d zin 0\HsSe Zevenendertigste Jaargang Zaterdag 20 juli 1963 I V Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 N1NÜVE Telefoon 327117 Postcheckrek. 4780 85 Prijs voor Jaarabonnement 85 F Prijs per Nummer 2 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Kort na 20 uur wordt de zitting voor geopend verklaard. De heer De Mont is afwezig en er is weinig publieke belangstelling. Dhr Secretaris geelt lezing van het verslag der vorige zitting, dat zonder aanmerkingen wordt goedgekeurd. 1) Kasverslag stad 2e kwartaal Dhr De Riemaecker geelt lezing van het verslag en de Raad neemt er akte van. 2) Vaststelling stadsrekening over het dienstjaar 1962 Dhr De Riemaecker geeft lezing van de stads rekening en trekt er de aandacht op dat nog voor 5 miljoen F achterstallige belastingen aan de Stad niet werden overgemaakt. Dhr Waltniei - We maakten dezer dagen een wan deling doorheen de stadsrekeningen 1962, en in het algemeen stellen we vast dat de gewone dienst, met een mali van 2.845.444 F, het best het financieel beleid van het huidig stadsbestuur weerspiegelt. Indeiaaad, er moeten nog enkele miljoenen bin nenkomen. maar het blijft toch nok een vraagteken of al dit te goed nog zal ontvangen kunnen worden. Er weid \oor de talrijke leningen die aangegaan werden 124.949 F aan inteesten uitbetaald en deze zullen in 1962 nog verhogen tot 300.000 F We willen ook nog wijzen op sommige buiten sporige uitgaven: receptiekosten (citeert het aantal sigaren, sigaretten, dranken enz...) - stalen meu belen aangekocht bij Van Der Borght te Brussel die als zeer duur bekend staat. Waarom die niet rechtstreeks kopen bij de fabrikant Zeer dure pooi ten oor het brandweerarsenaal - De vriendjes politiek gaat maar steeds verder, en er schijnt in onze stad maar 1 huisschilder en 1 schrijnwerker te bestaan. En waarom al die aankopen buiten de- stad gedaan, tot zelfs voor Sint-Niklaasgerief Destijds werd hier gezegd Geen Vlaams, geen centen maai in de fakturen gericht aan 't huidig bestuur, vinden we er vele ééntalig Frans. En nu een woord over het artikel verschenen in het weekblad «De Denderklok» over Het Schan daal in het Slachthuis te Ninove», genaamtekend door de heer Schepen De Riemaecker. Dat de heer Schepen de aanteigmgen van een dagblad tracht te ontzenuwen, is zijn goed recht. Maar dat hij daar voor brieven publiceert waarvan de gemeenteraad nog geen kennis had. dat kunnen we niet aanvaar den. Het is nog te vroeg om over die zaak een oor deel te vellen, dat komt eerst aan het Gerecht toe. Wel hebben we iets te zeggen over de verantwoor delijkheid van het stadsbestuur in deze aangelegen heid. Sinds 1 jaar had de stad haar verantwoorde lijkheid afgewenteld op een directeur-vleeskeurder die heer en meester was in het slachthuis. Het Schepencollege had er niet de minste controle meer. De politieagent van dienst was er geen politieagent, maar had een welbepaalde fiscale opdracht. De kans tot misbruiken werd door het huidig stadsbe stuur geschapen. Alleen de Directeur kon voordeel halen uit het nieuw s\steem, maar voor de stad echter viel het faliekant uit. De verpachting viel weg en de onder houdskosten bleven verder door de Stad gedragen Naar onze mening is dit systeem een slechte zaak voor de stad. Onze groep zal straks de schorsing van de be trokkenen stemmen, maar niet als straf, maar in afwachting van de uitslag van het Gerecht. Indien er geen overtreding is eisen we onmiddellijke in diensttreding. En nu nog wat over het personeel. Wij vonden een uitgave van 50.000 F voor plans, projecten en gepresteerd werk voor het bijzonder plan van aanleg in het Polderkwartier, en dit in v ooi deel van de heer Willried D Hondt, stadscon- ducteur. Is er een beslissing van het Schepencollege de stadsconducteur als zelfstandige te werk te stellen Bestaat er een overeenkomst Is het normaal dat voor deze prestaties - die noch tans vallen binnen het normale werk van de stads conducteur - een ereloon wordt voorzien Wij me nen nochtans te weten dat, om de stadsconducteur wat te ontlasten, hem een tekenaar ter beschikking werd gesteld. Is het U bekend dat deze huiptekenaar ook les geelt in een plaatselijke onderwijsinrichting Is hei dan normaal dat deze hier op het stadhuis een regelmatige wedde ontvangt Dhr De Riemaecker - Het is belachelijk te veron derstellen dat de achterstallige