d vu e n\V^Qe RUIMTEVAART Negenendertigste Jaargang Zaterdag 11 september 1965 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.?7 Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement90 F Prijs per nummer: 2,25 F Allemaal hebben wij het vorige week op een morgen gezien, gehoord de daags voordien nog zo doodkalme straten, die plots en zonder aanloop vol vrolijke drukte liepen. Met een lach op het gezicht en tintelende ogen toog de jeugd voor de zoveelste keer of voor de eerste keer, en dan is er niet altijd sprake van een lach naar dat september-avontuurdie nieuwe, onbekende klas. Het gebeurt dai na enkele weken dat avontuur niet altijd een plezierreis blijkt te zijn, dat de sterretjes uit de ogen verdwijnen en dat wie een hele boekentas goede voornemens meenam, terug keert met schriften vol lusteloze huiswerken en vaag gekende lessen. Het gebeurt. Gelukkig met altijd en bij elke leerling. Ei zijn er, die de blijheid en de moed van de eerste schooldag doorheen het hele schooljaar meedragen. Doch allemaal, de enen zowel als de anderen, kleinen en groten, hebben zij de steun, de hulp, het begrip nodig van wat nog steeds de allerbeste leerschool is en het ook eeuwig zal blijven de eigen thuis Wat hierna volgt, wil niet de wijsneuzige raad geving zijn van iemand, die de wijsheid in pacht zou hebben. Het is ver van volledig en wellicht alleen maar de confrontatie van zijn en des Lezers ondervinding en ideeën terzake. 'kort te zullen schieten. Wellicht een plooi, een barst in zijn persoonlijkheid, voor het hele leven. Hulp, steun, begrip schreven wij. Geen meisje, geen jongen kan het zonder stellen. Een gezonde, niet opdringerige controle is altijd nuttig, zeer dik wijls nodig. Geen hulp, die het kind de pen en het schrilt uit de hand neemt zij zou alleen maar bewerken dat de leerkracht van oordeel is dat dit bepaalde kind geen speciale nazorg nodig heeft, want ogenschijnlijk is alles puik in orde. Aanmoediging is een der grondprincipes van elke opvoeding. Eerst en vóór al het goede zien en het prijzen werkt heilzaam en stimulerend. Véél meer dan het aanhoudende kankeren om een fout, al is het vanzellsprekend evenzeer verkeerd laks eraan voorbij te lopen. M.a.w. eerst de 9 goede punten zien en er met het kind blij om zijn; nadien even aandacht aan het éne verloren punt en met de leerkracht, die het reeds voordien zal hebben gedaan, de weg zoeken om die bepaalde klip in de toekomst te omzeilen. Ontmoediging vult het kinderhart, wanneer men aanstuwt op iets onbereikbaars hoe zin-loos te blijven vragen zie dat gij 80% haalt als het kind, ondanks een felle, soms enorme krachtsinspan ning slechts 60L aan kan Die taak gaat boven zijn krachten en het zal een jaar lang rondzwalpen met voor zijn ogen een steeds ongrijpbare fata- morgana. Na geregelde dergelijke ontmoediging- meent het 4en slotte voor alles ongeschikt te zijn en is het immer van te voren overtuigd steeds te Wee de oppervlakkigheid Werken en evenzeer lessen moeten af zijn; het kind moet door zelfcon trole ertoe komen regelmatig het beste te geven wat het in heeft en zich niet te vlug tevreden achten met een nog voor ruime verbetering vatbare prestatie. Daarover te waken is de taak van de leerkiacht èn van het thuisfront. Hierbij kan spe ciaal gedacht aan de na te verwerken lessen. Schrif telijke huistaken zijn als het ware concreter te beoordelen, bij de lessen is het dikwijls zo dat een soort straling ervan tot de geest van de leerling dooidiong doch dat de kern van de zaak immer en eeuwig in vage schemering omhuld blijft. Een middel niet hét middel om hieraan te verhelpen is het schriftelijk studeren. Niet het zomaar klakkeloos overschrijven vergeefse moeite, verloren tijd 1 W-'el het zin-rijke, intelligente re sumeren en plannen van een tekst, waardoor de leerling op het eind in eén oogopslag een min of meer volledig overzicht bekomt dat hijzelf heeft samengesteld en waarbij zijn geest zeer actief is geweekt en waardoor hij bij de