h fst \j 0\KSQ Q</ Zevenendertigste Jaargang Zaterdag 24 oogst 1963 SCHOOLGELIJKHEID DE IJZERBEDEVAART HET FESTIVAL VAN VLAANDEREN OPVOEDING EN KULTUUR Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 478ü 85 Prijs voor Jaarabonnement 85 F Prijs per Nummer 2 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Dat is het, inderdaad. En dat is goed te zien aan de massa toeristen die, telkens er gelegenheid toe bestaat, er op uit trekt op zoek naar nieuwe horizonten en andere avonturen. Toerisme heelt in onze moderne ontspanning een dergelijke plaats ingenomen, dat het eenvoudig niet meer weg te cijferen valt. Dit werd zo goed begiepen, dat al de Westerse landen zich inspannen om het de toerist zo aangenaam mogelijk te maken, hem te helpen waar het kan. onder meer door de vroegere douaneformaliteiten tot een minimum te herleiden, zodat ge met alle gemak en omzeggens zonder vertraging overal kunt komen. De tijd is ver al dat we nog reispassen. visa's, triptieken, opgave van deviezenbezit en andere rommel nodig hadden om in de Filippine een portie mosselen te gaan smullen. Overal worden lofwaardige pogingen gedaan om het de toerist zo aangenaam mogelijk te maken, overal kunt ge om het even welke in lichtingen bekomen omtrent bezienswaardigheden, logies, restaurants en prijzen - inlichtingen steeds met de glimlach verstrekt door een gestyleerd per soneel, met de zekerheid door bevoegde personen op de goede weg gezet te worden. In dat opzicht hebben we werkelijk geen reden tot klagen, al weten we natuurlijk allemaal ciat elk land er zich alleen op toelegt zoveel mogelijk binnen te rijven van de miljarden die jaarlijks aan toerisme worden gespendeerd. Er blij 11 nochtans een onaangename kant die, zo menen we toch. met een beetje goede wil op te lossen valt, namelijk het omwisselen van geld. Toegegeven dat ge met uw Belgische briefjes zo wat overal terecht komt. ge krijgt ze op zicht om gewisseld, ge kunt zelfs uw vreemde munt op voor hand inkopen of U wapenen met kredietbrief of ieischecks. toch blijft het altijd een onaangename karwei, in de vreemde, een bank ol wisselkantoor te moeten binnen lopen, al was het alleen maar om de tijdsverspilling of omdat het juist niet past. Onaangenamer wordt het nog als ge bv. voor een dagje naar Noord-frankrijk reist, waar uw Belgische 1 ranks met de glimlach aanvaard wor den. maar toch krijgt ge uw pollen vol Franse kloppeis die ge dan willens nillens moet verteren aan prullen, ofwel thuis in een kist gooien bij koperen of zilveren overschotten van vroeger. Werkelijk ingewikkeld wordt het voor wie een reis onderneemt naar Zuid-Slavië via Oostenrijk of naar Griekenland via Italië. Wie dergelijk avon tuur waagt doet er goed aan zich met een reken- tabelletje te wapenen om prijzen allerhande tot zijn eigen begrip terug te brengen. Gewaagd wordt het voor wie interesse betoond - en wie doet dat niet - voor een of ander étalage artikel. zonder verder nadenken betaald, om ach teraf vast te stellen dat hetzelfde in eigen land een boni duiten minder kost. Al deze moeilijkheden zijn gemakkelijk te om zeilen als de Westerse landen er toe konden beslui ten hun munt gelijk te schakelen, bv. door het in voege brengen van een Europese munt (noem ze nu Eurodollar of Eurofrank of Euromark) die in alle Westerse landen gangbaar zou zijn en dezelfde koopkracht bezitten, een munt in de zin van de USA-dollar die toch als gangbare munt m gans de Verenigde Staten telt en door circa 240 miljoen mensen gebruikt wordt. Het zou gemakkelijk en aangenaam zijn, in gans West-Europa. ALLE prijzen in éénzelfde munt gekwoteerd te zien. omdat ze (de prijzen) meer zouden spreken en ons do waarheid zeggen zodat we niet meer zo gemakkelijk op stopen zouden getrokken worden. Alle geleuter met grote en klei ne. blauwe ot groene brieven zou ermede verdwij nen en na de reis zouden onze zakken niet afwegen door al het onbruikbaar wisselgeld dat we onder weg hebben opgeraapt. De moeilijkheden bij het in voege brengen van een dergelijke