nun leven vullen, hun eeuwigheid beveiligen en bovendien hadden ze door dat koopje de Geest Gods enigszins in hun macht. Aldus redeneerde ook de tovenaar Simon die de apostelen geld aanbood om de macht van de H. Geest te ontvangen. Maar Petrus zei tot die man Uw geld ga met u ten verderve, omdat gij gemeend hebt, de gave Gods voor geld te ver krijgen De kristen is niet door geld vrijgekocht, haar door het Bloed van Jezus Christus. Dat Bloed heeft ons de gave van de H. Geest geschonken, om niets van onzentwege... Maar zo een ede: ge schenk is het, dat wij ons leven hebben te verande ren en goddelijk moeten leven, willen wij het bewaren een geschenk Gods dat ons maakt tot kinderen van God. Deze verzameling behaalde op de internationale tentoonstellingen Temex 61 te Buenos Aires en u Melusina 1963 te Luxemburg DE GOUDEN MEDALIE. Ninove is een stad waar de sport in het algemeen altijd een weelderige bodem heeft gevonden om er te groeien en te bloeien. Naast de populaire voet bal en het volksgeliefde veloken. naast de NAC en de baskette en het kaatsen, vindt men in onze stad ook aanhangers van de autosport. Niet dat het aan hangers zijn van de snelheid, neen. De oud-Dompers zijn eerder bezadigde mensen die van autosport houden omdat men achter het stuur zijn handig heid, de kalmte en zelfzekerheid kan bewijzen. De Rally, die de klub der Oud-studenten van de Den derstreek nu voor de vierde maal inricht, is een toeristische escapade. Men toert rond aan een ge middelde van 20 km in het uur. Men geniet van het landschap, men lost plezante en ook leerrijke vragen op. Men wordt voor verrassingen geplaatst waaraan men maanden later nog plezier beleeft. Ieder jaar komt er een andere formule voor de dag en elk jaar kreeg men andere winnaars. Dat geeft volgens voorzitter MERCKAERT meer spanning en meer kans aan iedereen. Dit jaar zo lichtte men ons toe is het een korte Rally 40 km in lijn met nog een reuze Ghymkhana cp de markt. Sport en spektakel op ZONDAGNAMIDDAG 9 JUNI aanstaande. De motoren ronken te Ninove en in de omstre ken. Het parkoers zelf blijft geheim voor de deel nemers tot op het ogenblik van de start. Dan moet er maar gevolgd worden volgens het ritblad. Op letten dat men geen verkeerde weg inslaat, of men loopt de kans in een patattenveld te belanden. Ook aandacht voor de hindernissen en de omstaanders raadplegen om de oplossing te kennen van de strik vragen. Heerlijke hoekjes van de streek ontdekken. Dit alles maakt van de Rally een leuk gedoe. Het bestuur houdt er aan zoveel wagens moge lijk aan de start te krijgen. De vele leden uit onze stad herinneren zich nog wel met hoeveel leute (Lees verder op blz 2) °laams Pinksteren

Denderklok | 1963 | | pagina 1