k d VUR eztn olQam s Grote Heilige Missie Zevenendertigste Jaargang Zaterdag 5 oktober 1963 PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Prijs voor Jaarabonnement 85 F Prijs per Nummer 2 F KOMT NAAR DE VAN 17 TOT 27 OKTOBER e.k. in de beide parochiekerken van Ninove. LIBERALE MIDDENSTAND BLINDEN VERGADERDEN TE BRUSSEL Drukker - Uitgever Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786 85 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG In een vcrig artikel hebben we, in algemene trekken, uitgelegd wat onder Federalisme als staats vorm dient verstaan te worden. Met dit vervolg willen we meer bepaald onderzoeken welke voor ons, Vlamingen, de ekonomische gevolgen en mo gelijkheden zouden zijn die met de invoering van deze staatsvorm gepaard zouden gaan. Maar vooraleer verder te gaan, eerst een op merking. De toestand zowel ekonomische als politie ke, zijn de laatste jaren dusdanig veranderd dat het onmogelijk is het - eventuele - federalisme uit een eng, nationaal standpunt te bekijken, maar dat dit noodzakelijk dient te gebeuren uit een breder, West-Europees standpunt. Nu zelfs vroegere aarts vijanden als Frankrijk en Duitsland mekaar de hand reiken, is het pure onzin zich nog langer op nationaal vlak te stellen bij het beoordelen van toestanden die zich dagelijks in Europese zin wij zigen Zo bekeken, krijgen we aan de ene zijde Wal lonië, met op zijn actief de zwaar-industrie (hoog ovens, ijzerpletterijen, chemische bedrijven, steen groeven, constructiewerkhuizen enz...) alles nog goed leeibaar maar aangewezen op vreemde, dus onvaste arbeidskrachten. Op het passief moeten we rekening houden met een in verval 2ijnde kolen- industrie (vroeger de melkkoe), een verder weg kwijnende autochtone bevolking en twee provin cies - Namen en Luxemburg - die voor de Walen als een blok aan het been wegen om hun weinig ekonomisch belang en slechts voor het toerisme enige betekenis hebben. Van hun naaste buren, Duitsland en Frankrijk, zelf grote producenten van ruwe, zware of half afgewerkte produkten, is alleen slechts scherpe konkurrentie te verwachten, ter wijl het Wallonië mangelt aan goede rechtstreekse toegangen tot de zee, de noodzakelijke poort voor alle im- en export. Wel zou, als noodoplossing, de haven van Duinkerken in aanmerking komen, maar de langere afstand langs waterwegen of spoor zijn te kostelijk en dus ekonomisch niet te verdedigen. Van de Route Wallone, de autobaan Luik - Bergen - Noord-Frankrijk, wordt wel iets verwacht, maar toch blijlt het feit dat zowel voor de aanvoer van ruw materieel als voor de uitvoer van zware pro dukten, de waterwegen nog altijd bestkoop zijn en dat nog lange tijd zullen blijven. Als negatief is ook nog te noteren dat het Waalse hinterland (N.- Frankrijk) grotendeels van de landbouw leeft, en alleen de streek rond Liile, Roubaix en Toureoing enige industriële betekenis heeft voor de bekkens van Luik en Charleroi, de enige van werkelijk aan zien in Wallonië. Zoals we zien, beschikken de Walen over een werkelijk benijdenswaardig potentieel, maar alles hangt af van krachten die niet in hun bereik zijn arbeiders en de noodzakelijke havens aan de zee. Alles te samen, een balans die er niet zo roos kleurig uitziet als de Mouvement Populaire Wallon het zijn aanhangers voorstelt Aan de andere zijde vinden we Vlaanderen, met zijn steeds groeiende bevolking, dus met ge noeg inlandse arbeidskrachten, een immer uitbrei dende industrie in al haar vormen, een vroeger on vruchtbaar Kempenland dat mits taaie arbeid tot een bloeiende industriële streek werd omgetoverd, directe uitwegen op zee en waterwegen die ons in verbinding stellen met alle industriële centra zo wel in Nederland als in Frankrijk en Duitsland. De haven van Antwerpen, met haar grote mogelijkhe den, brengt omzeggens de ruwe of onafgewerkte produkten tot voor de poort der fabrieken, terwijl havens als Zeebrugge en Gent langs om meer be tekenis