h 'QQms 6^ PURPEREN TAAF CHRISTOFFEL COLOMBUS Zaterdag 6 maart 1965 Negenendertigste Jaargang HET SI MT-ALOYSï USCOLLEGE SPEELDE VAN CH. BERTIN Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.?7 Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement90 F Prijs per nummer: 2,25 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG In een vorig" artikel wezen we er op dat de kommunist De Ville gekozen dank zij de liberale stemmen tussen twee stoelen zou komen te zitten en te kiezen had om, ofwel zijn kapitalistische mees ters te gehoorzamen, ofwel het sociaal programma der coalitie CVP-BSP te steunen. Vlugger dan verwacht heeft Taafken kleur moe ten bekennen en is met een Open Brief buiten gekomen die klaar bewijst als dat nog moest welk plat demagoog en politiek naïveling onze kommunist werkelijk is. Zelfs een busselkind kan rieken dat Taafkes proza niet uit eigen koker komt, maar ingeblazen werd door zijn blauwe bond genoten, in de hoop, via een drieledig bestuur, zelf aan een schepenzetel te geraken. Dat deze hoop ijdel was, wist Taafken op voor hand en dat is intussen al gebleken. Waarom dan die open brief Om tegenover zijn handvol kiezers de schijn te redden Als laatste stuiptrekking alvorens ge durende zes jaar begraven te worden Voor ons part geloven we niet de bal mis te slaan als we zeggen dat Taafken een eerste afbetaling heeft moe ten doen op zijn politieke schuld tegenover de liberalen. Dat hij hierdoor een eerste verraad pleeg de tegenover de arbeiders, die hij zegt te vertegen woordigen, kan hem natuurlijk geen lor schelen. Maar daarover later nog wel meer. Er zijn immers enkele andere dingen waarom trent we Taafkes geheugen even willen opfrissen en hem tevens eens openhartig ons gedacht zeggen. De mozaiek CVP-Volksunie, zoals ze in de Open Brief genoemd wordt, bestaat eenvoudig niet, om reden dat in ons land elk nog zijn goesting doet. Kan doen Bij de kommunisten ook Hoeveel partijen bestaan er in Rusland En in China En a propos daarvanwanneer gaan onze Ninoofse kommunisten eens de moed opbrengen om te zeggen waar ze thuis horen Moskou of Peking Zolang daarop geen voldoende antwoord komt moeten we ze aanzien voor wat ze zijn volksbe driegers voor wie alle middelen goed zijn om er zich bovenop te werken Een dezer middelen bestaat er in de zwarte kwestieweer aan te roeren. Waarom anders die zinspeling op de CVP en de Volksunie Sinds Taafken op 't stadhuis in de zwarte zegels en de weerstand zat, zijn twintig jaar voorbij ge gaan, en nog loopt de man met een zwarte op zijn neus. Tot daar... sommige negers lopen wel met een bril... zonder glazen Maar de vuiligheid zit er weer in als, om zijn blauwe broeders plezier te doen, Adiel Be Beucke- laer (sic) er wordt bij gesleurd. Zonder titulateur, als een verdachte voor 't Gerecht Al liep de politieke overtuiging van Meester Adiel Debeuckelaere niet altijd in de lijn van de onze, wat zijn goed recht was (schoon gezegd van ons, hé en is hij zelf best in staat zich te verde digen, toch geven wij aan Caesar wat Caesar toe komt en blijft het een onbeschoftheid als, een pri mair, iemand met opvoeding en universitaire ont wikkeling bij de voornaam noemt En als een primair van dat kaliber zich met Vlaamse zaken gaat bemoeien, dan zeggen we kort en goedHanden af Nu Vlaanderen stilaan maar zeker zijn eigen weg gaat en de overwinning in 't zicht komt, heb ben we geen Taafkes nodig om publieke armbanden uit te delen, zoals destijds bij het O.F. gebeurde Verder doen de kommunisten beroep op een linkse meerderheid die zou bestaan uit BSP-KP- PVV... Komt dat tegen We wisten wel van één linke bij de liberalen, maar dat ze allemaal dank zij hun geliefd doopkind tot uiterst links zouden gepromoveerd worden, dat noemen we zeer straffe toebak t Moet zijn dat het rood-blauwe stemmen- mengsel Taafken een dikke purperen nek bezorgde om met dergelijk voorstel buiten te komen. Tenzij met linksanti-klerikaal werd bedoeld en dat zal 't wel zijn Uit schrik de stemmen te verliezen die het PVV-etiket hen deed aanwinnen, durven de libera len niet langer openbaar voor een anti-klerikaal kartel uitkomen. De twisten hieromtrent in de Roosevelt spreken boekdelenMaar wat ze zelf niet durven kan best gedaan worden door hun knechten. Voor dat vieze werkje was purperen Taaf te vinden, zo gezegd om de arbeiders te ontvoogden... We menen er goed aan te doen de kiezers deze handelwijze onder ogen te brengen. Meteen weten ze dan ook welke politieke nul dank zij de libe ralen es jaar lang op het stadhuis in de Ge meenteraad kan zetelen. 