h rist en ez-vnd wee^A Qq/ BREUGHEL FESTIVAL EEN NIEUW TAKSREGLEMENT \j Negenendertigste Jaargang Zaterdag 26 juni 1965 NINOVE 3 en 4 JULI 1965 in de parochiale school St.-Joxef Koepoortstraat 20 Regie K.W.B. door A. DE RIEMAECKER, Schepen van Financiën PEUTERTUIN Drukker - Uitgevd PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.,?7 Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement90 F Prijs per nummer: 2,25 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Onder de hoofding Niet accoord, Heren Pro fessoren verscheen in ons nummer van 12 juni jl. een bijdrage van Schepen De Riemaecker waarbij deze het richtplan voor de ontwikkeling der Den derstreek, zoals dit door de studiegroep SOGEDEC werd voorgesteld, even toelichtte. Steller nam het op tegen de geplande aanhech ting van Okegem bij de groep Denderleeuw/Liede- kerke en met deze zienswijze kunnen we ons vol ledig akkoor verklaren. Alleen betreuren we het dat Schepen De Riemaecker de professoren van Sogedec een beetje te veel heeft gespaard en hun werk te veel geroemd. Onzin blijft immers onzin ook al wordt die door achtbare professoren verteld. Op papier is natuurlijk alles gemakkelijk uit te leggen, maar de werkelijkheid is weer heel iets anders. Want het is klinkklare onzin, en in Okegem zullen ze daar wel hetzelfde over denken, deze gemeente per se te willen inlijven bij een groep met dewelke ze, op geen enkel gebied, met goed gevolg enige ekonomische betrekking kan onder houden. Afgezien van het feit dat Okegem sinds men- sengeheugenis zo iets is geweest als het buitengoed van Ninove (Okegem kermist mee met Ninove en omgekeerd) heeft de evolutie der laatste twintig jaren de banden tussen beide gemeenten zo nauw toegehaald, dat we mekaar vanzelfsprekend als stadsgenoten zijn gaan beschouwen. De vroeger al zeer korte afstand tussen beiden werd intussen nog verbeterd en in tijd verkort door het aanleggen van een brede moderne weg pfftt... met brommer of auto en ge zijt er terwijl het Ninoofs indus triepark, met zijn enorme werkgelegenheid, vlak bij de Okegemse dorpels komt te liggen. Om dan niet te vergeten dat voor alle administratieve en financiële zaken banken, telefoon, accijnzen, en- registrement, belastingen enz. Okegem het mees te gemak in Ninove vindt. Het zou interassant zijn een statistiek op te maken van de betrekkingen en het zakencijfer tussen Okegem Ninove enerzijds en Okegem Ninove anderzijds. Dat alleen al zou boekdelen spreken. De inwoners van Okegem ver plichten hun tijd en geld te spenderen voor het afwikkelen van hun gemeentelijke zaken in het verafgelegen en langs vele omwegen moeilijk te bereiken Denderleeuw, zou grote onzin zijn. Zoals door Schepen De Riemaecker onderstreept gaat het voor Ninove niet om landhonger, die heb ben we genoeg. We vragen ook niet naar aanhech ting van andere gemeenten, maar als de samenvoe ging toch komt, en dat doet ze vroeg of laat dan moet er getracht een goed samenhangend blok te vormen van gemeenten die ekonomisch op elkaar aangewezen zijn en met een minimum aan kosten en een maximum van gemak, voor de inwoners bestuurd kan worden. Okegem bij Denderleeuw Liedekerke aansluiten is een flater op alle gebied en het is nodig dat in het belang van alle be trokkenen hiertegen onmiddellijk wordt gerea geerd. Dat kan op verschillende manieren, maar toch zal altijd het initiatief uit Ninove zelf moeten ko men. Kan er door de gemeenteraad buiten alle politiek om niet een commissie samengesteld worden die zou kontakt opnemen met de gemeen tebesturen van Meerbeke, Pollare. Outer en natuur lijk en vooral met Okegem. om samen na te gaan op welke manier de belangen der bevolking best gevrijwaard kunnen worden. We maken ons geen illusies, het zal zeer moeilijk werk zijn, omwille van de vele factoren persoonlijke, politieke en andere die in aanmerking komen. Om werkelijk goed te zijn, zouden aan de ge meentelijke contactgroepen, buiten de officiële af vaardiging, persoonlijkheden uit elke bevolkings groep middenstand, landbouwers, industriëlen enz. toegevoegd kunnen worden. Deze centrale commissie zou dan, in gezamenlijk akkoord, zijn bezwaren aan de bevoegde hogere instanties kunnen voorleggen. Het schijnt ons dat deze gedachte wel enige aandacht verdient en gemakkelijk uit te werken valt. Hoofdzaak zal echter zijn dat alleen het alge meen belang voor ogen gehouden wordt en dat geen kleine politieke voordelen het op het welzijn der bevolking zullen halen. De toepassingsduur van vijf jaar is verstreken voor het taksreglement om de kosten te verhalen voor het openen, het rechttrekken en het verbreden van straten. De gemeenteraad werd opgeroepen om het taks reglement te vernieuwen en het in overeenstem ming te brengen met de gebiedende voorschriften sindsdien uitgevaardigd door de hogere Overheid. Het princiep zelf dat aanleiding gaf tot het uitvaardigen van een taksreglement wordt thans niet meer betwist de verhaalbelastingen zijn ver antwoord doordien de uitvoering van werken een meerwaarde verschaft aan de onroerende goederen die langs de openbare weg liggen. Het gaat niet op dat enkelingen daarin eeri bron vinden van uitsluitende eigen verrijking, ten koste van heel de gemeenschap. De inhoud en de modaliteiten van het nieuw taksreglement blijven grotendeels ongewijzigd. De basis zelf ondergaat echter grondige wijzi gingen ingevolge het invoeren van enkele nieuwe princiepen, opgelegd door de hogere Overheid, en die we hierna beknopt samenvatten. EERSTE nieuw princiep om een absolute bil lijkheid tot stand te brengen dienen de verhaal belastingen voortaan berekend te worden afgezien van de subsidies welke door de openbare besturen verleend worden of kunnen verleend worden. Voortijds moest men beginnen met de subsidies in mindering te brengen van de kostprijs der uit gevoerde werken. Indien er geen subsidies toegekend werden dan begon men 30' der kosten af te trekken voor re kening van de stad. TWEEDE nieuw princiep in geval de totale uitgave voor de werken niet verhaald wordt dan moet hetzelfde percentage voor de vermindering (Lees verder op pag. 2) HET INSTITUUT HH. HARTEN - NINOVE Burchtstraat 47 - 49 start op 2 augustus met de voor kinderen van 1 1/2 tot 3 jaar (aantal beperkt) Inschrijvingen elke zaterdag van 9 tot 16 uur. u^ams j Professorale onzin i 4-

Denderklok | 1965 | | pagina 1