ondervraging aan een woord, dat hij zich van zijn plan her innen, een hele gedachtengang kan koppelen en juist kan reproduceren. Een bladzijden-lange ge schiedenisles als het ware van buiten leren is on begonnen werk en leidt uiteindelijk tot nefaste resultaten. Het skelet ervan onthouden is gemak- kelijkei het vlees groeit er wel weer aan. De hele studie moet om elliciënt te zijn plan matig, methodisch, rustig worden ingericht. Zelfs van heel jong af, doch dan vanzelfsprekend mits inachtneming van ouderdom en andere omstandig heden. Een goede vader spaart de roede niet Werd. wordt gezegd. Verantwoord Misschien Vooraf stellen w ij ei prijs op te schrijven dat een lakse houding tegenover het minder goede - het is klaar! - in de meeste gevallen tot kleine of grote catastrofen leidt. Doch onmiddellijk erna wensen wij eraan toe te oegen dat door straf het kwaad dikwijls alleen maar verstikt wordt en het kind, door macht en stial weliswaar gedwongen om bepaalde dingen te doen of te laten, de innerlijke richting van zijn leven er niet altijd door veranderen zal. Is straf dan efficiënt geweest De wortel van het kwaad zoeken en hem vinden is beter dan uitsluitend het kwaad zelf te zien. Dit zal de middelen ter hand stellen om op doeltref- lende, opbouwende wijze het kind te helpen zich zelf te verbeteren, het zijn fouten te doen zien, deze niet als een voortdurende druk op hem te laten rusten, het kind geduldig de consequenties van zijn daden te leren dragen, het te helpen de weg waar het afgedwaald was terug te leren vinden. Positie! dus, Het kind zal leren uit zijn eigen daden terwijl het in het andere geval alleen de roede, de straf leert vrezen. Geduldig, schreven wij. En dan bedoelen wij in dit zeer delicate en moeilijke probleem enorm eel meei de volwassene dan de andere partner het kind. Hulp en steun, grondigheid, aanmoediging an straf Wij verwittigden onvolledig te zullen zijn. In welke mate bemerken wij nu pas zelf w ie zoals de gewijde schrijvers tweeënzeventig boe- Het pi obleem van de opvoeding wordt nooit op- ken erov ei vuilen zou, blijft nog altijd in gebreke gelost. Er kan alleen maar gezorgd zijn best te doen om zo weinig mogelijk in gebreke te blijven. Kin deren zijn immers het hoogste bezit. En de tijd w aai in zij tot een schoon mens te boetseren vallen, is een harde tijd, die een scherpe, nimmer aflatende aandacht vergt. Doch ook wij moeten wellicht oud worden en de dingen \*an op afstand kunnen zien om dit ten volle te beseffen de schoonste tijd, ieders rijkste tijd... Al behoort de acht dagen vlucht van Cooper en Com ad reeds tot het verleden wordt binnen kort niet Gemini VI de ruimte ingeslingerd toch schijnt het ons niet te laat aan deze eerste lange ruimtereis enkele beschouwingen vast te knopen. Technisch gezien is het, vanwege grondperso neel en bemanning, een hele prestatie geworden om, wat eerst als een mislukking werd aanzien, ten slotte toch tot een goed einde te brengen. We weten werkelijk niet wat we meest moeten bewonderen, de knapheid van de geleerde bollen hier op aarde, of de moed en de zelftucht der be manning die, dank zij hun persoonlijk optreden, de tocht toch tot een goed einde hebben gebracht. De gewone mens vindt het heel normaal dat. na een vlucht van een dik miljoen kilometers aan een snelheid van 2/.000 km per uur, het juiste valpunt slechts met enkele kilometer wordt gemist. W ie et een beetje bij nadenkt staat echter \Terbluft en taagt zich al waar de wetenschap zal eindigen. Ei zijn nog andere zaken die onze bewondering aldwingen. Dank zij de verklaring van C en C is het nu ook bekend geraakt dat de tijd der proef nemingen voorbij is en de ruimtevaart zich op het praktische heeft gericht. Als C en C bekennen Cuba gefotografeerd te hebben maar alleen land schappen dan weten we genoeg. Dat beduidt een\ oudig dat de Amerikanen en de Russen ook, wees geiust dank zij bemande en onbemande (Lees verder op pag. 2) Hen Nieuwe Start

Denderklok | 1965 | | pagina 1