belastingen ons niet zullen worden overgemaakt, want deze liggen vast en komen de stad toe. De ongelukkige Eenheidswet van de gewezen PVV-CVP-regering is zeker niet vreemd aan het slecht innen van de belastingen. Heren, mag ik er U op wijzen dat U de stekjes vergete bent bij de recept iekosten (gelach). Als L zich de moeite wil getroosten na te gaan wie we door onze werking - allemaal dienen te ontvangen, dan zullen die receptiekosten U niet. verbazen en zeker geen verspillingen blijken. Dat wij stalen meubelen aankopen bij Firma Van Der Borght, heelt U ons geleerd, want in de nij- v ei heidsschool en op het stadssecretariaat zijn geen andere te vinden. Dure poorten voor het brandweerarsenaal Het ging hier om speciale poorten die een speciaal, vei lig en snel openen verzekeren. Het systeem voorzag zelis het automatisch openen der deuren door een soort van electrisch oog, en dit gedeelte hebben we laten varen om de kosten te dempen. Dat U meent dat er in de stad maar éen huis schilder is, komt door het feit dat bedoelde schilder de laagste aanbiedingen deed, evenals ook die ene sc In i jnw ei kei wiens aanbieding voor het vervaar digen der doodskisten voor de ontgravingen, bijna de heltt lager lag dan de aanbieding die er op volgde. Voor wat betreft het aankopen van Sint-Niklaas- geschenken buiten de stad, kan ik U zeggen dat de aangekochte speciale boeken nergens in onze stad vervaardigd worden. Dhr Waitniel - Toch zeker ook niet in de Super- Bazar van Anderlecht. Dhr Burgemeester - De leraars doen die aanko pen zelf. Dhr De Riemaecker - En dan die Franstalige fac turen... Hoe belachelijk dit te moeten horen zeggen van mensen die nog tot voor een paar weken lid waren van de S.P.R.L. Association Libérale des Oeuvres Libérales du Canton de Ninove (gelach). Voor wat aangaat het slachthuis, hebben we moe ten reageren tegen bepaalde uitlatingen in een dag blad. Ik heb aan dit artikel niets te wijzigen. Be doeld weekblad werd toen gestuurd aan alle par lementairen van het land en aan alle betrokken diensten. De huichelarij viel vlug stil toen dit arti kel verscheen, Ik daag tevens iedereen uit mij een openbaar slachthuis aan te duiden waar geen overtredingen worden be baan hetzij tegen de geest of tegen de letter van de wet. De oppositie stelt het stadsbestuur verantwoor delijk voor de feiten. Dit ware inderdaad juist ge weest indien we vorig jaar niet een verantwoorde lijke directeur hadden aangesteld. Het is onze verdienste dat we de verantwoorde lijkheden goed hebben weten af te lijnen. U spreekt van gebrek aan controle... Maar, mijne Heren, dit is de taak van de Inspectiedienst en Controlecommissie die regelmatig het slachthuis moeten bezoeken. De taak die de politieagent in het slachthuis ver vulde, is deze die ons werd opgelegd door het Ministerie van Volksgezondheid. U klaagt aan dat de veearts eigenmachtig han delde... Maar dat is toch normaal vermits hij dit kon met kennis van zaken. Het is een kwestie van vertrouwen of niet. en vorig jaar hebben wij hem hier allen ons vertrouwen geschonken. Of dit ver trouwen werd bedrogen kan nu nog niemand zeg gen, vermits de feiten nog niet officieel zijn gekend. Wanneer U zegt dat het slachthuis thans een ver liespost betekent voor de stad, dan draait U de taal der cijfers om. Acht maanden na het invoeren van het nieuw systeem steeg de activiteit met 3000 een heden of 90.000 F. Beweren dat we geld verliezen omdat er geen verpachting meer is, is ook onjuist. Met de activiteit tot 13.000 eenheden op te voeren nctgeen leeds dit jaar in ons bereik lag - werd het w egv allen van de verpachting reeds vergoed. En mogen we er U ook nog op wijzen dat de onkosten voor de vervoermiddelen thans verplicht dienen ge dragen te worden door de Stad. Dat de veearts alleen meer winst maakt, is zeer normaal. In 1961 deed hij 8.772 keuringen of 185 990 F. In 1962 ontving hij inderdaad 50.000 F meer, maar hij deed dan toch ook 3000 keuringen meer (11.054) Dat ik niet gewacht heb tot de gemeenteraad op nieuw vengaderde, om een brief te publiceren, gebeurde alleen in die zin dat wij geen zondebok w ilden spelen voor feiten waaraan wij geen schuld hadden. Wij hebben ons alleen laten leiden dooi de gedachte de stad te dienen. (Lees verder op pag 2) I °laams Gemeenteraadszitting van uioensdag 10 juli 1963

Denderklok | 1963 | | pagina 1