r,s^n ®La Qatns e2-in e^/ LET OP UW ZAAK... Onze Wens! Achtendertigste Jaargang Zaterdag 2 januari 1965 DE SCHEEPVAART OP DE DENDER GAAT ACHTERUIT Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.'>'7 Postcheckrek. 4786 05 BH Prijs voor Jaarabonnement90 F Prijs per nummer: 2,25 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG BBBBBBaBHBHB Langs de dagbladen om hebben we vernomen dat, op uitnodiging van het Expansiecomité van Dendermonde, de heer directeur-generaal Valcke van het ministerie van Openbare Werken in de aula van het stadhuis te Dendermonde een uiteenzetting gegeven heeft over de wraterproblemen in de pro vincie. Dit vraagstuk kan of mag niemand in de Den derstreek onverschillig laten. We hebben dan ook de verslagen over die voordracht met de meeste interesse gelezen. Onze nieuwsgierigheid werd niet teleurgesteld. We geven hieronder letterlijk weer al hetgeen de heer directeur-generaal Valcke over de Dender gezegd heeft, althans volgens het verslag gepubli ceerd door De Nieuwe Gids in het nummer van 19-20 december 1964. Directeur-generaal Valcke begon met er op te wijzen dat de Denderproblemen uitzonderlijk moei lijk zijn. Geen enkele Belgische rivier trouwens heeft identieke verschijnselen omdat de stroom over een lengte van 65 km niet minder dan 30 meter verval heeft. Wat vervai aangaat kan deze rivier dus de vergelijking doorstaan met de Maas. Verder is de ondergrond over zijn ganse loop naast rots achtig, tevens klei- en zandachtig Het verschil in debiet is tevens enorm groot en gaat van 0,5 m sec tot een maximum van 200 m/sec. Dit maakt het noodzakelijk dat men in de zomer iedere druppel water dient te bewaren om de scheepvaart te be vorderen maar daarentegen in de winter snel moet afvoeren. De rivier is bevaarbaar sinds 1643 en vooral van belang omdat de kolen naar het Noorden wer den gebracht via de Dender. De kanalisatie vergde een twintigtal sluizen en men moest ook de onder grond wijzigen. Verbeteringswerken in 1758 en later, het graven van het kanaal Blaton-Ath maakten de rivier over zijn ganse loop bevaarbaar. Sinds die tijd echter is het aspect van het be lang van de Dender gewijzigd. Aanvankelijk had men heel wat belangstelling voor de uitbating van de groeven in de streek Ath en Lessen Statistieken bewijzen ondertussen dat de scheepvaart op de rivier achteruitgaat. Van 53 miljoen ton/km is de bedrijvigheid in 1957 teruggelopen tot 27 miljoen ton/km. Het toenemend vervoer van de groeven over de weg en per spoor is daar de oorzaak van. Naast de uitbating der steengroeven voegden zich de industriële factoren vanaf Aalst. De landbouwproblemen werden vroeger onder schat. Men deed immers zo weinig mogelijk werken aan de dijken (om de landbouwgronden te bescher men) omdat men van mening was dat zich aan de boorden industriën zouden vestigen. Op dit punt is men alleszins verkeerd geweest want de vele ha landbouwgronden zijn onder invloed van het water verzuurd. Het probleem van de kalibrering is dus niet alleen van economische belang doch tevens nood zakelijk om de landbouw te bevorderen. Voor de landbouw zouden de niveau's moeten verlaagd wor den en hiermede natuurlijk de bedding. Een derge lijk werk over het traject Ath-Üendermonde zou niet minder dan drie miljard kosten en is in de huidige conjonctuur zeker onmogelijk. Moet nien noodzakelijk van dit grootste en te duur project afzien dan blijft de mogelijkheid tot het normalise ren van het traject Aalst-Dender monde. Op dit deel immers treft men ook meest industrie, aangezien ondertussen ook de uitbating van de steengroeven verminderd is. 