99 99 Drie dagen na elkaar speelden leraars en leer lingen van het Sint-Aloysiuscollege het toneelstuk Christoffel Colombus van Ch. Bertin, telkens voor een meer dan uitverkochte zaal. Succes dus o$ gans de lijn want de opvoering zelf was er onbetwistbaar een. Dat een groepje amateurs het aandurfden een werk van dit gehalte op de planken te brengen te Ninove (waar we ooit Jeanne d'Arc van B. Shaw wisten spelen door beroepsacteurs voor een publiek van veertig man) getuigt voor hun durf. Het is bemoedigend te zien dat niet iedereen de klant als koning beschouwt en al te gemakkelijk toegevingen doet. En kijkde klant zelf is de eerste die hier gelijk geeft. Iedereen was akkoord om te zeggen dat het werkelijk de moeite waard was Kostumering en grimme waren treffend, het decor sober, groots en aangrijend. Hoed af voor de amateur-jscihrijnwerker diey naast het instuderen van een belangrijke rol in het stuk zelf, nog de tijd vond en de toewijding kon opbrengen om alles (van de tafel tot de boot) in elkaar te timmeren. Wat de vertolking zelf betreft dient eerst en vooral de nadruk gelegd op een paar aspecten, waar uit blijkt dat de regisseur (een amateurtoneel in het bloed heeft en munt weet te slaan uit alle mid delen die te zijner beschikking staan. Daar was vooreerst de verlichting die op discrete maar doel treffende wijze haar tekst-onderlijnende functie vervulde. Daar was vooral het gelukkig initiatief stereofonie-banden samen te stellen met omlijstende muziek en geluiden (aanvang van het stuk bind- teksten en enkele teksten uit de matrozenkoren Deze laatste zijn louter lyrisch en met de zo pro zaïsche band heeft men hier een zuiver-poëtische atmosfeer weten te scheppen (denken we bv. aan het begin, aan de gefluisterde teksten). In deze reien van het matrozenkoor was ook het spel van houdingen en bewegingen (individueel en collectief) bijzonder uitdrukkingsvol heimwee, moedeloosheid, willoze opstandigheid werden aan grijpend uitgebeeld. Be leerlingen-matrozen kweten zich voortreffelijk van hun taak, vooral dan Sancho Ruiz. De rollen in de kajuit werden stuk voor stuk zeer goed gespeeld. Colombus was prachtig Moeder natuur heeft deze acteur bedeeld met een gestalte die werkelijk past bij het personage dat hier werd uitgebeeld. Indrukwekkend Quintanilla, Martin en Vincente Pinzon hebben zich uitstekend ingeleefd in het karakter dat ze vertolkten. Pedro de Arenas (de pater) is de speler die na Colombus het meest s-ucces oogstte bij het publiek. Verdiend, want die man heeft ontegensprekelijke kwaliteiten als acteur. Nochtans weze het ons toegelaten, in verband met dit personage, een bedenking te maken, die zich tijdens de opvoering steeds meer aan ons op drong. Is de interpretatie die we hier kregen deze die de schrijver gewild heeft Het is een feit dat pater Arenas hier in zekere mate belachelijk is en anderzijds op de toeschouwer een onbehaagljike indruk maakt. Het schijnt ons toe dat gezien in het licht van de late middeleeuwen en de mid deleeuwse Kerk men deze man zou kunnen uit beelden als een nobele, eerlijke, gewetensvolle priester, zonder de miste zweem van parodie. Het zou ons te ver brengen dit alles te ontleden maar wie genoeg historisch perspectief bezit en zich wil inleven in de psychologische omstandigheden van Colombus vaart, kan ook begrijpen dat Arenas als priester bijna niet anders kón handelen. En zo Amerika (waarvan niemand het bestaan vermoed de) de weg naar Indië niet had versperd Blijft dat in dit zuiver psychologisch drama Colombus naar voor treedt als de moderne mens die, in tegenstelling tot de middeleeuwse, zijn eigen geweten stelt boven elk feitelijk gezag. De tijd waarin men pauselijke bullen zal verbranden is niet ver meer af... r's^n u/ y1 zind weekfr.

Denderklok | 1965 | | pagina 1