Blikvangers... Abonnementen VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG HERNIEUWING VAN DE DE BAAN NINOVE-BRUSSEL OMLEIDING VAN HET VERKEER DE FEESTMARKT Negenendertigste Jaargang Zaterdag 11 december 1965 Drukker-Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 95 fr. Prijs per nummer 2,50 fr. Wordt er in onze streek van Leuven gesproken, dan wordt daarmede altijd iets bedoeld dat in de meeste gevallen met de Universiteit te maken heeft- Zo ook nu. Over ingewikkelde medische gevallen zullen we het niet hebben, dat laten we de bevoegde profes soren. Maar wel willen we eens praten over de Universiteit zelf en haar verhoudingen tot de Vlaamse studenten, of liever over de houding der laatsten tegenover de Akademische Overheid. Het is een overbekend en onbetwistbaar feit dat er, sinds jaren, een steeds scherper gaand me ningsverschil bestaat tussen onze studenten en de jammer genoeg nog altijd grotendeels franstalige administratie en Overheid der Universiteit me ningsverschil in hoofdzaak voortspruitend uit de houding der Overheid die slechts schoorvoetend en met zichtbare tegenzin bereid schijnt sommige rechtmatige Vlaamse eisen in te willigen En dat gebeurt dan nog nooit spontaan, er wordt geschip perd en afgeboden, het advies der francofonen wordt gevraagd zodat de indruk wordt verwekt dat alles een doorstoken kaart is. Nochtans was en is Leuven een Vlaamse stad, maar aan dit feit vagen de Walen (door ons al 135 jaar verwend), vierkant hun papieren, willen niet begrijpen dat ons geduld ten einde is en we eens en voor altijd ons volle part eisen. Dat de studenten, in hun jeugdige overmoed, soms overdrijven en zich te buiten gaan aan bal dadigheden, valt natuurlijk niet goed te praten, CiSHBBBHSIHHnBMBBHHBHHHMHHEiNni Over enkele dagen zult U in de gelegenheid gesteld worden om Uw abonnement te hernieuwen voor 1966. Prijs per jaar95 fr- Daar deze kwitanties slechts eenmaal aange boden worden, verzoeken wij onze abonné's de no dige schikkingen te willen treffen voor het ver nieuwen van hun abonnement- Eventueel kan de betaling gebeuren deor over schrijving op postcheckrekening nummer 4786.85 van Paul Luysterman, Ninove- Wij rekenen op een goed on'haal en danken U vooraf- AANDACHT De lezers die zich heden laten abonneren, ontvangen tot niet nieuwjaar ons blad GRATIS al moet gezegd dat het argument kasseisteen in het verleden meermaals goede resultaten oplever de. Maar toch, dergelijke baldadigheden passen niet voor personen die later het goede voorbeeld moeten geven. Nochtans blijft de vraag of de Aka demische Overheid, door haar aarzelend optreden, zelf geen aanleiding geeft tot deze buitensporighe den. Zeker, er komen vele en moeilijke omstandig heden (financiële en ekonomische.) om het hoekje kijken, maar is het niet beter een klare toestand te scheppen, de stier bij de horens te nemen en NU de enige beslissing te treffen die later en onaf wendbaar toch moet genomen worden nl. het vol ledig splitsen der Universiteit in een Vlaamse en Franstalige sectie. Hoe eerder deze principiële be slissing getroffen wordt hoe beter, dan weet meteen elke groep waaraan zich te houden en kunnen sa men maatregelen getroffen opdat deze overgang soepel en zonder horten en stoten zou geschieden. Van dit standpunt uit gezien lijkt ons de ge plande oprichting van een franstalige sectie in de driehoek Leuven-Waver-Brussel nu precies niet een gelukkig" initiatief. Waarom niet ergens in een dun bevolkte streek van Wallonië waar zo iets zeer wel kom zou zijn en het voordeel biedt de Walen tussen eigen volk te houden, met