d e W aa NINOVE'S ACHTERSTAND Nijverheid OP GEBIED VAN: Negenendertigste Jaargang Zaterdag 16 oktober 1965 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.',7 Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement: 90 F Prijs per nummer: 2,25 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Ninove is van oudsher een nijverheidscentrum dat vermaardheid verwierf, voortijds^ door zrjn garennijverheid, en, later, door zijn lucifersnijver heid. De bemoeiingen van een internationale tr ast hebben de garennijverheid voor Ninove volledrg doen teloor gaan. De bemoeiingen van een andere internationale trust hebben er hoofdzakelijk toe bijgedragen andere bijkomende omstandigheden niet te na ge sproken de zeer bloeiende lucifersnijverheid te Ninove tot een minimum te herleiden- Na een geweldige inzinking vanaf 1940 tot en rond 1960, kende Ninove een heropbloei op nijver- heidsgebied dank aan de wetgeving op de econo mische expansie en vooral dank aan de ei kenning van de stad Ninove als testgebied bij Koninklijk Besluit van 27 november 1959. Een eerste sector der stad, begrensd ten noorden door de spoorweg, ten zuiden door de Dender, ten oosten door de grens met de gemeente Okegem en ten westen ergens tegen het einde van de Pa- melstraat en Nederwijk, werd geklasseerd als nij- verheidsgrond door een Koninklijk Besluit van -5 november 1960. Deze sector ter oppervalkte van ciica /O Ha is bestemd voor de aanleg van het BENEDEN- INDUSTRIEPARK van de stad Ninove. Daar dit industriepark bij ontstentenis aan behoorlijke toegangswegen niet beschikbaar was voor de onmiddellijke vestiging van de talrijke nieuwe nijverheden die zich te Ninove kwamen aanmelden, zo werd een twreede sector der stad namelijk de gronden gelegen langsheen de ontwor pen Ringlaan, tussen de Okegembaan en de IJze- renwegbaan geklasseerd als nijveiheidsgrond bij Koninklijke Besluiten van 29 juni en 5 October 1961. Deze sector, ter oppervlakte van circa 20 Ha, werd bestemd voor de aanleg van het BOVEN- INDUSTRIEPARK van de stad Ninove. Ondanks de meest elementaire middelen kende Ninove BIJVAL door de vestiging van nieuwe nij verheden 1) Aglobeton - speciale betonproducten 2) Facoma - goedkope meubelen 3) Franke - wit metaalbewerking 4) Novotan - vellen- en lederbewerking 5) La Paraphane - handelsdrukkerij 6) Sepo - gainefabricaat 7) Telaco - laminationbedrijf 8) La Trévire - schuimrubberbewerking. De grote verscheidenheid van de aard dezer nieuwe bedrijven is opvallend. Zij betekent een niet te miskennen voordeel voor tijden van laag conjunctuur of voor het geval van het verkwijnen van een bepaalde nijverheidstak. De middelmatigheid van die nieuwe bedrijven mag onderlijnd worden. De mogelijkheid bestaat evenwel voor de uit breiding tot grootbedrijf voor een paar der voor melde industriën, bepaaldelijk voor Franke en voor Sepo- Ninove kende nog bijval door de vernieuwing en de uitbreiding van bestaande bedrijven 1) Eska - schoennijverheid 2) De Clippel C° - breigoedbedrijf 3) Matthvs - zetelfabricaat 4) Niagara - grasmachinesfabricaat 5) Violon De Feyter - betonproducten De nadruk mag gelegd worden dat verschei dene van de laatstvermelde bedrijven op het punt stonden ons grondgebied te verlaten om elders ex pansiemogelijkheden te gaan zoeken, Ninove kende echter TEGENSLAG door de verdwijning van zekere bedrijven 1) Cohen C° - confectiebedrijf 2) De Clercq C" - spinnerij 3) Imexcotra - meubelbedrijf 4) Telcora - televisiebedrijf De aanstaande verdwijning van Sogalfor lucifersbedrijf is zo goed als een voldongen ieit. De oorzaken hiervan zijn veelvaudig overlijden van beheerders met de erop vol gende omwentelingen of onenigheden in de beheer raden. verouderen van zekere bedrijven. moeilijkheden om te concurreren op de markt- hergroeperingen in een bepaalde nijver heidstak. Ninove kende GEEN MEEVAL toen een 20-tal bedrijven zich aangemeld hebben voor de vestiging van een nieuwe of van een vernieuwde industrie. We vernoemen ze volledigheidshalve in alfabe tische volgorde Belgoginyl, Brixko, Cerfontaine, Collard, Couck Felix, Delens-Muller, Economische zaken voor een voedingsbedrijf van 1 Ha, Gabo, Gates, Léonaid voor een voedingsbedrijf van 10 Ha, Matbro, Les Patrons Charcutiers voor een bedrijf van 20 Ha Pennewaert, Produits Roche, Rex-o-net, Robin, Sacic-Pirelli, Thy-Marcinelle voor een bedrijf van 10 Ha Van Muiken en Wets. De biezonderste redenen om dewelke de stad Ninove niet weerhouden werd voor de vestiging van deze nieuwe of vernieuwde bedrijven zijn te vinden vooreerst in het feit dat de gronden, geklas seerd als nijverheidsgronden, niet toegankelijk wa ren en ook in het feit dat Ninove over geen volledig uitgeruste industrieparken beschikte. De onderkruiperij van andere steden en ge meenten en voor één bepaald geval het verzet der hogere overheid speelden daarin ook een roi Dat alles bewijst dat de spoedige aanleg en het begin van uitrusting van onze industrieparken een levenskwestie is voor de stad Ninove op gebied van nijverheid. Door aanleg verstaan we de verwezenlij king van de voorziene wegenis die de toegang tot de nijverheidsronden moet mogelijk maken. Door uitrusting verstaan we electriciteits- bedeling, watervoorziening, aansluiting op het tele foonnet, afwatering en riolering met zuiveringssta tion, en zo nodig de aanleg van een spoorweg- lijn en het graven van een dars, indien de vestiging van bepaalde interessante nijverheden zulks vergt. Het BOVENINDUSTRIEPARK stelt, op dat ge bied althans, weinig problemen omdat de werken aangevangen werden voor de aanleg van de uitba- tingswegenis ten behoeve der nijverheidsbedrijven en ook omdat de kwesties van electriciteitsbedeling, watervoorziening, afwatering en riolering reeds op gelost werden. Na voltooiing der wegeniswerken zal ons boven- industriepark nog mogelijkheid bieden voor de ves tiging van twee grote bedrijven en van enkele klei ne nieuwe of vernieuwde bedrijven. Met het BENEDENINDUSTRIEPARK is het gans anders gesteld. De toestand is er zeer eenvoudig alles moet er nog begonnen worden op gebied van wegenis, electriciteitsbedeling, watervoorziening, enz... enz... De uitbatingsmogelijkjheid van het beneden- industriepark is bijna volledig afgestemd op de ontworpen Ringlaan. Van zodra de ontworpen Ringlaan volledig zal aangelegd zijn zal het benedenindustriepark be schikken over een rechtstreekse verbinding, ener zijds met de steenwegen naar Brussel en naar Halle en Edingen, en anderzijds met de steenweg' naar Aalst. (Lees verder op pag. 2)

Denderklok | 1965 | | pagina 1