KUNSTSCHILDER ETIENNE MICHOLT en een wens MOGEN WIJ EVEN VOORSTELLEN... Een raad EEN ZALIG NIEUWJAAR Zevenendertigste Jaargang Zaterdag 28 december 1963 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement90 F Prijs per nummer2,25 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Wel ja... We zijn dan weer zo ver dat we kun nen overgaan tot wat we in een mensenleven slechts enkele tientallen keren kunnen doen het afhaken van de tot één blaadje gedunde en ver kleurde kalenderkarkas, om deze met een zucht - maar ook met een beetje teleurstelling in de pa piermand te deponeren, Met een zucht om wat gekomen is en niet werd verwachteen ziekte, de eerste holle kies, de vrijer van een dochter, een donsje op de bovenlip van zoonlief, een kraaiepoot of de eerste rimpel bij Mevrouw, of meer zilveren haren voer de pater-famifias (voor zover die er nog heeft...), zoveel verschillende tekens die er op wijzen dat wt allemaal borelingskens of patriar ken weer eens een jaarken hebben bijgewonnen in wijsheid en verstand. Met teleurstelling ook cm al het gcede en aan gename dat werd verwacht en waarvan, och arme... zo bitter weinig kwam. Gelukkig zijn we allemaal normale mensen en derhalve gezegend met een ge- zend optimisme dat ons met Gods hulp over alle teleurstellingen heen helpt en ons de moed geeft, op de drempel van dit nieuwe jaar, alles met vernieuwde energie aan te vatten. En dat is best zo, hoop doet immers leven en wat zou het leven zijn ais we ons overgaven aan zwartkijkerij. Allerminst heeft de Redactie van De Dender- kick daartoe redenen, want wij mogen ons ver heugen in een steeds groeiende belangstelling zowel voor wat het aantal abonnees als het getal lezers betreft. Om dit in ons gestelde vertrouwen danken we dan ook zeer hartelijk. Deze aanwinst heeft ons biezonder genoegen gedaan omdat we er ons van bewust zijn nog beter te kunnen dan wat totnogtoe werd gepresteerd. Omstandigheden, onafhankelijk van onze goede wil, waren de oorzaak dat we onze lezers niet altijd konden brengen wat we graag hadden gewild. De getoonde belangstelling is ons echter een spoorslag het werk met nieuwe moed aan te vatten en we beloven dan ook een extra inspanning. Ge ziet, vriend Lezer, gij en wij, we hebben allemaal onze zorgen. Bracht het oude jaar U niet alles wat ge hebt verwacht, wanhoop dan niet maar denk eens rustig na... Kijk eens even in eigen hart en vraag U zelf of ge niet een beetje gulzig zijt geweest, of ge geen omogelijk te berei- ken dingen hebt gewenst. Denk erom dat, wie zijn verlangens té hoog stelt, nogal dikwijls bedrogen uitkomt en alleen de wijze, die zich met weinig tevreden stelt, zichzelf gelukkig kan noemen. In deze laatste dag van het jaar, nu de verar- moede '63 de plaats moet ruimen voor de dikgebuik- té '64, wensen wij U te waarschuwen en U de raad te geven alleen datgene te verwachten dat redelijk mogelijk is en in uw bereik blijft. Als ge oat doet en daarbij rekent op de hulp van Ons Heer, dan krijgt U wat wij U uit het diepste van ons hart gunnen DE REDACTIE. lichtjes, de grijsblauwe aarden kruikjes en de vaas jes in Brussels porselein met de rijke goudversie ringen. Dra schommelen wij in een gemakkelijke ro- cking-chair terwijl de kunstenaar ons vertelt over de verwezenlijking van zijn jeugddroom kunst schilder te worden. Etienne Micholt werd geboren te Antwerpen op 24 juli 1911, studeerde voor regent in de Germaanse talen doch voelde van in zijn vroege jeugd een onweerstaanbare drang cm te tekenen en te schilderen. Weldra gaf hij gehoor aan zijn roeping, werkte eerst op het atelier van Cockelberghs om vervolgens aan de Akademie te Brussel, onder leiding van Alfred Bastien, een paar jaar naar het levend model te gaan tekenen en schilderen. Eindelijk werd zijn droom werkelijk heid en behaalde hij het diploma van tekenleraar vóór de Centrale Jury. Als dusdanig belandde hij nu toch in het onderwijs, evenwel met dit verschil dat hij naar hartelust kon gaan schilderen: Deze kunstschilder heeft er nooit erg op ge staan veel tentoon te stellen. Wij noteren een ten tentoonstelling te Ninove, een deelname aan een ge- Lees verder op pagina 2. Die avond plakte een kille, klamme mist als slijmerig wier tegen de huizen aan. Alleen de uitstalramen poog den nog lichtgaten te schie ten in deze roerloze, beklem mende muur. De vochtige kcude zette zich vast in onze kleren en dreef ons aan tot meer spoed. Dan is het gebeurd Een originele blikvanger in een winkeleialage had onweer staanbaar ons oog getroffen. Werktuigelijk stokte onze gang, een paar stappen te rug en. wij werden opge nomen in een zomers Den- derlandschap. Even voorbij de voetbrug van Poliare moest het zijn, je weet wel bij de breed uitzwaaiende bocht van de Dender met die rij majestueuze populieren waar je stil bij wordt. Boven de rivier spande een diepe hemel tintelend van licht en kleur. Dit onverwacht brokje zo merse poëzie was een schil derij van onze stadsgenoot, kunstschilder Etienne Mi cholt. Moeten wij aan onze lezers kunstschilder Etienne Mi cholt nog wel voorstellen? ledereen u meenthem sinds lang als kunstschilder te kennen en zijn doe ken brengen reeds jaren kleur en stemming in vele salons en woonkamers in en builen Ninove. En toch... juist omdat Micholt steeds zo eenvoudig en bescheiden blijft en haast angstvallig vermijdt ever zichzelf of over zijn werk te praten, weten wij in feite zo erg weinig over deze kunstenaar. Misschien is het omdat zijn doeken ons zo op de man af aanspreken, als het ware een deeltje van ons zelf zijn, dat wij zo maar als de kristalisatie van ons eigen schoonheidsgevoelen hebben herkend en aanvaard. En wie onder ons is er ooit toe geko men zijn eigen smaak te gaan ontleden Juist daarom dan ditMogen wij even voor stellen... Gastvrij bracht de kunstschilder ons in zijn smaakvolle woonkamer. Elk voorwerp getuigt van een fijnzinnig kunstgevoel. De literpot. in Brussels blauw droomt stil op een roestrode tafeldoek ter wijl warmgele strobloemen als pinkstertongen schij nen te zweven boven een matglimmende oude tin nen kruik. Hier slijten ze hun stil leven in schoon heid de talrijke bibelots uit de vele stille levens van Micholtde ketel in rood koper met de felle glim- ^Qams 8o

Denderklok | 1963 | | pagina 1