krijgen in het kader van het nieuwe in dustrialisatie-programma. Om dit goed te beseffen is het voldoende even te kijken naar het buitenlands kapitaal dat de laat ste jaren in nieuwe bedrijven op Vlaamse bodem werd geïnvesteerd. Er werd op dit punt een kolos sale vooruitgang geboekt - vooruitgang die, naar onze mening, nog op verre na zijn hoogtepunt niet heeft bereikt. Als nota ten goede komt nog, dat we niet afhangen van de zwaar-industrie, maar sinds lang gespecialiseerd zijn in middelmatige bedrijven voor verbruiksprodukten die als export-artikels een tamelijk gemakkelijke afzet vinden Een alleszins bevredigende balans die voor de toekomst het beste laat hopen Hoe zouden de zaken nu liggen bij het gebeur lijk omvormen van België tot een Federale Staat? Iets blijft zeker, of we willen of niet, we leven met de Walen onder een dak en moeten daar (voorlo pig?) vrede mee nemen. Het komt ons niet in de gedachte van onze betere troeven en onze grotere macht misbruik te maken om te trachten de Waalse industrie te nekken of de arme Ardeense boerkens aan hun lot over te laten. Wel integendeel, is het onze plicht onze staatsbroeders een helpende hand toe te steken, daar waar zulks zou nodig blijken. We zeggen weleen helpende hand, een niet lan ger bedelende hand om een of andere rechtvaardige eis te bekomen. Het mag gezegd dat de meeste Waalse kringen zulks eindelijk, zij het schoorvoe tend, toegeven. Welnu, het overbruggen van deze moeilijkheden, het vergemakkelijken der af te slui ten akkoorden, het behandelen van alle ekonomi sche vraagstukken, die de beide landsgedeelten be- trellen, zou een der taken zijn der regering, ge sproten uit een Federale Raad. Met de beste wil van de wereld zien we niet in hoe dergelijk federalisme staatsgevaarlijk zou kunnen zijn Het vraagstuk Brussel hebben we, met opzet, totnogtoe niet behandeld omdat het zijn eigen, zeer moeilijke problemen stelt. Sinds het bestaan van België heeft Brussel geteerd en geleefd op het zweet der beide landsgedeelten, heeft het groot ste deel van het nationaal inkomen opgeslokt, maar ook werden er kolossale privaat-kapitalen in de Brusselse nijverheden geïnvesteerd. Het is ook een feit dat, in geval van Federalisme. Brussel het grootste deel van zijn invloed zou inboeten en de industrie er op korte tijd rap en onherroepelijk zou verkwijnen. De haute finance weet dat al lang, heeft zijn geweer stilaan van schouder veranderd, maar toch zou een al te brutaal overschakelen voor velen een financiële ramp betekenen, iets waar wij allen alles bij te verliezen en niets bij te winnen hebben. Het ware derhalve wenselijk dat voor Brus sel een voorlopig statuut wordt bedacht, in afwach ting dat het zijn eigen plaats in Europees verband zou vinden. Dat de Brusselse hogere kringen niet vrijwillig hun machtspositie zullen prijs geven, be grijpen we best. Maar zelfde kringen moeten be grijpen dat hun beste tijd onherroepelijk voorbij is en dat, Europees gezien, onze hoofdstad toch maar een doodgewoon provinciestadje is Over de politieke vraagstukken die het Fede ralisme zou meebrengen, zullen we het hebben in een volgend artikel. Te Brussel werd vóór een paar dagen een c Na tionaal Centrum voor Zelfstandigenopgericht. Onder deze benaming schuilt in feite een nieuwe middenstandsorganisatie w:elke politiek liberaal ge tint is, vermits deze groepering aanleunt bij de Partij ^voor Vrijheid en Vooruitgang en Senator Dmei dan Audenhove, oud minister, een toespraak hield op de stichtingsvergadering. Deze manier van doen is met nieuw bij de PVV-ers die hun blauw gedoe wegstoppen achter een andere vlag! Is de zaal Roosevelthier te Ninove, hiervan niet het sprekendste bewijs Het heeft echter weinig zin daar de vlag altijd de lading dekt. Ongeveer 800 blinden uit het Vlaamse land heb ben hun nationaal kongres gehouden dat ook in het (Lees verder op pag. 2) FEDERALISME Blikvangers

Denderklok | 1963 | | pagina 1