minder reis- en verblijf kosten dan in het overbevolkte Brabant. En waarom juist tussen Leuven-Waver en Brussel We kennen te goed de weergaloze pretentie der francofonen om niet te weten dat deze hoek van VLAAMS Brabant op korte jaren het lot zou ondergaan der Brusselse randgemeenten. Nu de taalgrens werd vastgelegd krijgen we de indruk dat de Brusselse greep naar Leuven niet langer rechtstreeks maar onrechtstreeks via Waver en fa ciliteiten wordt gepland. Tegen dit opzet zullen we ons altijd hardnekkig verzetten, nooit zullen we toelaten Leuven te zien verbasteren zoals eens met Brussel geschiedde, al moest dit laatste hiervoor zijn droom van Capitale de l'Europe prijs geven. De Katolieke Universiteit ligt ons tè nauw aan het hart, tè veel inspanningen tot haar behoud heeft Vlaanderen zich getroost om haar bestaan niet tot het uiterste te verdedigen. Duym Una zoon van Jean en Ch /er EN •soons 27 j, foto-ontwerper, P Anckaer 19 j, bediende, Ninov* erinckx 28 j, schrijnwerker-mi heline Stevens 20 j, zonder ben Dve kmans 26 j, autogeleider, M< De minister van openbare werken de heer De Saegher, had het vóór enkele dagen in een pers conferentie over onze moorddadige verbinding met de hoofdstad. Het was hem bekend dat de sectie Schepdaal-Meerbeke veel te nauw was voor het actuele verkeer en dat zij door dit feit een voort durend gevaar is voor het normaal verkeer. Om deze reden bestaat het projekt tot verbre ding en wel tot een profiel van 26 meter zoals door de in voege zijnde normen voor het modern verkeer voorzien is. De minister voegde er onmiddellijk aan toe dat de onkosten van verwezenlijking van dit traject buitengewoon hoog zouden oplopen en dat anderzijds een dergelijk verbreden van de weg belangrijke en dure onteigeningen vergt. Bij ontstentenis van de nodige kredieten voor deze verwezenlijking had het departement steeds gehoopt dat de buurtlijn Brussel-Ninove haar logge tramrijtuigen zou uit het verkeer genomen hebben om deze te vervangen door bussen. Dit zou de toe stand aanzienlik verbeterd hebben wegens de moge lijkheid tot een verbreding van een viertal meter over te gaan zonder al te grote onkosten. Maar he laas, de maatschappij der Buurtspoorwegen denkt er zelfs nog niet aan haar materiaal op deze lijn te modernizeren en daarom blijft alles bij het oude. Ondertussen gebeuren er tegenwoordig bijna dagelijks ongevallen en gaat het geld naar een an dere bestemming. Waarom de begroting niet met een miljard meer afgesloten 195 of 196 maakt toch niet een zo groot verschil en aan het betalen komt toch wel altijd een oplossing... Wegens herstellingswerken aan het wegdek van de Denderbrug der Elizabethlaan werd het verkeer deze week vanaf de St-Thesiakerk omgeleid door heen de stadskom met het gevolg dat het verkeer verscheidene malen opstopte op de spitsuren. Dat is natuurlijk het gevolg van het dubbele richting- verkeer in de stad zelf, waar geen verandering kan aan gebracht worden tenzij door het ontmantelen van de koepoort. Hoe langer hiermee gewacht wordt hoe lastiger het verkeer, dat met de dag in de stad toeneemt, zal worden. Ze werd dit jaar zeker een succes, want we zijn de mening toegedaan dat er meer volk was en meer verteer gemaakt dan op de andere jaren. Het geeft de indruk dat de tijd van ons honderd frank moet op teruggekeerd is. Het brengt in ieder geval veel leven in de stad, veel verkoop voor de hande laars en voor de brouwers. Op de Graanmarkt zelf was iedereen tevreden evenals in de aanpalende straten. Bravo stadsbestuur en inrichters. Leuven v

Denderklok | 1965 | | pagina 1