d e ez\n talige Jioogdag Het Doornkwartier Het Afvoerkanaal Zevenendertigste Jaargang Zaterdag 2 november 1963 AAN AL ONZE LEZERS EN LEZERESSEN Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement 85 F Prijs per Nummer 2 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Met Allerheiligen is de wereld als een over groot relikwieschrijn. Het blinkt en licht op alle hoeken en kanten 1 Men vreest zijn voet te verzet ten. liefst zou men door de lucht vliegen, omdat men beangstigd is heilige gebeenten met de voet te treden. Het is ook alsof over de wereld een zoet gezang weerklinkt, op zulke liefelijke wijzen, dat er zeker engelen moeten meespelen en alles ziet er uit alsof de stenen zingen en bloemenheesters mee instemmen... alsof alles op dit feest stem had en gehoor Denken we maar niet dat dit een louter ver telsel is Het is eerder pure waarheid op Aller heiligen gedenken we alle heiligen die in de hemel zijn niet enkel diegene die in de kalender staan. Bij deze gelukkigen die in het eeuwig vaderland zijn aangeland, behoren de zielen van elk land, van eike stad, van elk dorpje en overal zijn straten en wegen langswaar de heiligen zijn ten hemel gegaan! Nu begrijpen we de reusachtige relikwiekast, nu verstaan we dat elke steen van de weg door een heilige voet werd betreden, dat de spiegel van elk beekje, van elke rivier de schoonste heiligen- beeltenissen heeft weerkaatst... Wij beschouwen de grote schaar, die niemand vermag te tellen Het is niet juist dat we zo weinig denken aan die heilige zielen die uit onze streken naar de hemel zijn verhuisd. Elk oord kan geen Padua of Assisië zijn waar, uit de stralende sterren aan het hemel gewelf, de heiligen nederlichten in het dal van tranen en zorgen De roem van niet alle heiligen dringt door tot de heilige Vader te Rome, want dan zou Hij niets anders te doen hebben dan de kinderen zijner Kerk op de altaren te verheffen Ontelbaar zijn de vorstensteden die de kleinste niet zijn in het Beloofde Land van de Kerk door Christus gesticht, waaruit de grote schaar vooruit treedt, waarvan de Ziener van Patmos spreekt. De plaats waar gij staat is heilig landDit woord van God is toepasselijk op elke plaats van het ge naderijke Nieuw Verbond, waar christenen leefden en stierven Is uw kerk weg soms moeilijk en hobbelig, denk dan vooral aan dit feest van alle Heiligen, hoe elke inspanning wordt geheiligd. En leeft gij ook in een lagere stand en is het bed waar gij uw moede lede maten ter ruste legt niet mals, laat uw blik met Allerheiligen eens godvruchtig naar boven gaan, en denk, dat wel meer dan één heilige in zulke legerkoets is gestorven Ons hart moet van vreugde opspringen bij de gedachte dat de weg ten hemel voor geen enkele ziel versperd is. Er zou zulke grote schaar niet zijn als God maar aan enkele uitverkorenen de hemel openstelde. Menig christen mens handelt alsof de Vader in de hemel de troon der heiligheid zo hoog opstelde, dat het een koordanserskunststuk moet zijn om ze te genaken. En toch moet men, om heilig te worden, maar eenvoudig de weg bewandelen van vrome, redelijke, trouwe plichtsvervulling Als wij die overgrote schaar aanschouwen, dan vinden wij bijlange niet dat allen grote mirakel doeners waren... Noem mij een wonder van Gods lieve Moeder of van Sint Jozef Zijn de heiligen allen kluizenaars, monniken of nonnen geweest die die de wereld verlieten Volstrekt niet De heiligheid is niet als het edelvceis, dat slechts bloeit op de schier ontoegankelijke punten van het Alpengebergte en maar door weinigen kan geplukt worden. Zij kan ook niet vergeleken worden met een uitheemse prachtbioem uit het maagdelijk oer woud neen... zij kan elk mensenkind tooien als het ernstig streeft naar hoger. Dat legt ons uit de grote schaar uit alle natiën, volkeren, stammen en talen. Alen hoort soms zeggen vroeger waren er wel heiligen, maar die zijn nu uitgestorven... of beter gezegd tegenwoordig waait zulke duivelslucht, dat ze niet meer opkomen... 't Is gans verkeerd Ook in onze moderne tijd sterven de heiligen niet uit Houden we moed, ook voor elk van ons is er plaats in de overgrote schaar Wij hebben reeds gemeld dat de bundel door de hogere Overheid goedgekeurd werd en dat toe lating verstrekt werd om de werken in aanbeste ding te geven. Wij vernemen thans dat de nodige publicaties reeds gedaan zijn. De aanbiedingen zullen geopend worden op 12 november aanstaande. Er komt dus flink schot in deze zaak Dat zal een doorn uit de voet zijn voor de mees ten uit dat kwartier We hebben samen met iemand, die het ontwerp goed kent en het van dichtbij volgt, het werf be zocht. De Heer Schepen van Financiën om hem niet te noemen heeft ons een klare kijk gegeven op het werk en op zijn uitvoering. Het werk mag ingedeeld worden in vier phasen. De eerste phase het deel vanaf het beneden- pand van de Dender tot aan de Elisabethlaan. Dit deel is gegraven. Administratief bekeken heeft het de grootste moeite gekost. Dit was een verwezenlijking waarover nog zal nagepraat werden De tweede phasede koker onder de steenwe gen, ttz. vanaf ae Elisabethlaan tot voorbij de Al- bertiaan. Deze phase is in voile verwezenlijking Er is een koker voorzien van 309 m lengte. Op enkele meter na is de koker verwezenlijkt. Het is de eerste maal dat er in Oost-Vlaanderen gewerkt wordt met stalen kokers. Voor ae plaatsing zelf gaven zij volledige voldoening. Voor hun uit houdingsvermogen werden ontelbare testen gedaan in Amerika en Afrika. Vanaf het voleindigen dezer tweede phase is aan het gebaar voor overstroming in de stadskom reeds gedeeltelijk verholpen. De derde phase het graven van het kanaal vanaf de Albertlaan tot aan de Herlinckhovebeek op de grens van de gemeente Outer. Met het materiaal wraarover de aannemer be schikt vergt zulks amper 8 dagen Van zodra de derde phase zal voltooid zijn. is het gevaar voor overstroming in de stad zelf, vol ledig geweken. De vierde phase de voltooing van het werk. Deze phase omvathet maken van enkele scho ven in plaats van de siphons waaraan definitief verzaak', wordthet onder profiel brengen van zekere waterlopen in de omgeving van het afvoer kanaal de dijken en hun dek verharding. Voor wanneer het einde van de werken? De eerste phase is af. De tweede en derde phase zullen, indien de weerstomstandigheden het enigs zins toelaten, zeker en vast vóór einde november verwezenlijkt zijn. Het kanaal zal dus tegen december aanstaande volledig in gebruik gesteld zijn. t Is eerst dan dat onze stadsgenoten het nut van die belangrijk en gew7aagd werk zullen inzien en in have en goed ondervinden. t Is slechts dan dat het zal bewezen worden wrelke kolossale dienst er aan ae Ninoofse gemeen schap bewezen wrerd. De vierde phase kan vermoedelijk niet klaar geraken voor de Winter. Dat heeft ook minder be lang in 't onmiddellijke. In het voorjaar van 1964 is het afvoerkanaal te Ninove volledig afgewerkt. Dat die gebeurtenis een extra-viering' krijgt, dat hoeven we zeker niet te verzwdjgen ams Allerheiligen

Denderklok | 1963 | | pagina 1