'Dat is dus de visie van een der hoogste ambte naren van het Departement van Openbare Werken op het Denderprobleem. We mogen terecht veronderstellen dat ze weer geeft niet alleen de heer Directeur-Generaal per se onlijk over het vraagstuk denkt, maar dat ze de stelling weergeeft van gans of bijna gans het De partement van Openbare Werken. Het is juist. Maar we achten het gewaagd dit alleen toe te schrijven aan het toenemend vervoer van de groeven over de weg en... per spoor. Sinds de verbeteringswerken van 1757 en sinds het graven van het kanaal Blaton-Ath (in welk jaar bleef de Dender ONGEWIJZIGD het geen men er toen van gemaakt heeft. Daar ligt de hoofdoorzaak van de achteruitgang der Denderscheepvaart. Men was de mening toegedaan dat er zich industriën zouden vestigen langs de oevers van de Dender. Die mening was juist en daar kan het stads bestuur van Ninove over getuigen. Na de erkenning van het grondgebied der stad Ninove als testgebied hebben verschillende nieuwe industriën binnen het kader der wetten op de economische expansie een inplanting gezocht langsheen een rivier. (Lees verder op pag. 2) Voor de negenendertigste keer ja... ja..., zo oud zijn we al, wie heeft dat gedacht zijn we hier weer met ons eerstejaarsnummer. Beleefdheidshalve moeten we U een Gelukkig Nieuwjaar wensen, en jawel, we doen dat graag, niet uit plicht, niet uit baatzucht en ook niet om (!e gebruikelijke druppel en sigaar. We doen dat alleen zo maar uit sympathie voor U en om 't ple zier U, met een goed hart, iets te wensen dat U ons zeker ook gunt. Och ja, we weten het wei dat we niet altijd volledig akkoord gingen, dat we in sommige om standigheden scherp moesten zijn en soms wel eens iemand tegen de schenen moesten stampen, maar dat behoort zo tot ons (niet altijd aangenaam) werk. Toch bleven we daarbij in een goede middelmaat en, al zeggen we 't zelf, de perken der welvoeglijk heid gingen we nooit te buiten. Vergeet daarbij niet dat het ons om het principe gaat en doe verder zoals wij zand er over Als ge straks de oude kalender afhaakt zult ge, zoals wij, eens het hoofd schudden en bij U zelf zeggen weeral een jaarken ouder en met een diepe zucht het afgedankte stuk in de papiermand gooien. Met deze ceremonie wordt voor de meesten dan het jaar afgesloten en het verleden begraven. Hoe nuttig is het nochtans eens even stil te staan, in gedachten eens achterom te kijken, om vast te stellen dat er, weer eens, zo bitter weinig terecht kwam van al onze hoop en verwachtingen. Erger nog, als we 't goed bezien is bijna alles averechts uitgekomen, kregen normale toestanden een abnormale oplossing, wat rotsvast bleek stond op zand gebouwd kortom een balans met een negatief saldp. Aan het eind van deze silvestriaanse overwe gingen staat ge verbaasd het alles overleefd te heb ben en ge kunt dan, al naar gelang uw karakter, eens hartgrondig sakkeren ofwel doen zoals de wijze en er eens fijntjes om lachen. Wel lezer(es), doe dan weer zoals wij kanker niet en neem het met de glimlach, neem het vaste voornemen niet meer te zondigen en beloof U zelf liet komende jaar te nemen zoals het komt. Een goede gezondheid voor oud ên jong, het gezegende brood, een gerust geweten, goede ver standhouding in het gezin, zijn de eenvoudige din gen die, met Gods hulp, binnen ons bereik vallen en U datgene zullen brengen dat wij U welgemeend en met een goed hart wensen' een zalig nieuwjaar! DE REDACTIE. d we Ninove en Denderstreek 4

Denderklok | 1965 | | pagina 1