d R NINOVE'S ACHTERSTAND Landbouw HET RICHTPLAN OP GEBIED VAN: DER DENDERSTREEK Negenendertigste Jaargang Zaterdag 13 november 1965 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTEKMAN JACOBS Koepoortstraat 30 NINOVE Telefoon 327 7 Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement90 F Prijs per nummer2,25 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG De landbouw te Ninove was destijds gekend om paardenfokkerij en vooral om veekweek de vetleggerij Dat de landbouw er te Ninove niet op vooruit gegaan is, zoals handel en nijverheid, dat kan de meest oningewijde zelf bespeuren- De oorzaken ervan zijn veelvuldig- Als oudste oorzaak het probleem van de Den der met als onvermijdelijke nasleep en gevolgen de verzuring van uitgestrekte weiden in de vallei zelf van de Dender- Als meer actuele oorzaak het uitblijven van om het even welk initiatief ter reconversie van de landbouw- In sommige streken van de Denderstreek heeft men stilaan overgeschakeld naar de teelt van snijbloemen, naar de teelt van witloof enz... Ais zeer actuele oorzaak de expansie van de stadskom ten nadele van gevestigde landbouwbe drijven 4- Een lofwaardige inspanning werd gedaan cm aan de eerste oorzaak te verhelpen Het probleem werd op onrechtstreekse wijze aangepakt, binnen de perken van de onmiddellijke mogelijkheden- Om een radikale oplossing te vinden zou er dienen gewerkt te worden aan de Dender zelf om zijn peil te verlagen, hetzij door herkalibrering, hetzij door de uitvoering van zeer belangrijke bag- gerwerken- Men heeft met realisme willen inzien dat het nog jaren zal duren alvorens de Dender herkali- breerd wordt in het vak Dendermonde-Aalst Het zal daarna zeker nog lange jaren duren eer het vak Aalst-Denderleeuw aan de beurt komt- Daarom wordt een inspanning gedaan voor de kwestie van de waterlopen die uitmonden in de Dender- Ninove speelde het alleen klaar, met behulp van het Departement van Landbouw, om de recht trekking van de Herlinckhovebeek op het grond gebied van de stad te verwezenlijken Dit betekende het einde van de periodieke over stromingen hetgeen op zichzelf een succes was en een merkelijke verbetering meebracht in de des tijds overstroomde gebieden- Het is iets voor de landbouw te Ninove, maar we geven grif toe dat het niet veel is- Dit cijfert niet weg dat die verwezenlijking de sanering mogelijk maakt van andere zeer ruime gebieden in het stroomgebied van de Herlinckhove beek, hetgeen de landbouw van heel de streek daad werkelijk zal ten goede komen, Ninove speelde het klaar om 12 verschillende gemeenten accoord te krijgen voor de herkalibre ring van 41 kilometer waterlopen in gans het Ni- noofse- De uitvoering van dit werk slaat op een gebied begrensd door de Dender, het vak sas van Huisse- gem te Denderleeuw tot aan het sas van Pollare- Ninove enerzijds, tot aan de hoogvlakten van Hel- dergem, Sint Lievens Esse en Steenhuize-Wijnhuize- De bundel met het definitieve ontwerp ligt klaar voor aanbesteding- Het bestek van de kosten van het werk beloopt tot 24 miljoen fr Het Departement van Landbouw beloofde be toelaging tot circa 80' zodat 12 gemeenten samen zullen moeten instaan voor amper 20 Het is zeer veel voor de landbouw van stad en streek omdat de uitvoering van dit ontwerp de definitieve sanering betekent van circa 5000 Ha landbouwgronden Het is voor Ninove een middel ter oplossing van de inkrimping der landbouwgebieden door de expansie van de stadskom- De Ninoofse landbouw zal er een zeer ruime Op zaterdag 6 november belegde de Stichting Lodewijk de Raet een presentatiedag van het richt- plan der Denderstreek in de aangename lokalen van de Abdij te Geraardsbergen- Er was zeer grote belangstelling- De stad Ninove was er vertegenwoordigd door haar Schepen van Financies, de stadssecretaris, de stadsconducteur, een paar nijveraars en enkele jongere belangstellenden- De heer WASTIELS, juridisch adviseur bij het Hoofdbestuur van de Stedebouw, gaf de eerste uit eenzetting om aan te tonen waarom en hoe studie groepen tewerk gesteld worden- De heer VAN NAELTEN, stedebouwkundige en coauteur van het richtplan, gaf vervolgens een uiteenzetting over de ingezamelde gegevens- Sode- gec wil een dialooggroep zijn- Te onthouden van compensatie vinden voor de gebieden die aan de landbouw in de laatste jaren onttrokken werden Indien ons stadsbestuur het voor mekaar kon krijgen, in verstandhouding met zijn landbouwers en in verstandhouding met hun verschillende or ganisaties, een studie te doen maken over de re conversiemogelijkheden voor de landbouw te Ni nove. indien die studie ook kon slaan op het nijpend, onpopulair doch vrijwel overmijdelijk probleem de ruilverkaveling, indien ons stadsbestuur erin lukte een politiek te plannen ter geleidelijke verbetering van de landb-ouwwegen, indien de belangstelling der landbouwers kon gewekt worden voor de verbeteringsmogelijkheden der iandbouwhuisve9ting, dan zou er een kordate oplossing kunnen ge geven worden aan gestadige regressie van de landbouw te Ninove- Maar zelfs dan ligt de dag waarop de boeren niet meer zullen klagen... zeker nog niet in het verschiet A. DE RIEMAECKER, eerste schepen. zijn betoog 47'i van de actieve bevolking" van de Denderstreek pendelt... waarvan 50per trein, hetgeen aan de NMBS een deficiet van 600 miljoen per jaar bezorgt, bedrag dat op zeer nuttige wijze zou kunnen aangewend worden voor het lenigen der noden van de Denderstreek- Na een tussenpauze werd de hoofdschotel voor- gedist door PROFESSOR ANSELIN- Van nationaal standpunt uit bekeken is de Denderstreek de arbeidsreserve van Brussel- De Denderstreek levert circa 1/3 van de rei zende arbeidskrachten naar Brussel- Het is onmogelijk de pendel af te schaffen Het is wel mogelijk de organisatie van de pen del merkelijk te verbeteren, bepaaldelijk door de aanleg van een aftakking van Iddergem naar Lie- dekerke hetgeen van aard zou zijn de treinreis naar Brussel geweldig in te korten- De Denderstreek heeft niet alleen nood aan een economische actie maar ook aan een socio- culturele actie, gezien 70' van haar economische (Leet varder op peg. 2) uu u/aams

Denderklok | 1965 | | pagina 1