West-Europese munteenheid zijn voorzeker niet klein, toch hopen we dat de 'bevoeg de personen de Koppen eens bij mekaar zullen ste ken om aan deze laatste hindernis tot eenmaking van Europa, een goede oplossing te geven. Het schijnt ons het goede ogenblik, nu zelfs de Engelse oer-konservatieven hun oude maten, munten en gewichten gaan prijs geven, om naar het decimaal stelsel over te hevelen. het Schoolpakt is een schone dure zaak ge weest voor de Staatsfinancies, maar van de gelijk berechtiging der schoolgaande jeugd komt niet veel aan huis. Gans het land door1 wordt Barnumreklaam gemaakt ten gunste van het Rijksonderwijs, met opsomming van de ontelbare materiële en andere voordelen welke geboden worden, zo bv. de ruime luchtige en goed-vervvarmde lokalen, de volledige maaltijden aan 12.50 f. kosteloze leerboeken en schrijfgerief, kosteloze afhaling en bestelling ten huize van de leerling enz... te veel om een zorgza me huisvader niet in bekoring te brengen. Inzake onderwijs zeil wordt de nadruk gelegd op het streng toezicht van de hoofdonderwijzer, de directeur en de Rijksinspectie, op de toegewijde gespecialiseer de klachten en last but not least op de opvoeding, de orde, de netheid, het voorkomen, de beleefdheid en de verdraagzaamheid die voor het latere leven van het kind van het allergrootste belang zijn. Wij zijn de mening toegedaan dat ons vrij on derwijs tot deze vooropgestelde doeleinden gelijk loopt, dat er wel minder stoffelijke voordelen aan verbonden zijn, maar dat het in ruil onze kinderen opvoedt tot schoonmenselijkheid, tot volwaardige staatsburgers die een houvast meekrijgen voor het latere leven, gesteund op een kristelijke levensbe schouwing. Kristelijke ouders weten maar ai te goed wat deze laatste voordelen bieden voor het geluk van hun kinderen en handelen in overeen stemming hiermede. Volgens de Franstalige bladen met minder be langstelling dan vorige jaren, volgens de Vlaamse met meer enthoesiasme en meer volk. Het blijft eerst en vooral een bedevaart waar gebeden wordt voor de zielerust van al deze Vlaamse IJzerjongens die hun bloed gaven voor de Belgische Staat, die voor hen maar een stiefvader was. Wij kunnen niet altijd akkoord gaan met de inhoud van de rede voeringen welke er gehouden worden, maar we gaan ook niet akkoord met de onverschillige afzij digheid van officiële zijde, wegens de a-politieke houding van het komitee grotendeels ingegeven. Dat aiie moties en gloedvolle toespraken niet veel aarde aan de dijk brengen van het Vlaams rechtsherstel, valt niet meer aan te tonen. De pers in het «lgemeen - wij spreken natuurlijk van de Vlaamse pers, wenst dat hier een kentering zou Komen en dat de romantiek zou plaats maken voor een lealistischer en konkreter houding vanwege de inrichters. Wij kunnen het hiermede volledig eens zijn en zouden liefst deze bedevaarten zien uit groeien tot massale volksverzamelingen die pië teitsvol haar Vlaamse doden herdenken, zonder meer. Al het andere is neven de kwestie en dient de zaak van de Vrede niet, noch in het binnenland noch in het buitenland Ons vorstenpaar woonde deze week de opening bij van het Festival van Vlaanderen te Gent. Dat is een zeer gelukkig initiatief bij deze kulturele manifestatie en kan er slechts meer luister aan ge- yen. Koning Boudewijn en Koningin Fabiola heb ben de simpatie van hun volk, en dergelijke blijken v an aanmoediging kunnen deze simpatie slechts in de hand werken. Dc benoeming van Dr Grvpdonck, hoofd van oe kulturele aangelegenheden der provincie Oost- Vlaanderen, tot bijgevoegd Kabinetshoofd van Mi nister Van Elsiande, is voorzeker een gelukkige aanwinst voor dit departement. Wij kennen Dr Grypdonck als een zeer voornaam redenaar en or ganisator op kultureel gebied. In het kader van de splitsing der kulturele diensten bij het Ministerie an Nationale Opvoeding, zal deze eminente per soonlijkheid zeker goed werk leveren, onze jeugd ten bate. u^ams ba ez>n d w eh()/ Reizen is plezant Blikvangers

Denderklok | 1963 | | pagina 1