h Hst Sn \J 'ALARMTOESTAND' in de Sovjet-stations Zevenendertigste Jaargang Zaterdag 14 september 1963 VOOR OF TEGEN FEDERALISME DE REACTIES IN DE PERS DAK MAAR DE KAT UIT DE BOOM KIJKEN?.. DE WANORDE IN DE SOVJET-UNIE... Nieuwe Controlemaatregelen... Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Kuepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Posteheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 85 F Prijs per Nummer 2 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG mm Mmwrr wnrnir"r - imtin uw—i Het Davidsfonds kongresseerde verleden zon dag te Leuven en het was zo sedert enkele jaren gewoonte geworden dat er op de slotvergadering nogal scherpe besluiten getroffen werden in ver band met de te voeren actie voor het komende jaar. Ditmaal heeft de strijdvaardigheid en de geestdrift van de kongressisten stof opgejaagd in de Vlaamse pers en wel in uiteenlopende richtingen. Thans kwam bij de kongresbesluiten de algemene wil tot uiting de strijd speciaal te voeren voor de alge hele ontvoogding van het Vlaamse volk door een gezonde staatsordening De feestredenaar, de heer Coppieters, is voor zeker geen onbekende en is onder meer voorzitter van de algemene raad van de Vlaamse volksbewe ging. een van de nieuwe bewegingen welke veel stof opjagen maar in feite weinig aarde aan de dijk brengen waar het gaat om politieke verwezen lijkingen, althans tot nu toe. De redenaar, aan wiens oprechtheid zeker niet kan of mag getwijfeld wor den, kwam hier niets minder dan een radikale ge loofsbelijdenis afleggen ten voordele van het fe deralisme en werd uitbundig toegejuicht door gans de vergadering, welke hierdoor haar volledige in stemming met deze staatsvorm betuigde. Anderzijds besloot het kongres dat het hoofdbestuur bij een eerstvolgende vergadering zijn standpunt tegen over het federalisme zou bekend maken. Hier ligt vast en zeker een tegenstrijdigheid verborgen over dewelke ten spoedigste klare wijn zal dienen ge schonken. In verband met deze vaststelling kunnen wij slechts de wens uitdrukken dat het Davidsfonds zijn rol zou blijven vervullen voor Godsdienst. Taal en Vaderlanden zich afzijdig houden van alle redhtstreekse politieke inmenging, wat een zeer gevaarlijk terrein is voor een beweging welke zich tot hiertoe uitsluitend op het kultureel plan heeft begeven. In het algemeen zijn deze reacties veeleer on gunstig wegens de politieke toestand op dit ogen blik. en de politiekers zoals Schildwacht in Het Volk», volksvertegenwoordiger Kiebooms in de Gazet van Antwerpen zijn er als de kippen bij om de uitspraak van het kongres op zijn minst on gepast te noemen. In De Standaardvraagt M. Ruys zich af of het ogenblik wel gekomen is voor het Davidsfonds, om zich openlijk voor federalis me uit te spreken en of dit probleem (het federa lisme) wel voldoende gerijpt is?... Deze opmerking kan inderdaad wel pertinent genoemd worden want alle voor- en tegenstanders van het federalisme weten zelf nog niet goed hoe dit zou kunnen gerea- lizeerd worden. Ook Rex Vlaanderenijverde in de vooroorlogse periode (1938-1945) met man en macht voor federalisme, maar de basis was niet gezond omdat er een zekere machtswellust mee ge paard ging, wat later door de omstandigheden is bewezen Voor politiekers is dit misschien wel ae aan gewezen weg en deze levert dan ook het minste gevaar op. Voorstellen afwachten welke op het parlementair vlaic zuilen gedaan werden en allerlei ingewikkelde formules bespreken welke in verband met zelfbestuur zuilen naar voren gebracht worden, zo van Waalse als van Vlaamse zijde, kan ook zeer verstandig zijn. Alle voorsteilen onderzoeken en de voordelen uitpluizen kan wel taktisch verant woord zijn, en eindelijk tot het besluit komen dat er geen andere mogelijkheid bestaat dan federalis me zal veel tijd laten verlopen, en inmiddels ook de huidige legislatuur Nochtans