r d e zin 0\KSQB Zevenendertigste Jaargang Zaterdag 13 juli 1963 STAKf NGS-EPEDEMIE NAAR SINT-KRISTOFFEL TE POLLARE Zondag 14 juli 1963 te 10 uur TWEEDE WIJDING Alle automobilisten, en mofocyclisten worden er verwacht Drukker - Uilgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepooi tstraat 10 NINOVE felefoon 327.27 Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 85 F Prijs per Nummer 2 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Eindelijk dan, na maandenlang nutteloos ge praat en rond-de-pot-draaierij, werd een akkoord bereikt tussen de Regering en de Vlaamse Karner- fiaktie omtrent de door aanhechting bedreigde zes Brusselse randgemeenten. Via peis, radio en TV zijn onze lezer» genoeg zaam op de hoogte van alle details hieromtrent, ook van het protest uitgesproken door de Heer Roosens sekretaris van het Vlaams Aktie-Comité voor Brus sel en Taalgrens, dat onomwonden zijn veto stelde tegen dit wetsvoorstel. En we begrijpen dat. Wie zich onze vroegere zienswijze herinnert zal niet verwonderd zijn als we dit veto bijtreden en het gedane voorstel als onaanvaardbaar moeten verklaren. In gewone omstandigheden en met een partner die werkelijk van goede wil zou getuigen, kon over dit voorstel gepraat worden omdat we nu eenmaal in een tweetalig land leven en er met ade soort laktoren dient rekening gehouden. Maar uit een zeer lange ervaring hebben we de wijsheid geput dat alles wat uit Brussel komt en als na tionaleoplossing wordt voorgesteld, onvermijde lijk tegen onze eigen neus terecht komt en we steeds en altijd gefrederiktworden. De geschreven of stilzwijgende goedkeuring der Franstalige pers is een bewijs te meer dat het nogmaals aan goede wil zal ontbreken, dat er van nu af aan ai gedacht wordt aan de duizend en éen middelen die er bestaan om deze w et te saboteren, en dat schept ons vroeger wantrouwen nog aan. Want wat brengt ons het in Hertoginnedal zo moeizaam uitgebroeide regerings-ei? Voor de Frans talige minderheden méér dan ze ooit hebben dur ven verwachten: «faciliteiten naar buiitenin afwachting dat ze ook naar «binnen» gaan, recht op Franse lagere scholen, het oprichten van een niet aan ééntaligheid onderworpen nieuw arrondis sement, en het aanstellen van een vice-gouverneur belast met de toepassing der taalwetten. Voor de Vlaamse meerderheid: noppes in een plastieken zaksken... Met andere woorden, het is de Franstalige min derheid weer eens gelukt de Vlaamse meerderheid te doen doorgaan voor domme, onbeholpen boere- pummels, even achterlijk en onbekwaam zichzelf te besturen als de negers in Kongo 50 jaar geleden. Nu weten we lang dat de Vlamingen bij Brus selaars en Walen doorgaan als zijnde niet te vlug van geest en eerder traag in hun reakties. Die illusie kunnen ze evenwel klasseren hij al deze die ze al verloren en nog zullen verliezen. We snappen alles even goed en even rap als om het even wie, alleen getroosten WIJ ons de moeite even na te denken alvorens tot de aktie over te gaan' En zo ver zijn we gekomen, MOETEN komen Sinds de Koningskwestie, waarbij de meerder heid de duimen moest leggen voor de Luikse revo lutionairen. sinds de mislukte opstand onder de re- gei ing E\ skens, hebben we geleerd dat goedge plaatste kasseistenen en opgebroken rails argumen ten zijn die bij de regering méér inslaan dan om het even welk goed gemotiveerd en redelijk betoog. E\ enmm kunnen we de k\^ade trouw vergeten die in Brussel heerst omtrent alles wat maar van bij of verre naar Vlaams next. Werd de eventueel te benoemen vice-gouverneur al op voorhand niet met de naam Gauleiterbestempeld? De oedoe- ling snappen we het op voorhand onmogelijk ma ken van een ernstig Vlaams kandidaat. Dreef de Brusselse gemeenteraad de onbeschaamdheid niet zó ver. het Vlaamsonkundig Madammeke Van Leynsele voor te dragen als beheerder van de ge nationaliseerde Muntschouwburg, en dat op de LAAMSE rol Dat zijn maar een paar voorbeel den uit de laatste dagen. Moeten we er aan herinneren dat Ukkel en Bosvoorde slechts in 1920 overschakelden naar het Frans als bestuurstaal - dat Laken, Haren en Neder- over-Heembeek in 1921 anexen van Brussel werden? De dappei e vaderlanders van Molenbeek, Ander- lecht, Koekelberg en Jette deden hetzelfde in 1947, terwijl Ganshoren, Evere en Sint-Agatha-Berchem in 195-4 verfranst werden. - Zoveei vroegere Vlaam se gemeenten, zoveel gebiedsroof en dat in een zeer korte tijdspanne. En let wel op de data: telkens in de jaren kort volgende op de oorlog, telkens tij dens een verwoede repressie alleen tegen de Vla mingen gevoerd. I* ban te verwonderen dat we weer eens NEEN zeggen, moeten zeggen, alleen maar om ge wettigd wantrouwen tegenover Brusselaars en Wa len. Als wij, in gans de geschiedenis van België, ook maar éen voorbeeld konden vinden van wer- kelijk begrip tegenover onze rechtmatige eisen, wel... we zouden «om der lieven vredes wille» neg maar eens bereid zijn tot toegevingen. We vre- zen c c htei dat het zal gaan zoals altijd nu de vin ger, morgen de hand, overmorgen de arm en ten slotte het hele Vlaamse lijf in de muil van de Brus selse slokop. En in afwachting zijn er nog altijd een half miljoen Vlamingen NIET vertegenwoordigd m het Parlement Nee, Hertoginne, van wat in uw dal bekok stoofd werd, willen we niets weten. De dokters van de Borinage, ongeveer een 140 man sterk, hebben gevolg gegeven aan het orde woord van hun verbond en zijn dinsdag jl. in sta king gegaan tot en met donderdag eropvolgend. De reden verzet ten overstaan van de door minis ter van volksgezondheid Leburton in het vooruit zicht gestelde wet op de Ziekte en Invaliditeits Verzekering. Als bijzonderheid mag wel vermeld dat de geneesheren er voor gezorgd hebben dat een wachtdienst voor spoedgevallen functionneerde en... zonder kosten. in verscheidene grote steden werd door de po litie een stiptheidsstaking ingezet. De gevolgen er van hebben wij ter plaatse ondervonden en door lotos in de bladen gezien: verkeersopstoppingen en oponthoud van de weggebruikers gedurende lan ge tijd. De reden onze politiemannen willen aan passing van hun wedde, voor de rest mag alles in het honderd lopen. Het verschil tussen beide stakingen valt onmid dellijk op en juist hierom is de dokters-staking ons veel sympatieker: (Lees verder op pag. 2) ST. CHRISTOFFEL- POllARf vu Ook nu weer: NEEN! O- Blikvangers... Bedevaart

Denderklok | 1963 | | pagina 1