moeten we toe geven dat de Vlamingen zelf verdeeld zijn nopens het princiep van het federalisme zelf en, aldus ge zien, kan het vraagstuk misschien wel ontijdig ge noemd worden. Het zal niemand ontgaan dat er op gebied van de Vlaamse bewustwording al een hele stap vooruit gezet is en in de goede richting Ook de gematigden voelen het aan den lijve dat er ver andering komt en reeds is, maar ce n'est pas le moment» is destijds door geen Vlamingen uitge sproken, maar wel door een politieker, hierin ge volgd door vele van onze Vlaamse politiekers... Of ze goed gezien hebben kan betwijfeld wor den, maar dat ze uiteindelijk op lange termijn hun slag zullen thuis halen, dat staat vast als een paal boven water. Met of zonder federalisme is de Vlaamse le venswil en doorbraak niet meer tegen te houden Si Ernstige tegenvallers in de Nijverheid en de Landbouw hebben er de Sovjets toe gebracht een reeks maatregelen te nemen bestemd om een strenger controle uit te oefenen in al de sectoren van de Sovjet-Economie In deze studie bieden wij U twee voorbeelden van de controle die in twee stations van de Spoor wegen van de USSR wordt uitgeoefend. Wij beginnen met een kort overzicht van de redenen die er de Sovjets toe brachten de con trolemaatregelen te versterken... Het Centraal Comité van de Communistische Partij van de Sovjet-Unie (CPSU) is in november 1982 te Moskou bijeengekomen om de vraagstukken bet effende de reorganisatie van het Bestuur van de nationale Economie te onderzoeken. Het is reeds bekend dat vroegere reorganisaties niet opgeleverd hebben wat men ervan verwachtte en aat de periode van welstand en overvloed nog niet in het zicht is aan de Sovjet-horizon. Negatieve verschijnselen, zoais ae rijen klanten voor de win kels, komen in de Sovjet-Unie nog veelvuldig' voor en zullen verder zwaar wegen op het moreel van de bevolking. Zo zien we dat, terwijl in de USSR theoretisch het tijdperk van de Commumsusche opbouw is ingetreden, een der eerste nummers van het jaar 1963 van Komsomolskaya Pravda tnr 9, 1563), een brief van een lezer aanhaalt, die ae wens uitdrukt dat men de rijen aanschuivenden in de winkels, de openbare diensten, de kappersalons en in de kantines tot een minimum zou herleiden. Het laat geen twijfel dat een der redenen voor deze droevige rijen te zoeken is in de ontoereikendheid van verschillende produkten en verbruiksgoederen. Men zal zich misschien herinneren dat, reeds in januari 1961, het Centraal Comité van de CPSU vergaderde om een reeks maatregelen te treffen, ten einde te voldoen aan de vraag van de bevolking- naar landbouwprodukten. De resultaten van deze maatregelen zijn zeer gering. Zo erkent Seiskaya Jizn» van Moskou (nr 33, 1963), een blad dat ge specialiseerd is in landbouwzaken, in zijn hoofd artikel, dat aan de behoeften der bevolking inzake aardappelen niet werden voldaan. Van zijn kant liet Nikita Chroesjtsjev, op de vergadering van het Centraal Comité, de grote moeilijkheden kennen inzake aardappelbevoorrading van de stad Moskou. («Izvestia» van Moskou nr 27g, 1963). Terwijl de Sovjet-propaganda beweert dat de USSR de Vere nigde Staten weldra zal voorbijstreven op gebied van landbouwproduktie, meldt «Pravda» van Mos kou ons in zijn nummers 39, 70 en 78 van 1963, de ernstige moeilijkheden inzake melkbevoorrading in het belangrijk mijnbekken van de Donets, in de streek van de Oeral, alsook in sommige grote steden zoals te Rostov-aan-de-Don. De zitting van het Centraal Comité van de maand november 1962 stelde het bestaan vast van grote fouten in de organisatie van de controle, wat, naar zijn mening, ernstige weerslag zou hebben op het verloop van de ekonomische en kulturele op bouw. Het Comité was de mening toegedaan dat de controle-organismen heel slecht de uitvoering (Lees verder op pag. 2) ^exin" u/ee^ Wat met het Davidsfonds?

Denderklok | 1963 | | pagina 1